Houston Rockets

amerikansk basketorganisation
(Omdirigerad från San Diego Rockets)

Houston Rockets är en amerikansk basketorganisation, bildad 1967, vars lag är baserat i Houston i Texas och spelar i National Basketball Association (NBA). Laget spelar sina hemmamatcher i Toyota Center, som öppnades den 6 oktober 2003.

Houston Rockets
Houston Rockets Wordmark Logo 2003-current.png
Tidigare namnSan Diego Rockets
1967–1971
Houston Rockets
1971–
Grundad1967
HemmaortHouston, Texas, USA
ArenaToyota Center
(Kapacitet: 18 104)
ÄgareTilman Fertitta
OrdförandeGretchen Sheirr
General managerRafael Stone
TränareIme Udoka
ConferenceWestern
DivisionSouthwest
FarmarlagRio Grande Valley Vipers
Klubbfärg(er)                        
Pensionerade tröjnummer
6 st. (11, 22, 23, 24, 34, 45)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 2
(1994, 1995)
00Conferencemästare: 4
(1981, 1986, 1994, 1995)
00Divisionsmästare: 8
(1977, 1986, 1993, 1994, 2015, 2018, 2019, 2020)
Klubbens webbplats (extern länk)

Några kända spelare som varit i Houston Rockets är Hakeem Olajuwon, Clyde Drexler, Tracy McGrady och Yao Ming.

Historia redigera

Laget bildades 1967 som San Diego Rockets och spelade i NBA fyra säsonger från 1967/1968 till 1970/1971 innan laget flyttade till Houston inför säsongen 1971/1972.

Det skulle dröja till säsongen 1976/1977 innan Rockets fick en framgång när de vann sin första Divisionstitel i Central Division och gick ända till divisionsfinal som de förlorade mot Philadelphia 76ers med 2-4 i matcher. Säsongen 1980/1981 lyckades Houston ta sig ända till NBA-final, som de förlorade mot Boston Celtics med 2-4 i matcher. Säsongen 1982/1983 gjorde Houston sin sämsta någonsin i ligan, när de bara vann 14 av totalt 82 matcher och kom sist i hela NBA. Men bara tre säsonger senare, 1985/1986, vann Houston sin andra Divisionstitel när de vann Midwest Division och tog sig fram till en ny NBA-final. Och precis som i sin första final förlorade man mot Boston Celtics med 2-4 i matcher.

Säsongerna 1992/1993 och 1993/1994 vann Houston sin tredje och fjärde Divisionstitel när de vann Midwest Division. 1993/1994 vann Houston också sitt första NBA-mästerskap efter finalvinst mot New York Knicks med 4-3 i matcher. Året efter, 1994/1995, vann Houston åter NBA-titeln efter klara 4-0 i matcher mot Orlando Magic. Efter den andra titeln har Houston inte haft några större framgångar, utan mest förlorat redan i första slutspelsomgången. Och på 2000-talet har de till och med haft svårt att ta sig till slutspelet.

Houston Rockets lyckades att mellan den 29 januari 2008 till den 18 mars 2008 vinna 22 raka segrar vilket i NBA är det den nästa bästa någon klubb har gjort. Rekordet har Los Angeles Lakers från säsongen 1971/1972 då de vann 33 raka matcher.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 3 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Houston Rockets.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Aaron Holiday PG $2 346 614 [3] 2024 2023 Atlanta Hawks
1   Amen Thompson PG $8 809 320 [4] 2027 2023 City Reapers
2   Jock Landale C/PF $8 000 000 [5] 2027 2023 Phoenix Suns
4   Jalen Green SG $9 891 480 [6] 2025 2021 NBA G League Ignite
5   Fred VanVleet PG $40 806 300 [7] 2026 2023 Toronto Raptors
7   Cam Whitmore SF $3 218 160 [8] 2027 2023 Villanova Wildcats
8   Jae’Sean Tate SF $6 500 000 [9] 2025 2020 Sydney Kings
9   Dillon Brooks SF/SG $22 627 671 [10] 2027 2023 Memphis Grizzlies
10   Jabari Smith Jr. PF $9 326 520 [11] 2026 2022 Auburn Tigers
17   Tari Eason PF $3 427 160 [12] 2026 2022 LSU Tigers
25   Reggie Bullock SF/SG $3 196 448 [13] 2024 2023 San Antonio Spurs
28   Alperen Şengün C/PF $3 536 280 [14] 2025 2021 Oklahoma City Thunder
32   Jeff Green PF/SF $8 000 000 [15] 2025 2023 Denver Nuggets
51   Boban Marjanović C $2 891 467 [16] 2024 2022 Dallas Mavericks
--   Steven Adams C $12 600 000 [17] 2025 2024 Memphis Grizzlies
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00   Jermaine Samuels SF $559 782 [18] 2024 2022 Fort Wayne Mad Ants
14   Nate Hinton SF $559 782 [19] 2024 2023 Cleveland Charge
19   Nate Williams SG/SF $559 782 [20] 2024 2023 Portland Trail Blazers
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Houston Rockets”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/rockets. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Aaron Holiday”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aaron-holiday. 
  4. ^ ”Amen Thompson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/amen-thompson. 
  5. ^ ”Jock Landale”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jock-landale. 
  6. ^ ”Jalen Green”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-green. 
  7. ^ ”Fred VanVleet”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/fred-vanvleet. 
  8. ^ ”Cam Whitmore”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cam-whitmore. 
  9. ^ ”Jae’Sean Tate”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaesean-tate. 
  10. ^ ”Dillon Brooks”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dillon-brooks. 
  11. ^ ”Jabari Smith Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jabari-smith-jr. 
  12. ^ ”Tari Eason”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tari-eason. 
  13. ^ ”Reggie Bullock”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/reggie-bullock. 
  14. ^ ”Alperen Şengün”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/alperen-sengun. 
  15. ^ ”Jeff Green”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jeff-green. 
  16. ^ ”Boban Marjanovic”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/boban-marjanovic. 
  17. ^ ”Steven Adams”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/steven-adams. 
  18. ^ ”Jermaine Samuels”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jermaine-samuels. 
  19. ^ ”Nate Hinton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nate-hinton. 
  20. ^ ”Nate Williams”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nate-williams. 

Externa länkar redigera