Diamond League 2010 eller Samsung Diamond League 2010 var den första upplagan av Diamond League och hölls friidrottsåret 2010. Tävlingen ersatte den tidigare tävlingen Golden League. I Sverige delade SVT och TV4 på sändningarna av evenemanget.

Datum och orterRedigera

Datum Stad Tävling
14 maj   Doha Qatar Athletic Super Grand Prix
23 maj   Shanghai Shanghai Golden Grand Prix
4 juni   Oslo Bislett Games
10 juni   Rom Golden Gala
19 juni   New York Adidas Grand Prix
3 juli   Eugene Prefontaine Classic
8 juli   Lausanne Athletissima
10 juli   Gateshead Aviva Birmingham Grand Prix
16 juli   Paris Meeting Areva
22 juli   Monaco Herculis
6 augusti   Stockholm DN-galan
13-14 augusti   London London Grand Prix
19 augusti   Zürich Weltklasse Zürich
27 augusti   Bryssel Memorial van Damme

ResultatRedigera

HerrarRedigera

Löpgrenar
Nr Tävling 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1 500 meter 5 000 meter 110 meter häck 400 meter häck 3000 meter hinder
1   Doha Asafa Powell   Jamaica
9.81
- -   David Rudisha (KEN)
1:43.00
-   Eliud Kipchoge (KEN)
12:51.22
-   Bershawn Jackson (USA)
48.66
  Ezekiel Kemboi (KEN)
8:06.28
2   Shanghai   Usain Bolt (JAM)
19.76
  Jeremy Wariner (USA)
45.41
  Augustine Kiprono Choge (KEN)
3:32.20
  David Oliver (USA)
12.99
3   Oslo   Asafa Powell (JAM)
9.72
  David Rudisha (KEN)
1:42.04
  Asbel Kiprop (KEN)
3:49.56
  Imane Merga (ETH)
12:53.81
  Kerron Clement (USA)
48.12
4   Rom   Walter Dix (USA)
19.86
  Jeremy Wariner (USA)
44.73
  Imane Merga (ETH)
13:00.12
  Dayron Robles (CUB)
13.14
5   New York   Richard Thompson (TRI)
9.89
  Mbulaeni Mulaudzi (RSA)
1:44.38
  Kerron Clement (USA)
47.86
  Paul Kipsiele (KEN)
8:10.43
6   Eugene   Walter Dix (USA)
19.72
  Asbel Kiprop (KEN)
3:49.75
  Tariku Bekele (ETH)
12:58.93
  David Oliver (USA)
12.90
7   Lausanne   Walter Dix (USA)
19.86
  Jeremy Wariner (USA)
44.57
  David Lekuta Rudisha (KEN)
1:43.25
  Bershawn Jackson (USA)
47.62
  Brimin Kipruto (KEN)
8:01.62
8   Gateshead   Walter Dix (USA)
20.26
  Asbel Kiprop (KEN)
3:33.34
  Vincent Chepkok (KEN)
13:00.20
  Linus Chumba (KEN)
8:19.72
9   Paris   Usain Bolt (JAM)
9.84
  Jeremy Wariner (USA)
44.49
  Abubaker Kaki Khamis (SUD)
1:43.50
  David Oliver (USA)
12.89
  Brimin Kipruto (KEN)
8:00.90
10   Monaco   Tyson Gay (USA)
19.72
  Jermaine Gonzales (JAM)
44.40
  Silas Kiplagat (KEN)
3:29.27
  David Oliver  (USA)
13.01
11   Stockholm   Tyson Gay (USA)
9.84
  Marcin Lewandowski (POL)
1:45.06
  Mark Kiptoo (KEN)
12:53.46
  Bershawn Jackson (USA)
47.65
12   London   Tyson Gay (USA)
9.78
  Jeremy Wariner (USA)
44.67
  David Oliver (USA)
13.06
  Bershawn Jackson (USA)
48.12
  Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:17.70
13   Zürich   Wallace Spearmon (USA)
19.79
  Jeremy Wariner (USA)
44.13
  Tariku Bekele (ETH)
12:55.03
  David Oliver (USA)
12.93
  Ezekiel Kemboi (KEN)
8:01.74
14   Bryssel   Tyson Gay (USA)
9.79
  David Rudisha (KEN)
1:43.51
  Asbel Kiprop (KEN)
3:32.18
  Bershawn Jackson (USA)
47.85
Totalsegrare   Tyson Gay (USA)   Wallace Spearmon (USA)   Jeremy Wariner (USA)   David Rudisha (KEN)   Asbel Kiprop (KEN)   Imane Merga (ETH)   David Oliver (USA)   Bershawn Jackson (USA)   Paul Kipsiele Koech (KEN)
Teknikgrenar
Nr Tävling Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kulstötning Diskuskastning Spjutkastning
1   Doha -   Alexis Copello (CUB)
17.47 m
- -   Christian Cantwell (USA)
21.82 m
- -
2   Shanghai   Fabrice Lapierre (AUS)
8.30 m
  Sylwester Bednarek (POL)
2.24 m
  Malte Mohr (GER)
5.70 m
  Zoltán Kővágó (HUN)
69.69 m
3   Oslo   Renaud Lavillenie (FRA)
5.80 m
  Christian Cantwell (USA)
21.31 m
  Andreas Thorkildsen (NOR)
86.00 m
4   Rom   Dwight Phillips (USA)
8.42 m
  Christian Cantwell (USA)
21.67 m
  Piotr Malachowski (POL)
68.78 m
5   New York   Teddy Tamgho (FRA)
17.98 m
  Linus Thörnblad (SWE)
2.30 m
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.70 m
  Andreas Thorkildsen (NOR)
87.02 m
6   Eugene   Irving Saladino (PAN)
8.46 m
  Christian Cantwell (USA)
22.41 m
  Piotr Małachowski (POL)
67.66 m
7   Lausanne   Ivan Ukhov (RUS)
2.33 m
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.85 m
  Andreas Thorkildsen (NOR)
87.03 m
8   Gateshead   Fabrice Lapierre (AUS)
8.20 m
  Phillips Idowu (GBR)
17.38 m
  Linus Thörnblad (SWE)
2.29 m
  Piotr Małachowski (POL)
69.83 m
9   Paris   Arnie David Giralt (CUB)
17.49 m
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.91 m
  Andreas Thorkildsen (NOR)
87.50 m
10   Monaco   Dwight Phillips (USA)
8.46 m
  Ivan Ukhov (RUS)
2.34 m
  Gerd Kanter (EST)
67.81 m
11   Stockholm   Teddy Tamgho (FRA)
17.36 m
  Christian Cantwell (USA)
22.09 m
  Tero Pitkämäki (FIN)
84.41 m
12   London   Dwight Phillips (USA)
8.18 m
  Christian Olsson (SWE)
17.41 m
  Ivan Ukhov (RUS)
2.29 m
  Łukasz Michalski (POL)
5.71 m
  Reese Hoffa (USA)
21.44 m
  Gerd Kanter (EST)
67.82 m
  Andreas Thorkildsen (NOR)
87.38 m
13   Zürich   Dwight Phillips (USA)
8.20 m
  Ivan Ukhov (RUS)
2.29 m
  Robert Harting (GER)
68.84 m
14   Bryssel   Teddy Tamgho (FRA)
17.52 m
  Malte Mohr (GER)
5.85 m
  Reese Hoffa (USA)
22.16 m MR
  Andreas Thorkildsen (NOR)
89.88 m
Totalsegrare   Dwight Phillips (USA)   Teddy Tamgho (FRA)   Ivan Ukhov (RUS)   Renaud Lavillenie (FRA)   Christian Cantwell (USA)   Piotr Małachowski (POL)   Andreas Thorkildsen (NOR)

DamerRedigera

Löpgrenar
Nr Tävling 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1 500 meter 5 000 meter 100 meter häck 400 meter häck 3000 meter hinder
1   Doha -   Kerron Stewart (JAM)
22.34
  Allyson Felix (USA)
50.15
-   Nancy Jebet Langat (KEN)
4:01.64
-   LoLo Jones (USA)
12.63
- -
2   Shanghai   Carmelita Jeter (USA)
11.09
  Janeth Jepkosgei (KEN)
2:01.06
  Sentayehu Ejigu (ETH)
14:30.96
  Lashinda Demus (USA)
53.34
  Gladys Jerotich Kipkemoi (KEN)
9:16.82
3   Oslo   Carmelita Jeter (USA)
22.54
  Amantle Montsho (Botswana)
50.34
  Lolo Jones (USA)
12.66
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:12.66
4   Rome   Lashauntea Moore (USA)
11.04
  Halima Hachlaf (MAR)
1:58.40
  Lashinda Demus (USA)
52.82
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:11.71
5   New York   Veronica Campbell-Brown (JAM)
21.98
  Nancy Langat (KEN)
4:01.60
  Tirunesh Dibaba (ETH)
15:11.34
  Lolo Jones (USA)
12.55
6   Eugene   Veronica Campbell-Brown (JAM)
10.78
  Allyson Felix (USA)
50.27
  Mariya Savinova (RUS)
1:57.56
  Lashinda Demus (USA)
53.03
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:26.70
7   Lausanne   Carmelita Jeter (USA)
10.99
  Gelete Burka (ETH)
3:59.28
  Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
12.56
8   Gateshead   Carmelita Jeter (USA)
10.95
  Shericka Williams (JAM)
50.44
  Alysia Johnson (USA)
1:59.84
  Kaliese Spencer (JAM)
54.10
9   Paris   Allyson Felix (USA)
22.14
  Anna Alminova (RUS)
3:57.65
  Vivian Cheruiyot (KEN)
14:27.41
10   Monaco   Carmelita Jeter (USA)
10.82
  Alysia Johnson (USA)
1:57.34
  Kaliese Spencer (JAM)
53.63
11   Stockholm   Allyson Felix (USA)
22.41
  Tatyana Firova (RUS)
50.46
  Nancy Jebet Langat (KEN)
4:00.70
  Sally Pearson (AUS)
12.57
  Yuliya Zarudneva (RUS)
9:17.59
12   London   Allyson Felix (USA)
22.37
  Allyson Felix (USA)
50.79
  Mariya Savinova (RUS)
1:58.64
  Nancy Jebet Langat (KEN)
4:07.60
  Tirunesh Dibaba (ETH)
14:36.41
  Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
12.52
  Kaliese Spencer (JAM)
53.78
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:22.49
13   Zürich   Veronica Campbell-Brown (JAM)
10.89
  Allyson Felix (USA)
50.37
  Nancy Jebet Langat (KEN)
4:01.01
  Kaliese Spencer (JAM)
53.33
14   Bryssel   Allyson Felix (USA)
22.62
  Janeth Jepkosgei (KEN)
1:58.82
  Vivian Cheruiyot (KEN)
14:34.13
  Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
12.54
  Sofia Assefa (KEN)
9:20.72
Totalsegrare   Carmelita Jeter (USA)   Allyson Felix (USA)   Allyson Felix (USA)   Janeth Jepkosgei (KEN)   Nancy Jebet Langat (KEN)   Vivian Cheruiyot (KEN)   Priscilla Lopes-Schliep (CAN)   Kaliese Spencer (JAM)   Milcah Chemos Cheywa (KEN)
Teknikgrenar
Nr Tävling Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kulstötning Diskuskastning Spjutkastning
1   Doha - -   Blanka Vlašić (CRO)
1.98 m
  Silke Spiegelburg (GER)
4.70 m
-   Yarelis Barrios (CUB)
64.90 m
  Maria Abakumova (RUS)
68.89 m
2   Shanghai   Olga Rypakova (KAZ)
14.89 m
  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.70 m
3   Oslo   Olga Kucherenko (RUS)
6.91 m
  Blanka Vlašić (CRO)
2.01 m
  Nadine Müller (GER)
63.93 m
4   Rom   Yargelis Savigne (CUB)
14.74 m
  Blanka Vlašić (CRO)
2.03 m
  Fabiana Murer (BRA)
4.70 m
  Barbora Špotáková (CZE)
68.66 m
5   New York   Brianna Glenn (USA)
6.78 m
  Valerie Vili (NZL)
19.93 m
  Sandra Perkovic (CRO)
61.96 m
6   Eugene   Nadezhda Alekhina (RUS)
14.62 m
  Fabiana Murer (BRA)
4.58 m
  Kara Patterson (USA)
65.90 m
7   Lausanne   Brittney Reese (USA)
6.94 m
  Yargelis Savigne (CUB)
14.99 m
  Yarelis Barrios (CUB)
65.92 m
8   Gateshead   Svetlana Feofanova (RUS)
4.71 m
  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.57 m
  Sunette Viljoen (RSA)
64.32 m
9   Paris   Brittney Reese (USA)
6.73 m
  Blanka Vlašić (CRO)
2.02 m
  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.78 m
  Yarelis Barrios (CUB)
65.53 m
10   Monaco   Yargelis Savigne (CUB)
15.09 m
  Fabiana Murer (BRA)
4.80 m
  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.23 m
  Barbora Špotáková (CZE)
65.76 m
11   Stockholm   Darya Klishina (RUS)
6.78 m
  Blanka Vlasic (CRO)
2.02 m
  Svetlana Feofanova (RUS)
4.71 m
12   London   Darya Klishina (RUS)
6.65 m
  Yargelis Savigne (CUB)
14.86 m
  Blanka Vlasic (CRO)
2.01 m
  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.27 m
  Yarelis Barrios (CUB)
65.62 m
  Barbora Špotáková (CZE)
63.50 m
13   Zürich   Brittney Reese (USA)
6.89 m
  Fabiana Murer (BRA)
4.81 m
  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.63 m
  Christina Obergföll (GER)
67.31 m
14   Bryssel   Olga Rypakova (KAZ)
14.80 m
  Blanka Vlašić (CRO)
2.00 m
  Sandra Perković (CRO)
66.93 m
Totalsegrare   Brittney Reese (USA)   Yargelis Savigne (CUB)   Blanka Vlasic (CRO)   Fabiana Murer (BRA)   Nadzeja Ostaptjuk (BLR)   Yarelis Barrios (CUB)   Barbora Špotáková (CZE)

Diamond RaceRedigera

I Diamond League delas det ut poäng till de tre bästa i varje tävling enligt poängskalan: 4,2,1. (I finalen: 8,4,2 poäng) Den idrottare som har flest poäng efter finalen vinner Diamond League och en diamant. Vid lika poäng vinner den som lyckas bäst i finalen. Topp-4 Ställningen just nu:

Herrar:

Gren 1:a 2:a 3:a 4:a Genomförda tävlingar av 7
100m Asafa Powell 8p   Richard Thompson 6p   Blake 2p  ,Carter   - 3
200m Walter Dix 16p   Usain Bolt 4p  , Wallace Spearmon   - Bailey 2p  , Gay  ,Martina  ,Taylor   5
400m Jeremy Wariner 12p   David Neville 3p   Betters 2p  Gonzales   Taylor  - 3
800m David Rudisha 12p   Mbulaeni Mulaudsi 6p   Kaki 2p ,Kiprop ,Yego  - 4
1500m Asbel Kiprop 14p  Augustine Kiprono Choge 6p   Mekonen Gebremedhin 4p   Amine Laalou 2p   4
5000m Imane Merga 11p   Bekele 6p ,Chepkok  , Kipchoge   - - 5
3000m hinder Paul Kipsiele Coech 7p   Brimin Kiprop Kipruto 5p   Chumba 4p  ,Kemboi   - 4
110m häck David Oliver 8p   Dayron Robles 4p   Shi 2p  ,Thomas  ,Mall:Wilson - 3
400m häck Bershawn Jackson 12p   Kerron Clement 10p   Angelo Taylor 2p   Culson 1p ,Greene  , Sanchez , Van Zyl  4
Höjdhopp Linus Thörnblad 9p   Jesse Williams 5p   Bednarek 4p ,Ukhov   - 4
Stavhopp Renaud Lavillenie 12p   Malte Mohr 7p  Steven Hooker 4p   Aleksander Gripich   4
Längdhopp Fabrice Lapierre 9p   Dwight Philips 8p   Irving Saladino 7p   Michel Torneus 2p   4
Tresteg Copello 5p  ,Idowu   - Teddy Tamgho 4p   Giralt 2p , Lewis  , Olsson   3
Kulstötning Christian Cantwell 16p   Dylan Armstrong 6p   Bartels  , Hoffa   - 4
Diskuskastning Piotr Malachowski 13p   Zoltan Kovago 9p   Harting 2p , Kanter   - 4
Spjutkastning Andreas Thorkildsen 12p   Petr Frydrych 4p   Tero Pitkämäki 3p   Martinez 1p  , Wirkkala   3

KällorRedigera