Philadelphia 76ers

amerikansk basketorganisation
(Omdirigerad från Syracuse Nationals)

Philadelphia 76ers (även kallade Sixers) är en amerikansk basketorganisation vars lag är baserat i Philadelphia i Pennsylvania och spelar i NBA. Laget bildades som Syracuse Nationals år 1946 i Syracuse i delstaten New York och har spelat i NBA sedan säsongen 1949/1950. År 1963 bytte laget namn till Philadelphia 76ers.

Philadelphia 76ers
Tidigare namnSyracuse Nationals
1946–1963
Grundad1946 (1949 i NBA)
HemmaortPhiladelphia, Pennsylvania, USA
ArenaWells Fargo Center
(Kapacitet: 20 478)
ÄgareJoshua Harris
David Blitzer
(Harris Blitzer Sports & Entertainment)
VDTad Brown
General managerElton Brand
TränareNick Nurse
Liga/serieNBA
ConferenceEastern
DivisionAtlantic
FarmarlagDelaware Blue Coats
Klubbfärg(er)                             
Pensionerade tröjnummer
10 st. (2, 3, 4, 6, 10, 13, 15, 24, 32, 34)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00Ligamästare: 3
(1955, 1967, 1983)
00Conferencemästare: 5
(1977, 1978, 1983, 1990, 2001)
00Divisionsmästare: 12
(1950, 1952, 1955, 1966, 1967, 1968, 1977, 1983, 1990, 2001, 2021)
Klubbens webbplats (extern länk)

Historia

redigera

Allting startade 1939Syracuse Reds grundades i New York. 1946 ändrades namnet till Syracuse Nationals samtidigt som laget gick med i National Basketball League (NBL), och var då det östligaste laget av alla då de flesta lag kom ifrån västra delen av USA. År 1949 slogs NBL ihop med Basketball Association of America (BBA) och bildade National Basketball Association (NBA). Syracuse Nationals var då ett av sex NBL-lag som fortsatte spela i den nybildade ligan NBA istället.

Flytten till Philadelphia

redigera

I början av 1960-talet flyttade lagen i mellanvästern till större städer. Syracuse var det sista laget i en mellanstor stad. Tidningsmagnaten Irv Kosloff köpte klubben från dåvarande ägaren och grundaren Daniel Biasone. Kosloff flyttade då också klubben till storstaden Philadelphia år 1963. Då kom NBA-basketen tillbaka till Philadelphia efter att Philadelphia Warriors hade flyttats till San Francisco ett år tidigare. När laget flyttades ändrades också namnet till nuvarande 76ers efter året då USA:s självständighetsförklaring skrevs i Philadelphia, 1776. Journalisterna gav laget tidigt smeknamnet Sixers.

De första fyra åren i Philadelphia spelade de sina matcher i Philadelphia Arena och Civic Center-Convention Hall, och vid enstaka tillfällen i arenan vid University of Pennsylvania.

Den oförglömliga säsongen 1966–1967

redigera

Säsongen 1966/1967 var en otrolig säsong för Philadelphia. Vid ett tillfälle hade laget vunnit 45 seriematcher och endast förlorat 4; säsongen totalt slutade på 68–13 vilket var rekord vid den tiden. Spelarna Wilt Chamberlain, Billy Cunningham, Hal Greer, Chet Walker och Lucious Jackson ledde Philadelphia till finalen i Eastern Conference. I den östra finalen skulle laget möta Boston Celtics som då hade vunnit NBA-titeln åtta år i rad. Laget vann fyra av fem matcher mot Boston och fansen ropade "Boston is dead" för att visa att Philadelphia hade brutit Bostons vinstsvit. I finalen mötte man det gamla Philadelphia-stationerade laget San Francisco Warriors, som inte hade en chans mot Philadelphia utan Philadelphia 76ers vann sin andra NBA-titel (den första sedan Syracuse Nationals titel från säsongen 1954/1955) efter 4–2 i matcher.

76ers fall

redigera

Säsongen 1967/1968 flyttade laget till den nya arenan The Spectrum för att kunna försvara sin vinst från säsongen innan. Man gick vidare till slutspel, och när det blev repris på finalen i den östra konferensen från året innan såg det från början ljust ut för Philadelphia som ledde med 3–1 i vinster. Efter det tog det tvärt stopp då egoismen tog över och Boston vann alla de tre återstående matcherna i bäst av sju-serien.

Det och försäljningen av stjärnan Wilt Chamberlain till Los Angeles Lakers ledde till en dramatisk nedgång för Philadelphia. Laget spelade mycket dåligt de följande säsongerna och kom aldrig längre än andra omgången de följande tre säsongerna. Katastrofen var ett faktum när laget säsongen 1972/1973 bara vann 9 matcher av 82 spelade. Av media fick laget namnet "Nine and 73-ers" efter antalet vinster (9) och förluster (73). Vid den tiden hade Philadelphia rekordet både för flest vinster (68 stycken från säsongen 1966/1967) och för flest förluster (73 stycken från 1972/1973) under en säsong.

  • Syracuse Nationals
State Fair Coliseum (1949–1951)
War Memorial at Oncenter (tidigare känt som the Onondaga War Memorial) (1951–1963)
Philadelphia Civic Center och Philadelphia Arena (1963–1967)
  • Philadelphia 76ers
Wachovia Spectrum (1967–1996)
Wells Fargo Center (även känd som CoreStates Center, First Union Center och Wachovia Center) (1996–)

Spelartruppen 2023/2024

redigera

Senast uppdaterad: 16 april 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Philadelphia 76ers.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under säsongen.

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Tyrese Maxey PG/SG $4 343 920 [3] 2024 2020 Kentucky Wildcats
1   K.J. Martin SF $1 930 681 [4] 2024 2023 Los Angeles Clippers
5   Mo Bamba C $2 346 614 [5] 2024 2023 Los Angeles Lakers
7   Kyle Lowry PG $2 795 839 [6] 2024 2024 Miami Heat
8   De'Anthony Melton PG $8 000 000 [7] 2024 2022 Memphis Grizzlies
9   Kelly Oubre Jr. SF $2 891 467 [8] 2024 2023 Charlotte Hornets
11   Jeff Dowtin Jr. PG/SG $116 076 [9] 2025 2024 Delaware Blue Coats
12   Tobias Harris PF/SF $39 270 150 [10] 2024 2019 Los Angeles Clippers
16   Ricky Council IV SG $12 869 [11] 2027 2023 Arkansas Razorbacks
17   Buddy Hield SG $18 568 183 [12] 2024 2024 Indiana Pacers
21   Joel Embiid C $47 607 350 [13] 2027 2014 Kansas Jayhawks
22   Cameron Payne PG $2 891 467 [14] 2024 2024 Milwaukee Bucks
33   Robert Covington PF/SF $11 692 308 [15] 2024 2023 Los Angeles Clippers
40   Nicolas Batum SF/SG $11 710 818 [16] 2024 2023 Los Angeles Clippers
44   Paul Reed C/PF $7 723 000 [17] 2026 2020 DePaul Blue Demons
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
23   Terquavion Smith SG/PG $559 782 [18] 2024 2023 NC State Wolfpack
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri

redigera

Referenser

redigera
  1. ^ ”Philadelphia 76ers”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/sixers. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Tyrese Maxey”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tyrese-maxey. 
  4. ^ ”Kenyon Martin Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kenyon-martin-jr. 
  5. ^ ”Mo Bamba”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mo-bamba. 
  6. ^ ”Kyle Lowry”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kyle-lowry. 
  7. ^ ”De'Anthony Melton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/deanthony-melton. 
  8. ^ ”Kelly Oubre Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kelly-oubrejr. 
  9. ^ ”Jeff Dowtin”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jeff-dowtin. 
  10. ^ ”Tobias Harris”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tobias-harris. 
  11. ^ ”Ricky Council IV”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ricky-council-iv. 
  12. ^ ”Buddy Hield”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/buddy-hield. 
  13. ^ ”Joel Embiid”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/joel-embiid. 
  14. ^ ”Cam Payne”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cam-payne. 
  15. ^ ”Robert Covington”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/robert-covington. 
  16. ^ ”Nicolas Batum”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nicolas-batum. 
  17. ^ ”Paul Reed”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/paul-reed. 
  18. ^ ”Terquavion Smith”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/terquavion-smith. 

Externa länkar

redigera