Öppna huvudmenyn

Ryttar-VM 2006

femte upplagan av Ryttar-VM

Ryttar-VM 2006 hölls i Aachen, Tyskland från 20 augusti till 3 september 2006. Det var det femte samlade Ryttar-VM som anordnades av FEI. Ryttare och kuskar från 59 länder gjorde upp om medaljerna i 16 grenar i sju sporter. I september 2002 valdes Aachen som arrangörsstad för 2006 års Ryttar-VM i konkurrens med Lexington som kom att arrangera 2010 års Ryttar-VM. Till skillnad från de tidigare arrangemangen som hade genomförts på temporära arenor så hade Aachen den befintliga Hauptstadion som är avsedd för ridsportevenemang tillsammans med stallområden för att hysa de tävlande hästarna. I Aachen hålls årliga internationella tävlingar på samma arena. Tävlingarna drog en publik på 576 000 åskådare. Fälttävlan genomfördes för första gången i det nya kortare formatet där uthållighetsfaserna hade tagits bort. Trots ett nytt format, en oprövad organisation och ihållande regn så blev fälttävlan en sportslig succé. Distansritten genomfördes på en kuperad bana som löpte genom Belgien, Nederländerna, Tyskland och slutade med målgång på huvudarenan. I dressyren bytte man också format och två uppsättningar individuella medaljer delades ut, en i Grand Prix Special och en i Kür.[1]

Ryttar-VM 2006
Weg aachen2006 mainstadium.JPG
Datum20 augusti — 3 september 2006
Grenar16 grenar i 7 sporter
ArrangörFEI
DRV
Deltagare
Nationer59
Aktiva767
Värdskap
LandTyskland Tyskland
PlatsAachen
ArenaHauptstadion

GrenarRedigera

MedaljerRedigera

Den slutgiltiga medaljfördelningen blev följande:[2]

HoppningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell hoppning
detaljer
Jos Lansink
Cavalor Cumano
  Belgien Beezie Madden
Authentic
  USA Meredith Michaels-Beerbaum
Shutterfly
  Tyskland
Lag hoppning
detaljer
  Nederländerna
Gerco Schröder Eurocommerce
Albert Zoer Okidoki
Jeroen Dubbeldam BMC Up and Down
Piet Raymakers Van Schijndel's
  USA
Beezie Madden Authentic
McLain Ward Sapphire
Laura Kraut Miss Independent
Margie Goldenstein-Engle Quervo Gold
  Tyskland
Ludger Beerbaum L'Espoir
Marcus Ehning Noltes Kuchengirl
Meredith Michaels-Beerbaum Shutterfly
Christian Ahlmann Cöster

DressyrRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell dressyr
detaljer
Isabell Werth
Satchmo 78
  Tyskland Anky van Grunsven
Keltec Salinero
  Nederländerna Andreas Helgstrand
Blue Hors Matine
  Danmark
Individuell kür
detaljer
Anky van Grunsven
Keltec Salinero
  Nederländerna Andreas Helgstrand
Blue Hors Matine
  Danmark Isabell Werth
Satchmo 78
  Tyskland
Lag dressyr
detaljer
  Tyskland
Hubertus Schmidt Wansuela Suerte
Heike Kemmer Bonaparte
Nadine Capellmann Elvis Va
Isabell Werth Satchmo
  Nederländerna
Laurens Van Lieren Hexagon's Ollright
Imke Schellekens-Bartels Sunrise
Anky van Grunsven Keltec Salinero
Edward Gal Group 4 Securicor Lingh
  USA
Leslie Morse Tip Top 962
Guenter Seidel Aragon
Steffen Peters Floriano
Debbie Mcdonald Brentina

FälttävlanRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell fälttävlan
detaljer
Zara Phillips
Toytown
  Storbritannien Clayton Fredericks
Ben Along Time
  Australien Amy Tryon
Poggio II
  USA
Lag fälttävlan
detaljer
  Tyskland
Frank Ostholt Air Jordan 2
Hinrich Romeike Marius
Bettina Hoy Ringwood
Ingrid Klimke Sleep Late
  Storbritannien
Zara Phillips Toytown
Daisy Dick Spring Along
William Fox-Pitt Tamarillo
Mary King Call Aagain Cavalier
  Australien
Clayton Fredericks Ben Along Time
Megan Jones Kirby Park Irish
Andrew Hoy Master Monarch
Sonia Johnson Ringwould Jaguar

KörningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell körning
detaljer
Felix-Marie Brasseur   Belgien Ysbrand Chardon   Nederländerna Christoph Sandmann   Tyskland
Lag körning
detaljer
  Tyskland
Christoph Sandmann
Michael Freund
Rainer Duen
  Belgien
Felix-Marie Brasseur
Gert Schrijvers
Geert De Brauwer
  Nederländerna
Ysbrand Chardon
Theo Timmerman
Koos De Ronde

DistansrittRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell distansritt
detaljer
Miguel Vila Ubach
Hungares
  Spanien Virginie Atger
Kangoo d'Aurabelle
  Frankrike Elodie Le Labourier
Sangho'Limousian
  Frankrike
Lag distansritt
detaljer
  Frankrike
Virginie Atger Kangoo D'Auabelle
Philippe Benoit Akin Du Boulve
Pascale Dietsch Hifrane Du Barthas
  Schweiz
Urs Wenger Zialka
Anna Lena Wagner Tessa IV
Nora Wagner Temir
  Portugal
Joao Raposo Sultao
Ana Margarida Costa Gozlane Du Somail
Ana Barbas Piperino

ReiningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell reining
detaljer
Duane Latimer
Hang Ten Surprise
  Kanada Tim McQuay
Mister Nicadual
  USA Aaron Ralston
Smart Paul Olena
  USA
Lag reining
detaljer
  USA
Dell Hendricks Starbucks Sidekick
Tim Mcquay Mister Nicadual
Matt Mills Easy Otie Whiz
Aaron Ralston Smart Paul Olena
  Kanada
Luke Gagnon Lil Santana
François Gautier Snow Gun
Lance Griffin Whiz N Tag Chex
Duane Latimer Hang Ten Surprise
  Italien
Dario Carmignani Skeets Dun
Adriano Meacci Docs Tivio Hancock
Christian Perez Dualin For Me
Marco Ricotta Pappy Secolo

VoltigeRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell voltige herrar
detaljer
Kai Vorberg   Tyskland Gero Meyer   Tyskland Ladislav Majdlen   Slovakien
Individuell voltige damer
detaljer
Megan Benjamin   USA Katharina Faltin   Österrike Sissa Jarz   Österrike
Lag voltige
detaljer
  Tyskland   USA   Österrike

KällorRedigera

Externa länkarRedigera