Ryttar-VM 2002

fjärde upplagan av Ryttar-VM

Ryttar-VM 2002 hölls i Jerez de la Frontera, Spanien från 11 september till 22 september 2002. Det var det fjärde samlade Ryttar-VM som anordnades av FEI. Ryttare och kuskar från 48 länder gjorde upp om medaljerna i 15 grenar i sju sporter. Jerez de la Frontera valdes som arrangörsstad 1997. Efter den första succén med Stockholm 1990 så hade arrangemanget för det två efterföljande världsmästerskapen i Rom och Haag kantats av stora arrangörsproblem där de ursprungliga arrangörerna drog sig ur. Framtiden för konceptet med ett samlat världsmästerskap var hotad om även 2002 års världsmästerskap skulle drabbas av problem. Den spanska arrangörsorganisationen lyckades med att genomföra mästerskapen utan problem och i enlighet med budgeten. Reining gjorde sin debut som ny gren och distansritten återkom efter uppehållet i Rom.[1] Fotbollsarenan Estadio Municipal de Chapín var huvudarena där dressyren och banhoppningen avgjordes.

Ryttar-VM 2002
Datum10 september — 22 september 2002
Grenar15 grenar i 7 sporter
ArrangörFEI
RFHE
Deltagare
Nationer48
Värdskap
LandSpanien Spanien
PlatsJerez de la Frontera
ArenaEstadio Municipal de Chapín

GrenarRedigera

Dressyr Körning Distansritt Fälttävlan Banhoppning Reining Voltige
Individuell Individuell Individuell Individuell Individuell Individuell Herrar individuell
Damer individuell
Lag Lag Lag Lag Lag Lag Lag

MedaljerRedigera

Den slutgiltiga medaljfördelningen blev följande:[2]

HoppningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell hoppning
detaljer
Dermot Lennon
Liscalgot
  Irland Eric Navet
Dolla du Murier Hts de
  Frankrike Peter Wylde
Fein Cera
  USA
Lag hoppning
detaljer
  Frankrike
Eric Levallois Diamont de Semilly Ecolit
Reynald Angot Tlaloc M
Gilles Bertran de Balanda Crocus Graverie
Eric Navet Dollar du Murier hts de Seine
  Sverige
Peter Eriksson VDL Cardento 933
Royne Zetterman Richmont Park
Helena Lundbäck Utfors Mynta
Malin Baryard H&M Butterfly Flip
  Belgien
Philippe Lejeune Nabab de Reve
Stanny van Paesschen O de Pomme
Peter Postelmans Oleander
Jos Lansink AK Caridor Z

Helena Lundbäck var med i finalen inom den individuella hoppningen, där de fyra bästa deltagare inte bara hoppade rund på sin egen häst men också på de tre andras hästar. Hon slutade på fjärde plats.

DressyrRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell dressyr
detaljer
Nadine Capellmann
Farbenfroh
  Tyskland Beatriz Ferrer-Salat
Beauvalais
  Spanien Ulla Salzgeber
Rusty 47
  Tyskland
Lag dressyr
detaljer
  Tyskland
Nadine Capellmann Farbenroth
Ulla Salzgeber Rusty
Klaus Husenberth Piccolino
Ann-Kathrin Linsenhoff Renoir-Unicef
  USA
Deborah Mcdonald Brentine
Lisa Wilcox Relevant
Susan Blinks Flim Flam
Guenter Seidel Nikolaus 7
  Spanien
Beatriz Ferrer-Salat Beauvalais
Rafael Soto Andrade Invasor
Juan Antonio Jimenz Cobo Guizo
Ignacio Rambla Algarin Granadero

FälttävlanRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell fälttävlan
detaljer
Jean Teulère
Espoire
  Frankrike Jeanette Brakewell
Over To You
  Storbritannien Piia Pantsu
Ypäjä Karuso
  Finland
Lag fälttävlan
detaljer
  USA
John Williams Carrick
Kimberly Vinoski Winsome Adante
David O'Connor Giltedge
Amy Tryon Poggio II
  Frankrike
Cédric LYARD Fine Merveille
Jean TEULÈRE Espoir de la Mare
Jean-Luc FORCE Crocus Jacob
Didier Courrèges Free Style Ene HN
  Storbritannien
Jeanette Brakewell Over To You
Pippa Funnell Supreme Rock
William Fox-Pitt Tamarillo
Leslie Law Shear H20

KörningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell körning
detaljer
Ysbrand Chardon   Nederländerna Christoph Sandmann   Tyskland Tomas Eriksson   Sverige
Lag körning
detaljer
  Nederländerna
Ysbrand Chardon
Mark Weusthof
Ton Monhemius
  USA
Tucker Johnson
Chester Weber
James Fairclough
  Tyskland
Christoph Sandmann
Rainer Duen
Michael Freund

DistansrittRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell distansritt
detaljer
Ahmed bin Mohd al Maktoum
Bowman
  Förenade Arabemiraten Antonio Rosi
Alex Raggio di Sole
  Italien Sunny Demedy
Castlebar Treaty
  Frankrike
Lag distansritt
detaljer
  Frankrike
Emmanuelle Bellefroid Antinea de Nau
Jean-Philippe Frances Djellab*HN
Sunny Demedy Fifi du Bagnas
Maya Killa Perringerard Varoussa
  Italien
Roberto Busi Al Jasir
Antonio Rosi Alex Raggio di Sole
Fausto Fiorucci Faris Jabar
Mario Cutolo Zyad el Asii
  Australien
Kristie Mcgaffin Castelbar Macleod
Penelope Toft Bremervale Justice
Margaret Wade Castelbar Treaty
Susan Crockett Jonah

ReiningRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell reining
detaljer
Shawn Flarida
San Jo Freckless
  USA Tom McCutcheon
Conquistador Whiz
  USA Shawna Sapergia
Pretty Much Eagle
  Kanada
Lag reining
detaljer
  USA
Tom Mccutcheon Conquistador Whiz
Scott Mccutcheon Inwhizable
Shawn Flarida San Jo Freckless
Craig Schmersal Tidal Wave Jack
  Kanada
François Gauthier Ghost Buster Baby
Jason Grimshaw Listo Pollito Lena
Shawna Sapergia Pretty Much Eagle
Patrice St-Onge Slip Me Another Kiss
  Italien
Dario Carmignani Frozen Sailor
Adriano Meacci Jodi Tamara
Nic Cordioli RS Little Red Jaba
Marco Manzi Spanish Snapper

VoltigeRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuell voltige herrar
detaljer
Matthias Lang   Frankrike Gero Meyer   Tyskland Devon Maitozo   USA
Individuell voltige damer
detaljer
Nadia Zülow   Tyskland Rikke Laumann   Danmark Ines Juckstow   Tyskland
Lag voltige
detaljer
  Tyskland   Schweiz   Sverige

KällorRedigera

  1. ^ ”Jerez de la Frontera”. FEI. http://history.fei.org/node/137. Läst 21 maj 2014. 
  2. ^ ”WEG 2002 Results”. FEI. http://history.fei.org/node/151. Läst 21 maj 2014. 

Externa länkarRedigera