Öppna huvudmenyn

Wimbledonmästerskapen 2011 spelades den 20 juni–3 juli på All England Lawn Tennis & Croquet Club i London, Storbritannien. 2011 års upplaga var den 125:e i ordningen och var årets tredje Grand Slam-turnering.

Wimbledonmästerskapen 2011
Datum:   20 juni3 juli
Upplaga:   125:e
Mästare
Herrsingel
Serbien Novak Djokovic
Damsingel
Tjeckien Petra Kvitova
Herrdubbel
USA Bob Bryan / USA Mike Bryan
Damdubbel
Tjeckien Květa Peschke / Slovenien Katarina Srebotnik
Mixed dubbel
Österrike Jürgen Melzer / Tjeckien Iveta Benešová
Pojksingel
Australien Luke Saville
Flicksingel
Australien Ashleigh Barty
Pojkdubbel
Storbritannien George Morgan / Kroatien Mate Pavić
Flickdubbel
Kanada Eugénie Bouchard / USA Grace Min
Wimbledonmästerskapen
 < 2010 2012 > 

Innehåll

HerrsingelRedigera

Novak Djokovic vann titeln efter att i finalen besegrat Rafael Nadal, Spanien, som var titelförsvarare. Herrarnas singel ingick i ATP-touren 2011.

  Novak Djokovic bes.   Rafael Nadal

6–4, 6–1, 1–6, 6–3

SeedningRedigera

Seedningen baseras på den aktuella ATP-rankingen, 13 juni 2011, men till skillnad från andra turneringar tar man även hänsyn till tidigare prestationer på det aktuella underlaget, gräs.

  1.   Rafael Nadal (Finalist)
  2.   Novak Djoković (Mästare)
  3.   Roger Federer (Utslagen i kvartsfinal)
  4.   Andy Murray (Utslagen i semifinal)
  5.   Robin Söderling (Utslagen i tredje omgången)
  6.   Tomáš Berdych (Utslagen i åttondelsfinal)
  7.   David Ferrer (Utslagen i åttondelsfinal)
  8.   Andy Roddick (Utslagen i tredje omgången)
  9.   Gaël Monfils (Utslagen i tredje omgången)
  10.   Mardy Fish (Utslagen i kvartsfinal)
  11.   Jürgen Melzer (Utslagen i tredje omgången)
  12.   Jo-Wilfried Tsonga (Utslagen i semifinal)
  13.   Viktor Troicki (Utslagen i andra omgången)
  14.   Stanislas Wawrinka (Utslagen i andra omgången)
  15.   Gilles Simon (Utslagen i tredje omgången)
  16.   Nicolás Almagro (Utslagen i tredje omgången)

  1.   Richard Gasquet (Utslagen i åttondelsfinal)
  2.   Mikhail Youzhny (Utslagen i åttondelsfinal)
  3.   Michaël Llodra (Utslagen i åttondelsfinal)
  4.   Florian Mayer (Utslagen i andra omgången)
  5.   Fernando Verdasco (Utslagen i andra omgången)
  6.   Alexandr Dolgopolov (Utslagen i första omgången)
  7.   Janko Tipsarević (Gav upp i första omgången, pga skada)
  8.   Juan Martín del Potro (Utslagen i åttondelsfinalen)
  9.   Juan Ignacio Chela (Utslagen i andra omgången)
  10.   Guillermo García-López (Utslagen i andra omgången)
  11.   Marin Čilić (Utslagen i första omgången)
  12.   David Nalbandian (Utslagen i tredje omgången)
  13.   Nikolay Davydenko (Utslagen i första omgången)
  14.   Thomaz Bellucci (Utslagen i första omgången)
  15.   Milos Raonic (Gav upp i andra omgången, pga skada)
  16.   Marcos Baghdatis (Utslagen i tredje omgången)



Spelare från kvalturneringenRedigera

  1.   Andreas Beck (Utslagen i första omgången)
  2.   Karol Beck (Utslagen i tredje omgången)
  3.   Ruben Bemelmans (Utslagen i första omgången)
  4.   Flavio Cipolla (Utslagen i första omgången)
  5.   Frank Dancevic (Utslagen i första omgången)
  6.   Kenny de Schepper (Utslagen i första omgången)
  7.   Rik de Voest (Utslagen i andra omgången)
  8.   Martin Fischer (Utslagen i första omgången)
  9.   Łukasz Kubot (Utslagen i åttondelsfinal)
  10.   Lukáš Lacko (Utslagen i första omgången)
  11.   Marinko Matosevic (Utslagen i första omgången)
  12.   Conor Niland (Utslagen i första omgången)
  13.   Édouard Roger-Vasselin (Utslagen i första omgången)
  14.   Igor Sijsling (Utslagen i första omgången)
  15.   Cedrik-Marcel Stebe (Utslagen i första omgången)
  16.   Bernard Tomic (Utslagen i kvartsfinal)

Följande spelare fick spela i huvudturneringen med hjälp av en så kallad "Lucky loser"-plats:

  1.   Simone Bolelli (Utslagen i andra omgången)
  2.   Marc Gicquel (Utslagen i första omgången)
  3.   Ryan Harrison (Utslagen i andra omgången)
  4.   Go Soeda (Utslagen i första omgången)
  5.   Grega Žemlja (Utslagen i andra omgången)


WildcardsRedigera

Följande spelare tilldelades varsitt wildcard från arrangören:[1][2]

  1.   Arnaud Clément (Utslagen i första omgången)
  2.   Daniel Cox (Utslagen i första omgången)
  3.   Daniel Evans (Utslagen i första omgången)
  4.   Alejandro Falla (Utslagen i första omgången)
  5.   Gilles Müller (Utslagen i tredje omgången)
  6.   Dudi Sela (Utslagen i andra omgången)
  7.   James Ward (Utslagen i första omgången)

DamsingelRedigera

  Petra Kvitova bes.   Maria Sharapova

6–3, 6–4

SeedningRedigera

Seedningen baseras på den aktuella WTA-rankingen dock har vissa spelare tilldelats en högre seedning än deras egentliga rankning efter beslut av WTA.

  1.   Caroline Wozniacki (Utslagen i åttondelsfinal)
  2.   Vera Zvonareva (Utslagen i tredje omgången)
  3.   Li Na (Utslagen i andra omgången)
  4.   Victoria Azarenka (Utslagen i semifinal)
  5.   Maria Sharapova (Finalist)
  6.   Francesca Schiavone (Utslagen i tredje omgången)
  7.   Serena Williams (Utslagen i åttondelsfinal)
  8.   Petra Kvitová (Mästare)
  9.   Marion Bartoli (Utslagen i kvartsfinal)
  10.   Samantha Stosur (Utslagen i första omgången)
  11.   Andrea Petkovic (Utslagen i tredje omgången)
  12.   Svetlana Kuznetsova (Utslagen i tredje omgången)
  13.   Agnieszka Radwańska (Utslagen i andra omgången)
  14.   Anastasia Pavlyuchenkova (Utslagen i andra omgången)
  15.   Jelena Janković (Utslagen i första omgången)
  16.   Julia Görges (Utslagen i tredje omgången)

  1.   Kaia Kanepi (Utslagen i första omgången)
  2.   Ana Ivanović (Utslagen i tredje omgången)
  3.   Yanina Wickmayer (Utslagen i åttondelsfinal)
  4.   Peng Shuai (Utslagen i åttondelsfinal)
  5.   Flavia Pennetta (Utslagen i tredje omgången)
  6.   Shahar Pe'er (Utslagen i första omgången)
  7.   Venus Williams (Utslagen i åttondelsfinal)
  8.   Dominika Cibulková (Utslagen i kvartsfinal)
  9.   Daniela Hantuchová (Utslagen i tredje omgången)
  10.   Maria Kirilenko (Utslagen i tredje omgången)
  11.   Jarmila Gajdošová (Utslagen i tredje omgången)
  12.   Ekaterina Makarova (Utslagen i första omgången)
  13.   Roberta Vinci (Utslagen i tredje omgången)
  14.   Bethanie Mattek-Sands (Utslagen i första omgången)
  15.   Lucie Šafářová (Utslagen i andra omgången)
  16.   Tsvetana Pironkova (Utslagen i kvartsfinal)


Spelare från kvalturneringenRedigera

  1.   Mona Barthel (Utslagen i första omgången)
  2.   Chang Kai-chen (Utslagen i första omgången)
  3.   Vitalia Diatchenko (Utslagen i första omgången)
  4.   Misaki Doi (Utslagen i tredje omgången)
  5.   Marina Erakovic (Utslagen i andra omgången)
  6.   Irina Falconi (Utslagen i första omgången)
  7.   Camila Giorgi (Utslagen i första omgången)
  8.   Alexa Glatch (Utslagen i första omgången)
  9.   Kristýna Plíšková (Utslagen i första omgången)
  10.   Tamarine Tanasugarn (Utslagen i andra omgången)
  11.   Lesia Tsurenko (Utslagen i första omgången)
  12.   Aleksandra Wozniak (Utslagen i första omgången)

Följande spelare fick spela i huvudturneringen med hjälp av en så kallad "Lucky loser"-plats:

  1.   Stéphanie Dubois (Utslagen i andra omgången)
  2.   Stéphanie Foretz Gacon (Utslagen i första omgången)


WildcardsRedigera

Följande spelare tilldelades varsitt wildcard från arrangören:[1][2]

  1.   Naomi Broady (Utslagen i första omgången)
  2.   Eleni Daniilidou (Utslagen i andra omgången)
  3.   Sabine Lisicki (Utslagen i semifinal)
  4.   Katie O'Brien (Utslagen i första omgången)
  5.   Laura Robson (Utslagen i andra omgången)
  6.   Heather Watson (Utslagen i första omgången)
  7.   Emily Webley-Smith (Utslagen i första omgången)

HerrdubbelRedigera

  Bob Bryan /   Mike Bryan bes.   Robert Lindstedt /   Horia Tecău

6–3, 6–4, 7–6(7–2)

SeedningRedigera

  1.   Bob Bryan
      Mike Bryan (Mästare)
  2.   Max Mirnyi
      Daniel Nestor (Utslagna i andra omgången)
  3.   Mahesh Bhupathi
      Leander Paes (Utslagna i andra omgången)
  4.   Rohan Bopanna
      Aisam-ul-Haq Qureshi (Utslagna i första omgången)
  5.   Jürgen Melzer
      Philipp Petzschner (Utslagna i kvartsfinal)
  6.   Michaël Llodra
      Nenad Zimonjić (Utslagna i semifinal)
  7.   Mariusz Fyrstenberg
      Marcin Matkowski (Utslagna i första omgången)
  8.   Robert Lindstedt
      Horia Tecău (Finalister)

  1.   Eric Butorac
      Jean-Julien Rojer (Utslagna i andra omgången)
  2.   Mark Knowles
      Łukasz Kubot (Utslagna i första omgången)
  3.   Wesley Moodie
      Dick Norman (Utslagna i tredje omgången)
  4.   Juan Ignacio Chela
      Eduardo Schwank (Utslagna i tredje omgången)
  5.   Marcelo Melo
      Bruno Soares (Utslagna i andra omgången)
  6.   Marcel Granollers
      Tommy Robredo (Utslagna i tredje omgången)
  7.   Marc López
      David Marrero (Utslagna i andra omgången)
  8.   Daniele Bracciali
      František Čermák (Utslagna i andra omgången)


Par från kvalturneringenRedigera

  1.   Karol Beck
      David Škoch (Utslagna i första omgången)
  2.   Ryan Harrison
      Travis Rettenmaier (Utslagna i första omgången)
  3.   Treat Conrad Huey
      Izak van der Merwe (Utslagna i första omgången)
  4.   David Rice
      Sean Thornley (Utslagna i första omgången)

Följande par fick spela i huvudturneringen med hjälp av en så kallad "Lucky loser"-plats:

  1.   Flavio Cipolla
      Paolo Lorenzi (Utslagna i första omgången)
  2.   Leoš Friedl
      David Martin (Utslagna i första omgången)
  3.   Lukáš Lacko
      Lukáš Rosol (Utslagna i första omgången)
  4.   Alessandro Motti
      Stéphane Robert (Utslagna i första omgången)
  5.   Sanchai Ratiwatana
      Sonchat Ratiwatana (Utslagna i första omgången)


WildcardsRedigera

Följande par tilldelades varsitt wildcard från arrangören:[1][2]

  1.   Daniel Cox
      James Ward (Utslagna i första omgången)
  2.   Jamie Delgado
      Jonathan Marray (Utslagna i andra omgången)
  3.   Chris Eaton
      Joshua Goodall (Utslagna i första omgången)
  4.   Colin Fleming
      Ross Hutchins (Utslagna i kvartsfinal)
  5.   Lleyton Hewitt
      Peter Luczak (Utslagna i första omgången)

DamdubbelRedigera

  Květa Peschke /   Katarina Srebotnik bes.   Sabine Lisicki /   Samantha Stosur

6–3, 6–1

SeedningRedigera

  1.   Vania King
      Yaroslava Shvedova (Utslagna i andra omgången)
  2.   Květa Peschke
      Katarina Srebotnik (Mästare)
  3.   Liezel Huber
      Lisa Raymond (Utslagna i kvartsfinal)
  4.   Sania Mirza
      Elena Vesnina (Utslagna i semifinal)
  5.   Bethanie Mattek-Sands
      Meghann Shaughnessy (Utslagna i andra omgången)
  6.   Nadia Petrova
      Anastasia Rodionova (Utslagna i kvartsfinal)
  7.   Andrea Hlaváčková
      Lucie Hradecká (Utslagna i första omgången)
  8.   Peng Shuai
      Zheng Jie (Utslagna i kvartsfinal)

  1.   Julia Görges
      Maria Kirilenko (Utslagna i första omgången)
  2.   Iveta Benešová
      Barbora Záhlavová-Strýcová (Utslagna i tredje omgången)
  3.   María José Martínez Sánchez
      Anabel Medina Garrigues (Utslagna i andra omgången)
  4.   Chan Yung-jan
      Monica Niculescu (Utslagna i andra omgången)
  5.   Daniela Hantuchová
      Agnieszka Radwańska (Utslagna i tredje omgången)
  6.   Cara Black
      Shahar Pe'er (Utslagna i tredje omgången)
  7.   Chuang Chia-jung
      Hsieh Su-wei (Utslagna i första omgången)
  8.   Olga Govortsova
      Alla Kudryavtseva (Utslagna i andra omgången)


Par från kvalturneringenRedigera

  1.   Shuko Aoyama
      Rika Fujiwara (Utslagna i första omgången)
  2.   Vesna Dolonts
      Katalin Marosi (Utslagna i första omgången)
  3.   Lindsay Lee-Waters
      Megan Moulton-Levy (Utslagna i första omgången)
  4.   Urszula Radwańska
      Arina Rodionova (Utslagna i andra omgången)

Följande par fick spela i huvudturneringen med hjälp av en så kallad "Lucky loser"-plats:

  1.   Marina Erakovic
      Tamarine Tanasugarn (Utslagna i semifinal)
  2.   Noppawan Lertcheewakarn
      Jessica Moore (Utslagna i första omgången)


WildcardsRedigera

Följande par tilldelades varsitt wildcard från arrangören:[1][2]

  1.   Sarah Borwell
      Melanie South (Utslagna i första omgången)
  2.   Naomi Broady
      Emily Webley-Smith (Utslagna i första omgången)
  3.   Anne Keothavong
      Laura Robson (Utslagna i första omgången)
  4.   Jocelyn Rae
      Heather Watson (Utslagna i första omgången)

PrispengarRedigera

Alla prispengar är i brittiska pund. Summorna i dubbel gäller för bägge i paret tillsammans.[3]


Herr- och DamsingelRedigera

  • Vinnare: £1,100,000
  • Finalist: £550,000
  • Semifinalist: £275,000
  • Kvartsfinalist: £137,500
  • Fjärde omgången: £68,750
  • Tredje omgången: £34,375
  • Andra omgången: £20,125
  • Första omgången: £11,500
  • Tredje omgången (Kval): £7,000
  • Andra omgången (Kval): £3,500
  • Första omgången (Kval): £1,750


Herr- och DamdubbelRedigera

  • Vinnare: £250,000
  • Finalist: £125,000
  • Semifinalist: £62,500
  • Kvartsfinalist: £31,250
  • Tredje omgången: £16,000
  • Andra omgången: £9,000
  • Första omgången: £5,250


Mixed dubbelRedigera

  • Vinnare: £92,000
  • Finalist: £46,000
  • Semifinalist: £23,000
  • Kvartsfinalist: £10,500
  • Tredje omgången: £5,200
  • Andra omgången: £2,600
  • Första omgången: £1,300

Herr- och Damdubbel (Rullstol)Redigera

  • Vinnare: £7,000
  • Finalist: £4,000
  • Tredje plats: £2,500
  • Fjärde plats: £1,500


Dubbel (Inbjudna)Redigera

  • Vinnare: £17,500
  • Finalist: £14,500
  • Andraplacerade par i varje grupp: £11,500
  • Tredjeplacerade par i varje grupp: £10,500
  • Fjärdeplacerade par i varje grupp: £9,500

KällorRedigera

NoterRedigera

  1. ^ [a b c d] ”Wild cards announced for The Championships, 2011” (på engelska). http://www.wimbledon.com/en_GB/news/articles/2011-06-07/201106071307451283525.html. Läst 21 juni 2011. 
  2. ^ [a b c d] ”No more Wimbledon wildcards” (på engelska). http://www.guardian.co.uk/sport/2011/jun/12/no-wimbledon-wild-cards-british. Läst 21 juni 2011. 
  3. ^ ”The Championships, Wimbledon, 2011 Prize Money” (på engelska) (PDF). Wimbledon.com. http://aeltc2011.wimbledon.com/content/documents/visiting-wimbledon/2011-prizemoney.pdf. Läst 21 juni 2011.