Ryttar-VM 2010

sjätte upplagan av Ryttar-VM

Ryttar-VM 2010 hölls i Lexington, Kentucky, USA från 25 september till 10 oktober 2010. Det var det sjätte samlade Ryttar-VM som anordnades av FEI. 632 stycken ryttare och kuskar från 58 länder gjorde upp om medaljerna i 27 grenar i åtta sporter. Lexington utsågs till arrangörsstad för 2010 års ryttar-VM i december 2005, detta var den första gången som ryttar-VM hölls i en stad utanför Europa. Världsmästerskapet hölls i Kentucky Horse Park som inrymmer stora ridsportanläggningar som används till årliga tävlingar på internationell nivå. Parken är så pass stor att tävlingarna till största del kunde hållas i parken, endast den 16 mil långa banan för distansritten var delvis förlagd utanför parken. Paradressyr gjorde debut som ny sport med 11 grenar, ridsporten är på detta sätt speciell då handikappidrotten är en integrerad del av sporten. I Dressyren dominerade Edward Gal och Moorlands Totilas som tog hem alla tre guldmedaljer. I fälttävlan så inledde Michael JungLa Biosthetique Sam FBW sin unika trippel som skulle göra honom till samtidig världs, olympisk och europeisk-mästare.[1]

Ryttar-VM 2010
Steffen Peters, Ravel, WEG 2010.jpg
Steffen Peters under lagtävlingen i dressyr på den stora utomhusarenan.
Datum25 september — 10 oktober 2010
Grenar27 grenar i 8 sporter
ArrangörFEI
USEF
Deltagare
Nationer58
Aktiva632
Värdskap
LandUSA USA
PlatsLexington
ArenaKentucky Horse Park

GrenarRedigera

Dressyr Körning Distansritt Fälttävlan Banhoppning Reining Voltige
Individuell Individuell Individuell Individuell Individuell Individuell Herrar individuell
Individuell kür Damer individuell
Lag Lag Lag Lag Lag Lag Lag

MedaljerRedigera

Den slutgiltiga medaljfördelningen blev följande:[2]

HoppningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell hoppning
detaljer
Philippe Le Jeune
Vigo D'Arsouilles
  Belgien Abdullah Al Sharbatly
Seldana di Campalto
  Saudiarabien Eric Lamaze
Hickstead
  Kanada
Lag hoppning
detaljer
  Tyskland
Janne-Friederike Meyer Cellagon Lambrasco
Carsten-Otto Nagel Corradina
Meredith Michaels-Beerbaum Checkmate
Marcus Ehning Plot Blue
  Frankrike
Pénélope Leprevost Mylord Carthago
Patrice Delaveau Katchine Mail
Olivier Guillon Lord De Theize
Kevin Staut Silvana De Hus
  Belgien
Dirk Demeersman Bufero VH Panishof
Judy-Ann Melchoir Cha Cha Z
Philippe Le Jeune Vigo D'Arsouilles
Jos Lansink Cavalor Valentine Van't Heike

DressyrRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell dressyr
detaljer
Edward Gal
Moorlands Totilas
  Nederländerna Laura Bechtolsheimer
Mistral Hojris
  Storbritannien Steffen Peters
Ravel
  USA
Individuell kür
detaljer
Edward Gal
Moorlands Totilas
  Nederländerna Laura Bechtolsheimer
Mistral Hojris
  Storbritannien Steffen Peters
Ravel
  USA
Lag dressyr
detaljer
  Nederländerna
Edward Gal Moorlands Totilas
Imke Schellekens-Bartels Hunter Douglas Sunrise
Hans Peter Minderhoud Exquis Nadine
Adelinde Cornelissen Jerich Parzival
  Storbritannien
Laura Bechtolsheimer Mistral Hojris
Carl Hester Liebling II
Fiona Bigwood Wei-Atlantico De Ymas
Maria Eilberg Two Sox
  Tyskland
Isabell Werth Warum Nicht FRH
Christoph Koschel Donnperignon
Matthias Alexander Rath Sterntaler-Unicef
Anabel Balkenhol Dablino

FälttävlanRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell fälttävlan
detaljer
Michael Jung
La Biosthetique-Sam
  Tyskland William Fox-Pitt
Cool Mountain
  Storbritannien Andrew Nicholson
Nereo
  Nya Zeeland
Lag fälttävlan
detaljer
  Storbritannien
William Fox-Pitt Cool Mountain
Mary King Imperial Cavalier
Nicola Wilson Opposition Buzz
Kristina Cook Miners Frolic
  Kanada
Stephanie Rhodes-Bosch Port Authority
Selena o'Hanlon Colombo
Hawley Bennet-Awad Gin & Juice
Kyle Carter Madison Park
  Nya Zeeland
Andrew Nicholson Nereo
Mark Todd Grass Valley
Caroline Powell Mac Macdonald
Clarke Johnstone Orient Express

KörningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell körning
detaljer
Boyd Exell   Australien Ysbrand Chardon   Nederländerna Tucker S. Johnson   USA
Lag körning
detaljer
  Nederländerna
Ysbrand Chardon
Theo Timmerman
Koos De Ronde
  USA
James Fairclough
Tucker S. Johnson
Chester Weber
  Tyskland
Christoph Sandmann
Georg von Stein
Ludwig Weinmayr

DistansrittRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell distansritt
detaljer
Maria Mercedes Alvarez Ponton
Nobby
  Spanien Mohd B. Rashid Al Maktoum
Ciel Oriental
  Förenade Arabemiraten Hamdan Mohd Al Maktoum
SAS Alexis
  Förenade Arabemiraten
Lag distansritt
detaljer
  Förenade Arabemiraten
Hamdan Mohd Al Maktoum SAS Alexis
Majid Mohd Al Maktoum Kangoo D'Aurabelle
Sh Rashid Dalmook Al Maktoum Rukban Dikruhu Mmn
  Frankrike
Sarah Chakil Sakalia
Virginie Atger Azim du Florival
Cecile Miletto Mosti Easy Fontnoire
  Tyskland
Gabriela Forster Priceless Gold
Sabrina Arnold Beau ox
Belinda Hitzler Shagar

ReiningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell reining
detaljer
Tom Mccuutcheon
Gunners Special Nite
  USA Craig Schmersal
Mister Montana Nic
  USA Duane Latimer
Dun Playin Tag
  Kanada
Lag reining
detaljer
  USA
Tim Mcquay Hollywoodstinseltown
Craig Schmersal Mister Montana Nic
Tom Mccutcheon Gunners Special Nite
Shawn Flarida RC Fancy Step
  Belgien
Jan Boogaerts Gumpy Grumpy BB
Ann Poels Whizdom Shines
Cira Baeck Peek a Boom
Bernard Fonck BA Reckless Chick
  Italien
Marco Ricotta Smart and Shiney
Stefano Massignan Yellow Jersey
Dario Carmignani Red Chic Peppy
Nicola Brunelli Spat a Blue

VoltigeRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell voltige herrar
detaljer
Patric Looser   Schweiz Kai Vorberg   Tyskland Nicolas Andreani   Frankrike
Individuell voltige damer
detaljer
Joanne Eccles   Storbritannien Antje Hill   Tyskland Simone Wiegele   Tyskland
Lag voltige
detaljer
  USA   Tyskland   Österrike

ParadressyrRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell paradressyr grad 1a
detaljer
Sophie Christiansen
Rivaldo of Berkeley
  Storbritannien Anne Dunham
Teddy
  Storbritannien Emma Sheardown
Purdy's Dream
  Storbritannien
Individuell paradressyr grad 1b
detaljer
Lee Pearson
Gentlemen
  Storbritannien Ricky Balshaw
Academy Award
  Storbritannien Jens Lasse Dokkan
Lacour
  Norge
Individuell paradressyr grad 2
detaljer
Petra van de Sande
Toscane
  Nederländerna Britta Näpel
Aquilina 3
  Tyskland Caroline Cecilie Nielsen
Rostorn's Hatim-Tinn
  Danmark
Individuell paradressyr grad 3
detaljer
Hannelore Brenner
Women of the World
  Tyskland Annike Lykke Dalskov
Preussen Wind
  Danmark Sharon Jarvis
Applewood Odorado
  Australien
Individuell paradressyr grad 4
detaljer
Sophie Wells
Pinocchio
  Storbritannien Frank Hosmar
Tiesto
  Nederländerna Henrik Weber Sibbesen
Rexton Royal
  Danmark
Individuell kür grad 1a
detaljer
Emma Sheardown
Purdy's Dream
  Storbritannien Sophie Christiansen
Rivaldo of Berkeley
  Storbritannien Anne Dunham
Teddy
  Storbritannien
Individuell kür grad 1b
detaljer
Lee Pearson
Gentleman
  Storbritannien Stinna Tange Kaastrup
Labbenhus Snoevs
  Danmark Katja Karjakainen
Rosie
  Finland
Individuell kür grad 2
detaljer
Angelika Dr. Trabert
Ariva-Avanti
  Tyskland Gert Bolmer
Triumph
  Nederländerna Jo Pitt
Estralita
  Storbritannien
Individuell kür grad 3
detaljer
Hannalore Brenner
Women of the World
  Tyskland Annika Lykke Dalskov
Preussen Wind
  Danmark Sharon Jarvis
Applewood Ordorado
  Australien
Individuell kür grad 4
detaljer
Sophie Wells
Pinnocchio
  Storbritannien Michele George
FBW Rainman
  Belgien Frank Hosmar
Tiesto
  Nederländerna
Lag paradressyr
detaljer
  Storbritannien
Sophie Christiansen Rivaldo of Berkeley
Anne Dunham Teddy
Lee Pearson Gentleman
Jo Pitt Estralita
  Tyskland
Hannalore Brenner Women of the World
Britta Näpel Aquilina 3
Juliane Theuring Empaque IV
Angelika Trabert Ariva-Avanti
  Danmark
Annika Lykke Dalskov Preussen Wind
Stinna Tange Kaastrup Labbenhus Snoevs
Caroline Cecilie Nielsen Rostorn's Hatim-Tinn
Henrik Weber Sibbesen Rexton Royal

KällorRedigera

  1. ^ ”Lexington, Kentucky (USA)”. FEI. http://history.fei.org/node/139. Läst 26 maj 2014. 
  2. ^ ”WEG 2010 Results”. FEI. http://history.fei.org/node/153. Läst 26 maj 2014. 

Externa länkarRedigera