Öppna huvudmenyn

Svenska mästerskapen i friidrott 2017

(Omdirigerad från SM i friidrott 2017)

Svenska mästerskapen i friidrott 2017 var det 122:a svenska mästerskapen i friidrott. Följande deltävlingar genomfördes[1]:

Svenska mästerskapen i friidrott utomhus 2017
2016
2018

Medaljörer, resultatRedigera

HerrarRedigera

Gren Guld Silver Brons
100 meter[2] Austin Hamilton Malmö AI 10,18 Henrik Larsson IF Göta 10,21 Tom Kling Baptiste Huddinge AIS 10,27
200 meter[2] Henrik Larsson IF Göta 20,71 Tom Kling Baptiste Huddinge AIS 20,75 Emil von Barth Ullevi FK 20,94
400 meter[2] Nick Ekelund Arenander Malmö AI 47,01 Joel Groth Bollnäs FIK 47,36 Erik Martinsson Gefle IF 47,40
800 meter[2] Andreas Kramer Sävedalens AIK 1:50,46 Andreas Almgren Turebergs FK 1:51,53 Joakim Andersson IFK Trelleborg 1:51,63
1 500 meter[2] Andreas Almgren Turebergs FK 3:48,15 Ali Laaroubi Malmö AI 3:48,77 Andreas Kramer Sävedalens AIK 3:49,31
5 000 meter[2] Daniel Lundgren Turebergs FK 14:08,35 Jonas Leanderson Malmö AI 14:11,21 Robin Lindgren Örgryte IS 14:13,46
10 000 meter[2] Napoleon Solomon Turebergs FK 29:07,04 Robel Fsiha Spårvägens FK 29:22,31 Mustafa Mohamed Hälle IF 29:54,96
10 km landsväg[3] Robel Fsiha Spårvägens FK 30:01 Olle Walleräng Spårvägens FK 30:14 Mohammad Reza Spårvägens FK 30:34
Halvmaraton[4] Mustafa Mohamed Hälle IF 1:05:18 Ebba Tulu Chala Huddinge AIS 1:05:23 Mikael Ekvall Strömstad LK 1:05:41
Maraton[5] Martin Öhman Hässelby SK 2:24:11 Mustafa Mohamed Hälle IF 2:24:35 Anders Fransson Rånäs 4H 2:25:08
100 km landsväg[6] André Rangelind IF Göta 7:13:51 Linus Wirén IK Ymer 7:47:06 Mattias Gärdsback Hemlingby LK 8:01:49
4 km terräng[7] Napoleon Solomon Turebergs FK 12:14 Daniel Lundgren Turebergs FK 12:19 David Nilsson Högby IF 12:27
12 km terräng[8] Napoleon Solomon Turebergs FK 39:11 Mikael Ekvall Strömstad LK 39:47 John Kingstedt Huddinge AIS 40:29
4 km terräng lag[9] Turebergs FK Napoleon Solomon,
Daniel Lundgren,
Amanuel Gergis
37:08 Spårvägens FK John Foitzik,
Olle Walleräng,
Kalle Berglund
37:49 Hässelby SK Andreas Åhwall,
Emil Blomberg,
Elmar Engholm
38:03
12 km terräng lag[10] Spårvägens FK John Foitzik,
John Börjesson,
Robel Fsiha
2:03:23 Hässelby SK Andreas Åhwall,
Elmar Engholm,
Oscar Carlsson
2:04:52 Hälle IF Robert Alexandersson,
Anders Grahl,
Patrik Andersson
2:11:54
110 meter häck[2] Anton Levin Malmö AI 14,31 Max Hrelja Malmö AI 14,31 Fredrick Ekholm Huddinge AIS 14,37
400 meter häck[2] Isak Andersson Upsala IF 51,17 William Frobe Täby IS 52,05 Ludvig Hillenfjärd Huddinge AIS 52,82
3 000 meter hinder[2] Napoleon Solomon Turebergs FK 8:40,47 Daniel Lundgren Turebergs FK 8:43,07 Robin Lindgren Örgryte IS 8:46,36
4 x 100 meter[11] Ullevi FK Emil von Barth,
Patrik Andersson,
David Sennung,
Adam Denguir
40,21 Hammarby IF Desmond Rogo,
Jean-Christian Zirgnan,
Douglas Hellbratt,
Amadou Sussoho
40,77 Spårvägens FK Jay Drummond,
Nil de Oliveira,
Fritz Ekane,
Dennis Leal
40,83
4 x 400 meter[11] Malmö AI Anton Sigurdsson,
Viktor Bondesson,
Kasper Kadestål,
Nick Ekelund-Arenander
3:11,61 Ullevi FK Martin Astnev,
Alexander Lundskog,
Alexander Wessen,
Dennis Forsman
3:11,79 Huddinge AIS Ludvig Hillenfjärd,
Anton Nilsson,
Christopher Halldén,
Alexander Nordkvist
3:18,20
4 x 800 meter[11] Hässelby SK Anton Persson,
Rickard Gunnarsson,
Gustav Bivstedt,
Elmar Engholm
7:33,75 Malmö AI Håkan Runvik,
Ali Laaroubi,
Jonas Leanderson,
Warsame Doley
7:36,30 Spårvägens FK Karim Mohammadi,
John Foitzik,
Oliver Löfqvist,
Johan Svensson
7:40,87
4 x 1 500 meter[11] Malmö AI Emil Tostrup,
Warshame Doley,
Jonas Leanderson,
Ali Laaroubi
15:73,48 Spårvägens FK Rasmus Bengtsson,
Oliver Löfqvist,
John Foirzik,
Wille Levay
15:38,58 Hässelby SK Erik Djurberg,
Emil Blomberg,
Joel Durén,
Elmar Engholm
15:46,31
Höjdhopp[2] Jakob Thorvaldsson IFK Lidingö 2,13 Oskar Lundqvist Upsala IF 2,11 Philip Frifelt Lundqvist IF Göta 2,09
Stavhopp[2] Melker Svärd Jacobsson Örgryte IS 5,45 Rasmus Carlsson KFUM Örebro 5,10 Marcus Nilsson Högby IF 4,94
Längdhopp[2] Michel Tornéus Hammarby IF 7,65 Andreas Otterling IFK Lidingö 7,43 Thobias Nilsson Montler Malmö AI 7,40
Tresteg[2] Simon Karlén IF Göta 16,17 Daniel Lennartsson Örgryte IS 15,97 Moteba Mbumba Hässelby SK 15,77
Kula[2] Leif Arrhenius Spårvägens FK 18,90 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 18,32 Wictor Petersson Malmö AI 17,83
Diskus[2] Daniel Ståhl Spårvägens FK 67,80 Simon Pettersson Upsala IF 64,84 Axel Härstedt Malmö AI 60,82
Slägga[2] Oscar Vestlund IF Göta 71,32 Mattias Lindberg Skellefteå AIK 69,24 Ragnar Carlsson Falu IK 65,19
Spjut[2] Jiannis Smalios Thorengruppen TFC 77,05 Isak Oskarsson IFK Växjö 70,26 Gabriel Wallin Södertälje IF 69,49
Tiokamp[12] Fredrik Samuelsson Hässelby SK 7 436 Kevin Fankl Ullevi FK 7 147 Andreas Gustafsson Falu IK 7 067
Lagtävling[13] Hässelby SK - 74 Spårvägens FK - 67 Ullevi FK - 63

DamerRedigera

Gren Guld Silver Brons
100 meter[2] Malin Ström Bollnäs FIK 11,62 Isabelle Eurenius Spårvägens FK 11,64 Elin Östlund KFUM Örebro 11,66
200 meter[2] Elin Östlund KFUM Örebro 23,44 Malin Ström Bollnäs FIK 23,76 Matilda Hellqvist Ullevi FK 23,81
400 meter[2] Lisa Duffy Hässelby SK 53,44 Matilda Hellqvist Ullevi FK 53,66 Josefin Magnusson Malmö AI 54,30
800 meter[2] Meraf Bahta Hälle IF 2:07,29 Hanna Hermansson Turebergs FK 2:08,10 Isabella Andersson Turebergs FK 2:09,76
1 500 meter[2] Meraf Bahta Hälle IF 4:18,25 Hanna Hermansson Turebergs FK 4:18,58 Isabella Andersson Turebergs FK 4:19,71
5 000 meter[2] Linn Nilsson Hälle IF 16:13,05 Maria Larsson Örgryte IS 16:19,81 Sara Christiansson Sävedalens AIK 16:36,30
10 000 meter[2] Charlotta Fougberg Ullevi FK 35:13,97 Hanna Lindholm Huddinge AIS 35:17,33 Malin Strand Sävedalens AIK 35:26,35
10 km landsväg[3] Lisa Ring IK NocOut.se 34:49 Sara Holmgren Sävedalens AIK 35:34 Ida Nilsson Högby IF 35:43
Halvmaraton[4] Malin Strand Sävedalens AIK 1:17:53 Ida-Maria Nicklasson Finspångs AIK 1:18:06 Johanna Bäcklund Runacadamy IF 1:18:30
Maraton[5] Mikaela Larsson Spårvägens FK 2:42:11 Lisa Ring IK NocOut.se 2:43:14 Charlotte Karlsson Hässelby SK 2:45:21
100 km landsväg[6] Frida Södermark Tjalve IF 7:58:38 Petra Skiöld Björnstorps IF 8:13:25 Jennifer Honek IF Linnéa 8:47:53
4 km terräng[7] Meraf Bahta Hälle IF 14:02 Sara Christiansson Sävedalens AIK 14:07 Samrawit Mengsteab Hälle IF 14:18
8 km terräng[8] Meraf Bahta Hälle IF 29:47 Samrawit Mengsteab Hälle IF 30:01 Sara Holmgren Sävedalens AIK 30:10
4 km terräng lag[9] Hälle IF Meraf Bahta,
Samrawit Mengsteab,
Linn Nilsson
42:51 Sävedalens AIK Sara Christiansson,
Sara Holmgren,
Elin Borglund
44:00 Örgryte IS Maria Larsson,
Ronja Fjellner,
Frida Kristiansson
44:12
8 km terräng lag[10] Hälle IF Meraf Bahta,
Samrawit Mengsteab,
Linn Nilsson
1:30:53 Örgryte IS Maria Larsson,
Ronja Fjellner,
Frida Kristiansson
1:34:44 Runacademy IF Johanna Bäcklund,
Amanda Nekby,
Malin Starfelt
1:36:05
100 meter häck[2] Elin Westerlund Spårvägens FK 13,72 Amanda Hansson Hässelby SK 13,81 Sofia Mossberg Falu IK 14,06
400 meter häck[2] Hanna Palmqvist Mölndals AIK 58,68 Johanna Holmén Svensson Ullevi FK 58,94 Alice Svantesson Ullevi FK 60,38
3 000 meter hinder[2] Maria Larsson Örgryte IS 9:58,59 Linn Söderholm Sävedalens AIK 10:17,92 Amélie Svensson Sävedalens AIK 10:21,61
4 x 100 meter[11] Spårvägens FK Gladys Bamane,
Isabelle Eurenius,
Elin Westerlund,
Moa Hjelmer
45,82 Ullevi FK Malin Roth,
Matilda Hellqvist,
Estelle Montler,
Denise Eriksson
46,33 Hässelby SK Sara Kviberg,
Rebecca Larsson,
Jessica Östlund,
Caroline Larsson
47,00
4 x 400 meter[11] Ullevi FK Johanna Holmén-Svensson,
Alice Svantesson,
Matilda Hellqvist,
Ebba Svantesson
3:42,76 Hässelby SK Jenny Wingqvist,
Sofia Johnsson,
Lovisa Bivstedt,
Ztella Krywult
3:50,76 Täby IS Caroline Kihlblom,
Sofia Hultgren,
Ida Holm,
Linnéa Frobe
3:54,17
4 x 800 meter[11] Sävedalens AIK Lisa Bergdahl,
Sara Christiansson,
Linn Söderholm,
Gaël de Coninck
8:54,80 Täby IS Helena Kolte,
Karin Olsson,
Emilia Bentayeb,
Ida Holm
9:37,68 Mölndals AIK Elin Brink,
Julia Törnblad ,
Alice Greberg,
Sara Gunnarsson
9:45,40
3 x 1 500 meter[11] Sävedalens AIK Linn Söderholm,
Sara Christiansson,
Sara Holmgren
13:35,19 Spårvägens FK Frida Aspnäs,
Malin Liljestedt,
Elina Johansson
13:56,51 Mölndals AIK Alice Greberg,
Johanna Anvell,
Elin Brink
14:35,91
Höjdhopp[2] Sofie Skoog IF Göta 1,87 Erika Kinsey Trångsvikens IF 1,85 Maja Nilsson Motala AIF 1,82
Stavhopp[2] Michaela Meijer Örgryte IS 4,60 Annika Jönsson IFK Helsingborg 4,13 Hanna Jansson Ullevi FK 4,01
Längdhopp[2] Khaddi Sagnia Ullevi FK 6,47 Kaiza Karlén KFUM Arvika 6,39 Malin Marmbrandt Västerås FK 6,31
Tresteg[2] Aina Griksaite Spårvägens FK 13,70 Malin Marmbrandt Västerås FK 13,24 Madeleine Nilsson Gefle IF 13,10
Kula[2] Fanny Roos Athletics 24Seven SK 17,64 Amanda Malmehed IF Göta 15,24 Sara Lennman Katrineholms SK 14,82
Diskus[2] Vanessa Kamga Upsala IF 53,78 Fanny Roos Athletics 24Seven SK 53,71 Anna Karlsson Motala AIF 51,29
Slägga[2] Ida Storm Malmö AI 65,61 Marinda Petersson Malmö AI 65,58 Emma Thor Turebergs FK 62,15
Spjut[2] Sofi Flink Västerås FK 58,29 Malin Haglund Ullevi FK 56,06 Elisabeth (Höglund) Lithell KFUM Örebro 51,49
Sjukamp[12] Bianca Salming Turebergs FK 5 883 Lovisa Östervall Upsala IF 5 489 Malin Skogström Hässelby SK 5 286
Lagtävling[13] Spårvägens FK - 76 Hässelby SK - 70 Ullevi FK - 69

ReferenserRedigera

FotnoterRedigera

  1. ^ ”Resultatarkiv hos friidrott.se”. friidrott.se. http://www.friidrott.se/rs/resultat.aspx?page=results&year=2017&type=2. Läst 25 augusti 2017. 
  2. ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj] ”Stora SM 2017”. trackandfield.se. http://www.trackandfield.se/resultat/2017/170825_27.htm. Läst 1 oktober 2017. 
  3. ^ [a b] ”SM 10 km landsväg 2017”. marathon.se. http://www.marathon.se/racetimer?v=/sv/race/show/3727%3Flayout%3Dmarathon. Läst 25 augusti 2017. 
  4. ^ [a b] ”Resultat Göteborgsvarvet 2017 - Svenska mästerskap”. goteborgsvarvet.se. http://results.goteborgsvarvet.se/resultat/2017/. Läst 25 augusti 2017. 
  5. ^ [a b] ”SM i marathon 2017”. marathongruppen.se. https://registration.marathongruppen.se/ResultList.aspx?LanguageCode=sv&RaceId=51. Läst 25 augusti 2017. 
  6. ^ [a b] ”SM 100 km landsväg 2017”. sok-knallen.se. http://sok-knallen.se/wp-content/uploads/2016/12/Resultat-SM-100-km-Bor%C3%A5s-2017.xls. Läst 25 augusti 2017. 
  7. ^ [a b] ”Terräng-SM 2017, dag 1 ind”. Neptron Timer. http://neptrontiming-development.azurewebsites.net/#/terrangsmdag12017/. Läst 13 november 2017. 
  8. ^ [a b] ”Terräng-SM 2017, dag 2 ind”. Neptron Timer. http://neptrontiming-development.azurewebsites.net/#/terrangsmdag22017/. Läst 13 november 2017. 
  9. ^ [a b] ”Terräng-SM 2017, dag 1 lag”. Neptron Timer. http://neptrontiming-development.azurewebsites.net/#/terrangsmdag12017/teams. Läst 13 november 2017. 
  10. ^ [a b] ”Terräng-SM 2017, dag 2 lag”. Neptron Timer. http://neptrontiming-development.azurewebsites.net/#/terrangsmdag22017/. Läst 13 november 2017. 
  11. ^ [a b c d e f g h] ”Stafett-SM 2017”. mai.se. http://mai.se/download/Resultatlista_Stafett-SM-2017.pdf. Läst 25 augusti 2017. 
  12. ^ [a b] ”Sammanställning Mångkamps-SM i Linköping 2017-09-09 - 10”. lgif.se. http://www.lgif.se/globalassets/linkopings-gif---friidrott/dokument/tavlingar/2017/sm-mangkamp/sm-mangkampny1.pdf. Läst 1 oktober 2017. 
  13. ^ [a b] ”Lag-SM 2017”. http://212.247.216.72/friidrott/LagSM17/resultat.php. Läst 25 augusti 2017.