Herrarnas linjelopp vid världsmästerskapen i landsvägscykling 2015
Herrarnas linjelopp vid världsmästerskapen i landsvägscykling 2015 avgjordes den 27 september 2015 i Richmond, Virginia, USA. Detta var den 82:a upplagan av tävlingsgrenen (herrarnas linjelopp).
Detaljer | ||||
---|---|---|---|---|
Datum | 27 september 2015 | |||
Disciplin | linjelopp | |||
Längd | 261,40 km | |||
| ||||
|
Polacken Michał Kwiatkowski var den regerande mästaren.
Peter Sagan från Slovakien blev guldmedaljör när han passerade mållinjen före Michael Matthews från Australien och Ramūnas Navardauskas från Litauen.
Resultat
redigera- Peter Sagan (SVK) 6:14.37,0
- Michael Matthews (AUS) +3,0
- Ramūnas Navardauskas (LTU) +3,0
- Alexander Kristoff (NOR) +3,0
- Alejandro Valverde (ESP) +3,0
- Simon Gerrans (AUS) +3,0
- Tony Gallopin (FRA) +3,0
- Michał Kwiatkowski (POL) +3,0
- Rui Costa (POR) +3,0
- Philippe Gilbert (BEL) +3,0
- Tom Dumoulin (NED) +3,0
- Alex Howes (USA) +3,0
- Niki Terpstra (NED) +3,0
- Rein Taaramäe (EST) +3,0
- Vjatjeslav Kuznetsov (RUS) +3,0
- Nelson Oliveira (POR) +3,0
- Yukiya Arashiro (JPN) +3,0
- Giacomo Nizzolo (ITA) +3,0
- Brent Bookwalter (USA) +3,0
- Edvald Boasson Hagen (NOR) +3,0
- Nacer Bouhanni (FRA) +3,0
- Ben Swift (GBR) +3,0
- Greg Van Avermaet (BEL) +3,0
- Tanel Kangert (EST) +3,0
- Andrey Amador (CRC) +3,0
- Marco Haller (AUT) +12,0
- Daniel Moreno (ESP) +12,0
- Silvan Dillier (SUI) +12,0
- John Degenkolb (GER) +15,0
- Luis León Sánchez (ESP) +15,0
- Steve Cummings (GBR) +15,0
- Rigoberto Urán (COL) +18,0
- Matti Breschel (DEN) +21,0
- Matteo Trentin (ITA) +21,0
- Tom Boonen (BEL) +21,0
- Pavel Brutt (RUS) +21,0
- Alexej Tsatevitj (RUS) +28,0
- Arnaud Démare (FRA) +32,0
- Tomasz Marczyński (POL) +40,0
- Sam Bennett (IRL) +40,0
- Karel Hník (CZE) +40,0
- Vincenzo Nibali (ITA) +40,0
- Zdeněk Štybar (CZE) +40,0
- Heinrich Haussler (AUS) +40,0
- Lars Bak (DEN) +55,0
- Andrij Hrivko (UKR) +55,0
- Luka Pibernik (SLO) +55,0
- Luka Mezgec (SLO) +55,0
- Mychajlo Kononenko (UKR) +55,0
- Daryl Impey (RSA) +55,0
- Ian Stannard (GBR) +55,0
- Juan José Lobato (ESP) +55,0
- Ben King (USA) +55,0
- Michał Gołaś (POL) +55,0
- Sergej Lagutin (RUS) +55,0
- Ion Izagirre (ESP) +55,0
- Adam Yates (GBR) +55,0
- Greg Henderson (NZL) +55,0
- Maciej Paterski (POL) +1.10,0
- Kanstantsin Siŭtsoŭ (BLR) +1.38,0
- Antoine Duchesne (CAN) +1.50,0
- Ilnur Zakarin (RUS) +1.55,0
- Alexej Lutsenko (KAZ) +2.02,0
- Sep Vanmarcke (BEL) +2.08,0
- Maximiliano Richeze (ARG) +2.09,0
- Michael Albasini (SUI) +2.15,0
- Michael Valgren (DEN) +2.50,0
- Carlos Quintero (COL) +2.50,0
- Bauke Mollema (NED) +2.50,0
- Arman Kamyshev (KAZ) +2.50,0
- Jens Keukeleire (BEL) +2.50,0
- Vegard Stake Laengen (NOR) +2.50,0
- Adam Hansen (AUS) +2.50,0
- Rafał Majka (POL) +2.50,0
- Mickaël Delage (FRA) +2.50,0
- Grégory Rast (SUI) +2.50,0
- Mathew Hayman (AUS) +2.50,0
- Michael Mørkøv (DEN) +2.50,0
- Tyler Farrar (USA) +3.00,0
- Tiesj Benoot (BEL) +3.35,0
- Lars Boom (NED) +3.35,0
- Manuel Quinziato (ITA) +3.41,0
- Daniele Bennati (ITA) +3.41,0
- Fabio Felline (ITA) +3.41,0
- Taylor Phinney (USA) +3.41,0
- Grega Bole (SLO) +3.45,0
- Sebastian Langeveld (NED) +3.45,0
- Tony Martin (GER) +4.00,0
- Elia Viviani (ITA) +5.18,0
- Simon Geschke (GER) +5.23,0
- Robert Gesink (NED) +6.43,0
- Stijn Vandenbergh (BEL) +6.43,0
- Ryan Anderson (CAN) +6.43,0
- Michael Woods (CAN) +6.43,0
- Sergej Tjernetskij (RUS) +6.43,0
- Dylan van Baarle (NED) +6.43,0
- Jan Bárta (CZE) +6.43,0
- Jiří Polnický (CZE) +6.43,0
- Pim Ligthart (NED) +6.43,0
- Cyril Lemoine (FRA) +6.43,0
- Scott Thwaites (GBR) +6.43,0
- Diego Ulissi (ITA) +6.43,0
- Paul Voss (GER) +8.12,0
- Paul Martens (GER) +10.47,0
- André Greipel (GER) +10.47,0
- Marcel Sieberg (GER) +10.47,0
- Guillaume Boivin (CAN) +11.11,0
- Radoslav Rogina (CRO) +11.11,0
- Lawson Craddock (USA) +12.56,0
- Gatis Smukulis (LAT) +13.58,0
- Deltagare som startade i tävlingen men som avbröt loppet
- Daniel Díaz (ARG)
- Simon Clarke (AUS)
- Mitchell Docker (AUS)
- Jay McCarthy (AUS)
- Luke Durbridge (AUS)
- Vasil Kiryjenka (BLR)
- Jaŭhen Hutarovitj (BLR)
- Nikolas Maes (BEL)
- Iljo Keisse (BEL)
- Kléber Ramos (BRA)
- Antonio Garnero (BRA)
- Nikolay Mihaylov (BUL)
- Gonzalo Garrido (CHI)
- Jarlinson Pantano (COL)
- Winner Anacona (COL)
- Alex Cano (COL)
- Edwin Ávila (COL)
- Miguel Ángel López (COL)
- Carlos Alzate (COL)
- Daniel Jaramillo (COL)
- Juan Carlos Rojas Villegas (CRC)
- Cesar Rojas Villegas (CRC)
- Christopher Juul-Jensen (DEN)
- Rasmus Guldhammer (DEN)
- Byron Guamá (ECU)
- Mekseb Debesay (ERI)
- Florian Vachon (FRA)
- Sébastien Minard (FRA)
- Julien Simon (FRA)
- Julian Alaphilippe (FRA)
- Polychronis Tzortzakis (GRE)
- Manuel Rodas (GUA)
- Conor Dunne (IRL)
- Daniel Oss (ITA)
- Kohei Uchima (JPN)
- Fumiyuki Beppu (JPN)
- Ryan Roth (CAN)
- Hugo Houle (CAN)
- Ruslan Tleubajev (KAZ)
- Kristijan Đurasek (CRO)
- Gediminas Bagdonas (LTU)
- Evaldas Šiškevičius (LTU)
- Laurent Didier (LUX)
- Jempy Drucker (LUX)
- Alex Kirsch (LUX)
- Jos van Emden (NED)
- Jesse Sergent (NZL)
- Sam Bewley (NZL)
- Lars Petter Nordhaug (NOR)
- Sven Erik Bystrøm (NOR)
- Vegard Breen (NOR)
- Maciej Bodnar (POL)
- José Gonçalves (POR)
- Serghei Țvetcov (ROM)
- Ivan Stević (SRB)
- Juraj Sagan (SVK)
- Michael Kolář (SVK)
- Kristijan Koren (SLO)
- Borut Božič (SLO)
- Marko Kump (SLO)
- Joaquim Rodríguez (ESP)
- Imanol Erviti (ESP)
- Rubén Plaza (ESP)
- Lluís Mas (ESP)
- Luke Rowe (GBR)
- Andrew Fenn (GBR)
- Alex Dowsett (GBR)
Jaco Venter (RSA)startade ej- Reinardt Janse van Rensburg (RSA)
- Park Sung-baek (KOR)
- Seo Joon-yong (KOR)
- Tomáš Bucháček (CZE)
- Roman Kreuziger (CZE)
- Petr Vakoč (CZE)
- Christian Knees (GER)
- Johannes Fröhlinger (GER)
- Denys Kostyuk (UKR)
- Vitaliy Buts (UKR)
- Oleksandr Polivoda (UKR)
- Andriy Khripta (UKR)
- Georg Preidler (AUT)
- Lukas Pöstlberger (AUT)
Referenser
redigera