Öppna huvudmenyn

Fjädervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 2000

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

FörkortningarRedigera

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

UtslagningsronderRedigera

Grupp 1Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Serafim Barzakov (BUL) 2 0 6 7
  Ruslan Bodişteanu (MDA) 1 1 5 11
  Jürgen Scheibe (GER) 0 2 0 0
Röd Blå KP TP
Jürgen Scheibe Serafim Barzakov 0-3 PO 0-3
Ruslan Bodişteanu Jürgen Scheibe 4-0 ST 10-0
Serafim Barzakov Ruslan Bodişteanu 3-1 PP 4-1

Grupp 2Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Carlos Julian Ortíz (CUB) 2 0 6 10
  Kazuyuki Miyata (JPN) 1 1 4 5
  Otar Tushishvili (GEO) 0 2 2 4
Röd Blå KP TP
Otar Tushishvili Carlos Julian Ortíz 1-3 PP 1-6
Kazuyuki Miyata Otar Tushishvili 3-1 PP 4-3
Carlos Julian Ortíz Kazuyuki Miyata 3-1 PP 4-1

Grupp 3Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Mohammad Talaei (IRI) 2 0 7 5
  Cary Kolat (USA) 1 1 5 10
  Ramil Islamov (UZB) 0 2 0 2
Röd Blå KP TP
Cary Kolat Mohammad Talaei 1-3 PP 4-5
Ramil Islamov Cary Kolat 0-4 TO 5:52
Mohammad Talaei Ramil Islamov 4-0 PA

Grupp 4Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Arshak Hayrapetyan (ARM) 2 0 6 13
  Nikolai Savin (BLR) 1 1 4 8
  Maksat Boburbekov (KGZ) 0 2 2 3
Röd Blå KP TP
Arshak Hayrapetyan Maksat Boburbekov 3-1 PP 6-2
Nikolai Savin Arshak Hayrapetyan 1-3 PP 4-7
Maksat Boburbekov Nikolai Savin 1-3 PP 1-4

Grupp 5Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Murad Umakhanov (RUS) 2 0 7 22
  Elbrus Tedeyev (UKR) 1 1 4 9
  Jo Yong-Son (PRK) 0 2 2 6


Röd Blå KP TP
Elbrus Tedeyev Jo Yong-Son 3-1 PP 6-4
Murad Umakhanov Elbrus Tedeyev 4-1 SP 13-3
Jo Yong-Son Murad Umakhanov 1-3 PP 2-9

Grupp 6Redigera

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
  Jang Jae-Sung (KOR) 3 0 11 29
  Shamil Afandiyev (AZE) 2 1 8 17
  Štefan Fernyák (SVK) 1 2 6 4
  Musa Ilhan (AUS) 0 3 0 0
Röd Blå KP TP
Štefan Fernyák Shamil Afandiyev 1-3 PP 1-6
Jang Jae-Sung Musa Ilhan 4-0 ST 10-0
Štefan Fernyák Jang Jae-Sung 1-4 SP 3-13
Shamil Afandiyev Musa Ilhan 4-0 ST 10-0
Štefan Fernyák Musa Ilhan 4-0 PA
Shamil Afandiyev Jang Jae-Sung 1-3 PP 1-6

UtslagningsträdRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
   Serafim Barzakov (BUL)  4  
   Carlos Ortíz (CUB)  1        Serafim Barzakov (BUL)  4  
   Mohammad Talaei (IRI)  3        Mohammad Talaei (IRI)  0  
   Arshak Hayrapetyan (USA)  2          Serafim Barzakov (BUL)  3
   Murad Umakhanov (RUS)           Murad Umakhanov (RUS)  3
 bye         Murad Umakhanov (RUS)  4
   Jang Jae-Sung (KOR)         Jang Jae-Sung (KOR)  0     Bronsmatch
 bye   
   Mohammad Talaei (IRI)  2
   Jang Jae-Sung (KOR)  12

KällorRedigera