Öppna huvudmenyn

Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 2016

Wikimedia-listartikel

Detta är en lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 2016. OS 2016 arrangerades i Rio de Janeiro 5 augusti till 21 augusti 2016.

Olympiska sommarspelen 2016
Olympic rings without rims.svg
Internationella olympiska kommittén


Innehållsförteckning
Badminton pictogram.svg Badminton
Basketball pictogram.svg Basket
Table tennis pictogram.svg Bordtennis
Boxing pictogram.svg Boxning
Wrestling pictogram.svg Brottning
Archery pictogram.svg Bågskytte
Cycling (road) pictogram.svg Cykelsport
Football pictogram.svg Fotboll
Athletics pictogram.svg Friidrott
Fencing pictogram.svg Fäktning
Golf pictogram.svg Golf
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Gymnastik
Handball pictogram.svg Handboll
Judo pictogram.svg Judo
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Kanotsport
Synchronized swimming pictogram.svg Konstsim
Field hockey pictogram.svg Landhockey
Modern pentathlon pictogram.svg Modern femkamp
Equestrian pictogram.svg Ridsport
Rowing pictogram.svg Rodd
Rugby union pictogram.svg Rugby
Sailing pictogram.svg Segling
Diving pictogram.svg Simhopp
Swimming pictogram.svg Simning
Shooting pictogram.svg Skytte
Taekwondo pictogram.svg Taekwondo
Tennis pictogram.svg Tennis
Triathlon pictogram.svg Triathlon
Weightlifting pictogram.svg Tyngdlyftning
Water polo pictogram.svg Vattenpolo
Volleyball (indoor) pictogram.svg Volleyboll
Referenser

BadmintonRedigera

BasketRedigera

BordtennisRedigera

BoxningRedigera

Damernas grenar Guld Silver Brons
Flugvikt[12]
Detaljer...
  Nicola Adams
Storbritannien
  Sarah Ourahmoune
Frankrike
  Ren Cancan
Kina
  Ingrit Valencia
Colombia
Lättvikt[13]
Detaljer...
  Estelle Mossely
Frankrike
  Yin Junhua
Kina
  Mira Potkonen
Finland
  Anastasia Beljakova
Ryssland
Mellanvikt[14]
Detaljer...
  Claressa Shields
USA
  Nouchka Fontijn
Nederländerna
  Dariga Shakimova
Kazakstan
  Li Qian
Kina
Herrarnas grenar Guld Silver Brons
Lätt flugvikt[15]
Detaljer...
  Hasanboy Dusmatov
Uzbekistan
  Yuberjén Martínez
Colombia
  Joahnys Argilagos
Kuba
  Nico Hernández
USA
Flugvikt[16]
Detaljer...
  Sjachobidin Zoirov
Uzbekistan
  Misja Alojan
Ryssland
  Yoel Segundo Finol
Venezuela
  Hu Jianguan
Kina
Bantamvikt[17]
Detaljer...
  Robeisy Ramírez
Kuba
  Shakur Stevenson
USA
  Vladimir Nikitin
Ryssland
  Murodjon Akhmadaliev
Uzbekistan
Lättvikt[18]
Detaljer...
  Robson Conceição
Brasilien
  Sofiane Oumiha
Frankrike
  Lázaro Álvarez
Kuba
  Dorjnyambuugiin Otgondalai
Mongoliet
Lätt weltervikt[19]
Detaljer...
  Fazliddin Gaibnazarov
Uzbekistan
  Lorenzo Sotomayor
Azerbajdzjan
  Vitaly Dunajtsev
Ryssland
  Artem Harutyunyan
Tyskland
Weltervikt[20]
Detaljer...
  Danijar Jeleussinov
Kazakstan
  Shakhram Giyasov
Uzbekistan
  Mohammed Rabii
Marocko
  Souleymane Cissokho
Frankrike
Mellanvikt[21]
Detaljer...
  Arlen López
Kuba
  Bektemir Melikuziev
Uzbekistan
  Misael Rodríguez
Mexiko
  Kamran Sjachsuvarlij
Azerbajdzjan
Lätt tungvikt[22]
Detaljer...
  Julio César La Cruz
Kuba
  Adilbek Nijazymbetov
Kazakstan
  Mathieu Bauderlique
Frankrike
  Joshua Buatsi
Storbritannien
Tungvikt[23]
Detaljer...
  Jevgenij Tisjtjenko
Ryssland
  Vasilij Levit
Kazakstan
  Rustam Tulaganov
Uzbekistan
  Erislandy Savón
Kuba
Supertungvikt[24]
Detaljer...
  Tony Yoka
Frankrike
  Joe Joyce
Storbritannien
  Filip Hrgović
Kroatien
  Ivan Dytjko
Kazakstan
Denna tabell: visaredigera

BrottningRedigera

Damernas brottning Guld Silver Brons
Flugvikt fristil (-48 kg)[25]
Detaljer...
  Eri Tosaka
Japan
  Marija Stadnik
Azerbajdzjan
  Sun Yanan
Kina
  Elitsa Yankova
Bulgarien
Fjädervikt fristil (-53 kg)[26]
Detaljer...
  Helen Maroulis
USA
  Saori Yoshida
Japan
  Sofia Mattsson
Sverige
  Natalija Sinisjin
Azerbajdzjan
Lättvikt fristil (-58 kg)[27]
Detaljer...
  Kaori Icho
Japan
  Valerija Koblova
Ryssland
  Sakshi Malik
Indien
  Marwa Amri
Tunisien
Mellanvikt fristil (-63 kg)[28]
Detaljer...
  Risako Kawai
Japan
  Marjia Mamasjuk
Vitryssland
  Monika Michalik
Polen
  Jekaterina Larionova
Kazakstan
Lätt tungvikt fristil (-69 kg)[29]
Detaljer...
  Sara Dosho
Japan
  Natalja Vorobjova
Ryssland
  Jenny Fransson
Sverige
  Elmira Syzdykova
Kazakstan
Tungvikt fristil (-75 kg)[30]
Detaljer...
  Erica Wiebe
Kanada
  Gjuzel Manjurova
Kazakstan
  Jekaterina Bukina
Ryssland
  Zhang Fengliu
Kina
Herrarnas brottning Guld Silver Brons
Fjädervikt fristil (-57 kg)[31]
Detaljer...
  Vladimer Chintjegasjvili
Georgien
  Rei Higuchi
Japan
  Haji Alijev
Azerbajdzjan
  Hassan Rahimi
Iran
Weltervikt fristil (-65 kg)[32]
Detaljer...
  Soslan Ramonov
Ryssland
  Toghrul Asgarov
Azerbajdzjan
  Frank Chamizo Marquez
Italien
  Ikhtiyor Navruzov
Uzbekistan
Mellanvikt fristil (-74 kg)[33]
Detaljer...
  Hassan Yazdani
Iran
  Aniuar Geduev
Ryssland
  Jabrajil Hasanov
Azerbajdzjan
  Soner Demirtaş
Turkiet
Lätt tungvikt fristil (-86 kg)[34]
Detaljer...
  Abdulrasjid Sadulajev
Ryssland
  Selim Yaşar
Turkiet
  Sjarif Sjarifov
Azerbajdzjan
  J'den Cox
USA
Tungvikt fristil (-97 kg)[35]
Detaljer...
  Kyle Snyder
USA
  Xetaq Qazyumov
Azerbajdzjan
  Albert Saritov
Rumänien
  Magomed Ibragimov
Uzbekistan
Supertungvikt fristil (-125 kg)[36]
Detaljer...
  Taha Akgül
Turkiet
  Komeil Ghasemi
Iran
  Geno Petriashvili
Georgien
  Ibrahim Saidau
Vitryssland
Fjädervikt grekisk-romersk (-59 kg)[37]
Detaljer...
  Ismael Borrero
Kuba
  Shinobu Ota
Japan
  Elmurat Tasmuradov
Uzbekistan
  Stig André Berge
Norge
Weltervikt grekisk-romersk (-66 kg)[38]
Detaljer...
  Davor Štefanek
Serbien
  Migran Arutyunyan
Armenien
  Shmagi Bolkvadze
Georgien
  Rasul Chunayev
Azerbajdzjan
Mellanvikt grekisk-romersk (-75 kg)[39]
Detaljer...
  Roman Vlasov
Ryssland
  Mark Madsen
Danmark
  Kim Hyeon-Woo
Sydkorea
  Saeid Abdevali
Iran
Lätt tungvikt grekisk-romersk (-85 kg)[40]
Detaljer...
  Davit Tjakvetadze
Ryssland
  Zhan Beleniuk
Ukraina
  Javid Hamzatau
Vitryssland
  Denis Kudla
Tyskland
Tungvikt grekisk-romersk (-98 kg)[41]
Detaljer...
  Artur Aleksanjan
Armenien
  Yasmany Lugo
Kuba
  Cenk İldem
Turkiet
  Ghasem Rezaei
Iran
Supertungvikt grekisk-romersk (-130 kg)[42]
Detaljer...
  Mijaín López
Kuba
  Rıza Kayaalp
Turkiet
  Sabah Shariati
Azerbajdzjan
  Sergej Semenov
Ryssland
Denna tabell: visaredigera

BågskytteRedigera

CykelsportRedigera

Bancykling Guld Silver Brons
Damernas keirin[47]
Detaljer...
  Elis Ligtlee
Nederländerna
  Becky James
Storbritannien
  Anna Meares
Australien
Damernas lagförföljelse[48]
Detaljer...
  Storbritannien   USA   Kanada
Katie Archibald
Laura Trott
Elinor Barker
Joanna Rowsell
Sarah Hammer
Kelly Catlin
Chloe Dygert
Jennifer Valente
Allison Beveridge
Jasmin Glaesser
Laura Brown
Georgia Simmerling
Damernas lagsprint[49]
Detaljer...
  Kina   Ryssland   Tyskland
Gong Jinjie
Zhong Tianshi
Daria Sjmeliova
Anastasija Voinova
Kristina Vogel
Miriam Welte
Damernas omnium[50]
Detaljer...
  Laura Trott
Storbritannien
  Sarah Hammer
USA
  Jolien D'Hoore
Belgien
Damernas sprint[51]
Detaljer...
  Kristina Vogel
Tyskland
  Becky James
Storbritannien
  Katy Marchant
Storbritannien
Herrarnas keirin[52]
Detaljer...
  Jason Kenny
Storbritannien
  Matthijs Büchli
Nederländerna
  Azizulhasni Awang
Malaysia
Herrarnas lagförföljelse[53]
Detaljer...
  Storbritannien   Australien   Danmark
Edward Clancy
Steven Burke
Owain Doull
Bradley Wiggins
Alexander Edmondson
Jack Bobridge
Michael Hepburn
Sam Welsford
Lasse Norman Hansen
Niklas Larsen
Frederik Madsen
Casper von Folsach
Herrarnas lagsprint[54]
Detaljer...
  Storbritannien   Nya Zeeland   Frankrike
Philip Hindes
Jason Kenny
Callum Skinner
Eddie Dawkins
Ethan Mitchell
Sam Webster
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
François Pervis
Herrarnas omnium[55]
Detaljer...
  Elia Viviani
Italien
  Mark Cavendish
Storbritannien
  Lasse Norman Hansen
Danmark
Herrarnas sprint[56]
Detaljer...
  Jason Kenny
Storbritannien
  Callum Skinner
Storbritannien
  Denis Dmitriev
Ryssland
BMX Guld Silver Brons
Damernas BMX[57]
Detaljer...
  Mariana Pajón
Colombia
  Alise Post
USA
  Stefany Hernandez
Venezuela
Herrarnas BMX[58]
Detaljer...
  Connor Fields
USA
  Jelle van Gorkom
Nederländerna
  Carlos Ramírez
Colombia
Landsvägscykling Guld Silver Brons
Damernas linjelopp[59]
Detaljer...
  Anna van der Breggen
Nederländerna
  Emma Johansson
Sverige
  Elisa Longo Borghini
Italien
Damernas tempolopp[60]
Detaljer...
  Kristin Armstrong
USA
  Olga Zabelinskaja
Ryssland
  Anna van der Breggen
Nederländerna
Herrarnas linjelopp[61]
Detaljer...
  Greg Van Avermaet‎
Belgien
  Jakob Fuglsang
Danmark
  Rafał Majka
Polen
Herrarnas tempolopp[62]
Detaljer...
  Fabian Cancellara
Schweiz
  Tom Dumoulin
Nederländerna
  Chris Froome
Storbritannien
Mountainbike Guld Silver Brons
Damernas terränglopp[63]
Detaljer...
  Jenny Rissveds
Sverige
  Maja Włoszczowska
Polen
  Catharine Pendrel
Kanada
Herrarnas terränglopp[64]
Detaljer...
  Nino Schurter
Schweiz
  Jaroslav Kulhavý
Tjeckien
  Carlos Coloma Nicolás
Spanien
Denna tabell: visaredigera

FotbollRedigera

Fotboll Guld Silver Brons
Damernas turnering[65]
Detaljer...
  Tyskland   Sverige   Kanada
Saskia Bartusiak  
Melanie Behringer
Laura Benkarth
Sara Däbritz
Lena Goeßling
Josephine Henning
Svenja Huth
Mandy Islacker
Tabea Kemme
Isabel Kerschowski
Annike Krahn
Melanie Leupolz
Leonie Maier
Dzsenifer Marozsán
Anja Mittag
Alexandra Popp
Babett Peter
Almuth Schult
Jonna Andersson
Emilia Appelqvist
Kosovare Asllani
Emma Berglund
Stina Blackstenius
Hilda Carlén
Lisa Dahlkvist
Magdalena Ericsson
Nilla Fischer
Sofia Jakobsson
Hedvig Lindahl
Fridolina Rolfö
Elin Rubensson
Jessica Samuelsson
Lotta Schelin  
Caroline Seger  
Linda Sembrant
Olivia Schough
Janine Beckie
Josée Bélanger
Kadeisha Buchanan
Allysha Chapman
Sabrina D'Angelo
Jessie Fleming
Stephanie Labbé
Ashley Lawrence
Diana Matheson
Nichelle Prince
Rebecca Quinn
Deanne Rose
Sophie Schmidt
Desiree Scott
Christine Sinclair  
Melissa Tancredi
Rhian Wilkinson
Shelina Zadorsky
Herrarnas turnering[66]
Detaljer...
  Brasilien   Tyskland   Nigeria
Weverton
Zeca
Rodrigo Caio
Marquinhos
Renato Augusto
Douglas Santos
Luan
Rafinha
Gabriel
Neymar
Gabriel Jesus
Walace
William
Luan Garcia
Rodrigo Dourado
Thiago Maia
Felipe Anderson
Uilson
Timo Horn
Jeremy Toljan
Lukas Klostermann
Matthias Ginter
Niklas Süle
Sven Bender
Max Meyer
Lars Bender
Davie Selke
Julian Brandt
Jannik Huth
Philipp Max
Robert Bauer
Max Christiansen
Grischa Prömel
Serge Gnabry
Nils Petersen
Eric Oelschlägel
Daniel Akpeyi
Muenfuh Sincere
Kingsley Madu
Shehu Abdullahi
Saturday Erimuya
William Troost-Ekong
Aminu Umar
Oghenekaro Etebo
Imoh Ezekiel
John Obi Mikel
Junior Ajayi
Popoola Saliu
Umar Sadiq
Azubuike Okechukwu
Ndifreke Udo
Stanley Amuzie
Usman Mohammed
Emmanuel Daniel
Denna tabell: visaredigera

FriidrottRedigera

Damernas grenar Guld Silver Brons
100 meter[67]
Detaljer...
  Elaine Thompson
Jamaica
10,71   Tori Bowie
USA
10,83   Shelly-Ann Fraser-Pryce
Jamaica
10,86
0SB0
200 meter[68]
Detaljer...
  Elaine Thompson
Jamaica
21,78   Dafne Schippers
Nederländerna
21,88   Tori Bowie
USA
22,15
400 meter[69]
Detaljer...
  Shaunae Miller
Bahamas
49,44   Allyson Felix
USA
49,51   Shericka Jackson
Jamaica
49,85
800 meter[70]
Detaljer...
  Caster Semenya
Sydafrika
1.55,28
0NR0
  Francine Niyonsaba
Burundi
1.56,49   Margaret Wambui
Kenya
1.56,89
0PB0
10500 meter[71]
Detaljer...
  Faith Kipyegon
Kenya
4.08,92   Genzebe Dibaba
Etiopien
4.10,27   Jennifer Simpson
USA
4.10,53
50000 meter[72]
Detaljer...
  Vivian Cheruiyot
Kenya
14.26,17
0OR0
  Hellen Onsando Obiri
Kenya
14.29,77   Almaz Ayana
Etiopien
14.33,59
100000 meter[73]
Detaljer...
  Almaz Ayana
Etiopien
29.17,45
0VR0
  Vivian Cheruiyot
Kenya
29.32,53
0NR0
  Tirunesh Dibaba
Etiopien
29.42,56
Maraton[74]
Detaljer...
  Jemima Sumgong
Kenya
2:24.04   Eunice Kirwa
Bahrain
2:24.13   Mare Dibaba
Etiopien
2:24.30
4 × 100 meter stafett[75]
Detaljer...
  USA 41,02   Jamaica 41,36   Storbritannien 41,77
0NR0
Tianna Bartoletta
Allyson Felix
English Gardner
Tori Bowie
Morolake Akinosun*
Christania Williams
Elaine Thompson
Veronica Campbell-Brown
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Simone Facey*
Sashalee Forbes*
Asha Philip
Desiree Henry
Dina Asher-Smith
Daryll Neita
4 × 400 meter stafett[76]
Detaljer...
  USA 3.19,06
0SB0
  Jamaica 3.20,34
0SB0
  Storbritannien 3.25,88
Courtney Okolo
Natasha Hastings
Phyllis Francis
Allyson Felix
Taylor Ellis-Watson*
Francena McCorory*
Stephenie Ann McPherson
Anneisha McLaughlin-Whilby
Shericka Jackson
Novlene Williams-Mills
Christine Day*
Chrisann Gordon*
Eilidh Doyle
Anyika Onuora
Emily Diamond
Christine Ohuruogu
Kelly Massey*
100 meter häck[77]
Detaljer...
  Brianna Rollins
USA
12,48   Nia Ali
USA
12,59   Kristi Castlin
USA
12,61
400 meter häck[78]
Detaljer...
  Dalilah Muhammad
USA
53,13   Sara Petersen
Danmark
53,55
0NR0
  Ashley Spencer
USA
53,72
30000 meter hinder[79]
Detaljer...
  Ruth Jebet
Bahrain
8.59,75
0AR0
  Hyvin Jepkemoi
Kenya
9.07,12   Emma Coburn
USA
9.07,63
0AR0
20 kilometer gång[80]
Detaljer...
  Liu Hong
Kina
1.28,35   María Guadalupe González
Mexiko
1.28,37   Lü Xiuzhi
Kina
1.28,42
Höjdhopp[81]
Detaljer...
  Ruth Beitia
Spanien
1,97   Mirela Demireva
Bulgarien
1,97
0PB0
  Blanka Vlašić
Kroatien
1,97
0SB0
Längdhopp[82]
Detaljer...
  Tianna Bartoletta
USA
7,17   Brittney Reese
USA
7,15   Ivana Španović
Serbien
7,08
0NR0
Stavhopp[83]
Detaljer...
  Ekaterini Stefanidi
Grekland
4,85   Sandi Morris
USA
4,85   Eliza McCartney
Nya Zeeland
4,80
0NR0
Tresteg[84]
Detaljer...
  Caterine Ibargüen
Colombia
15,17   Yulimar Rojas
Venezuela
14,98   Olga Rypakova
Kazakstan
14,74
Diskuskastning[85]
Detaljer...
  Sandra Perković
Kroatien
69,21   Mélina Robert-Michon
Frankrike
66,73
0NR0
  Denia Caballero
Kuba
65,34
Kulstötning[86]
Detaljer...
  Michelle Carter
USA
20,63   Valerie Adams
Nya Zeeland
20,42   Anita Márton
Ungern
19,87
Släggkastning[87]
Detaljer...
  Anita Włodarczyk
Polen
82,29
0VR0
  Zhang Wenxiu
Kina
76,75
0SB0
  Sophie Hitchon
Storbritannien
74,54
0NR0
Spjutkastning[88]
Detaljer...
  Sara Kolak
Kroatien
66,18
0NR0
  Sunette Viljoen
Sydafrika
64,92   Barbora Špotáková
Tjeckien
64,80
Sjukamp[89]
Detaljer...
  Nafissatou Thiam
Belgien
60810 poäng
0AR0
  Jessica Ennis-Hill
Storbritannien
60775 poäng
0SB0
  Brianne Theisen-Eaton
Kanada
60653 poäng
Herrarnas grenar Guld Silver Brons
100 meter[90]
Detaljer...
  Usain Bolt
Jamaica
9,81   Justin Gatlin
USA
9,89   Andre De Grasse
Kanada
9,91
200 meter[91]
Detaljer...
  Usain Bolt
Jamaica
19,78   Andre De Grasse
Kanada
20,02   Christophe Lemaitre
Frankrike
20,12
400 meter[92]
Detaljer...
  Wayde van Niekerk
Sydafrika
43,03
0VR0
  Kirani James
Grenada
43,76   LaShawn Merritt
USA
43,85
800 meter[93]
Detaljer...
  David Rudisha
Kenya
1.42,15   Taoufik Makhloufi
Algeriet
1.42,61
0NR0
  Clayton Murphy
USA
1.42,85
10500 meter[94]
Detaljer...
  Matthew Centrowitz
USA
3.50,00   Taoufik Makhloufi
Algeriet
3.50,11   Nicholas Willis
Nya Zeeland
3.50,24
50000 meter[95][96]
Detaljer...
  Mo Farah
Storbritannien
13.03,30   Paul Chelimo
USA
13.03,90
0PB0
  Hagos Gebrhiwet
Etiopien
13.04,35
100000 m[97]
Detaljer...
  Mo Farah
Storbritannien
27.05,17   Paul Tanui
Kenya
27.05,64
0SB0
  Tamirat Tola
Etiopien
27.06,26
Maraton[98]
Detaljer...
  Eliud Kipchoge
Kenya
2.08,44   Feyisa Lilesa
Etiopien
2.09,54   Galen Rupp
USA
2.10,05
0PB0
4 × 100 meter stafett[99]
Detaljer...
  Jamaica 37,27   Japan 37,60
0AR0
  Kanada 37,64
0NR0
Asafa Powell
Yohan Blake
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
Jevaughn Minzie*
Kemar Bailey-Cole*
Ryota Yamagata
Shota Iizuka
Yoshihide Kiryu
Asuka Cambridge
Akeem Haynes
Aaron Brown
Brendon Rodney
Andre De Grasse
Mobolade Ajomale*
4 × 400 meter stafett[100]
Detaljer...
  USA 2.57,30
0SB0
  Jamaica 2.58,16
0SB0
  Bahamas 2.58,49
0SB0
Arman Hall
Tony McQuay
Gil Roberts
LaShawn Merritt
Kyle Clemons*
David Verburg*
Peter Matthews
Nathon Allen
Fitzroy Dunkley
Javon Francis
Rusheen McDonald*
Alonzo Russell
Michael Mathieu
Steven Gardiner
Christopher Brown
Stephen Newbold*
110 meter häck[101]
Detaljer...
  Omar McLeod
Jamaica
13,05   Orlando Ortega
Spanien
13,17   Dimitri Bascou
Frankrike
13,24
400 meter häck[102]
Detaljer...
  Kerron Clement
USA
47,73
0SB0
  Boniface Mucheru Tumuti
Kenya
47,78
0NR0
  Yasmani Copello
Turkiet
47,92
0NR0
30000 meter hinder[103]
Detaljer...
  Conseslus Kipruto
Kenya
8.03,28
0OR0
  Evan Jager
USA
8.04,28   Mahiedine Mekhissi-Benabbad
Frankrike
8.11,52
20 kilometer gång[104]
Detaljer...
  Wang Zhen
Kina
1.19,14   Cai Zelin
Kina
1.19,26   Dane Bird-Smith
Australien
1.19,37
50 kilometer gång[105]
Detaljer...
  Matej Tóth
Slovakien
3.40,58   Jared Tallent
Australien
3.41,16   Hirooki Arai
Japan
3.41,24
Höjdhopp[106]
Detaljer...
  Derek Drouin
Kanada
2,38   Mutaz Essa Barshim
Qatar
2,36   Bohdan Bondarenko
Ukraina
2,33
Längdhopp[107]
Detaljer...
  Jeff Henderson
USA
8,38
0SB0
  Luvo Manyonga
Sydafrika
8,37
0PB0
  Greg Rutherford
Storbritannien
8,29
Stavhopp[108]
Detaljer...
  Thiago Braz da Silva
Brasilien
6,03
0AR0
  Renaud Lavillenie
Frankrike
5,98   Sam Kendricks
USA
5,85
Tresteg[109]
Detaljer...
  Christian Taylor
USA
17,86
0SB0
  Will Claye
USA
17,76
0PB0
  Dong Bin
Kina
17,58
0PB0
Diskuskastning[110]
Detaljer...
  Christoph Harting
Tyskland
68,37
0PB0
  Piotr Małachowski
Polen
67,55   Daniel Jasinski
Tyskland
67,05
Kulstötning[111]
Detaljer...
  Ryan Crouser
USA
22,52
0OR0
  Joe Kovacs
USA
21,78   Tomas Walsh
Nya Zeeland
21,39
Släggkastning[112]
Detaljer...
  Dilshod Nazarov
Tadzjikistan
78,68   Ivan Tsichan
Vitryssland
77,79   Wojciech Nowicki
Polen
77,73
Spjutkastning[113]
Detaljer...
  Thomas Röhler
Tyskland
90,30   Julius Yego
Kenya
88,24
0SB0
  Keshorn Walcott
Trinidad och Tobago
85,38
Tiokamp[114]
Detaljer...
  Ashton Eaton
USA
8 893
0OR0
  Kévin Mayer
Frankrike
8 834
0NR0
  Damian Warner
Kanada
8 666

* = deltog i försöken och erhöll medalj.

Denna tabell: visaredigera

FäktningRedigera

Damernas fäktning Guld Silver Brons
Florett[115]
Detaljer...
  Inna Deriglazova
Ryssland
  Elisa Di Francisca
Italien
  Inès Boubakri
Tunisien
Sabel[116]
Detaljer...
  Jana Jegorjan
Ryssland
  Sofja Velikaja
Ryssland
  Olha Charlan
Ukraina
Lagtävling i sabel[117]
Detaljer...
  Ryssland   Ukraina   USA
Jekaterina Djatjenko
Jana Jegorjan
Julija Gavrilova
Sofja Velikaja
Olha Charlan
Alina Komasjtjuk
Olena Kravatska
Olena Voronina
Monica Aksamit
Ibtihaj Muhammad
Dagmara Wozniak
Mariel Zagunis
Värja[118]
Detaljer...
  Emese Szász
Ungern
  Rossella Fiamingo
Italien
  Sun Yiwen
Kina
Lagtävling i värja[119]
Detaljer...
  Rumänien   Kina   Ryssland
Loredana Dinu
Simona Gherman
Simona Pop
Ana Maria Popescu
Hao Jialu
Sun Yiwen
Sun Yujie
Xu Anqi
Olga Kotjneva
Violetta Kolobova
Tatjana Logunova‎
Ljubov Sjutova
Herrarnas fäktning Guld Silver Brons
Florett[120]
Detaljer...
  Daniele Garozzo
Italien
  Alexander Massialas
USA
  Timur Safin
Ryssland
Lagtävling i florett[121]
Detaljer...
  Ryssland   Frankrike   USA
Timur Safin
Artur Achmatchuzin
Aleksej Tjeremisinov
Jérémy Cadot
Enzo Lefort
Erwan Le Péchoux
Jean-Paul Tony Helissey
Miles Chamley-Watson
Race Imboden
Alexander Massialas
Gerek Meinhardt
Sabel[122]
Detaljer...
  Áron Szilágyi
Ungern
  Daryl Homer
USA
  Kim Jung-hwan
Sydkorea
Värja[123]
Detaljer...
  Park Sang-young
Sydkorea
  Géza Imre
Ungern
  Gauthier Grumier
Frankrike
Lagtävling i värja[124]
Detaljer...
  Frankrike   Italien   Ungern
Gauthier Grumier
Yannick Borel
Daniel Jérent
Jean-Michel Lucenay
Enrico Garozzo
Marco Fichera
Paolo Pizzo
Andrea Santarelli
Gábor Boczkó
Géza Imre
András Rédli
Péter Somfai
Denna tabell: visaredigera

GolfRedigera

GymnastikRedigera

Artistisk gymnastik
Damernas grenar Guld Silver Brons
Barr[127]
Detaljer...
  Alija Mustafina
Ryssland
  Madison Kocian
USA
  Sophie Scheder
Tyskland
Bom[128]
Detaljer...
  Sanne Wevers
Nederländerna
  Laurie Hernandez
USA
  Simone Biles
USA
Fristående[129]
Detaljer...
  Simone Biles
USA
  Aly Raisman
USA
  Amy Tinkler
Storbritannien
Hopp[130]
Detaljer...
  Simone Biles
USA
  Maria Paseka
Ryssland
  Giulia Steingruber
Schweiz
Individuell mångkamp[131]
Detaljer...
  Simone Biles
USA
  Aly Raisman
USA
  Alija Mustafina
Ryssland
Lagmångkamp[132]
Detaljer...
  USA   Ryssland   Kina
Simone Biles
Gabby Douglas
Laurie Hernandez
Madison Kocian
Aly Raisman
Angelina Melnikova
Alija Mustafina
Marija Paseka
Daria Spiridonova
Seda Tutchaljan
Fan Yilin
Mao Yi
Shang Chunsong
Tan Jiaxin
Wang Yan
Herrarnas grenar Guld Silver Brons}
Barr[133]
Detaljer...
  Oleg Vernjajev
Ukraina
  Danell Leyva
USA
  David Beljavskij
Ryssland
Bygelhäst[134]
Detaljer...
  Max Whitlock
Storbritannien
  Louis Smith
Storbritannien
  Alexander Naddour
USA
Fristående[135]
Detaljer...
  Max Whitlock
Storbritannien
  Diego Hypólito
Brasilien
  Arthur Mariano
Brasilien
Hopp[136]
Detaljer...
  Ri Se-gwang
Nordkorea
  Denis Abljazin
Ryssland
  Kenzō Shirai
Japan
Individuell mångkamp[137]
Detaljer...
  Kōhei Uchimura
Japan
  Oleg Vernjajev
Ukraina
  Max Whitlock
Storbritannien
Lagmångkamp[138]
Detaljer...
  Japan   Ryssland   Kina
Kenzō Shirai
Yūsuke Tanaka
Koji Yamamuro
Kōhei Uchimura
Ryōhei Katō
Denis Abljazin
David Beljavskij
Ivan Stretovitj
Nikolai Kuksenkov
Nikita Nagornyy
Deng Shudi
Lin Chaopan
Liu Yang
You Hao
Zhang Chenglong
Ringar[139]
Detaljer...
  Eleftherios Petrounias
Grekland
  Arthur Zanetti
Brasilien
  Denis Abljazin
Ryssland
Räck[140]
Detaljer...
  Fabian Hambüchen
Tyskland
  Danell Leyva
USA
  Nile Wilson
Storbritannien
Rytmisk gymnastik
Damernas grenar Guld Silver Brons
Individuell mångkamp[141]
Detaljer...
  Margarita Mamun
Ryssland
  Jana Kudrjavtseva
Ryssland
  Ganna Rizatdinova
Ukraina
Truppmångkamp[142]
Detaljer...
  Ryssland   Spanien   Bulgarien
Vera Biriukova
Anastasia Bliznjuk
Anastasia Maksimova
Anastasiia Tatareva
Maria Tolkatjeva
Sandra Aguilar
Artemi Gavezou
Elena López
Lourdes Mohedano
Alejandra Quereda
Reneta Kamberova
Lyubomira Kazanova
Mihaela Maevska-Velichkova
Tsvetelina Naydenova
Hristiana Todorova
Trampolin
Gren Guld Silver Brons
Damernas trampolin[143]
Detaljer...
  Rosannagh MacLennan
Kanada
  Bryony Page
Storbritannien
  Li Dan
Kina
Herrarnas trampolin[144]
Detaljer...
  Uladzislau Hancharou
Vitryssland
  Dong Dong
Kina
  Gao Lei
Kina
Denna tabell: visaredigera

HandbollRedigera

Handboll Guld Silver Brons
Damernas turnering[145]
Detaljer...
  Ryssland   Frankrike   Norge
Anna Sedojkina
Polina Kuznetsova
Darja Dmitrijeva
Anna Sen
Olga Akopjan
Anna Vjachireva
Marina Sudakova
Vladlena Bobrovnikova
Victoria Zjilinskajte
Jekaterina Marennikova
Irina Bliznova
Jekaterina Ilina
Maja Petrova
Tatjana Jerochina
Victorija Kalinina
Laura Glauser
Camille Ayglon
Allison Pineau
Laurisa Landre
Grace Zaadi
Marie Prouvensier
Amandine Leynaud
Manon Houette
Siraba Dembélé
Chloé Bulleux
Tamara Horacek
Béatrice Edwige
Estelle Nze Minko
Gnonsiane Niombla
Alexandra Lacrabère
Kari Aalvik Grimsbø
Mari Molid
Emilie Hegh Arntzen
Veronica Kristiansen
Ida Alstad
Heidi Løke
Nora Mørk
Stine Bredal Oftedal
Marit Malm Frafjord
Katrine Lunde
Linn-Kristin Riegelhuth Koren
Amanda Kurtović
Camilla Herrem
Sanna Solberg
Herrarnas turnering[146]
Detaljer...
  Danmark   Frankrike   Tyskland
Niklas Landin Jacobsen
Mads Christiansen
Mads Mensah Larsen
Casper Ulrich Mortensen
Jesper Nøddesbo
Jannick Green
Lasse Svan Hansen
Rene Toft Hansen
Henrik Møllgaard
Kasper Søndergaard
Henrik Toft Hansen
Mikkel Hansen
Morten Olsen
Michael Damgaard
Olivier Nyokas
Daniel Narcisse
Vincent Gérard
Nikola Karabatic
Kentin Mahé
Mathieu Grébille
Thierry Omeyer
Timothey N'Guessan
Luc Abalo
Cedric Sorhaindo
Michael Guigou
Luka Karabatic
Ludovic Fabregas
Adrien Dipanda
Valentin Porte
Uwe Gensheimer
Finn Lemke
Patrick Wiencek
Tobias Reichmann
Fabian Wiede
Silvio Heinevetter
Hendrik Pekeler
Steffen Weinhold
Martin Strobel
Steffen Fath
Kai Häfner
Andreas Wolff
Julius Kühn
Christian Dissinger
Paul Drux
Denna tabell: visaredigera

JudoRedigera

Damernas judo Guld Silver Brons
Extra lättvikt[147]
Detaljer...
  Paula Pareto
Argentina
  Jeong Bo-kyeong
Sydkorea
  Ami Kondo
Japan
  Galbadrachyn Otgontsetseg
Kazakstan
Halv lättvikt[148]
Detaljer...
  Majlinda Kelmendi
Kosovo
  Odette Giuffrida
Italien
  Misato Nakamura
Japan
  Natalia Kuziutina
Ryssland
Lättvikt[149]
Detaljer...
  Rafaela Silva
Brasilien
  Dorjsürengiin Sumiyaa
Mongoliet
  Telma Monteiro
Portugal
  Kaori Matsumoto
Japan
Halv mellanvikt[150]
Detaljer...
  Tina Trstenjak
Slovenien
  Clarisse Agbegnenou
Frankrike
  Yarden Gerbi
Israel
  Anicka van Emden
Nederländerna
Mellanvikt[151]
Detaljer...
  Haruka Tachimoto
Japan
  Yuri Alvear
Colombia
  Sally Conway
Storbritannien
  Laura Vargas Koch
Tyskland
Halv tungvikt[152]
Detaljer...
  Kayla Harrison
USA
  Audrey Tcheuméo
Frankrike
  Mayra Aguiar
Brasilien
  Anamari Velenšek
Slovenien
Tungvikt[153]
Detaljer...
  Émilie Andéol
Frankrike
  Idalys Ortíz
Kuba
  Kanae Yamabe
Japan
  Yu Song
Kina
Herrarnas judo Guld Silver Brons
Extra lättvikt[154]
Detaljer...
  Beslan Mudranov
Ryssland
  Jeldos Smetov
Kazakstan
  Naohisa Takato
Japan
  Diyorbek Urozboev
Uzbekistan
Halv lättvikt[155]
Detaljer...
  Fabio Basile
Italien
  An Ba-ul
Sydkorea
  Risjod Sobirov
Uzbekistan
  Masashi Ebinuma
Japan
Lättvikt[156]
Detaljer...
  Shohei Ono
Japan
  Rustam Orujov
Azerbajdzjan
  Lasja Sjavdatuasjvili
Georgien
  Dirk van Tichelt
Belgien
Halv mellanvikt[157]
Detaljer...
  Chasan Chalmurzajev
Ryssland
  Travis Stevens
USA
  Sergiu Toma
Förenade Arabemiraten
  Takanori Nagase
Japan
Mellanvikt[158]
Detaljer...
  Mashu Baker
Japan
  Varlam Liparteliani
Georgien
  Gwak Dong-han
Sydkorea
  Cheng Xunzhao
Kina
Halv tungvikt[159]
Detaljer...
  Lukáš Krpálek
Tjeckien
  Elmar Gasimov
Azerbajdzjan
  Cyrille Maret
Frankrike
  Ryunosuke Haga
Japan
Tungvikt[160]
Detaljer...
  Teddy Riner
Frankrike
  Hisayoshi Harasawa
Japan
  Rafael Silva
Brasilien
  Or Sasson
Israel
Denna tabell: visaredigera

KanotsportRedigera

Sprint Guld Silver Brons
Damernas K-1 200 m[161]
Detaljer...
  Lisa Carrington
Nya Zeeland
  Marta Walczykiewicz
Polen
  Inna Osypenko-Radomska
Azerbajdzjan
Damernas K-1 500 m[162]
Detaljer...
  Danuta Kozák
Ungern
  Emma Jørgensen
Danmark
  Lisa Carrington
Nya Zeeland
Damernas K-2 500 m[163]
Detaljer...
  Gabriella Szabó, Danuta Kozák
Ungern
  Franziska Weber, Tina Dietze
Tyskland
  Karolina Naja, Beata Mikołajczyk
Polen
Damernas K-4 500 m[164]
Detaljer...
  Ungern
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Tamara Csipes
Krisztina Fazekas
  Tyskland
Sabrina Hering
Franziska Weber
Steffi Kriegerstein
Tina Dietze
  Vitryssland
Marharyta Machneva
Nadzeja Liapesjka
Volha Chudzenka
Maryna Litvintjuk
Herrarnas C-1 200 m[165]
Detaljer...
  Jurij Tjeban
Ukraina
  Valentin Demyanenko
Azerbajdzjan
  Isaquias Queiroz
Brasilien
Herrarnas C-1 1000 m[166]
Detaljer...
  Sebastian Brendel
Tyskland
  Isaquias Queiroz
Brasilien
  Ilja Sjtokalov
Ryssland
Herrarnas C-2 1000 m[167]
Detaljer...
  Sebastian Brendel, Jan Vandrey
Tyskland
  Isaquias Queiroz, Erlon Silva
Brasilien
  Dmytro Iantjuk, Taras Misjtjuk
Ukraina
Herrarnas K-1 200 m[168]
Detaljer...
  Liam Heath
Storbritannien
  Maxime Beaumont
Frankrike
  Saúl Craviotto
Spanien
  Ronald Rauhe
Tyskland
Herrarnas K-1 1000 m[169]
Detaljer...
  Marcus Walz
Spanien
  Josef Dostál
Tjeckien
  Roman Anosjkin
Ryssland
Herrarnas K-2 200 m[170]
Detaljer...
  Saúl Craviotto, Cristian Toro
Spanien
  Liam Heath, Jon Schofield
Storbritannien
  Aurimas Lankas, Edvinas Ramanauskas
Litauen
Herrarnas K-2 1000 m[171]
Detaljer...
  Max Rendschmidt, Marcus Gross
Tyskland
  Marko Tomićević, Milenko Zorić
Serbien
  Ken Wallace, Lachlan Tame
Australien
Herrarnas K-4 1000 m[172]
Detaljer...
  Tyskland
Max Rendschmidt
Tom Liebscher
Max Hoff
Marcus Gross
  Slovakien
Denis Myšák
Erik Vlček
Juraj Tarr
Tibor Linka
  Tjeckien
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
Slalom Guld Silver Brons
Damernas K-1[173]
Detaljer...
  Maialen Chourraut
Spanien
  Luuka Jones
Nya Zeeland
  Jessica Fox
Australien
Herrarnas K-1[174]
Detaljer...
  Joseph Clarke
Storbritannien
  Peter Kauzer
Slovenien
  Jiří Prskavec
Tjeckien
Herrarnas C-1[175]
Detaljer...
  Denis Gargaud Chanut
Frankrike
  Matej Beňuš
Slovakien
  Takuya Haneda
Japan
Herrarnas C-2[176]
Detaljer...
  Ladislav Škantár, Peter Škantár
Slovakien
  David Florence, Richard Hounslow
Storbritannien
  Gauthier Klauss, Matthieu Péché
Frankrike
Denna tabell: visaredigera

KonstsimRedigera

LandhockeyRedigera

Landhockey Guld Silver Brons
Damernas turnering[179]
Detaljer...
  Storbritannien   Nederländerna   Tyskland
Maddie Hinch
Laura Unsworth
Crista Cullen
Hannah Macleod
Georgie Twigg
Helen Richardson-Walsh
Susannah Townsend
Kate Richardson-Walsh
Sam Quek
Alex Danson
Giselle Ansley
Sophie Bray
Hollie Webb
Shona McCallin
Lily Owsley
Nicola White
Joyce Sombroek
Xan de Waard
Kitty van Male
Laurien Leurink
Willemijn Bos
Marloes Keetels
Carlien Dirkse van den Heuvel
Kelly Jonker
Maria Verschoor
Lidewij Welten
Caia van Maasakker
Maartje Paumen
Naomi van As
Ellen Hoog
Margot van Geffen
Eva de Goede
Nike Lorenz
Selin Oruz
Anne Schröder
Lisa Schütze
Charlotte Stapenhorst
Katharina Otte
Janne Müller-Wieland
Hannah Krüger
Jana Teschke
Lisa Altenburg
Franzisca Hauke
Cécile Pieper
Marie Mävers
Annika Sprink
Julia Müller
Pia-Sophie Oldhafer
Kristina Reynolds
Herrarnas turnering[180]
Detaljer...
  Argentina   Belgien   Tyskland
Juan Manuel Vivaldi
Gonzalo Peillat
Juan Ignacio Gilardi
Facundo Callioni
Lucas Rey
Matías Paredes
Joaquín Menini
Lucas Vila
Ignacio Ortiz
Juan Martín López
Juan Manuel Saladino
Matías Rey
Manuel Brunet
Agustín Mazzilli
Lucas Rossi
Pedro Ibarra
Arthur Van Doren
John-John Dohmen
Florent van Aubel
Sebastien Dockier
Cédric Charlier
Gauthier Boccard
Emmanuel Stockbroekx
Thomas Briels
Felix Denayer
Vincent Vanasch
Simon Gougnard
Loïck Luypaert
Tom Boon
Jérôme Truyens
Elliot Van Strydonck
Tanguy Cosyns
Nicolas Jacobi
Mathias Müller
Linus Butt
Martin Häner
Moritz Trompertz
Mats Grambusch
Christopher Wesley
Timm Herzbruch
Tobias Hauke
Tom Grambusch
Christopher Rühr
Martin Zwicker
Moritz Fürste
Florian Fuchs
Timur Oruz
Niklas Wellen
Denna tabell: visaredigera

Modern femkampRedigera

RidsportRedigera

RoddRedigera

Damernas rodd Guld Silver Brons
Singelsculler[189]
Detaljer...
  Kim Brennan
Australien
  Gevvie Stone
USA
  Duan Jingli
Kina
Dubbelsculler[190]
Detaljer...
  Magdalena Fularczyk, Natalia Madaj
Polen
  Victoria Thornley, Katherine Grainger
Storbritannien
  Donata Vištartaitė, Milda Valčiukaitė
Litauen
Dubbelsculler (lättvikt)[191]
Detaljer...
  Ilse Paulis, Maaike Head
Nederländerna
  Lindsay Jennerich, Patricia Obee
Kanada
  Huang Wenyi, Pan Feihong
Kina
Scullerfyra[192]
Detaljer...
  Tyskland   Nederländerna   Polen
Annekatrin Thiele
Carina Bär
Julia Lier
Lisa Schmidla
Chantal Achterberg
Nicole Beukers
Inge Janssen
Carline Bouw
Maria Springwald
Joanna Leszczyńska
Agnieszka Kobus
Monika Ciaciuch
Tvåa utan styrman[193]
Detaljer...
  Helen Glover, Heather Stanning
Storbritannien
  Genevieve Behrent, Rebecca Scown
Nya Zeeland
  Hedvig Rasmussen, Anne Andersen
Danmark
Åtta med styrman[194]
Detaljer...
  USA   Storbritannien   Rumänien
Emily Regan
Kerry Simmonds
Amanda Polk
Lauren Schmetterling
Tessa Gobbo
Meghan Musnicki
Elle Logan
Amanda Elmore
Katelin Snyder
Katie Greves
Melanie Wilson
Frances Houghton
Polly Swann
Jessica Eddie
Olivia Carnegie-Brown
Karen Bennett
Zoe Lee
Zoe De Toledo
Roxana Cogianu
Ioana Strungaru
Milhaela Petrilă
Iuliana Popa
Mădălina Beres
Laura Oprea
Adelina Boguș
Andreea Boghian
Daniela Druncea
Herrarnas rodd Guld Silver Brons
Singelsculler[195]
Detaljer...
  Mahé Drysdale
Nya Zeeland
  Damir Martin
Kroatien
  Ondřej Synek
Tjeckien
Dubbelsculler[196]
Detaljer...
  Martin Sinković, Valent Sinković
Kroatien
  Mindaugas Griškonis, Saulius Ritter
Litauen
  Kjetil Borch, Olaf Tufte
Norge
Dubbelsculler (lättvikt)[197]
Detaljer...
  Pierre Houin, Jeremie Azou
Frankrike
  Gary O'Donovan, Paul O'Donovan
Irland
  Kristoffer Brun, Are Strandli
Norge
Scullerfyra[198]
Detaljer...
  Tyskland   Australien   Estland
Philipp Wende
Lauritz Schoof
Karl Schulze
Hans Gruhne
Karsten Forsterling
Alexander Belonogoff
Cameron Girdlestone
James McRae
Andrei Jämsä
Allar Raja
Tõnu Endrekson
Kaspar Taimsoo
Tvåa utan styrman[199]
Detaljer...
  Eric Murray, Hamish Bond
Nya Zeeland
  Lawrence Brittain, Shaun Keeling
Sydafrika
  Marco Di Costanzo, Giovanni Abagnale
Italien
Fyra utan styrman[200]
Detaljer...
  Storbritannien   Australien   Italien
Alex Gregory
Mohamed Sbihi
George Nash
Constantine Louloudis
William Lockwood
Joshua Dunkley-Smith
Josh Booth
Alexander Hill
Domenico Montrone
Matteo Castaldo
Matteo Lodo
Giuseppe Vicino
Fyra utan styrman (lättvikt)[201]
Detaljer...
  Schweiz   Danmark   Frankrike
Lucas Tramèr
Simon Schürch
Simon Niepmann
Mario Gyr
Jacob Barsøe
Jacob Larsen
Kasper Winther Jørgensen
Morten Jørgensen
Franck Solforosi
Thomas Baroukh
Guillaume Raineau
Thibault Colard
Åtta med styrman[202]
Detaljer...
  Storbritannien   Tyskland   Nederländerna
Paul Bennett
Scott Durant
Matt Gotrel
Matthew Langridge
Tom Ransley
Pete Reed
William Satch
Andrew Triggs-Hodge
Phelan Hill
Maximilian Munski
Malte Jakschik
Andreas Kuffner
Eric Johannesen
Maximilian Reinelt
Felix Drahotta
Richard Schmidt
Hannes Ocik
Martin Sauer
Kaj Hendrik
Robert Lücken
Boaz Meylink
Boudewijn Roell
Olivier Siegelaar
Dirk Uittenboogaard
Mechiel Versluis
Tone Wieten
Peter Wiersum
Denna tabell: visaredigera

RugbyRedigera