Öppna huvudmenyn

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1985

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1985 anordnades i Mechelen i Belgien.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Östtyskland 7 2 2 11
2   Sovjetunionen 1 7 1 9
3   Ungern 3 3 2 8
4   Sverige 2 1 3 6
5   SFR Jugoslavien 1 1 0 2
6   Frankrike 1 0 1 2
7   Nya Zeeland 1 0 1 2
8   Västtyskland 0 2 0 2
9   Polen 0 1 1 2
10   Rumänien 0 0 2 2
11   Tjeckoslovakien 1 0 0 1
12   USA 1 0 0 1
13   Storbritannien 0 1 0 1
14   Bulgarien 0 0 1 1
15   Kanada 0 0 1 1
16   Danmark 0 0 1 1
17   Italien 0 0 1 1
18   Nederländerna 0 0 1 1
Totalt 18 18 18 54

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m   Olaf Heukrodt (GDR)   Anatolij Volkov (URS)   Aurel Macarencu (ROU)
C-1 1000 m   Ivan Klementiev (URS)   Ulrich Eicke (FRG)   Aurel Macarencu (ROU)
C-1 10000 m   Jiří Vrdlovec (TCH)   Tachir Kamaletdinov (URS)   Attila Lipták (HUN)
C-2 500 m   Ungern
János Sarsui Kis
István Vaskúti
  Polen
Marek Łbik
Marek Dopierała
  Östtyskland
Ulrich Papke
Uwe Madeja
C-2 1000 m   Östtyskland
Olaf Heukrodt
Alexander Schuck
  SFR Jugoslavien
Matija Ljubek
Mirko Nišović
  Polen
Marek Łbik
Marek Dopierała
C-2 10000 m   SFR Jugoslavien
Matija Ljubek
Mirko Nišović
  Storbritannien
Andrew Train
Stephen Train
  Bulgarien
Matei Kapalkov
Tosjo Kapalkov

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Andreas Stähle (GDR)   Oliver Seack (FRG)   Bernard Brégeon (FRA)
K-1 1000 m   Ferenc Csipes (HUN)   Heiko Zeinke (GDR)   Kalle Sundqvist (SWE)
K-1 10000 m   Greg Barton (USA)   László Nieberl (HUN)   Grant Bramwell (NZL)
K-2 500 m   Nya Zeeland
Ian Ferguson
Paul MacDonald
  Östtyskland
Guido Behlin
Hans-Jörg Bliesner
  Sovjetunionen
Viktor Pusev
Sergey Superata
K-2 1000 m   Frankrike
Pascal Boucherit
Philippe Boccara
  Sovjetunionen
Viktor Pusev
Sergej Superata
  Kanada
Don Brien
Colin Shaw
K-2 10000 m   Sverige
Mikael Berger
Conny Edholm
  Ungern
István Szabó
István Tóth
  Italien
Francesco Uberti
Daniele Scarpa
K-4 500 m   Östtyskland
André Wohllebe
Frank Fischer
Peter Hempel
Heiko Zinke
  Sovjetunionen
Aleksandr Belov
Igor Gaidamaka
Viktor Denisov
Aleksandr Vodovatov
  Sverige
Karl-Axel Sundqvist
Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Möberg
Per Lundh
K-4 1000 m   Sverige
Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Moberg
Karl-Axel Sundqvist
Bengt Andersson
  Sovjetunionen
Aleksandr Myzgin
Igor Gaidamaka
Arturas Veta
Aleksandr Vodovatov
  Östtyskland
André Wohllebe
Frank Fischer
Peter Hempel
Heiko Zinke
K-4 10000 m   Ungern
Zoltán Böjti
Tibor Helyi
Zoltán Kovács
Kálmán Petrovics
  Sverige
Tommy Karls
Bengt Andersson
Peter Ekström
Torbjörn Thoresson
  Danmark
Brian Kragh
Thor Nielsen
Lars Koch
Henrik Christiansen

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m   Birgit Schmidt-Fischer (GDR)   Nelli Jefremova (URS)   Agneta Andersson (SWE)
K-2 500 m   Östtyskland
Birgit Fischer
Carsta Kühn
  Ungern
Éva Rakusz
Rita Kőbán
  Nederländerna
Annemiek Derckx
Annemarie Cox
K-4 500 m   Östtyskland
Birgit Fischer
Carsta Kühn
Heike Singer
Kathrin Giese
  Sovjetunionen
Jelena Dudina
Nelli Jefremova
Irina Salomjkova
Guinara Zjarafutdinova
  Ungern
Katalin Gyulai
Erika Géczi
Éva Rakusz
Rita Kőbán

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera