Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1993

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1993 anordnades i Köpenhamn i Danmark.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Tyskland 7 1 6 14
2   Ungern 5 5 2 12
3   Sverige 2 3 1 6
4   Danmark 3 2 0 5
5   Ryssland 1 2 2 5
6   Norge 1 1 1 3
7   Kanada 0 1 2 3
8   Rumänien 0 1 2 3
9   Polen 0 2 0 2
10   Tjeckien 0 1 1 2
11   Ukraina 0 0 2 2
12   Bulgarien 1 0 0 1
13   Finland 1 0 0 1
14   Lettland 1 0 0 1
15   Frankrike 0 1 0 1
16   Italien 0 1 0 1
17   Storbritannien 0 1 0 1
18   Australien 0 0 1 1
19   Slovakien 0 0 1 1
20   Spanien 0 0 1 1
Totalt 22 22 22 66

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m   Nikolai Buhalov (BUL)   György Kolonics (HUN)   Steve Giles (CAN)
C-1 1000 m   Ivan Klementiev (LAT)   Victor Partnoi (ROU)   Matthias Röder (GER)
C-1 10000 m   Zsolt Bohács (HUN)   Pavel Bednar (CZE)   Andreas Dittmer (GER)
C-2 500 m   Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
  Danmark
Christian Frederiksen
Arne Nielsson
  Tyskland
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
C-2 1000 m   Danmark
Christian Frederiksen
Arne Nielsson
  Frankrike
Olivier Boldin
Didier Hoyer
  Tyskland
Ulrich Papke
Ingo Spelley
C-2 10000 m   Danmark
Christian Frederiksen
Arne Nielsson
  Storbritannien
Andrew Train
Stephen Train
  Ukraina
Andrej Balabanov
Viktor Dobrotvorskij
C-4 500 m   Ungern
Ervin Hoffman
Attila Szabó
Gáspár Boldiszár
Ferenc Novák
  Ryssland
Andrej Kabanov
Sergej Tjemerov
Pavel Konovalov
Aleksandr Kostoglod
  Tjeckien
Petr Procházka
Roman Dittrich
Waldemar Fibgir
Tomáš Křivánek
C-4 1000 m   Ungern
Imre Pulai
György Kolonics
Tibor Takács
Csaba Horváth
  Ryssland
Andrej Kabanov
Sergej Tjemerov
Pavel Konovalov
Aleksandr Kostoglod
  Ukraina
Viktor Dobrotvorskij
Sergej Osadttjij
Andrej Balabanov
Aleksandr Klinittjenko

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Mirko Kolehmainen (FIN)   Renn Crichlow (CAN)   Daniel Collins (AUS)
K-1 1000 m   Knut Holmann (NOR)   Thor Nielsen (DEN)   Marin Popescu (ROU)
K-1 10000 m   Thor Nielsen (DEN)   Knut Holmann (NOR)   Attila Szabó (SVK)
K-2 500 m   Tyskland
Kay Bluhm
Torsten Guitsche
  Polen
Maicej Freimut
Wojciech Kurpiewski
  Spanien
José Manuel Sánchez
Juan José Roman
K-2 1000 m   Tyskland
Kay Bluhm
Torsten Guitsche
  Italien
Antonio Rossi
Daniele Scarpa
  Sverige
Gunnar Olsson
Kalle Sundqvist
K-2 10000 m   Ungern
Zsolt Borhi
Attila Ábrahám
  Sverige
Gunnar Olsson
Kalle Sundqvist
  Norge
Torgeir Toppe
Peter Ribe
K-4 500 m   Ryssland
Viktor Denisov
Anatolij Tisjtjenko
Aleksandr Ivannik
Oleg Gorobij
  Tyskland
Thomas Reineck
Oliver Kegel
André Wohllebe
Mario von Appen
  Ungern
Zsolt Gyulay
Vince Fehérvári
Gábor Horváth
Attila Ábrahám
K-4 1000 m   Tyskland
Thomas Reineck
Oliver Kegel
André Wohllebe
Mario von Appen
  Ungern
Zsolt Gyulay
Zsolt Borhi
Gábor Horváth
Attila Ábrahám
  Ryssland
Viktor Denisov
Anatolij Tistjenko
Aleksandr Ivannik
Oleg Gorobij
K-4 10000 m   Tyskland
Thomas Reineck
Oliver Kegel
André Wohllebe
Mario von Appen
  Polen
Andrzej Gryczko
Piotr Markiewicz
Maciej Freimut
Grzegorz Kaleta
  Ryssland
Sergej Verlin
Vladimir Bobresjov
Sergej Tsibuinikov
Sergej Gaikov

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Birgit Schmidt (GER)   Anna Olsson (SWE)   Caroline Brunet (CAN)
K-1 5000 m   Susanne Gunnarsson (SWE)   Rita Kőbán (HUN)   Birgit Schmidt (GER)
K-2 500 m   Sverige
Agneta Andersson
Anna Olsson
  Ungern
Kinga Czigány
Szilvia Mednyánszky
  Tyskland
Ramona Portwich
Anett Shuck
K-2 5000 m   Tyskland
Ramona Portwich
Anett Schuck
  Ungern
Éva Dónusz
Erika Mészáros
  Rumänien
Carmen Simion
Sanda Toma
K-4 500 m   Tyskland
Birgit Schmidt
Ramona Portwich
Anett Schuck
Daniela Gleue
  Sverige
Agneta Andersson
Anna Olsson
Maria Haglund
Suzanne Rosenquist
  Ungern
Kinga Czigány
Éva Dónusz
Rita Kőbán
Erika Mészáros

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera