Golden State Warriors

basketlag som spelar i NBA
(Omdirigerad från Philadelphia Warriors)

Golden State Warriors är ett basketlag från Oakland i Kalifornien, som bildades 1946 och som spelar i NBA där de tillhör Pacific Division i Western Conference. Inför säsongen 1970/1971 flyttades laget från San Francisco och bytte namn till Golden State Warriors. Laget har fått smeknamnet Dubs, en förkortning av det engelska ordet för W, "double-U".[1]

Golden State Warriors
Tidigare namnPhiladelphia Warriors
(1946–1962)
San Francisco Warriors
(1962–1971)
Grundad1946
HemmaortSan Francisco, Kalifornien, USA
ArenaChase Center
(Kapacitet: 18 064)
ÄgareJoe Lacob (majoritet)
Peter Guber
OrdförandeBrandon Schneider
General managerMike Dunleavy Jr.
TränareSteve Kerr
Liga/serieNational Basketball Association (NBA)
ConferenceWestern
DivisionPacific
FarmarlagSanta Cruz Warriors
Klubbfärg(er)         
Pensionerade tröjnummer
6 (13, 14, 16, 17, 24, 42)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00Mästare: 7
(1947, 1956, 1975, 2015, 2017, 2018, 2022)
00Conferencemästare: 7
(1975, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022)
00Divisionsmästare: 12
(1948, 1951, 1956, 1964, 1967, 1975, 1976, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)
Klubbens webbplats (extern länk)

Kända spelare som spelat i Warriors är bland andra Wilt Chamberlain (som bland annat 1962 gjorde 100 poäng under en match med Philadelphia), Rick Barry, Chris Mullin och Stephen Curry.

Historia

redigera

Laget bildades som Philadelphia Warriors och var med och spelade i den nybildade basketligan Basketball Association of America (BAA) säsongen 1946/1947.

Inför säsongen 1949/1950 var de ett av sammanlagt 17 lag, som var med när BAA slogs ihop med den rivaliserande basketligan National Basketball League (NBL) och grundade National Basketball Association (NBA). Dessförinnan var Philadelphia Warriors det första laget som vann BAA-mästerskapet (säsongen 1946/1947), efter finalvinst mot Chicago Stags med 4-1 i matcher. Säsongen 1947/1948 förlorade Philadelphia finalserien mot Baltimore Bullets med 2-4 i matcher.

Säsongen 1955/1956 i NBA vann Philadelphia sitt andra mästerskap, efter finalvinst mot Fort Wayne Pistons, även då med 4-1 i matcher.

Efter säsongen 1961/1962 flyttade laget till San Francisco i Kalifornien, och blev San Francisco Warriors. Redan den andra säsongen, 1963/1964, vann San Francisco Western Division och gick hela vägen till NBA-final. Finalserien förlorades mot Boston Celtics med 1-4 i matcher. Säsongen 1966/1967 lyckades San Francisco kopiera bedriften, där dock Philadelphia 76ers blev för svåra i finalen och vann med 4-2.

Inför säsongen 1971/1972 flyttades laget över San Francisco-bukten till Oakland och döptes om till Golden State Warriors, där Golden State är ett officiellt tillnamn på Kalifornien. Laget lyckades säsongen 1974/1975 vinna sin tredje NBA-titel efter finalvinst mot Washington Bullets med klara 4-0 i matcher trots fyra jämna matcher.

Efter finalvinsten 1975 tillhörde Golden State Warriors under en lång period oftast bottenlagen i ligan, och lyckades endast ta sig till slutspel sju gånger.

Säsongen 2014/2015 var laget tillbaka på toppen och vann sin fjärde NBA-titel, den första titeln på fyrtio år. Man finalslog Cleveland Cavaliers med 4-2 i matcher. Andre Igoudala utsågs till NBA Finals Most Valuable Player Award.

Säsongerna 2016/2017 och 2017/2018 vann Warriors ligan två år i rad mot Cleveland Cavaliers med 4-1, respektive 4-0 i matcher. Kevin Durant utsågs till NBA Finals Most Valuable Player Award båda gångerna.

Säsongen 2021/2022 vann Warriors sin sjunde NBA-titel efter de finalslog Boston Celtics med 4-2 i matcher. Stephen Curry utsågs till NBA Finals Most Valuable Player Award.

Spelartruppen 2023/2024

redigera

Senast uppdaterad: 16 april 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Golden State Warriors.[2] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[3] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under säsongen.

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00   Jonathan Kuminga SF/PF $6 012 840 [4] 2025 2021 NBA G League Ignite
0   Gary Payton II PG $8 715 000 [5] 2025 2023 Portland Trail Blazers
2   Brandin Podziemski SG $3 352 440 [6] 2027 2023 Santa Clara Broncos
3   Chris Paul PG $30 800 000 [7] 2025 2023 Phoenix Suns
4   Moses Moody SG $3 918 480 [8] 2025 2021 Arkansas Razorbacks
5   Kevon Looney C/PF $7 500 000 [9] 2025 2015 UCLA Bruins
11   Klay Thompson SG $43 219 440 [10] 2024 2011 Washington State Cougars
12   Usman Garuba PF/C $11 608 [11] 2024 2023 Houston Rockets
15   Gui Santos SF $1 029 483 [12] 2026 2023 Santa Cruz Warriors
20   Dario Šarić PF $2 709 849 [13] 2024 2023 Oklahoma City Thunder
22   Andrew Wiggins1 − 2014 SF/SG $24 330 357 [14] 2027 2020 Minnesota Timberwolves
23   Draymond Green PF/SF $22 321 429 [15] 2027 2012 Michigan State Spartans
25   Lester Quiñones SG $548 815 [16] 2024 2023 Santa Cruz Warriors
30   Stephen Curry PG $51 915 615 [17] 2026 2009 Davidson Wildcats
32   Trayce Jackson-Davis PF/C $1 119 563 [18] 2027 2023 Indiana Hoosiers
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
18   Jerome Robinson SG $559 782 [19] 2024 2023 Santa Cruz Warriors
61   Pat Spencer PG $559 782 [20] 2024 2024 Santa Cruz Warriors
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri

redigera

Meriter

redigera
  • BAA-mästare: 1946/1947
  • NBA-mästare: 1955/1956, 1974/1975, 2014/2015, 2016/2017, 2017/2018
  • Conference-mästare: 1946/1947, 1947/1948, 1955/1956, 1963/1964, 1966/1967, 1974/1975, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019
  • Divisions-mästare: 1947/1948, 1950/1951, 1955/1956, 1963/1964, 1966/1967, 1974/1975, 1975/1976, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019

Referenser

redigera
  1. ^ Zeegers, Madilyn (11 september 2020). ”How Did the Golden State Warriors Get Their Name and Why Are They Called the Dubs?” (på amerikansk engelska). Sportscasting | Pure Sports. https://www.sportscasting.com/how-did-the-golden-state-warriors-get-their-name-and-why-are-they-called-the-dubs/. Läst 13 december 2021. 
  2. ^ ”Golden State Warriors”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/warriors. 
  3. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  4. ^ ”Jonathan Kuminga”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jonathan-kuminga. 
  5. ^ ”Gary Payton II”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/gary-paytonii. 
  6. ^ ”Brandin Podziemski”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/brandin-podziemski. 
  7. ^ ”Chris Paul”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/chris-paul. 
  8. ^ ”Moses Moody”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/moses-moody. 
  9. ^ ”Kevon Looney”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kevon-looney. 
  10. ^ ”Klay Thompson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/klay-thompson. 
  11. ^ ”Usman Garuba”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/usman-garuba. 
  12. ^ ”Gui Santos”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/gui-santos. 
  13. ^ ”Dario Saric”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dario-saric. 
  14. ^ ”Andrew Wiggins”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/andrew-wiggins. 
  15. ^ ”Draymond Green”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/draymond-green. 
  16. ^ ”Lester Quinones”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/lester-quinones. 
  17. ^ ”Stephen Curry”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/stephen-curry. 
  18. ^ ”Trayce Jackson-Davis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/trayce-jackson-davis. 
  19. ^ ”Jerome Robinson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jerome-robinson. 
  20. ^ ”Pat Spencer”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/pat-spencer. 

Externa länkar

redigera