Öppna huvudmenyn

Tungvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 2000

Brottning vid
olympiska sommarspelen 2000
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Flugvikt 54 kg 54 kg
Bantamvikt 58 kg 58 kg
Fjädervikt 63 kg 63 kg
Lättvikt 69 kg 69 kg
Weltervikt 76 kg 76 kg
Mellanvikt 85 kg 85 kg
Tungvikt 97 kg 97 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen tungvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 28-30 september i Sydney i Sydney Convention and Exhibition Centre.


Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

FörkortningarRedigera

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

UtslagningsronderRedigera

Grupp 1Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Eldar Kurtanidze (GEO) 2 0 7 14
  Arawat Sabejew (GER) 1 1 4 6
  Ričardas Pauliukonis (LTU) 0 2 2 2
Röd Blå KP TP
Ričardas Pauliukonis Eldar Kurtanidze 1-4 SP 1-11
Arawat Sabejew Ričardas Pauliukonis 3-1 PP 5-1
Eldar Kurtanidze Arawat Sabejew 3-1 PP 3-1

Grupp 2Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Alireza Heidari (IRI) 2 0 6 13
  Rolf Scherrer (SUI) 1 1 4 5
  Ahmet Doğu (TUR) 0 2 2 4
Röd Blå KP TP
Alireza Heidari Rolf Scherrer 3-1 PP 7-1
Ahmet Doğu Alireza Heidari 1-3 PP 1-6
Rolf Scherrer Ahmet Doğu 3-1 PP 4-3

Grupp 3Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Sagid Murtazaljev (RUS) 2 0 6 7
  Vadim Tasoyev (UKR) 1 1 3 5
  Melvin Douglas (USA) 0 2 2 2
Röd Blå KP TP
Sagid Murtazaljev Vadim Tasoyev 3-0 PO 4-0
Melvin Douglas Sagid Murtazaljev 1-3 PP 1-3
Vadim Tasoyev Melvin Douglas 3-1 PP 5-1

Grupp 4Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Aftandil Xanthopoulos (GRE) 2 0 6 7
  George Torchinaya (NED) 1 1 4 14
  Victor Kodei (NGR) 0 2 2 4
Röd Blå KP TP
Aftandil Xanthopoulos Victor Kodei 3-1 PP 4-1
George Torchinaya Aftandil Xanthopoulos 0-3 PO 0-3
Victor Kodei George Torchinaya 1-4 SP 3-14

Grupp 5Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Islam Bajramukov (KAZ) 1 1 3 3
  Davud Magomedov (AZE) 1 1 3 3
  Wilfredo Morales (CUB) 1 1 3 2
Röd Blå KP TP
Davud Magomedov Islam Bajramukov 0-3 PO 0-3
Wilfredo Morales Davud Magomedov 0-3 PO 0-3
Islam Bajramukov Wilfredo Morales 0-3 PO 0-2

Grupp 6Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Marek Garmulewicz (POL) 3 0 9 9
  Aleksandr Shemarov (BLR) 2 1 7 14
  Gabriel Szerda (AUS) 1 2 3 4
  Dean Schmeichel (CAN) 0 3 1 2
Röd Blå KP TP
Aleksandr Shemarov Gabriel Szerda 3-0 PO 7-0
Dean Schmeichel Marek Garmulewicz 0-3 PO 0-3
Aleksandr Shemarov Dean Schmeichel 3-0 PO 5-0
Gabriel Szerda Marek Garmulewicz 0-3 PO 0-3
Aleksandr Shemarov Marek Garmulewicz 1-3 PP 2-3
Gabriel Szerda Dean Schmeichel 3-1 PP 4-2

UtslagningsträdRedigera

Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
29 september        
   Eldar Kurtanidze (GEO)   1
29 september
   Alireza Heidari (IRI)   0  
   Eldar Kurtanidze (GEO)   1
 
     Sagid Murtazaljev (RUS)   3  
   Sagid Murtazaljev (RUS)   5
30 september
   Aftandil Xanthopoulos (GRE)   0  
   Sagid Murtazaljev (RUS)   6
 
     Islam Bajramukov (KAZ)   0
   Islam Bajramukov (KAZ)    
 
 Bye      
   Islam Bajramukov (KAZ)   3 Bronsmatch
 
     Marek Garmulewicz (POL)   0  
   Marek Garmulewicz (POL)        Eldar Kurtanidze (GEO)   4
 Bye          Marek Garmulewicz (POL)   1
 

KällorRedigera