Öppna huvudmenyn

Damernas scullerfyra i rodd vid olympiska sommarspelen 2004


Damernas scullerfyra i rodd vid olympiska sommarspelen 2004 avgjordes mellan den 15 och 21 augusti 2004.

Olympiska sommarspelen 2004
Rodd Rowing pictogram.svg
Damernas scullerfyra
Information
Datum15-21 augusti
AnläggningSchinias Olympic Rowing and Canoeing Centre
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Sydney 2000 Peking 2008
Rodd vid olympiska sommarspelen 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer Singelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler (lättvikt) Detaljer
Detaljer Scullerfyra Detaljer
Detaljer Tvåa (utan styrman) Detaljer
Detaljer Fyra (utan styrman) 0
Detaljer Fyra (lättvikt utan styrman) 0
Detaljer Åtta (med styrman) Detaljer

Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

Heat 1 - 15 augusti, 09:40Redigera

  1.   Storbritannien: Alison Mowbray, Debbie Flood, Frances Houghton och Rebecca Romero 6:15,60 -> Final A
  2.   Ryssland: Oksana Dorodnova, Anna Sergejeva, Larisa Merk, Julja Levina 6:17,72 -> Återkval
  3.   Vitryssland: Marjia Varona, Volha Berazniova, Tatsjana Narelik, Marjia Brel 6:20,72 -> Återkval
  4.   Ukraina: Olena Morozova, Olena Olefirenko, Jana Dementieva, Tetjana Kolesnikova 6:21,24 -> Återkval

Heat 2 - 15 augusti, 09:47Redigera

  1.   Tyskland: Kathrin Boron, Meike Evers, Manuela Lutze, Kerstin El Qalqili 6:16,49 -> Final A
  2.   USA: Michelle Guerette, Hilary Gehman, Kelly Salchow, Danika Holbrook 6:18,63 -> Återkval
  3.   Australien: Dana Faletic, Rebecca Sattin, Amber Bradley, Kerry Hore 6:23,46 -> Återkval
  4.   Danmark: Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbrit Nielsen 6:28,16 -> Återkval

Återkval - 18 augusti, 11:00Redigera

  1.   Ryssland: Oksana Dorodnova, Anna Sergejeva, Larisa Merk, Julja Levina 6:23,13 -> Final A
  2.   Ukraina: Olena Morozova, Olena Olefirenko, Jana Dementieva, Tetjana Kolesnikova 6:24,64 -> Final A
  3.   Australien: Dana Faletic, Rebecca Sattin, Amber Bradley, Kerry Hore 6:24,67 -> Final A
  4.   USA: Michelle Guerette, Hilary Gehman, Kelly Salchow, Danika Holbrook 6:25,39 -> Final A
  5.   Danmark: Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbrit Nielsen 6:25,41 -> Final B
  6.   Vitryssland: Marjia Varona, Volha Berazniova, Tatsjana Narelik, Marjia Brel 6:29,04 -> Final B

Final A - 22 augusti, 09:30Redigera

Placering Roddare Land Tid
  Kathrin Boron, Meike Evers, Manuela Lutze, Kerstin El Qalqili   Tyskland 6:29,29
  Alison Mowbray, Debbie Flood, Frances Houghton, Rebecca Romero   Storbritannien 6:31,26
  Dana Faletic, Rebecca Sattin, Amber Bradley, Kerry Hore   Australien 6:34,73
4 Oksana Dorodnova, Anna Sergejeva, Larisa Merk, Julja Levina   Ryssland 6:36,49
5 Michelle Guerette, Hilary Gehman, Kelly Salchow, Danika Holbrook   USA 6:39,67
DSQ Olena Morozova, Olena Olefirenko, Jana Dementieva, Tetjana Kolesnikova   Ukraina 6:34,31

Final B - 21 augusti, 11:40Redigera

Placering Roddare Land Tid
1 Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbrit Nielsen   Danmark 6:50,13
2 Marjia Varona, Volha Berazniova, Tatsjana Narelik, Marjia Brel   Vitryssland 6:54,02

ReferenserRedigera

  1. ^ Sports-reference.com