Washington Wizards

amerikansk basketorganisation
(Omdirigerad från Chicago Packers)
Uppslagsordet ”Baltimore Bullets” leder hit. För basketlaget som existerade 1944–1954, se Baltimore Bullets (1944–1954).

Washington Wizards är en amerikansk basketorganisation, bildad 1961 som Chicago Packers, vars lag är baserat i Washington, D.C. och spelar i NBA.

Washington Wizards
Tidigare namnChicago Packers
1961–1962
Chicago Zephyrs
1962–1963
Baltimore Bullets
1963–1973
Capital Bullets
1973–1974
Washington Bullets
1974–1997
Washington Wizards
1997–
Grundad1961
HemmaortWashington, D.C.
ArenaCapital One Arena
ÄgareMonumental Sports & Entertainment, LLC
OrdförandeTed Leonsis
General managerTommy Sheppard
TränareWes Unseld Jr.
ConferenceEastern
DivisionSoutheast
Klubbfärg(er)                   
Pensionerade tröjnummer
4 (10, 11, 25, 41)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Meriter
00NBA-mästare: 1
(1978)
00Conferencemästare: 4
(1971, 1975, 1978, 1979)
00Divisionsmästare: 8
(1969, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1979, 2017)
Klubbens webbplats (extern länk)

Historia redigera

Laget bildades 1961 som Chicago Packers och har spelat i NBA sedan säsongen 1961/1962. Inför säsongen efter, 1962/1963, bytte laget namn till Chicago Zephyrs.

Efter två misslyckade säsonger i Chicago flyttade laget till Baltimore, Maryland, inför säsongen 1963/1964 och döptes om till Baltimore Bullets. Där lyckades laget säsongen 1970/1971 ta sig ända fram till NBA-finalen som de förlorade mot Milwaukee Bucks med 0-4 i matcher.

Inför säsongen 1973/1974 flyttade laget till Washington, D.C. och kallades för Capital Bullets för att säsongen efter döpas om till Washington Bullets. Laget hette detta fram till 1997 då laget åter bytte namn till nuvarande Washington Wizards.

Washington har vunnit NBA-titeln en gång, säsongen 1977/1978 då man besegrade Seattle SuperSonics med 4-3 i matcher. Dessutom har man förlorat NBA-finalen två gånger, dels 1974/1975Golden State Warriors vann i fyra raka matcher och dels 1978/1979 då Seattle SuperSonics vann med 4-1 i matcher.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 19 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Washington Wizards.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Bilal Coulibaly SF $6 614 280 [3] 2027 2023 Indiana Pacers
1   Johnny Davis SG/SF $5 000 800 [4] 2026 2022 Wisconsin Badgers
5   Tyus Jones PG $14 000 000 [5] 2024 2023 Memphis Grizzlies
7   Patrick Baldwin Jr. PF $2 287 720 [6] 2026 2023 Golden State Warriors
8   Deni Avdija SG/SF $6 263 188 [7] 2024 2020 Maccabi Tel Aviv BC
12   Isaiah Livers SF/PF $1 836 096 [8] 2024 2024 Detroit Pistons
13   Jordan Poole SG $27 455 357 [9] 2027 2023 Golden State Warriors
16   Anthony Gill PF $1 997 238 [10] 2024 2020 BK Chimki
20   Landry Shamet SG $10 250 000 [11] 2026 2023 Phoenix Suns
22   Richaun Holmes C/PF $12 046 020 [12] 2025 2024 Dallas Mavericks
24   Corey Kispert SF $3 722 040 [13] 2025 2023 Gonzaga Bulldogs
33   Kyle Kuzma PF $25 568 182 [14] 2027 2021 Los Angeles Lakers
35   Marvin Bagley III PF $12 500 000 [15] 2025 2024 Detroit Pistons
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
4   Jared Butler PG $559 782 [16] 2024 2023 Oklahoma City Thunder
14   Jules Bernard SG/SF $559 782 [17] 2024 2023 Capital City Go-Go
97   Eugene Omoruyi SF $559 782 [18] 2024 2023 Detroit Pistons
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Kuriosa redigera

  • Michael Jordan avslutade sin karriär i laget 2001-2003.
  • 2003–2010 spelade Gilbert Arenas, bärandes tröjnumret 0. Detta berodde på att när han sökte in på Arizonas College, trodde hans kompisar att han skulle få 0 minuter speltid. Han blev senare också en av NBA:s största poängskyttar och senare en All-Star.

Referenser redigera

  1. ^ ”Washington Wizards”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/wizards. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Bilal Coulibaly”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bilal-coulibaly. 
  4. ^ ”Johnny Davis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/johnny-davis. 
  5. ^ ”Tyus Jones”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tyus-jones. 
  6. ^ ”Patrick Baldwin Jr”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/patrick-baldwin-jr. 
  7. ^ ”Deni Avdija”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/deni-avdija. 
  8. ^ ”Isaiah Livers”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/isaiah-livers. 
  9. ^ ”Jordan Poole”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jordan-poole. 
  10. ^ ”Anthony Gill”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/anthony-gill. 
  11. ^ ”Landry Shamet”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/landry-shamet. 
  12. ^ ”Richaun Holmes”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/richaun-holmes. 
  13. ^ ”Corey Kispert”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/corey-kispert. 
  14. ^ ”Kyle Kuzma”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kyle-kuzma. 
  15. ^ ”Marvin Bagley III”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/marvin-bagleyiii. 
  16. ^ ”Jared Butler”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jared-butler. 
  17. ^ ”Jules Bernard”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jules-bernard. 
  18. ^ ”Eugene Omoruyi”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/eugene-omoruyi. 

Externa länkar redigera