Sydafrika i olympiska sommarspelen 2016

Sydafrika deltog med 138 deltagare vid de olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro. Totalt tog landet 10 medaljer.

Sydafrika i olympiska spelen
Sydafrika IOK-landskod

RSA
KommittéSydafrikas olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro
Deltagare138 deltagare i 15 sporter
FanbärareWayde van Niekerk
Medaljsummering
Guld
2
Silver
6
Brons
2
Totalt
10

Placering
30:e
Sydafrika i olympiska sommarspelen
1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Sydafrika i olympiska vinterspelen
1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

MedaljörerRedigera

Medalj Namn Sport Gren Datum
  Guld Wayde van Niekerk Friidrott Herrarnas 400 m 2016081414 augusti 2016
  Guld Caster Semenya Friidrott Damernas 800 m 2016082020 augusti 2016
  Silver Cameron van der Burgh Simning Herrarnas 100 m bröstsim 201608077 augusti 2016
  Silver Chad le Clos Simning Herrarnas 200 m fjärilsim 201608088 augusti 2016
  Silver Lawrence Brittain
Shaun Keeling
Rodd Herrarnas tvåa utan styrman 2016081111 augusti 2016
  Silver Chad le Clos Simning Herrarnas 100 m fjärilsim 2016081212 augusti 2016
  Silver Luvo Manyonga Friidrott Herrarnas längdopp 2016081313 augusti 2016
  Silver Sunette Viljoen Friidrott Damernas spjutkastning 2016081818 augusti 2016
  Brons Sydafrikas herrlandslag i sjumannarugby
Rugby Herrarnas turnering 2016081111 augusti 2016
  Brons Henri Schoeman Triathlon Herrarnas triathlon 2016081818 augusti 2016

BadmintonRedigera

Spelare Gren Grupp Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jacob Maliekal Herrsingel   Son W-h (KOR)
L (10–21, 10–21)
  Potjtarev (UKR)
W (21–18, 21–19)
2 Gick inte vidare

CyklingRedigera

LandsvägRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Daryl Impey Herrarnas linjelopp 6:19:43 28
Louis Meintjes 6:10:27 7
An-Li Kachelhoffer Damernas linjelopp 4:01:29 39
Ashleigh Moolman-Pasio Damernas linjelopp 3:52:41 10
Damernas tempolopp 46:29,11 12

MountainbikeRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Alan Hatherly Herrarnas mountainbike 1:42:03 26
James Reid LAP (3 varv) 42

BMXRedigera

Cyklist Gren Seeding Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Kyle Dodd Herrarnas BMX 36,45 26 14 6 Gick inte vidare

FotbollRedigera

FriidrottRedigera

Förkortningar
  • Notera– Placeringar avser endast det specifika heatet.
  • Q = Tog sig vidare till nästa omgång
  • q = Tog sig vidare till nästa omgång som den snabbaste förloraren eller, i fältgrenarna, genom placering utan att nå kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången fanns inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte tävla i omgången

Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Antonio Alkana Herrarnas 110 meter häck 13,64 5 q i.u. 13,55 7 Gick inte vidare
Lusapho April Herrarnas maraton i.u. 2:15:24 24
Henricho Bruintjies Herrarnas 100 meter Bye 10,33 6 Gick inte vidare
Elroy Gelant Herrarnas 5 000 meter 13:22,00 7 q i.u. 13:17,47 14
Lungile Gongqa Herrarnas maraton i.u. DNF
Le Roux Hamman Herrarnas 400 meter häck 49,72 7 i.u. Gick inte vidare
Lindsay Hanekom 50,22 7 i.u. Gick inte vidare
Tlotliso Leotlela Herrarnas 200 meter 20,59 4 i.u. Gick inte vidare
Anaso Jobodwana Herrarnas 200 meter 20,53 4 i.u. Gick inte vidare
Stephen Mokoka Herrarnas 10 000 meter i.u. 27:54,57 18
Marc Mundell Herrarnas 50 km gång i.u. 4:11:03 38
Clarence Munyai Herrarnas 200 meter 20,66 3 i.u. Gick inte vidare
Sibusiso Nzima Herrarnas maraton i.u. 2:25:33 97
Jacob Rozani Herrarnas 800 meter 1:49,79 5 i.u. Gick inte vidare
Lebogang Shange Herrarnas 20 km gång i.u. 1:25:07 44
Akani Simbine Herrarnas 100 meter Bye 10,14 1 Q 9,98 3 q 9,94 5
Wayne Snyman Herrarnas 20 km gång i.u. 1:29:20 58
Wayde van Niekerk Herrarnas 400 meter 45,26 1 Q i.u. 44,45 2 Q 43,03 VR  
Reinhardt van Rensburg Herrarnas 800 meter 1:45,67 2 Q i.u. 1:45,33 5 Gick inte vidare
Louis van Zyl Herrarnas 400 meter häck 49,12 2 Q i.u. 49,00 5 Gick inte vidare
Fält
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Stefan Brits Herrarnas längdhopp 7,71 22 Gick inte vidare
Luvo Manyonga 8,12 4 q 8,37  
Godfrey Khotso Mokoena Herrarnas tresteg 16,51 21 Gick inte vidare
Rushwahl Samaai Herrarnas längdhopp 8,03 5 q 7,97 9
Rocco van Rooyen Herrarnas spjutkastning 78,48 24 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Herrarnas tiokampm
Friidrottare Gren 100 m LH KS HH 400 m 110H DK SH SK 1500 m Final Placering
Willem Coertzen Resultat 11,12 6,98 14,00 DNS DNF
Poäng 834 809 728 0
Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Alyssa Conley Damernas 100 meter Bye 11,57 6 Gick inte vidare
Damernas 200 meter 23,17 4 i.u. Gick inte vidare
Carina Horn Damernas 100 meter Bye 11,32 2 Q 11,20 6 Gick inte vidare
Christine Kalmer Damernas maraton i.u. 2:48:24 96
Wenda Nel Damernas 400 meter häck 55,55 2 Q i.u. 55,83 6 Gick inte vidare
Justine Palframan Damernas 200 meter 23,33 5 i.u. Gick inte vidare
Damernas 400 meter 53,96 7 i.u. Gick inte vidare
Anél Oosthuizen Damernas 20 km gång i.u. 1:45:06 63
Dina Lebo Phalula Damernas maraton i.u. 2:41:46 63
Dominique Scott Damernas 10 000 meter i.u. 31:51,47 21
Caster Semenya Damernas 800 meter 1:59,31 1 Q i.u. 1:58,15 1 Q 1:55,28 NR  
Tsholofelo Thipe Damernas 400 meter 52,80 4 i.u. Gick inte vidare
Irvette van Zyl Damernas maraton i.u. DNS
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Lynique Prinsloo Damernas längdhopp 6,10 33 Gick inte vidare
Sunette Viljoen Damernas spjutkastning 63,54 6 Q 64,92  

GolfRedigera

Spelare Gren Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Totalt
Poäng Poäng Poäng Poäng Poäng Par Placering
Brandon Stone Herrarnas tävling 75 72 71 75 293 + 9 =55
Jaco van Zyl 71 74 70 71 286 +2 =43
Paula Reto Damernas tävling 74 67 68 71 280 −4 =16
Ashleigh Simon 75 69 77 75 296 +12 50

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Herrar
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placerint
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Ryan Patterson Individuell mångkamp 14,300 13,033 13,333 13,733 13,000 13,291 80,690 46 Gick inte vidare

JudoRedigera

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinaler Semifinaler Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Zack Piontek Herrarnas mellanvikt −90kg Bye   Camilo (BRA)
L 000–101
Gick inte vidare

KanotsportRedigera

SprintRedigera

Kanotist Gren Heat Semifinaler Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Bridgitte Hartley Damernas K-1 200 m 41,698 3 Q 41,478 3 FB 42,066 13
Damernas K-1 500 m 1:55,737 3 Q 1:58,397 5 FB 2:01,890 16

RidsportRedigera

DressyrRedigera

Ryttare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Tekniskt Artistiskt Poäng Placering
Tanya Seymour Ramoneur Individuellt 63,929 56 Gick inte vidare

RoddRedigera

Herrar
Roddare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Lawrence Brittain
Shaun Keeling
Herrarnas tvåa utan styrman 6:41,42 2 SA/B Bye 6:27,59 3 FA 7:02,51  
John Smith
James Thompson
Herrarnas lättvikts-dubbelsculler 6:23,10 1 SA/B Bye 6:38,01 1 FA 6:33,29 4
Vincent Breet
Jake Green
David Hunt
Jonty Smith
Herrarnas fyra utan styrman 6:01,64 4 R 6:34,97 1 SA/B 6:15,22 2 FA 6:05,80 4
Damer
Roddare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Kate Christowitz
Lee-Ann Persse
Damernas tvåa utan styrman 7:11,29 2 SA/B Bye 7:24,03 3 FA 7:28,50 5
Ursula Grobler
Kirsten McCann
Damernas lättvikts-dubbelsculler 7:07,37 1 SA/B Bye 7:19,09 1 FA 7:11,26 5

RugbyRedigera

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Nettopoäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Stefano Marcia Herrarnas laser 30 25 42 38 43 38 44 36 39 40 EL 331 40
Jim Asenathi
Roger Hudson
Herrarnas 470 18 24 15 14 11 18 11 20 18 23 EL 148 20

SimhoppRedigera

Hoppare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Julia Vincent Damernas 3 m 220,30 29 Gick inte vidare

SimningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Myles Brown 200 m frisim 1.46,78 13 Q 1.46,57 12 Gick inte vidare
400 m frisim 3.45,92 12 i.u. Gick inte vidare
Jarred Crous 200 m bröstsim 2.12,64 25 Gick inte vidare
Douglas Erasmus 50 m frisim 22,37 29 Gick inte vidare
Chad Ho 10 km öppet vatten i.u. 1:53.04,8 10
Chad le Clos 200 m frisim 1.45,89 3 Q 1.45,94 7 Q 1.45,20  
100 m fjärilsim 51,75 7 Q 51,43 2 Q 51,14  
200 m fjärilsim 1.55,57 3 Q 1.55,19 4 Q 1.54,06 4
Matthew Meyer 1 500 m frisim 15.36,22 41 i.u. Gick inte vidare
Michael Meyer 400 m medley 4.18,13 17 i.u. Gick inte vidare
Christopher Reid 100 m ryggsim 53,68 12 Q 53,70 10 Gick inte vidare
Sebastien Rousseau 400 m medley 4.18,72 21 i.u. Gick inte vidare
Brad Tandy 50 m frisim 21,94 12 Q 21,80 8 Q 21,79 6
Cameron van der Burgh 100 m bröstsim 59,35 7 Q 59,21 3 Q 58,69  
200 m bröstsim 2.12,67 26 Gick inte vidare
Dylan Bosch
Myles Brown
Calvyn Justus
Sebastien Rousseau
4 × 200 m frisim 7.12,61 11 i.u. Gick inte vidare
Dylan Bosch
Myles Brown
Christopher Reid
Cameron van der Burgh
4 × 100 m medley 3.35,50 13 i.u. Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Final
Tid Placering
Michelle Weber 10 km öppet vatten 1:59.05,0 18

TriathlonRedigera

Idrottare Gren Simning (1,5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Totaltid Placering
Richard Murray Herrarnas triathlon 18:20 0:46 55:35 0:35 30:34 1:45:50 4
Henri Schoeman 17:25 0:53 55:32 0:34 32:30 1:45:43  
Mari Rabie Damernas triathlon 19:04 0:52 1:01:32 0:35 37:10 1:59:13 11
Gillian Sanders 19:50 0:56 1:03:59 0:39 36:05 2:01:29 23

KällorRedigera