Öppna huvudmenyn

Brasilien i olympiska sommarspelen 2016

Brasilien, genom Brasiliens olympiska kommitté (COB), ska deltaga i de 31:a olympiska sommarspelen i Rio de Janeiro 2016.

Brasilien i olympiska spelen
Brasilien IOK-landskod

BRA
KommittéBrasiliens Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro
Deltagare465 deltagare i 29 sporter
FanbärareYane Marques
Medaljsummering
Guld
7
Silver
6
Brons
6
Totalt
19

Placering
13:e
Brasilien i olympiska sommarspelen
1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Brasilien i olympiska vinterspelen
1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

MedaljerRedigera

BadmintonRedigera

Spelare Gren Grupp Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Lohaynny Vicente Damsingel   Nehwal (IND)
L (17–21, 17–21)
  Ulitina (UKR)
L (13–21,13–21)
3 Gick inte vidare
Ygor Coelho de Oliveira Herrsingel   Evans (IRL)
L (8–21, 21–19, 8–21)
  Zwiebler (GER)
L (12–21, 12–21)
3 Gick inte vidare

BasketRedigera

BordtennisRedigera

Damer
Spelare Gren Inledande omgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Caroline Kumahara Damsingel   Tapper (AUS)
W 4–2
  Ni Xl (LUX)
L 3–4
Gick inte vidare
Lin Gui Bye   Dvorak (ESP)
W 4–2
  Samara (ROU)
L 0–4
Gick inte vidare
Caroline Kumahara
Lin Gui
Bruna Takahashi
Damlag i.u.   Kina
L 0–3
Gick inte vidare
Herrar
Spelare Gren Inledande omgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Hugo Calderano Herrsingel Bye   Pereira (CUB)
W 4–0
  Gerell (SWE)
W 4–1
  Tang P (HKG)
W 4–2
  Mizutani (JPN)
L 2–4
Gick inte vidare
Gustavo Tsuboi Bye   Wang Jn (CGO)
L 0–4
Gick inte vidare
Hugo Calderano
Cazuo Matsumoto
Gustavo Tsuboi
Herrlag i.u.   Sydkorea
L 0–3
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Damer
Boxare Gren Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Adriana Araújo Lättvikt   Potkonen (FIN)
L 1–2
Gick inte vidare
Andreia Bandeira Mellanvikt   Bylon (PAN)
W 2–1
  Li Q (CHN)
L 0–3
Gick inte vidare
Herrar
Boxare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Patrick Lourenço Lätt flugvikt   Martínez (COL)
L 0–3
Gick inte vidare
Julião Henriques Neto Flugvikt   Antonio Vargas (USA)
L 0–2
Gick inte vidare
Robenílson de Jesus Bantamvikt   Hammachi (ALG)
W 2–1
  Stevenson (USA)
L 0–3
Gick inte vidare
Robson Conceição Lättvikt Bye   Yunusov (TJK)
W TKO
  Tojibaev (UZB)
W 3–0
  Álvarez (CUB)
W 3–0
  Oumiha (FRA)
W 3–0
 
Joedison Teixeira Lätt weltervikt   Chadi (ALG)
W 2–1
  Gözgeç (TUR)
L 0–3
Gick inte vidare
Michel Borges Lätt tungvikt   N'Jikam (CMR)
W 3–0
  Sep (CRO)
W 3–0
  La Cruz (CUB)
L 0–3
Gick inte vidare
Juan Nogueira Tungvikt   Whateley (AUS)
W 3–0
  Tisjtjenko (RUS)
L 0–3
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Förkortningar:

  • VT – Vinst genom fall.
  • PP – Beslut efter poäng – förloraren fick tekniska poäng.
  • PO – Beslut efter poäng – förloraren fick inte tekniska poäng.
  • ST – Teknisk överlägsenhet – förloraren utan tekniska poäng och en marginal med minst 8 (grekisk-romersk stil) eller 10 (fristil) poäng.

Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Eduard Soghomonyan Supertungvikt -130kg   Kajaia (GEO)
L 0–4 ST
Gick inte vidare 16
Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Joice Souza da Silva Lättvikt -58kg Bye   Tynybekova (KGZ)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 12
Laís Nunes Mellanvikt -63kg   Şahin (TUR)
L 0–5 VT
Gick inte vidare 15
Gilda Oliveira Lätt tungvikt -69kg Bye   Kratysh (ISR)
W 3–1 PP
  Mostafa (EGY)
L 0–5 VT
Gick inte vidare 10
Aline Ferreira Tungvikt -75kg Bye   Watari (JPN)
W 3–1 PP
  Bukina (RUS)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 9

BågskytteRedigera

Damer
Bågskytt Gren Rankningsomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ane Marcelle dos Santos Damernas individuella tävling 637 26   Nagamine (JPN)
W 7–3
  Ingley (AUS)
W 6–0
  Folkard (GBR)
L 2–6
Gick inte vidare
Marina Canetta 599 54   Qi Yh (CHN)
L 1–7
Gick inte vidare
Sarah Nikitin 609 50   Kang U-j (PRK)
L 0–6
Gick inte vidare
Ane Marcelle dos Santos
Marina Canetta
Sarah Nikitin
Damernas lagtävling 1845 11 i.u.   Italien
L 0–6
Gick inte vidare
Herrar
Bågskytt Gren Rankningsomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Marcus Vinicius D'Almeida Herrarnas individuella tävling 658 34   Kaminski (USA)
L 2–6
Gick inte vidare
Bernardo Oliveira 651 45   Potts (AUS)
W 6–4
  Soto (CHI)
L 1–7
Gick inte vidare
Daniel Xavier 639 53   Lee S-y (KOR)
L 2–6
Gick inte vidare
Marcus Vinicius D'Almeida
Bernardo Oliveira
Daniel Xavier
Herrarnas lagtävling 1948 11 i.u.   Kina
L 2–6
Gick inte vidare

CyklingRedigera

LandsvägRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Clemilda Fernandes Damernas linjelopp OTL
Flávia Oliveira 3:51:47 7
Murilo Fischer Herrarnas linjelopp OTL
Kléber Ramos Fullföljde inte

MountainbikeRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Raiza Goulão Damernas mountainbike 1:39:21 20
Henrique Avancini Herrarnas mountainbike 1:41:18 23
Rubens Donizete 1:44:01 30

BanaRedigera

Omnium
Cyklist Gren Scratch-lopp Individuell förföljelse Utslagslopp Tempolopp Flygande varv Poänglopp Totalpoäng Placering
Placering Poäng Tid Placering Poäng Placering Poäng Tid Placering Poäng Tid Placering Poäng Poäng Placering
Gideoni Monteiro Herrarnas omnium 14 14 4:25,808 9 24 6 30 1:05,505 16 10 13,569 15 12 4 9 94 13

BMXRedigera

Cyklist Gren Seeding Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Priscilla Carnaval Damernas BMX 37,534 15 i.u. 22 8 Gick inte vidare
Renato Rezende Herrarnas BMX 35,404 16 19 7 Gick inte vidare

FotbollRedigera

FriidrottRedigera

Förkortningar
  • Notera– Placeringar avser endast det specifika heatet.
  • Q = Tog sig vidare till nästa omgång
  • q = Tog sig vidare till nästa omgång som den snabbaste förloraren eller, i fältgrenarna, genom placering utan att nå kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången fanns inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte tävla i omgången

Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Kvartsfinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Geisa Coutinho Damernas 400 meter 52,05 4 i.u. Gick inte vidare
Adriana Aparecida da Silva Damernas maraton i.u. 2:43:22 69
Flávia de Lima Damernas 800 meter 2:03,78 8 i.u. Gick inte vidare
Tatiele de Carvalho Damernas 10 000 meter i.u. 32:38,21 31
Jailma de Lima Damernas 400 meter 52,65 6 i.u. Gick inte vidare
Érica de Sena Damernas 20 km gång i.u. 1:29:29 7
Juliana dos Santos Damernas 3 000 meter hinder 9:45,95 15 i.u. Gick inte vidare
Marily dos Santos Damernas maraton i.u. 2:45:08 78
Franciela Krasucki Damernas 100 meter Bye 11,67 7 Gick inte vidare
Cisiane Lopes Damernas 20 km gång i.u. 1:38:35 49
Maíla Machado Damernas 100 meter häck 13,09 5 i.u. Gick inte vidare
Fabiana Moraes 13,22 5 i.u. Gick inte vidare
Vitória Cristina Rosa Damernas 200 meter 23,35 7 i.u. Gick inte vidare
Graciete Santana Damernas maraton i.u. 3:09:15 128
Rosângela Santos Damernas 100 meter Bye 11,25 2 Q 11,23 5 Gick inte vidare
Kauiza Venancio Damernas 200 meter 23,06 3 i.u. Gick inte vidare
Bruna Farias
Franciela Krasucki
Ana Cláudia Lemos
Vitória Cristina Rosa
Rosângela Santos
Kauiza Venâncio
Damernas 4x100 meter stafett DSQ i.u. Gick inte vidare
Geisa Coutinho
Tabata Vitorino de Carvalho
Jailma de Lima
Letícia de Souza
Cristiane dos Santos Silva
Joelma Sousa
Damernas 4x400 meter stafett 3:30,27 8 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Geisa Arcanjo Damernas kulstötning 18,27 7 q 18,16 9
Joana Costa Damernas stavhopp 4,15 =29 Gick inte vidare
Keila Costa Damernas längdhopp 5,86 38 Gick inte vidare
Damernas tresteg 13,78 24 Gick inte vidare
Andressa de Morais Damernas diskuskastning 57,38 21 Gick inte vidare
Eliane Martins Damernas längdhopp 6,33 23 Gick inte vidare
Fernanda Martins Damernas diskuskastning 51,85 31 Gick inte vidare
Fabiana Murer Damernas stavhopp NM Gick inte vidare
Núbia Soares Damernas tresteg 13,85 23 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Damernas sjukamp
Idrottare Gren 100H HH KS 200 m LH SK 800 m Final Placering
Vanessa Spínola Resultat 14,24 1,68 13,06 24,11 6,10 45,05 2:14,20 6024 23
Poäng 945 830 731 970 880 764 904
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Kvartsfinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Thiago André Herrarnas 1 500 meter 3:44,42 11 i.u. Gick inte vidare
José Alessandro Bagio Herrarnas 20 km gång i.u. DNF
Caio Bonfim Herrarnas 20 km gång i.u. 1:19:42 NR 4
Herrarnas 50 km gång i.u. 3:47:02 NR 9
Aldemir da Silva Junior Herrarnas 200 meter 20,80 7 i.u. Gick inte vidare
Altobeli da Silva Herrarnas 3 000 meter hinder 8:26,59 6 q i.u. 8:26,30 9
Solonei da Silva Herrarnas maraton i.u. 2:22:05 78
Kléberson Davide Herrarnas 800 meter 1:46,14 4 q i.u. 1:46,19 6 Gick inte vidare
Bruno de Barros Herrarnas 200 meter 20,59 6 i.u. Gick inte vidare
João Vítor de Oliveira Herrarnas 110 meter häck 13,63 4 Q i.u. 13,85 9 Gick inte vidare
Mário dos Santos Herrarnas 50 km gång i.u. DNF
Marílson dos Santos Herrarnas maraton i.u. 2:19:09 59
Vitor Hugo dos Santos Herrarnas 100 meter Bye 10,36 =5 Gick inte vidare
Hederson Estefani Herrarnas 400 meter 46,68 7 i.u. Gick inte vidare
Lutimar Paes Herrarnas 800 meter 1:48,38 7 i.u. Gick inte vidare
Paulo Roberto Paula Herrarnas maraton i.u. 2:13:56 15
Jonathan Rieckmann Herrarnas 50 km gång i.u. 4:01,52 29
Éder Antônio Souza Herrarnas 110 meter häck 13,61 4 Q i.u. DSQ Gick inte vidare
Mahau Suguimati Herrarnas 400 meter häck 49,77 3 Q i.u. 49,77 8 Gick inte vidare
Marcio Teles 50,41 6 i.u. Gick inte vidare
Jorge Vides Herrarnas 200 meter 20,50 3 i.u. Gick inte vidare
Moacir Zimmermann Herrarnas 20 km gång i.u. 1:33:58 63
Aldemir da Silva Junior
Vitor Hugo dos Santos
Bruno de Barros
Ricardo Mário de Souza
José Carlos Moreira
Jorge Vides
Herrarnas 4x100 meter stafett 38,19 5 q i.u. 38,41 6
Lucas Carvalho
Pedro Luiz de Oliveira
Hugo de Sousa
Peterson dos Santos
Hederson Estefani
Alexander Russo
Herrarnas 4x400 meter stafett 3:00,43 4 q i.u. 3:03,28 8
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Higor Alves Herrarnas längdhopp 7,59 28 Gick inte vidare
Thiago Braz da Silva Herrarnas stavhopp 5,70 3 q 6,03 OR, SA  
Augusto de Oliveira 5,45 22 Gick inte vidare
Júlio César de Oliveira Herrarnas spjutkastning 80,49 16 Gick inte vidare
Wagner Domingos Herrarnas släggkastning 74,17 9 q 72,28 12
Talles Frederico Silva Herrarnas höjdhopp 2,17 35 Gick inte vidare
Darlan Romani Herrarnas kulstötning 20,94 NR 3 Q 21,02 NR 5
Kombinerade grenar – Herrarnas tiokamp
Friidrottare Gren 100 m LH KS HH 400 m 110H DK SH SK 1500 m Final Placering
Luiz Alberto de Araújo Resultat 10,77 7,48 PB 15,26 1,92 48,14 PB 14,17 45,10 4,90 57,28 PB 4:31,46 8315 PB 10
Poäng 912 930 806 731 902 953 769 880 697 735

FäktningRedigera

Damer
Idrottare Gren Omgång 2 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Rayssa Costa Damernas värja   Géroudet (SUI)
W 15–13
  Besbes (TUN)
L 8–15
Gick inte vidare
Nathalie Moellhausen Bye   Hurley (USA)
W 15–12
  Candassamy (FRA)
W 15–12
  Rembi (FRA)
L 12–15
Gick inte vidare
Amanda Simeão   Candassamy (FRA)
L 6–15
Gick inte vidare
Rayssa Costa
Nathalie Moellhausen
Amanda Simeão
Katherine Miller
Damernas lagtävling i värja i.u.   Ukraina
L 32–45
Gick inte vidare 9
Bia Bulcão Damernas florett   Călugăreanu (ROU)
W 15–12
  Deriglazova (RUS)
L 6–15
Gick inte vidare
Taís Rochel   Al-Omair (KSA)
W 15–0
  Shanaeva (RUS)
L 13–15
Gick inte vidare
Marta Baeza Damernas sabel   Jóźwiak (POL)
L 2–4
Gick inte vidare
Herrar
Idrottare Gren Omgång 2 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Nicolas Ferreira Herrarnas värja   F Limardo (VEN)
L 7–15
Gick inte vidare
Guilherme Melaragno   Jiao Yl (CHN)
L 13–15
Gick inte vidare
Athos Schwantes   Beran (CZE)
W 8–6
  Grumier (FRA)
L 7–15
Gick inte vidare
Nicolas Ferreira
Guilherme Melaragno
Athos Schwantes
Herrarnas lagtävling i värja i.u.   Venezuela
L 25–45
Gick inte vidare 9
Henrique Marques Herrarnas florett   Essam (EGY)
L 8–15
Gick inte vidare
Ghislain Perrier Bye   Ma Jf (CHN)
L 14–15
Gick inte vidare
Guilherme Toldo   Pranz (AUT)
W 15–14
  Ota (JPN)
W 15–13
  Cheung K L (HKG)
W 15–10
  Garozzo (ITA)
L 8–15
Gick inte vidare
Henrique Marques
Ghislain Perrier
Guilherme Toldo
Herrarnas lagtävling i florett i.u.   Italien
L 27–45
Placement 5–8
  Kina
L 41–43
7th place
  Egypten
L 39–45
8
Renzo Agresta Herrarnas sabel i.u.   Bazadze (GEO)
L 3–15
Gick inte vidare

GolfRedigera

Spelare Gren Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Totalt
Poäng Poäng Poäng Poäng Poäng Par Placering
Victoria Lovelady Damernas tävling 79 75 76 70 300 +16 =53
Miriam Nagl 79 77 72 70 298 +14 52
Adilson da Silva Herrarnas tävling 72 71 73 69 285 +1 =39

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Rebeca Andrade Lagmångkamp 15,566 14,933 14,200 14,033 58,732 3 Q 15,400 14,900 i.u. 12,966 i.u.
Jade Barbosa 14,900 14,266 13,600 13,733 56,499 23* 14,933 14,391 13,033 14,266 i.u.
Daniele Hypólito i.u. 14,266 12,400 i.u. i.u. 14,133 i.u.
Lorrane Oliveira 14,833 14,158 i.u. 14,566 14,166 i.u.
Flávia Saraiva 14,633 12,733 15,133 Q 14,033 56,532 17 Q i.u. 14,833 14,500 i.u.
Total 45,299 43,357 43,599 41,799 174,054 5 Q 44,899 43,457 41,999 41,732 172,087 8
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
V UB BB F
Rebeca Andrade Individuell mångkamp 15,566 14,033 13,600 13,766 56,965 11
Jade Barbosa 0,000 0,000 13,700 7,500 DNF 24
Flávia Saraiva Bom i.u. 14,533 i.u. 14,533 5
Herrar
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placerint
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Francisco Barretto Júnior Lagmångkamp 13,433 14,533 14,200 14,200 14,900 15,266 Q 86,532 18* i.u. 14,400 14,400 i.u. 14,700 15,166 i.u.
Diego Hypólito 15,500 Q i.u. 14,816 i.u. 15,133 i.u. 14,833 i.u.
Arthur Mariano 15,200 Q 14,433 14,033 15,100 14,933 14,766 88,465 11 Q 14,500 14,400 i.u. 15,066 14,700 14,933 i.u.
Sérgio Sasaki 14,900 14,833 14,133 15,266 14,933 14,833 88,898 8 Q 12,100 14,633 14,366 15,133 15,133 14,566 i.u.
Arthur Zanetti i.u. 15,533 Q i.u. i.u. 15,566 i.u.
Totalt 45,600 43,799 43,866 45,182 44,766 44,865 268,078 6 Q 41,733 43,433 44,332 45,032 44,533 44,665 263,728 6
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Francisco Barretto Júnior Räck i.u. 15,208 15,208 5
Diego Hypólito Fristående 15,533 i.u. 15,533  
Arthur Mariano Individuell mångkamp 15,133 13,400 14,133 14,766 14,633 15,266 87,331 17
Fristående 15,433 i.u. 15,433  
Sérgio Sasaki Individuell mångkamp 14,833 14,766 14,433 15,200 14,966 15,000 89,198 9
Arthur Zanetti Ringar i.u. 15,766 i.u. 15,766  

RytmiskRedigera

Gymnast Gren Kval Final
Tunnband Boll Käglor Rep Totalt Placering Tunnband Boll Käglor Rep Totalt Placering
Natália Gaudio Individuellt 16,566 16,300 16,450 16,216 65,532 23 Gick inte vidare
Gymnast Gren Kval Final
5 tunnband 3 käglor
2 ringar
Totalt Placering 5 käglor 3 clubs
2 ringar
Totalt Placering
Gabrielle da Silva
Morgana Gmach
Emanuelle Lima
Jessica Maier
Francielly Pereira
Trupp 15,766 16,883 32,649 9 Gick inte vidare

TrampolinRedigera

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Rafael Andrade Herrarnas trampolin 76,145 15 Gick inte vidare

HandbollRedigera

JudoRedigera

Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinaler Semifinaler Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sarah Menezes Damernas extra lättvikt −48kg Bye   van Snick (BEL)
W 001–000
  Mestre (CUB)
L 000–000 S
Gick inte vidare   Mönkhbat (MGL)
L 000–100
Gick inte vidare 7
Érika Miranda Damernas halv lättvikt −52kg Bye   Ayari (TUN)
W 100–000
  Ma Yn (CHN)
L 000–010
Gick inte vidare   Chițu (ROU)
W 100–010
  Nakamura (JPN)
L 000–001
5
Rafaela Silva Damernas lättvikt −57kg   Roper (GER)
W 100–000
  Kim J-d (KOR)
W 010–000
  Karakas (HUN)
W 010–000
  Căprioriu (ROU)
W 010–000
Bye   Dorjsüren (MGL)
W 010–000
 
Mariana Silva Damernas halv mellanvikt −63kg   Szögedi (GHA)
W 100–000
  Trajdos (GER)
W 000–000 S
  Gerbi (ISR)
W 001–000
  Trstenjak (SLO)
L 000–101
Bye   van Emden (NED)
L 000–001
5
Maria Portela Damernas mellanvikt −70kg   Niang (MAR)
W 001–000
  Graf (AUT)
L 000–000 S
Gick inte vidare
Mayra Aguiar Damernas halv tungvikt −78kg Bye   Giambelli (AUS)
W 100–000
  Malzahn (GER)
W 000–000 S
  Tcheuméo (FRA)
L 000–000 S
Bye   Castillo (CUB)
W 001–000
 
Maria Suellen Altheman Damernas tungvikt +78kg Bye   Kim M-j (KOR)
L 000–001
Gick inte vidare
Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinaler Semifinaler Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Felipe Kitadai Herrarnas extra lättvikt −60kg Bye   Khyar (FRA)
W 001–000
  Englmaier (GER)
W 001–000
  Safarov (AZE)
L 000–100
Gick inte vidare   Urozboev (UZB)
L 000–100
Gick inte vidare 7
Charles Chibana Herrarnas halv lättvikt −66kg Bye   Ebinuma (JPN)
L 000–101
Gick inte vidare
Alex Pombo Herrarnas lättvikt −73kg Bye   Sai Yj (CHN)
L 000–001
Gick inte vidare
Victor Penalber Herrarnas halv mellanvikt −81kg Bye   Acácio (MOZ)
W 100–000
  Toma (UAE)
L 001–101
Gick inte vidare
Tiago Camilo Herrarnas mellanvikt −90kg Bye   Piontek (RSA)
W 101–000
  Mehdijev (AZE)
L 001–011
Gick inte vidare
Rafael Buzacarini Herrarnas halv tungvikt −100kg Bye   Aprahamian (URU)
W 100–000
  Haga (JPN)
L 000–000 S
Gick inte vidare
Rafael Silva Herrarnas tungvikt +100kg i.u.   Pileta (HON)
W 110–000
  Saidov (RUS)
W 100–000
  Riner (FRA)
L 000–010
Gick inte vidare   Meyer (NED)
W 000–000 S
  Tangriev (UZB)
W 001–000
 

KanotsportRedigera

SprintRedigera

Kanotist Gren Heat Semifinaler Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ana Paula Vergutz Damernas K-1 200 m 44,239 6 Q 44,362 8 Gick inte vidare
Damernas K-1 500 m 2:00,680 6 Gick inte vidare
Isaquias Queiroz Herrarnas C-1 200 m 40,522 2 Q 39,659 1 FA 39,628  
Herrarnas C-1 1000 m 3:59,615 1 FA Bye 3:58,529  
Edson Silva Herrarnas K-1 200 m 35,665 7 Gick inte vidare
Isaquias Queiroz
Erlon Silva
Herrarnas C-2 1000 m 3:33,269 1 FA Bye 3:44,819  
Gilvan Ribeiro
Edson Silva
Herrarnas K-2 200 m 33,021 5 Q 33,359 4 FB 33,992 10
Roberto Maehler
Celso Oliveira
Gilvan Ribeiro
Vagner Souta
Herrarnas K-4 1000 m 3:04,804 6 Q 3:09,220 6 FB 3:13,337 13

SlalomRedigera

Kanotist Gren Kval Semifinal Final
Åk 1 Placering Åk 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Felipe Borges Herrarnas C-1 122,30 19 105,14 14 105,14 16 Gick inte vidare
Charles Corrêa
Anderson Oliveira
Herrarnas C-2 107,71 7 106,14 4 106,14 7 Q 116,49 11 Gick inte vidare
Ana Sátila Damernas K-1 110,80 12 149,12 17 110,80 17 Gick inte vidare
Pedro da Silva Herrarnas K-1 88,48 2 90,61 7 88,48 5 Q 95,68 10 Q 91,54 6

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk omgång Fri omgång (inledande) Fri omgång (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (tekniskt + fritt) Placering Poäng Totalt (tekniskt + fritt) Placering
Luisa Borges
Maria Eduarda Miccuci
Duett 83,3008 14 84,0333 167,3341 13 Gick inte vidare
Luisa Borges
Maria Bruno
Maria Clara Coutinho
Beatriz Feres
Branca Feres
Maria Eduarda Miccuci
Lorena Molinos
Pamela Nogueira
Lara Teixeira
Lag 84,7985 6 i.u. 87,2000 171,9985 6

LandhockeyRedigera

Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Fäktning
(värja en stöt)
Simning
(200 m frisim)
Ridning
(hoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3200 m)
Totalpoäng Slutlig placering
RR BR Placering Poäng Tid Placering Poäng Straff Placering Poäng Tid Placering Poäng
Yane Marques Damer, individuellt 16–19 0 23 196 2:14,30 9 298 14 16 286 13:31,64 30 489 1269 23
Felipe Nascimento Herrar, individuellt 9–26 1 35 155 2:05,39 20 324 49 31 251 12:15,59 33 565 1295 31

RidsportRedigera

Brasilien kvalificerade lag samt fyra platser i den individuella tävlingen i alla de tre ridsportgrenarna i egenskap av arrangör.[1][2][3]

FälttävlanRedigera

Lag om fyra ekipage, samt fyra individuella platser.

Resultat från Individuell fälttävlan[4]
Tävlande Häst Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Carlos Parro Summon Up The Blood 47,3 33 4 7 12 12 12 18 75,3 18
Marcio Carvalho Jorge Lissy Mac Wayer 50 44 20 24 10 22 8 25 88 25
Marcio Appel Iberon Jmen 57,2 59 64,4 39 16 39 ej kvalificerad 137,6 39
Ruy Fonseca Tom Bombadill Too 46,8 26 112 47 EL
Resultat från lagtävlingen i fälttävlan[5]
Tävlande Häst Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Ruy Fonseca
Marcio Appel
Marcio Carvalho Jorge
Carlos Parro
som ovan 144,1 9 242,9 6 280,9 7 280,9 7

HoppningRedigera

Lag om fyra ekipage, samt fyra individuella platser.

Resultat från individuell hoppning[6]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Placering
Stephan De Freitas Barcha Landpeter Do Feroleto 0 1 Diskvalificerad
Alvaro Doda De Miranda Cornetto K 0 1 0 0 1 4 4 7 4 16 0 4 9 9
Pedro Veniss Quabri De L'Isle 0 1 0 0 1 5 5 13 4 16 1 5 16 16
Eduardo Menezes Quintol 4 27 0 4 15 4 8 18 8 28 Ej kvalificerad 28

RoddRedigera

Roddare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Vanessa Cozzi
Fernanda Nunes
Damernas lättvikts-dubbelsculler 7:20,79 3 R 8:15,53 5 SC/D 8:14,06 2 FC 7:44,78 15
William Giaretton
Xavier Vela
Herrarnas lättvikts-dubbelsculler 6:31,13 5 R 7:11,20 5 SC/D 7:27,34 1 FC 6:44,80 14

RugbyRedigera

SeglingRedigera

Damer
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Patrícia Freitas Damernas RS:X 6 8 4 2 13 16 10 1 3 8 8 9 8 80 8
Fernanda Decnop Damernas laser radial 14 19 21 19 28 26 16 23 8 18 i.u. EL 163 24
Ana Barbachan
Fernanda Oliveira
Damernas 470 5 5 13 10 2 UFD 9 6 13 5 i.u. 8 76 8
Martine Grael
Kahena Kunze
Damernas 49erFX 9 1 1 10 2 6 3 3 11 2 7 2 1 48  
Herrar
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Ricardo Santos Herrarnas RS:X 6 9 7 3 16 30 21 9 9 6 9 11 12 118 7
Robert Scheidt Herrarnas laser 23 1 27 4 11 2 4 5 26 11 i.u. 1 89 4
Jorge Zarif Herrarnas finnjolle 4 8 11 22 2 19 2 13 15 9 i.u. 3 87 4
Bruno Bethlem
Henrique Haddad
Herrarnas 470 19 23 25 17 22 27 9 11 14 27 i.u. EL 167 23
Gabriel Borges
Marco Grael
Herrarnas 49er 10 11 8 7 19 7 11 17 10 8 5 6 EL 109 11
Mixed
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Samuel Albrecht
Isabel Swan
Nacra 17 17 1 18 9 2 16 12 4 19 7 8 8 8 117 10

SimhoppRedigera

Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Juliana Veloso Damernas 3 m 240,90 27 Gick inte vidare
Ingrid Oliveira Damernas 10 m 281,90 22 Gick inte vidare
Tammy Takagi
Juliana Veloso
Damernas synkroniserade 3 m i.u. 258,75 8
Ingrid Oliveira
Giovanna Pedroso
Damernas synkroniserade 10 m i.u. 280,98 8
Herrar
Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
César Castro Herrarnas 3 m 398,85 14 Q 442,45 6 Q 436,00 9
Hugo Parisi Herrarnas 10 m 422,45 13 Q 417,15 16 Gick inte vidare
Ian Matos
Luiz Outerelo
Herrarnas synkroniserade 3 m i.u. 332,61 8
Hugo Parisi
Jackson Rondinelli
Herrarnas synkroniserade 10 m i.u. 368,52 8

SimningRedigera

Damer
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Dayana de Paula 100 m fjärilsim 57,92 14 Q 58,65 16 Ej vidare
Daiene Dias 100 m fjärilsim 58,15 15 Q 58,52 14 Ej vidare
Joanna Maranhão 400 m medley 4.38,88 15 i.u. Ej vidare
Larissa Oliveira
Etiene Medeiros
Daynara De Paulo
Manuella Lyrio
4 × 100 m frisim 3.39,40 11 i.u. Ej vidare
Etiene Medeiros 100 m ryggsim 1.01,70 25 Ej vidare
Herrar
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Brandonn Almeida 400 m medley 4.17,25 15 i.u. Ej vidare
Luiz Altamir 400 m frisim 3.50,82 32 i.u. Ej vidare
Felipe França 100 m bröstsim 59,01 3 Q 59,35 6 Q 59,38 7
João Gomes 100 m bröstsim 59,46 8 Q 59,40 7 Q 59,31 5

K = Vidarekvalificerad; NR = nationsrekord; OR = olympiskt rekord; VR = världsrekord

SkytteRedigera

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Iris Sing Damernas −49 kg   Kilday (NZL)
W 7–5
  Manjarrez (MEX)
L 4–14
Gick inte vidare
Júlia Vasconcelos Damernas −57 kg   Mikkonen (FIN)
L 9–10
Gick inte vidare
Venilton Teixeira Herrarnas −58 kg   Atias (ISR)
W 16–2 PTG
  Navarro (MEX)
L 5–8
Gick inte vidare
Maicon Siqueira Herrarnas +80 kg   Lambdin (USA)
W 9–7
  Issoufou (NIG)
L 1–6
Gick inte vidare   N'diaye (FRA)
W 5–2
  Cho (GBR)
W 5–4
 

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Thomaz Bellucci Herrsingel   Brown (GER)
W 4–6, 5–4ret
  Cuevas (URU)
W 6–2, 4–6, 6-3
  Goffin (BEL)
W 7–6(12–10), 6–4
  Nadal (ESP)
L 6–2, 4–6, 2-6
Gick inte vidare
Rogério Dutra Silva   Fabbiano (ITA)
W 7–6(7–4), 6–1
  Monfils (FRA)
L 2–6, 4–6
Gick inte vidare
Thomaz Bellucci
André Sá
Herrdubbel i.u.   A Murray /
J Murray (GBR)
W 7–6(8–6), 7–6(16–14)
  Fognini /
Seppi (ITA)
L 7–5, 5–7, 3–6
Gick inte vidare
Marcelo Melo
Bruno Soares
i.u.   Sa Ratiwatana /
So Ratiwatana (THA)
W 6–0, 7–6(7–1)
  Djokovic /
Zimonjić (SRB)
W 6–4, 6–4
  Mergea /
Tecău (ROU)
L 4–6, 7–5, 2-6
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Teliana Pereira Damsingel   Garcia (FRA)
L 1–6, 2–6
Gick inte vidare
Paula Cristina Gonçalves
Teliana Pereira
Damdubbel i.u.   Muguruza /
Suárez Navarro (ESP)
L 6–7(6–8), 2–6
Gick inte vidare
Mixed
Spelare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Teliana Pereira
Marcelo Melo
Mixeddubbel   Garcia /
Mahut (FRA)
W 7–6(7–4), 7–6(7–1)
  Mattek-Sands /
Sock (USA)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Idrottare Gren Simning (1,5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Totaltid Placering
Diogo Sclebin Herrarnas triathlon 18.20 0.49 59.29 0.40 33.14 1:52.32 41
Pâmella Oliveira Damernas triathlon 19.04 0.56 1:04.43 0.40 38.40 2:04.03 40

TyngdlyftningRedigera

VattenpoloRedigera

VolleybollRedigera

KällorRedigera

  1. ^ ”QUALIFICATION SYSTEM – GAMES OF THE XXXI OLYMPIAD Jumping”. Fédération Équestre Internationale. 9 mars 2016. http://fei.org/system/files/Jumping%20Rio%202016%20-%20Qualification%20System_09March2016.pdf. Läst 3 juli 2016. 
  2. ^ ”QUALIFICATION SYSTEM – GAMES OF THE XXXI OLYMPIAD – Dressage”. Fédération Équestre Internationale. 22 mars 2016. http://fei.org/system/files/Dressage%20-%20Rio%202016%20-%20Qualification%20System_22March2016.pdf. Läst 3 juli 2016. 
  3. ^ ”QUALIFICATION SYSTEM – GAMES OF THE XXXI OLYMPIAD Eventing”. Fédération Équestre Internationale. 9 mars 2016. http://fei.org/system/files/Eventing%20-%20Rio%202016%20-%20Qualification%20System_09March2016.pdf. Läst 3 juli 2016. 
  4. ^ ”Final Results”. Arkiverad från originalet den 10 augusti 2016. https://web.archive.org/web/20160810154259/https://smsprio2016-a.akamaihd.net/_odf-documents/E/Q/EQX003101_FINALRESULTS_2016_08_09_00a2ba31_32ad_479a_9d1c_45e7b6acb24d.pdf. Läst 10 augusti 2016. 
  5. ^ ”Eventing Team Final Results”. Arkiverad från originalet den 9 augusti 2016. https://web.archive.org/web/20160809165349/https://smsprio2016-a.akamaihd.net/_odf-documents/E/Q/EQX403101_FINALRESULTS_2016_08_09_0e844f01_3069_45f2_a34c_3d19733d1942.pdf. Läst 16 augusti 2016. 
  6. ^ ”Results Book Equestrian”. Arkiverad från originalet den 20 september 2016. https://web.archive.org/web/20160920205301/https://smsprio2016-a.akamaihd.net/_sport/R/i/Rio_2016_Equestrian_Results_Book_V1.0.pdf. Läst 27 augusti 2016.