Öppna huvudmenyn

Damernas individuella tävling i bågskytte vid olympiska sommarspelen 2012

Damernas individuella tävling i bågskytte vid olympiska sommarspelen 2012 arrangerades mellan den 27 juli och 2 augusti 2012Lord's Cricket Ground.[1] Ki Bo-Bae från Sydkorea vann guld i tävlingen och mexikanskorna Aída Román och Mariana Avitia vann silver respektive brons.

Olympiska sommarspelen 2012
Bågskytte Archery pictogram.svg
Damernas individuella tävling
Information
Datum27 juli2 augusti
Lokal tid09:00-19:00 (UTC+1)
Deltagare64 deltagare från 40 nationer
AnläggningLord's Cricket Ground
Regerande
mästare
Flag of the People's Republic of China.svg Zhang Juanjuan (CHN)
Placeringar
Gold medal icon.svg Flag of South Korea.svg Ki Bo-Bae (KOR)
Silver medal icon.svg Flag of Mexico.svg Aída Román (MEX)
Bronze medal icon.svg Flag of Mexico.svg Mariana Avitia (MEX)
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Peking 2008 Rio de Janeiro 2016
Bågskytte vid olympiska sommarspelen 2012
Herrar 0 Damer
Detaljer Individuellt Detaljer
Detaljer Lagtävling Detaljer
Detaljer Rankningsomgång Detaljer

MedaljörerRedigera

Gren Guld Silver Brons
Individuellt[2]
  Ki Bo-Bae
Sydkorea
  Aída Román
Mexiko
  Mariana Avitia
Mexiko

RekordRedigera

Dessa var de rekord som gällde innan genomförandet av tävlingen.

Rankningsomgång med 72 pilar
Världsrekord    (?) Resultat    (?) Datum
Olympiskt rekord    (?) Resultat    (?) Datum
Omgång med 12 pilar
Världsrekord    (?) Resultat    (?) Datum
Olympiskt rekord    (?) Resultat    (?) Datum

RankningsomgångRedigera

Rankningsomgången för damerna hölls mellan klockan 13:00 och 15:00 den 27 juli 2012 (lokal tid). Denna omgång ligger till grund för inbördes möten i huvudtävlingen.

Rank Archer Nation Score
1 Ki Bo-Bae   Sydkorea 671
2 Lee Sung-jin   Sydkorea 671
3 Tan Ya-ting   Kinesiska Taipei 671
4 Khatuna Lorig   USA 669
5 Lin Chia-en   Kinesiska Taipei 667
6 Miki Kanie   Japan 665
7 Carina Christiansen   Danmark 663
8 Deepika Kumari   Indien 662
9 Ksenija Perova   Ryssland 659
10 Mariana Avitia   Mexiko 659
11 Aída Román   Mexiko 658
12 Ana Rendón   Colombia 657
13 Alejandra Valencia   Mexiko 657
14 Miranda Leek   USA 656
15 Jennifer Nichols   USA 654
16 Ren Hayakawa   Japan 654
17 Inna Stepanova   Ryssland 653
18 Urantungalag Bisjindee   Mongoliet 652
19 Pia Carmen Lionetti   Italien 652
20 Cheng Ming   Kina 651
21 Choi Hyeonju   Sydkorea 651
22 Bombayala Devi Laishram   Indien 651
23 Kristina Timofejeva   Ryssland 650
24 Natalija Valejeva   Italien 650
25 Fang Yuting   Kina 649
26 Begül Löklüoğlu   Turkiet 648
27 Xu Jing   Kina 646
28 Kaori Kawanaka   Japan 646
29 Marie-Pier Beaudet   Kanada 645
30 Elena Richter   Tyskland 645
31 Denisse van Lamoen   Chile 645
32 Lidijia Sitjenikova   Ukraina 645
33 Jekaterina Timofejeva   Vitryssland 644
34 Kristine Esebua   Georgien 642
35 Maja Jager   Danmark 642
36 Louise Laursen   Danmark 641
37 Bérengère Schuh   Frankrike 640
38 Natalia Leśniak   Polen 639
39 Le Chien-ying   Kinesiska Taipei 638
40 Ika Yuliana Rochmawati   Indonesien 638
41 Kwon Un-Sil   Nordkorea 638
42 Naomi Folkard   Storbritannien 637
43 Evangelia Psarra   Grekland 636
44 Jessica Tomasi   Italien 635
45 Leidys Brito   Venezuela 634
46 Karen Hultzer   Sydafrika 631
47 Alison Williamson   Storbritannien 629
48 Rachelle Anne Cabral   Filippinerna 627
49 Christine Bjerendal   Sverige 625
50 Chekrovolu Swuro   Indien 625
51 Kateryna Palecha   Ukraina 624
52 Reena Pärnat   Estland 621
53 Iria Grandal   Spanien 618
54 Anastassija Bannova   Kazakstan 614
55 Zahra Dehghan   Iran 614
56 Nada Kamel   Egypten 611
57 Amy Oliver   Storbritannien 608
58 Elisa Barnard   Australien 601
59 Tetjana Dorochova   Ukraina 599
60 Nurul Syafiqah Hashim   Malaysia 599
61 Sherab Zam   Bhutan 589
62 Nathalie Dielen   Schweiz 528
63 Maureen Tuimalealiifano   Samoa 520
64 Rand Al-Mashhadani   Irak 498

HuvudtävlingRedigera

SlutspelRedigera

  Semifinaler     Final
                                     
  1    Ki Bo-Bae (KOR) 1 2 1 2  
  4    Khatuna Lorig (USA) 1 0 1 0  
      1    Ki Bo-Bae (KOR) 2 1 0 2 0 1
      11    Aída Román (MEX) 0 1 2 0 2 0
  11    Aída Román (MEX) 2 1 1 2  
  10    Mariana Avitia (MEX) 0 1 1 0   Bronsmatch
4    Khatuna Lorig (USA) 0 0 2 0
  10    Mariana Avitia (MEX) 2 2 0 2

Sektion 1Redigera

  Första omgången Andra omgången Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                                                             
1    B-B Ki (KOR) 2 2 2  
64    R Mashhadani (IRQ) 0 0 0  
  1    B-B Ki (KOR) 2 0 2 2  
 
  33    E Timofeyeva (BLR) 0 2 0 0  
32    L Sichenikova (UKR) 0 0 2 2 2
33    E Timofeyeva (BLR) 2 2 1 0 0 1  
  1    B-B Ki (KOR) 2 2 2  
  16    R Hayakawa (JPN) 0 0 0  
16    R Hayakawa (JPN) 2 0 0 2 2  
49    C Bjerendal (SWE) 0 2 2 0 0  
  16    R Hayakawa (JPN) 2 0 2 1 2
 
  17    I Stepanova (RUS) 0 2 0 1 0  
17    I Stepanova (RUS) 2 2 1 2
48    R Cabral (PHI) 0 0 1 0  
  1    B-B Ki (KOR) 1 2 0 2 1
  9    K Perova (RUS) 1 0 2 0 1
8    D Kumari (IND) 0 2 0 0  
57    A Oliver (GBR) 2 0 2 2  
  57    A Oliver (GBR) 0 0 1 0
 
  40    I Rochmawati (INA) 2 2 1 2  
25    Y Fang (CHN) 1 1 2 0 0
40    I Rochmawati (INA) 1 1 0 2 2  
  40    I Rochmawati (INA) 2 1 2 0 0 0
  9    K Perova (RUS) 0 1 0 2 2 1  
9    K Perova (RUS) 2 2 2  
56    N Kamel (EGY) 0 0 0  
  9    K Perova (RUS) 2 2 0 2
 
  24    N Valeeva (ITA) 0 0 2 0  
24    N Valeeva (ITA) 0 2 1 2 2
41    U Kwon (PRK) 2 0 1 0 0  

Sektion 2Redigera

  Första omgången Andra omgången Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                                                             
4    K Lorig (USA) 2 2 2  
61    S Zam (BHU) 0 0 0  
  4    K Lorig (USA) 2 0 1 2 1  
 
  36    L Laursen (DEN) 0 2 1 0 1  
29    M-P Beaudet (CAN) 1 0 1 2
36    L Laursen (DEN) 1 2 2 0 2  
  4    K Lorig (USA) 2 1 0 2 2  
  20    M Cheng (CHN) 0 1 2 0 0  
13    A Valencia (MEX) 2 1 2 2  
52    R Pärnat (EST) 0 1 0 0  
  13    A Valencia (MEX) 0 0 1 0
 
  20    M Cheng (CHN) 2 2 1 2  
20    M Cheng (CHN) 2 0 0 2 2
45    L Brito (VEN) 0 2 2 0 0  
  4    K Lorig (USA) 2 0 2 2
  37    B Schuh (FRA) 0 2 0 0
5    C-e Lin (TPE) 0 2 2 2  
60    N Hashim (MAS) 2 0 0 0  
  5    C-e Lin (TPE) 2 0 0 1 2 0
 
  37    B Schuh (FRA) 0 2 2 1 0 1  
28    K Kawanaka (JPN) 2 0 0 0
37    B Schuh (FRA) 0 2 2 2  
  37    B Schuh (FRA) 2 1 2 0 0 1
  21    H Choi (KOR) 0 1 0 2 2 0  
12    A Rendón (COL) 0 2 0 0  
53    I Grandal (ESP) 2 0 2 2  
  53    I Grandal (ESP) 0 1 0 2 2 0
 
  21    H Choi (KOR) 2 1 2 0 0 1  
21    H Choi (KOR) 0 1 2 0 2 1
44    J Tomasi (ITA) 2 1 0 2 0 0  

Sektion 3Redigera

  Första omgången Andra omgången Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                                                             
3    Y-t Tan (TPE) 1 2 1 0 2  
62    N Dielen (SUI) 1 0 1 2 0  
  3    Y-t Tan (TPE) 2 2 0 2  
 
  30    E Richter (GER) 0 0 2 0  
30    E Richter (GER) 0 0 1 2 2
35    M Jager (DEN) 2 2 0 0 1 0  
  3    Y-t Tan (TPE) 0 2 0 0  
  19    P Lionetti (ITA) 2 0 2 2  
19    P Lionetti (ITA) 2 2 0 2  
46    K Hultzer (RSA) 0 0 2 0  
  19    P Lionetti (ITA) 2 0 1 1 2
 
  14    M Leek (USA) 0 2 1 1 0  
14    M Leek (USA) 2 2 1 1
51    K Palekha (UKR) 0 0 1 1  
  19    P Lionetti (ITA) 2 0 0 0
  11    A Román (MEX) 0 2 2 2
6    M Kanie (JPN) 2 1 2 2  
59    T Dorokhova (UKR) 0 1 0 0  
  6    M Kanie (JPN) 2 2 2
 
  27    J Xu (CHN) 0 0 0  
27    J Xu (CHN) 2 2 0 2
38    N Leśniak (POL) 0 0 2 0  
  6    M Kanie (JPN) 1 2 0 0 0
  11    A Román (MEX) 1 0 2 2 2  
22    B Devi (IND) 0 2 2 1 1  
43    E Psarra (GRE) 2 0 0 1 1  
  22    B Devi (IND) 0 2 0 0
 
  11    A Román (MEX) 2 0 2 2  
11    A Román (MEX) 2 2 0 2
54    A Bannova (KAZ) 0 0 2 0  

Sektion 4Redigera

  Första omgången Andra omgången Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                                                             
7    C Christiansen (DEN) 0 2 1 2 2  
58    E Barnard (AUS) 2 0 1 0 0  
  7    C Christiansen (DEN) 1 2 0 1 2  
 
  39    C-y Le (TPE) 1 0 2 1 0  
26    B Löklüoğlu (TUR) 0 0 0
39    C-y Le (TPE) 2 2 2  
  7    C Christiansen (DEN) 0 2 0 0  
  10    M Avitia (MEX) 2 0 2 2  
23    K Timofeeva (RUS) 2 0 2 0 0  
42    N Folkard (GBR) 0 2 0 2 2  
  42    N Folkard (GBR) 1 0 0 1
 
  10    M Avitia (MEX) 1 2 2 1  
10    M Avitia (MEX) 1 2 1 2
55    Z Dehghan (IRI) 1 0 1 0  
  10    M Avitia (MEX) 0 2 2 2
  2    S-j Lee (KOR) 2 0 0 0
15    J Nichols (USA) 0 2 1 0 2 1  
50    C Swuro (IND) 2 0 1 2 0 0  
  15    J Nichols (USA) 1 2 1 0 0
 
  18    U Bishindee (MGL) 1 0 1 2 2  
18    U Bishindee (MGL) 0 1 2 2 2
47    A Williamson (GBR) 2 1 0 0 0  
  18    U Bishindee (MGL) 0 0 0
  2    S-j Lee (KOR) 2 2 2  
31    D Lamoen (CHI) 0 0 0  
34    K Esebua (GEO) 2 2 2  
  34    K Esebua (GEO) 0 0 2 0
 
  2    S-j Lee (KOR) 2 2 0 2  
2    S-j Lee (KOR) 2 2 2
63    Tuimalealiifano (SAM) 0 0 0  

ReferenserRedigera

  1. ^ ”London 2012, Program, Bågskytte”. Arkiverad från originalet den 3 september 2012. https://archive.is/20120903192257/http://www.london2012.com/spectators/. Läst 6 februari 2012. 
  2. ^ london2012.com