Öppna huvudmenyn

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 2013

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 2013 anordnades den 29 augusti-1 september i Duisburg, Tyskland. Tävlingarna skulle ursprungligen ha hållits i Szeged.

MedaljsummeringRedigera

MedaljtabellRedigera

Kanot och kajakRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Tyskland 8 6 2 16
2   Ungern 7 5 5 17
3   Ryssland 4 4 1 9
4   Kanada 2 1 2 5
5   Nya Zeeland 2 0 1 3
6   Polen 1 3 2 6
7   Australien 1 1 1 3
8   Brasilien 1 0 1 2
9   Azerbajdzjan 1 0 0 1
  Portugal 1 0 0 1
  Sverige 1 0 0 1
13   Vitryssland 0 3 2 5
14   Tjeckien 0 1 2 3
15   Storbritannien 0 1 1 2
16   Argentina 0 1 0 1
  Bulgarien 0 1 0 1
  Danmark 0 1 0 1
  Uzbekistan 0 1 0 1
20   Frankrike 0 0 2 2
  Spanien 0 0 2 2
22   Chile 0 0 1 1
  Finland 0 0 1 1
  Rumänien 0 0 1 1
  Serbien 0 0 1 1
  Slovenien 0 0 1 1
Totalt 29 29 29 87

ParakanotRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Storbritannien 5 3 1 9
2   Brasilien 2 0 1 3
3   Ukraina 1 1 2 4
4   Kanada 1 1 0 2
5   Tyskland 1 0 1 1
6   Österrike 1 0 0 1
  Spanien 1 0 0 1
8   USA 0 2 2 4
9   Polen 0 1 2 3
10   Ryssland 0 1 1 2
11   Australien 0 1 0 1
  Rumänien 0 1 0 1
  Tahiti 0 1 0 1
14   Frankrike 0 0 1 1
  Italien 0 0 1 1
Totalt 12 12 12 36

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C–1 200 m m[1]   Valentin Demjanenko (AZE) 38,462   Ivan Shtyl (RUS) 38,717   Alfonso Benavides (ESP) 39,060
C–1 500 m m[2]   Isaquias Queiroz (BRA) 1:50,940   Vadim Menkov (UZB) 1:51,939   Erik Leue (GER) 1:53,032
C–1 1000 m[3]   Attila Vajda (HUN) 4:09,123   Sebastian Brendel (GER) 4:10,365   Isaquias Queiroz (BRA) 4:14,154
C–1 5000 m[4]   Sebastian Brendel (GER) 22:17,864   Attila Vajda (HUN) 22:24,149   Mark Oldershaw (CAN) 22:44,535
C–2 200 m m[5]   Tyskland
Robert Nuck
Stefan Holtz
36,331   Ryssland
Alexander Kovalenko
Nikolay Lipkin
36,551   Vitryssland
Dzmitry Rabtjanka
Aleksandr Vautjetskij
36,654
C–2 500 m m[6]   Ryssland
Viktor Melantjev
Ivan Sjtyl
1:44,285   Ungern
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
1:44,575   Tjeckien
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
1:45,082
C–2 1000 m[7]   Ungern
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
3:52,602   Ryssland
Viktor Melantjev
Ilja Pervuchin
3:53,934   Tjeckien
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
3:54,788
C–4 1000 m[8]   Tyskland
Kurt Kuschela
Erik Leue
Erik Rebstock
Peter Kretschmer
3:28,502   Vitryssland
Dzmitry Rabtjanka
Dzmitry Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aleksandr Vautjetskij
3:29,297   Ungern
Dávid Korisánszky
Péter Korisánszky
András Vass
Dávid Varga
3:30,568
C–1 200 m stafett m[9]   Ryssland
Andrej Kraitor
Viktor Melantev
Andrej Ganin
Ivan Sjtyl
2:48,255   Tyskland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Stefan Kiraj
Sebastian Brendel
2:50,205   Kanada
Jason McCoombs
Mark Oldershaw
Gabriel Beauchesne-Sévigny
Benjamin Russel
2:51,579

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K–1 200 m[10]   Petter Öström (SWE) 34,644   Mark de Jonge (CAN) 34,674   Saúl Craviotto (ESP) 34,896
K–1 500 m[11]   Tom Liebscher (GER) 1:40,514   René Holten Poulsen (DEN) 1:41,628   Arnaud Hybois (FRA) 1:41,802
K–1 1000 m[12]   Max Hoff (GER) 3:44,210   Ken Wallace (AUS) 3:44,652   Bence Dombvári (HUN) 3:44,680
K–1 5000 m[13]   Ken Wallace (AUS) 19:44,059   Daniel Dal Bo (ARG) 19:46,138   Edward Rutherford (GBR) 19:47,275
K–2 200 m[14]   Ryssland
Jury Postrigaj
Alexander Djatjenko
31,182   Storbritannien
Liam Heath
Jonathan Schofield
31,755   Tyskland
Ronald Rauhe
Jonas Ems
31,901
K–2 500 m[15]   Portugal
Emanuel Silva
João Ribeiro
1:32,622   Vitryssland
Raman Piatrushenka
Vadzim Makhneu
1:32,711   Frankrike
Sébastien Jouve
Maxime Beaumont
1:33,023
K–2 1000 m[16]   Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
3:22,331   Vitryssland
Pavel Miadzvedzeu
Aleh Yurenia
3:23,002   Ungern
Rudolf Dombi
Roland Kökénj
3:23,021
K–4 1000 m[17]   Ryssland
Vitalj Jurtjenko
Vasilj Pogreban
Anton Vasilej
Oleg Zjestkov
2:58,692   Tjeckien
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
2:59,375   Australien
Tate Smith
David Smith
Murray Stewart
Jacob Clear
2:59,942
K–1 200 m stafett[18]   Polen
Piotr Siemionowski
Denis Amroziak
Sebastian Szypula
Dawid Putto
2:27,605   Ryssland
Jury Postrigaj
Maxim Molotjkov
Oleg Charitonov
Alexander Djatjenko
2:27,967   Ungern
Miklós Dudás
Sándor Tótka
Péter Molnár
Dávid Hérics
2:28,092

DamerRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C–1 200 m[19]   Laurence Vincent-Lapointe (CAN) 51,330   Stanilija Stamenova (BUL) 52,028   Zsanett Lakatos (HUN) 52,527
C–2 500 m m[20]   Kanada
Laurence Vincent-Lapointe
Sara-Jane Caumartin
2:03,004   Ungern
Zsanett Lakatos
Kincső Takács
2:04,842   Chile
Nancy Millan
Maria Mailliard
2:07,876

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K–1 200 m m[21]   Lisa Carrington (NZL) 39,522   Marta Walczykiewicz (POL) 39,712   Špela Ponomarenko Janić (SLO) 39,951
K–1 500 m[22]   Danuta Kozák (HUN) 1:57,395   Katrin Wagner-Augustin (GER) 1:58,300   Lisa Carrington (NZL) 1:58,619
K–1 1000 m[23]   Erika Medveczky (HUN) 4:11,345   Verena Hantl (GER) 4:14,126   Edyta Dzieniszewska (POL) 4:14,677
K–1 5000 m[24]   Teneale Hatton (NZL) 22:08,367   Renáta Csay (HUN) 22:31,301   Anne Rikala (FIN) 22:32,654
K–2 200 m[25]   Tyskland
Franziska Weber
Tina Dietze
37,525   Polen
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
38,181   Serbien
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
38,223
K–2 500 m[26]   Tyskland
Franziska Weber
Tina Dietze
1:47,070   Ungern
Katalin Kovács
Natasa Dusev-Janics
1:48,006   Polen
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
1:48,537
K–2 1000 m[27]   Ungern
Gabriella Szabó
Krisztina Fazekas Zur
3:53,740   Tyskland
Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
3:56,344   Rumänien
Irina Lauric
Bianca Plesca
3:58,996
K–4 500 m[28]   Ungern
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Krisztina Fazekas Zur
Ninetta Vad
1:32,272   Tyskland
Franziska Weber
Tina Dietze
Katrin Wagner-Augustin
Verena Hantl
1:33,510   Vitryssland
Marharyta Tsisjkevitj
Nadzeja Papok
Volha Chudzenka
Maryna Litvintjuk
1:33,642
K–1 200 m stafett [29]   Ungern
Natasa Dusev-Janics
Ninetta Vad
Krisztina Fazekas Zur
Danuta Kozák
2:49,415   Polen
Karolina Naja
Edyta Dzieniszewska
Ewelina Wojnarowska
Marta Walczykiewicz
2:49,609   Ryssland
Natalia Podolskaja
Elena Poljakova
Natalia Lobova
Natalia Proskurina
2:51,679

ParakanotRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
Herrarnas K–1 200 m A[30]   Fernando Fernandes de Pádua (BRA) 51,330   Ian Marsden (GBR) 51,920   Christian Mathes (GER) 53,021
Herrarnas K–1 200 m TA[31]   Mendy Swoboda (AUT) 40,790   Victor Potanin (RUS) 43,205   Pier Alberto Buccoliero (ITA) 45,892
Herrarnas K–1 200 m LTA[32]   Tom Kierey (GER) 38,891   Iulian Serban (ROU) 39,505   Jurij Kichajev (UKR) 39,840
Herrarnas V–1 200 m A[33]   Oleksandr Hretjko (UKR) 1:01,610   Jakub Tokarz (POL) 1:03,813   Daniel Hopwood (GBR) 1:11,275
Herrarnas V–1 200 m TA[34]   Javier Reja (ESP) 56,111   Nicholas Heald (GBR) 56,719   Tomasz Mozdzierski (POL) 56,754
Herrarnas V–1 200 m LTA[35]   Caio Ribeiro de Carvalho (BRA) 50,613   Patrick Viriamu (TAH) 51,713   Miroslaw Rosinski (POL) 52,561
Damernas K–1 200 m A[36]   Jeanette Chippington (GBR) 59,808   Svitlana Kupriianova (UKR) 1:03,305   Alexandra Dupik (RUS) 1:06,423
Damernas K–1 200 m TA[37]   Emma Wiggs (GBR) 56,892   Megan Blunk (USA) 57,507   Nataliia Lagutenko (UKR) 1:04,271
Damernas K–1 200 m LTA[38]   Christine Gauthier (CAN) 54,317   Anne Dickens (GBR) 54,889   Cindy Moreau (FRA) 54,977
Damernas V–1 200 m A[39]   Jeanette Chippington (GBR) 1:05,628   Kara Kennedy (AUS) 1:17,466   Anne Yoshida (USA) 1:31,382
Damernas V–1 200 m TA[40]   Jeanette Chippington (GBR) 1:03,243   Megan Blunk (USA) 1:10,838   Tamara Oliveira da Silva (BRA) 1:11,469
Damernas V–1 200 m LTA[41]   Andrea Green (GBR) 59,967   Christine Gauthier (CAN) 1:01,878   Anya Pierce (USA) 1:03,898

ReferenserRedigera

Externa länkarRedigera