Öppna huvudmenyn

South American Cup är en årlig tävlingsserie i utförsåkning på skidor med tävlingar i Sydamerika, som arrangeras av det internationella skidsportförbundet FIS. Tävlingssäsongen är anpassad efter södra halvklotets vinter, så att den börjar i början av augusti och pågår till slutet av september.

Deltävlingarna körs i vintersportorter i Argentina och Chile, och man tävlar i slalom, storslalom, störtlopp, super-G och kombination.

South American Cup är en av fem kontinentalcuper under Världscupen. De övriga fyra kontinentalcuperna är Europacupen (Europa), Nor-Am Cup (i Kanada och USA), Far East Cup (i Japan, Kina, Korea och Ryssland) samt Australian New Zealand Cup.

VinnareRedigera

Totalsegrare[1]Redigera

Säsong Herrar Damer
Namn Nation Namn Nation
2000 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2001 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2002 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2003 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2004 Zakary Brown   USA Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2005 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2006 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2007
2008 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2009 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Macerna Simiri Birkner   Argentina
2010 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2011 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2012 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2013 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Maria Belen Simiri Birkner   Argentina
2014 Cristian Javier Simiri Birkner   Argentina Nicol Gastaldi   Argentina
2015 Josef Ferstl   Tyskland Noelle Barahona   Chile
2016 Klemen Kosi   Slovenien Noelle Barahona   Chile
2017 Josef Ferstl   Tyskland Ester Ledecka   Tjeckien
2018 Marko Vukicevic   Serbien Noelle Barahona   Chile
2019 Klemen Kosi   Slovenien Macerna Simiri Birkner   Argentina

ReferenserRedigera