Öppna huvudmenyn

Bantamvikt i fristil för herrar i brottning vid olympiska sommarspelen 2004

Brottning vid
olympiska sommarspelen 2004
Wrestling pictogram.svg
Fristil
Flugvikt     damer
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar damer
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar damer
Tungvikt herrar damer
Supertungvikt herrar
Grekisk-romersk stil
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar
Tungvikt herrar
Supertungvikt herrar
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen bantamvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 27-28 augusti i Aten i Ano Liossia Olympic Hall.


Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

FörkortningarRedigera

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

UtslagningsronderRedigera

Grupp 1Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Stephen Abas (USA) 2 2 0 6 10
  René Montero (CUB) 2 1 1 4 8
  Ghenadie Tulbea (MDA) 2 0 2 1 1
Poäng KP
  Ghenadie Tulbea (MDA) 0–5   René Montero (CUB) 0–3 PO
  Stephen Abas (USA) 6–1   Ghenadie Tulbea (MDA) 3–1 PP
  René Montero (CUB) 3–4   Stephen Abas (USA) 1–3 PP

Grupp 2Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Li Zhengyu (CHN) 2 2 0 6 13
  Radoslav Velikov (BUL) 2 1 1 5 19
  Shaun Williams (RSA) 2 0 2 2 6
Poäng KP
  Radoslav Velikov (BUL) 13–2   Shaun Williams (RSA) 4–1 SP
  Li Zhengyu (CHN) 8–6   Radoslav Velikov (BUL) 3–1 PP
  Shaun Williams (RSA) 4–5   Li Zhengyu (CHN) 1–3 PP

Grupp 3Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Kim Hyo-Sub (KOR) 2 1 1 4 8
  Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) 2 1 1 4 9
  Babak Nourzad (IRI) 2 1 1 3 6
Poäng KP
  Babak Nourzad (IRI) 0–6   Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) 0–3 PO
  Kim Hyo-Sub (KOR) 4–6   Babak Nourzad (IRI) 1–3 PP
  Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) 3–4   Kim Hyo-Sub (KOR) 1–3 PP

Grupp 4Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Chikara Tanabe (JPN) 2 2 0 6 9
  Namiq Abdullayev (AZE) 2 1 1 4 8
  Yogeshwar Dutt (IND) 2 0 2 2 5
Poäng KP
  Chikara Tanabe (JPN) 5–2   Namiq Abdullayev (AZE) 3–1 PP
  Yogeshwar Dutt (IND) 3–4   Chikara Tanabe (JPN) 1–3 PP
  Namiq Abdullayev (AZE) 6–2   Yogeshwar Dutt (IND) 3–1 PP

Grupp 5Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Oleksandr Zacharuk (UKR) 2 2 0 6 7
  Herman Kantoyeu (BLR) 2 1 1 4 7
  Baurzhan Orazgaliyev (KAZ) 2 0 2 2 2
Poäng KP
  Oleksandr Zacharuk (UKR) 3–1   Baurzjan Orazgalijev (KAZ) 3–1 PP
  Herman Kantoyeu (BLR) 3–4   Oleksandr Zacharuk (UKR) 1–3 PP
  Baurzjan Orazgalijev (KAZ) 1–4   Herman Kantoyeu (BLR) 1–3 PP

Grupp 6Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Mavlet Batirov (RUS) 2 2 0 7 23
  Dilsjod Mansurov (UZB) 2 1 1 5 12
  Bashir Ahmad Rahmati (AFG) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Bashir Ahmad Rahmati (AFG) 0–11   Dilsjod Mansurov (UZB) 0–4 ST
  Mavlet Batirov (RUS) 20–0   Bashir Ahmad Rahmati (AFG) 4–0 ST
  Dilsjod Mansurov (UZB) 1–3   Mavlet Batirov (RUS) 1–3 PP

Grupp 7Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Amiran Kardanof (GRE) 3 3 0 10 17
  O Song-Nam (PRK) 3 2 1 8 8
  Martin Berberijan (ARM) 3 1 2 5 9
  Harun Doğan (TUR) 3 0 3 1 3
Poäng KP
  O Song-Nam (PRK) 3–4   Amiran Kardanof (GRE) 1–3 PP
  Martin Berberijan (ARM) 5–3   Harun Doğan (TUR) 3–1 PP
  O Song-Nam (PRK) 5–2   Martin Berberijan (ARM) 3–1 PP
  Amiran Kardanof (GRE) 10–0   Harun Doğan (TUR) 4–0 ST
  O Song-Nam (PRK)   Harun Doğan (TUR) 4–0 PA
  Amiran Kardanof (GRE) 3–2   Martin Berberijan (ARM) 3–1 PP

UtslagningsträdRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
   Stephen Abas (USA)  6  
   Li Zhengyu (CHN)  1        Stephen Abas (USA)  3  
   Kim Hyo-Sub (KOR)  0        Chikara Tanabe (JPN)  0  
   Chikara Tanabe (JPN)  10          Stephen Abas (USA)  1
   Oleksandr Zacharuk (UKR)  0          Mavlet Batirov (RUS)  9
   Mavlet Batirov (RUS)  4        Mavlet Batirov (RUS)  7
             Amiran Kardanof (GRE)  1     Bronsmatch
       
   Chikara Tanabe (JPN)  7
   Amiran Kardanof (GRE)  0
  5:e plats
                           
  1    Li Zhengyu (CHN) 6
4    Kim Hyo-Sub (KOR) 4

KällorRedigera