Öppna huvudmenyn

Vitryssland i olympiska sommarspelen 2012

Vitryssland deltog vid de olympiska sommarspelen 2012 i London, Storbritannien, som arrangerades mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]

Vitryssland i olympiska spelen
Vitryssland IOK-landskod

BLR
KommittéVitrysslands olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare165 deltagare i 20 sporter
FanbärareMax Mirnyj
Medaljsummering
Guld
2
Silver
5
Brons
3
Totalt
10

Placering
28:e
Vitryssland i olympiska sommarspelen
1996  2000  2004  2008  2012  2016
Vitryssland i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Vitryssland i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)

MedaljörerRedigera

BadmintonRedigera

Spelare Gren Gruppspel Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Alesia Zaitsava Damsingel   Nedelcheva (BUL)
L 7–21, 19–21
  Firdasari (INA)
L 10–21, 21–16, 14–21
3 Gick inte vidare

BordtennisRedigera

Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Viktoria Pavlovitj Damsingel bye   Silbereisen (GER)
W 4–2
  Wang Y (SIN)
L 3–4
Gick inte vidare
Aleksandra Privalova bye   Xing H (CGO)
W 4–2
  Liu J (AUT)
L 2–4
Gick inte vidare
Uladzimir Samsonaŭ Herrsingel bye   Henzell (AUS)
W 4–3
  Zhang J (CHN)
L 3–4
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Vazgen Safarjants Lättvikt bye   Han S-c (KOR)
L 13–13+
Gick inte vidare
Michail Dauhaliavets Lätt tungvikt   Gvodzyk (UKR)
L 10–18
Gick inte vidare
Siarhei Karnejeu Tungvikt i.u.   Castillo (ECU)
W 21–12
  Mammadov (AZE)
L 19–19+
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Vanesa Kaladzinskaja -48 kg bye   Eshimova (KAZ)
W 5–0
  Huynh (CAN)
L 0–3
Gick inte vidare 8
Vasilisa Marzaliuk -72 kg   Zlateva (BUL)
L 0–3
Gick inte vidare   Fransson (SWE)
W 3–1
  Ali (CMR)
W 3–0
  Unda (ESP)
L 0–3
5
Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ali Sjabanau -66 kg bye   Frayer (USA)
W 3–0
  Hasanov (AZE)
L 1–3
Gick inte vidare 10
Soslan Gattsiev -84 kg bye   Louafi (ALG)
W 3–1
  Zvirbulis (LAT)
W 3–1
  Espinal (PUR)
L 1–3
bye   Marsagisjvili (GEO)
L 1–3
5
Ruslan Sjeikhau -96 kg bye   Qazyumov (AZE)
L 0–3
Gick inte vidare 17
Aleksej Sjemarov -120 kg bye   Ligeti (HUN)
W 3–1
  Dlagnev (USA)
L 1–3
Gick inte vidare 8
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Elbek Tazjyieu -55 kg bye   Hasegawa (JPN)
L 0–3
Gick inte vidare 16
Aliaksandr Kikiniou -74 kg bye   Dilmuchamedov (KAZ)
W 3–0
  Julfalakjan (ARM)
L 0–3
Gick inte vidare bye   Kobonov (KGZ)
W 3–0
  Ahmadov (AZE)
L 1–3
5
Alim Selimau -84 kg bye   Chugajev (RUS)
L 0–3
Gick inte vidare bye   Gadzjijev (KAZ)
L 1–3
Gick inte vidare 12
Tsimafei Dzeinitjenka -96 kg   Abdelfatah (EGY)
W 3–1
  Arusaar (EST)
W 3–1
  Guri (BUL)
W 3–0
  Totrov (RUS)
L 0–3
bye   Lidberg (SWE)
L 1–3
5
Joseb Tjugosjvili -120 kg bye   Nabi (EST)
L 1–3
Gick inte vidare bye   Banak (POL)
W 3–0
  Eurén (SWE)
L 1–3
5

BågskytteRedigera

Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Katsiarjna Muliuk-Timofejeva Damernas individuella 644 33   Sichenikova (UKR)
W 6–4
  Ki B-b (KOR)
L 2–6
Gick inte vidare

CyklingRedigera

LandsvägRedigera

Cyklist Gren Tid Placering
Alena Amjaljusik Damernas linjelopp 3:35.36 15
Jauhen Hutarovitj Herrarnas linjelopp 5:46.37 53
Vasil Kiryienka Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Herrarnas tempolopp 54:30.29 12
Branislaŭ Samojlaŭ Herrarnas linjelopp 5:46.37 78

BanaRedigera

Sprint
Cyklist Gren Kvalomgång Omgång 1 Omgång 2 Återkval 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Olga Panarina Damernas sprint 11.080
64.981
5   Lee H-j (KOR)
W 11.608
62.026
  Krupeckaitė (LTU)
L
  Sullivan (CAN)
  Hansen (NZL)
W 11.443
62.920
  Pendleton (GBR)
L
Gick inte vidare 5:e plats-final
  Krupeckaitė (LTU)
  Guerra (CUB)
  Shulika (UKR)
L
8
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Olga Panarina Damernas keirin 6 R 5 Gick inte vidare 15
Förföljelse
Cyklist Gren Kvalomgång Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering
Alena Dylko
Marjia Lohvinava
Aksana Papko
Tatsiana Sjarakova
Damernas lagförföljelse 3.22,850 8 Q   Nya Zeeland
L 3.21,942
8 Placeringslopp
  Tyskland
W 3.20,245
7
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind. förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Tatsiana Sjarakova Damernas omnium 14,701 12 28 2 15 3.38,301 5 12 36,748 13 59 9

FotbollRedigera

Herrar

Tränare: Georgi Kondratiev

Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Matcher Mål Klubb
1 MV Hutar, AljaksandrAljaksandr Hutar 18 april 1989 (23 år)   BATE Borisov
2 MF Drahun, StanislaŭStanislaŭ Drahun* 4 juni 1988 (24 år)   Dinamo Minsk
3 F Kuzmjanok, IharIhar Kuzmjanok 6 juli 1990 (22 år)   Gomel
4 F Palitsevitsj, SjarhejSjarhej Palitsevitsj 9 april 1990 (22 år)   Dinamo Minsk
5 MF Baha, DzmitryDzmitry Baha 4 januari 1990 (22 år)   BATE Borisov
6 F Hawrylovich, AlyakseyAlyaksey Hawrylovich 5 januari 1990 (22 år)   Naftan Novopolotsk
7 F Vitus, MaksimMaksim Vitus 11 februari 1989 (23 år)   Neman Grodno
8 A Karnilenka, SjarhejSjarhej Karnilenka* 14 juni 1983 (29 år)   Krylja Sovetov
9 A Chvasjtjinski, UladzimirUladzimir Chvasjtjinski 10 maj 1990 (22 år)   Dinamo Brest
10 MF Bressan, RenanRenan Bressan* 3 november 1988 (23 år)   BATE Borisov
11 A Varankow, AndreyAndrey Varankow 8 februari 1989 (23 år)   Neman Grodno
12 F Kazlow, AlyakseyAlyaksey Kazlow 11 juli 1989 (23 år)   Torpedo Zhodino
13 MF Aleksijevitj, IlljaIllja Aleksijevitj 10 februari 1991 (21 år)   BATE Borisov
14 A Zubovitj, JahorJahor Zubovitj 1 juni 1989 (23 år)   Naftan Novopolotsk
15 MF Salavey, ArtsyomArtsyom Salavey 1 november 1990 (21 år)   Torpedo Zhodino
16 MF Hardzjajtjuk, MichailMichail Hardzjajtjuk 23 oktober 1989 (22 år)   Belshina Bobruisk
17 F Paljakoŭ, DzjanisDzjanis Paljakoŭ 17 april 1991 (21 år)   BATE Borisov
18 MV Shcharbakow, AndrejAndrej Shcharbakow 31 januari 1991 (21 år)   BATE Borisov
Gruppspel
Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   Brasilien 3 3 0 0 9 3 +6 9
2   Egypten 3 1 1 1 6 5 +1 4
3   Vitryssland 3 1 0 2 3 6 −3 3
4   Nya Zeeland 3 0 1 2 1 5 −4 1


6 26 juli, 19:45 Vitryssland U23   1 – 0   Nya Zeeland U23 City of Coventry Stadium
9 29 juli, 15:00 Brasilien U23   3 – 1   Vitryssland U23 Old Trafford, Manchester
18 1 augusti, 14:30 Egypten U23   3 – 1   Vitryssland U23 Hampden Park, Glasgow

FriidrottRedigera

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången

Damer
Bana och väg
Idrottare Event Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Marina Arzamasova 800 m 2.08,45 4 i.u. Gick inte vidare
Julija Baljkina 100 m bye 11,70 7 Gick inte vidare
Hanna Drabenia 20 km gång i.u. 1:31.58 25
Volha Dubovskaja-Salevitj Maraton i.u. 2:39.12 78
Natallia Kareiva 1 500 m 4.06,87 3 Q i.u. 4.02,37 6 q 4.11,58 7
Svjatlana Kouhan Maraton i.u. 2:30.26 34
Svjatlana Kudzelitj 3 000 m hinder 9.54,77 14 i.u. Gick inte vidare
Katsiarjna Paplauskaja 100 m häck DSQ i.u. Gick inte vidare
Nastassja Ivanova Maraton i.u. 2:30.25 33
Alina Talaj 100 m häck 12.71 1 Q i.u. 12.84 4 Gick inte vidare
Svjatlana Usovitj 400 m 52,40 5 i.u. Gick inte vidare
Nastassia Jatsevitj 20 km gång i.u. 1:35.41 48
Alina Talaj
Katsiarjna Hantjar
Alena Nevmerzjitskaja
Julija Baljkina
4 x 100 m 43,90 7 i.u. Gick inte vidare
Iryna Chliustava
Alena Kijevitj
Ilona Usovitj
Svjatlana Usovitj
4 x 400 m 3.26,52 5 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Nadzeja Astaptjuk Kulstötning 20.76 1 Q 21.36 DSQ*
Janina Karoltjyk-Pravalinskaja 17.87 18 Gick inte vidare
Alena Matoshka Släggkastning 67.03 30 Gick inte vidare
Aksana Miankova 73.10 8 Q 74.40 7
Natallja Michnevitj Kulstötning 18.60 10 q 18.42 11
Nastassia Mirontjyk-Ivanova Längdhopp 6.66 6 q 6.72 7
Marjna Novik Spjutkastning 54.31 33 Gick inte vidare
Kseniya Pryiemka-Dziatsuk Tresteg NM Gick inte vidare
Veronika Shutkova Längdhopp 6.40 12 q 6.54 10
Anastasiya Sjvedova Stavhopp 4.40 17 Gick inte vidare
Sviatlana Siarova Diskuskastning 56.70 33 Gick inte vidare
Volha Sudarava Längdhopp 6.38 14 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Jana Maksimava Resultat 13.97 1.89 14.09 25.43 5.99 42.33 2:13.37 6198 17
Poäng 983 1093 800 848 846 712 916
 
Stsiapan Rahautsou i herrarnas maraton
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Anis Ananenka 800 m 1:49.61 7 Gick inte vidare
Maksim Lynsha 110 m häck 13.47 3 Q 13.45 7 Gick inte vidare
Stsiapan Rahautsou Maraton i.u. 2:23:23 64
Dzianis Simanovitj 20 km gång i.u. 1:20:42 12
Ivan Trotski 20 km gång i.u. 1:21:23 16
50 km gång i.u. 3:46:09 14
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Andrei Tjuryla Höjdhopp NM Gick inte vidare
Uladzimir Kazlou Spjutkastning 80.06 15 Gick inte vidare
Pavel Krjvitski Släggkastning 71.49 28 Gick inte vidare
Pavel Lyzjyn Kulstötning 20.57 6 q 20.69 8
Andrej Michnevitj 19.89 17 Gick inte vidare
Dzmitrj Platnitski Tresteg 16.62 12 q 16.19 12
Valerj Sviatocha Släggkastning 74.69 12 q 73.13 11
Stanislau Tsivontjyk Stavhopp 5.20 23 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Eduard Michan Resultat 10.74 6.94 14.75 1.93 48.42 14.15 44.42 4.40 55.69 4:38.06 7928 17
Poäng 919 799 774 740 889 955 755 731 673 693

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Aliaksandr Buikevitj Sabel, individuellt bye   Apithy (FRA)
W 15–11
  Dumitrescu (ROU)
L 6–15
Gick inte vidare
Dmitri Lapkes bye   Beaudry (CAN)
W 15–10
  Morehouse (USA)
L 13–15
Gick inte vidare
Valeri Pryiemka   Honeybone (GBR)
W 9–15
  Montano (ITA)
L 9–15
Gick inte vidare
Aliaksandr Buikevitj
Dmitri Lapkes
Aliaksei Lichatjeuski
Valeri Pryiemka
Sabel, lag i.u.   Italien
L 44–45
Klassificering semifinal
  Tyskland
L 40–45
Sjunde plats-final
  USA
W 45–35
7

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Damer
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Nastassia Maratjkouskaja Hopp i.u. 13.800 i.u. 13.800 10 Gick inte vidare
Bom i.u. 13.558 13.800 35 Gick inte vidare
Herrar
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Dzmitrj Kaspiarovitj Hopp i.u. 16.333 i.u. 16.333 9 Gick inte vidare

RytmiskRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Liubov Tjarkasjyna Individuellt 28.050 28.400 27.450 26.550 110.450 5 Q 28.100 28.000 27.525 28.075 111.700  
Melitina Staniouta 27.500 26.700 27.600 26.875 108.675 12 Gick inte vidare


 
Vitryssland tog silver i lagmångkampen.
Idrottare Gren Kval Final
5 rep 3 band
2 tunnband
Totalt Placering 5 bollar 3 band
2 tunnband
Totalt Placering
Maryna Hantjarova
Anastasia Ivankova
Natalija Lesjtjyk
Aljaksandra Narkevitj
Ksenia Sankovitj
Alina Tumilovitj
Trupp 27.900 26.850 54.750 3 Q 27.825 27.675 55.500  

TrampolinRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Tatsiana Piatrenia Damer 104.755 3 55.670 5
Viatjaslau Modzel Herrar 103.880 12 Gick inte vidare

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Yauhen Biadulin Halv tungvikt (-100 kg)   Schmidt (ARG)
W 1001–0000
  Chajbulajev (RUS)
L 0003–0111
Gick inte vidare
Ihar Makarau Tungvikt (+100 kg)   El Shehaby (EGY)
W 0021–0002
  Kamikawa (JPN)
W 0011–0001
  Kim S-m (KOR)
L 0002–0011
Gick inte vidare   Brayson (CUB)
W 1001–0000
  Tölzer (GER)
L 0001–1000
Gick inte vidare 5

KanotsportRedigera

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Marharyta Tsisjkevitj Damernas K1 200 m 43,841 5 Q 43,033 8 Gick inte vidare
Damernas K1 500 m 2.01,216 6 Q DSQ Gick inte vidare
Volha Chudzenka
Maryna Pautaran
Damernas K2 500 m 1.44,568 4 Q 1.43,152 5 FB 1.44,407 9
Volha Chudzenka
Iryna Pamialova
Nadzeja Papok
Maryna Pautaran
Damernas K4 500 m 1.33,676 3 Q 1.30,883 2 FA 1.31,400  
Dzianis Harazja Herrarnas C1 200 m 41,290 2 Q 41,427 2 FA 43,545 5
Aleh Jurenia Herrarnas K1 1000 m 3.36,012 3 Q 3.29,825 2 FA 3.32,396 6
Aliaksandr Zjukovski Herrarnas C1 1000 m 4.06,190 3 Q 3.54,002 4 FA 3.51,166 7
Aljaksandr Bahdanovitj
Andrej Bahdanovitj
Herrarnas C2 1000 m 3.42,599 3 Q 3.36,540 2 FA 3.35,206  
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Herrarnas K2 200 m 33,129 1 Q 32,641 1 FA 34,266  

Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalpoäng Slutpoäng
Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Anastasiya Prokopenko Damer 15–20 =25 760 2.28,50 33 1020 60 12 1140 11.06,00 OR 1 2336 5256 6
Hanna Vasilionak 16–19 =22 784 2:32,87 36 968 184 31 1016 12:49,61 29 1924 4692 32
Dzmitry Meliakh Herrar 17–18 =13 808 2.03,67 13 1316 172 31 1028 11.33,18 33 2228 5380 30
Stanislau Zhurauliou 20–15 =6 880 2.06,80 21 1280 80 19 1120 10.58,10 20 2368 5648 16

RidsportRedigera

FälttävlanRedigera

resultat från:[2]
Tävlande Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Aliaksandr Faminou Pasians Individuell 63,7 68 52,8 57 34 52 ej kvalificerad 150,5 52
Alena Tseliapushkina Passat 69,1 70 Utesluten

RoddRedigera

Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ekaterina Karsten-Khodotovitch Singelsculler 7.30,31 1 QF bye 7.42,00 2 SA/B 7.44,94 3 FA 8.02,86 5
Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Aliaksandr Kazubouski
Vadzim Lialin
Dzainis Mihal
Stanislau Shcharbachenia
Fyra utan styrman 5.53,26 3 SA/B bye 6.05,26 5 FB 6.09,31 7

SeglingRedigera

Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tatiana Drozdovskaja Damernas laser radial 10 7 23 16 16 13 19 16 DSQ 18 EL 138 15
Mikalai Zjukavets Herrarnas RS:X 26 22 23 14 26 16 27 21 DNF 28 EL 167 27

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimhoppRedigera

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Timofei Hordeichik 10 m 350,05 31 Gick inte vidare
Vadim Kaptur 420,60 21 Gick inte vidare

SimningRedigera

SkytteRedigera

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Alexander Bury
Max Mirnyj
Herrdubbel i.u.   Bhupathi
Bopanna (IND)
L 7–6(7-4), 6–7(7-4), 8-6
Gick inte vidare
Viktoryja Azaranka Damsingel   Begu (ROU)
W 6–1, 3–6, 6–1
  Martínez (ESP)
W 6–1, 6–2
  Petrova (RUS)
W 7–6(8–6), 6–4
  Kerber (GER)
W 6–4, 7–5
  S. Williams (USA)
L 1–6, 2–6
  Kirilenko (RUS)
W 6–4, 6–3
 
Viktoryja Azaranka
Max Mirnyj
Mixeddubbel i.u.   Kerber
Petzschner (GER)
W 6–2, 6–2
  Paes
Mirza (IND)
W 7–5, 7–6 (7–5)
  Raymond
M. Bryan (USA)
W 3–6, 6–4, [10–7]
  Robson
Murray (GBR)
W 2–6, 6–3, [10–8]
 

TyngdlyftningRedigera

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/BLR/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ ”Individual Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205004130/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-individual/phase=eqx003100/doc=results.html. Läst 3 augusti 2012.