Dallas Mavericks

basketlag från Dallas, Texas, USA

Dallas Mavericks (ofta kallade Mavs) är en amerikansk basketorganisation, bildad 1980, vars lag är baserat i Dallas, Texas och spelar i National Basketball Association (NBA). Mavericks ägs av entreprenören Mark Cuban, som köpte dem år 2000 för 285 miljoner amerikanska dollar.[1] Sedan säsong 2001/2002 spelar laget sina hemmamatcher i American Airlines Center, som de delar med NHL-laget Dallas Stars.

Dallas Mavericks
SmeknamnMavs
Grundad1980
HemmaortDallas, Texas, USA
ArenaAmerican Airlines Center
(Kapacitet: 21 146)
ÄgareMark Cuban
OrdförandeCynthia Marshall
VDCynthia Marshall
General managerNico Harrison
TränareJason Kidd
Liga/serieNational Basketball Association (NBA)
ConferenceWestern
DivisionSouthwest
FarmarlagTexas Legends
Klubbfärg(er)                   
Pensionerade tröjnummer
3 (12, 15, 22)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 1
(2011)
00Conferencemästare: 2
(2006, 2011)
00Divisionsmästare: 3
(1987, 2007, 2010)
Klubbens webbplats (extern länk)

Laget tillhörde under 2000-talet topplagen i ligan, och lyckades säsongen 2010/2011 vinna den efterlängtade NBA-titeln mot Miami Heat med 4–2 i matcher. Innan dess var man närmast säsongen 2005/2006 då man gick till NBA-final men förlorade mot Miami Heat med 2–4 i matcher.

Dallas Mavericks mest tongivande spelare var under drygt 20 år tysken Dirk Nowitzki. Nowitzki spelade hela sin NBA-karriär för Mavericks, från 1998 till 2019, och anses som en av NBA:s främsta spelare genom tiderna.

Spelartruppen 2023/2024

redigera

Senast uppdaterad: 5 mars 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Dallas Mavericks.[2] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[3] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under säsongen.

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Dante Exum PG/SG $3 000 000 [4] 2025 2023 KK Partizan
1   Jaden Hardy SG/PG $1 719 864 [5] 2025 2022 Sacramento Kings
2   Dereck Lively II C $4 725 640 [6] 2027 2023 Duke Blue Devils
7   Dwight Powell C/PF $4 000 000 [7] 2026 2014 Cleveland Cavaliers
8   Josh Green SG/SF $4 765 339 [8] 2024 2020 Arizona Wildcats
9   A.J. Lawson SG $1 000 000 [9] 2027 2022 Minnesota Timberwolves
10   Tim Hardaway Jr. SG/SF $17 897 728 [10] 2025 2019 New York Knicks
11   Kyrie Irving1 − 2011 PG/SG $37 037 037 [11] 2026 2023 Brooklyn Nets
18   Olivier-Maxence Prosper SF/PF $2 733 720 [12] 2027 2023 Marquette Golden Eagles
21   Daniel Gafford C $12 402 000 [13] 2026 2024 Washington Wizards
25   P.J. Washington PF $16 847 826 [14] 2026 2024 Charlotte Hornets
42   Maxi Kleber C/PF $11 000 000 [15] 2026 2017 FC Bayern München
55   Derrick Jones Jr. PF/SF $2 709 849 [16] 2024 2023 Chicago Bulls
77   Luka Dončić PG/SG $40 064 220 [17] 2027 2018 Real Madrid Baloncesto
88   Markieff Morris PF $3 196 448 [18] 2024 2023 Brooklyn Nets
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00   Brandon Williams PG $559 782 [19] 2024 2023 Osceola Magic
3   Alex Fudge SF $559 782 [20] 2024 2024 Los Angeles Lakers
13   Greg Brown III PF/C $559 782 [21] 2024 2023 Portland Trail Blazers
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri

redigera

Referenser

redigera
  1. ^ Townsend, Brad. ”‘I figure I’ve got a good 40 years to go’: Taking stock of Mark Cuban’s 20th anniversary as Dallas Mavericks owner”. DallasNews.com. https://www.dallasnews.com/sports/mavericks/2020/01/04/i-figure-ive-got-a-good-40-years-to-go-taking-stock-of-mark-cubans-20th-anniversary-as-dallas-mavericks-owner/. 
  2. ^ ”Dallas Mavericks”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/mavericks. 
  3. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  4. ^ ”Dante Exum”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dante-exum. 
  5. ^ ”Jaden Hardy”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaden-hardy. 
  6. ^ ”Dereck Lively II”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dereck-lively-ii. 
  7. ^ ”Dwight Powell”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dwight-powell. 
  8. ^ ”Josh Green”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/josh-green. 
  9. ^ ”A.J. Lawson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aj-lawson. 
  10. ^ ”Tim Hardaway Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tim-hardawayjr. 
  11. ^ ”Kyrie Irving”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kyrie-irving. 
  12. ^ ”Olivier-Maxence Prosper”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/olivier-maxence-prosper. 
  13. ^ ”Daniel Gafford”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/daniel-gafford. 
  14. ^ ”P.J. Washington”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/pj-washington. 
  15. ^ ”Maxi Kleber”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/maxi-kleber. 
  16. ^ ”Derrick Jones Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/derrick-jonesjr. 
  17. ^ ”Luka Doncic”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/luka-doncic. 
  18. ^ ”Markieff Morris”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/markieff-morris. 
  19. ^ ”Brandon Williams”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/brandon-williams. 
  20. ^ ”Alex Fudge”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/alex-fudge. 
  21. ^ ”Greg Brown III”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/greg-brown-iii. 

Externa länkar

redigera