Öppna huvudmenyn

Europamästerskapen i friidrott 2002

2002 års upplaga av Europamästerskapen i friidrott
(Omdirigerad från EM i friidrott 2002)

Europamästerskapen i friidrott 2002 var de artonde Europamästerskapen i friidrott och genomfördes 6 augusti11 augusti 2002 i Olympiastadion i München, förbundslandet Bayern, Tyskland. Ett nytt världsrekord sattes av polacken Robert Korzeniowski i herrarnas 50 km gång och på damernas 10 000 meter blev det ett nytt europarekord genom brittiskan Paula Radcliffe.

Europamästerskapen i friidrott 2002
Datum611 augusti 2002
Värdskap
LandTyskland Tyskland
PlatsMuenchen Kleines Stadtwappen.svg München, Bayern Bayern
ArenaOlympiastadion

Beslutet om värdort togs av EAA den 11 oktober 1997. Övriga kandidatorter var Lausanne och Amsterdam.[1]

Innehåll

FörkortningarRedigera

  • WR = Världsrekord
  • ER = Europarekord
  • CR = Mästerskapsrekord

Medaljörer, resultatRedigera

HerrarRedigera

Gren Guld Silver Brons
100 meter Francis Obikwelu
  Portugal
10,06 Darren Campbell
  Storbritannien
10.15 Roland Nemeth
  Ungern
10.27
200 meter Konstantinos Kenteris
  Grekland
19,85 (CR) Francis Obikwelu
  Portugal
20,21 Marlon Devonish
  Storbritannien
20.24
400 meter Ingo Schultz
  Tyskland
45.14 David Canal
  Spanien
45.24 Daniel Caines
  Storbritannien
45.28
800 meter Wilson Kipketer
  Danmark
1.47,25 André Bucher
  Schweiz
1.47,43 Nils Schumann
  Tyskland
1.47,60
1 500 meter Mehdi Baala
  Frankrike
3.45,25 Reyes Estévez
  Spanien
3.45,25 Rui Silva
  Portugal
3.45,43
5 000 meter Alberto Garcia
  Spanien
13.38,18 Ismaïl Sghyr
  Frankrike
13.39,81 Sergej Lebid
  Ukraina
13.40,00
10 000 meter José Martínez
  Spanien
27.47,65 Dieter Baumann
  Tyskland
27.47,87 José Rios
  Spanien
27.48,29
110 meter häck Colin Jackson
  Storbritannien
13,11 Staņislavs Olijars
  Lettland
13,22 Artur Kohutek
  Polen
13,32
400 meter häck Stéphane Diagana
  Frankrike
47,58 Jiři Muzik
  Tjeckien
48,43 Paweł Januszewski
  Polen
48,46
3 000 meter hinder Antonio Jiménez
  Spanien
8.24,34 Simon Vroemen
  Nederländerna
8.24,45 Luís Martín
  Spanien
8.24,72
Maraton Janne Holmén
  Finland
2:12.14 Pavel Loskutov
  Estland
2:13.18 Julio Rey
  Spanien
2:13.21
4 x 100 meter*   Ukraina:
Konstantin Vasjukov
Konstantin Rurak
Anatolij Dovgal
Aleksandr Kajdasj
38,53   Polen:
Ryszard Pilarczyk
Łukasz Chyla
Marcin Nowak
Marcin Urbaś
38,71   Tyskland:
Ronny Ostwald
Marc Blume
Alexander Kosenkow
Christian Schacht
38,88
4 x 400 meter   Storbritannien:
Jared Deacon
Matt Elias
Jamie Baulch
Daniel Caines
2.58,68   Ryssland:
Oleg Misjukov
Andrej Semjonov
Ruslan Masjtjenko
Jurij Borzakovskij
3.01,11   Frankrike:
Leslie Djohne
Ahmed Douhou
Naman Keita
Ibrahima Wade
3.03,10
20 km gång Francisco Javier Fernández
  Spanien
1:18.37 (CR) Vladimir Andrejev
  Ryssland
1:19.56 Juan Molina
  Spanien
1:20.36
50 km gång Robert Korzeniowski
  Polen
3:36.39 (WR) Aleksej Vojevodin
  Ryssland
3:40.16 Jesús Ángel García
  Spanien
3:44.33
Längdhopp Aleksej Lukasjevitj
  Ukraina
8,08 Siniša Ergotić
  Kroatien
8,00 Yago Lamela
  Spanien
7,99
Tresteg Christian Olsson
  Sverige
17,53 Charles Friedek
  Tyskland
17,33 Jonathan Edwards
  Storbritannien
17,32
Höjdhopp Jaroslav Rybakov
  Ryssland
2,31 Stefan Holm
  Sverige
2,29 Staffan Strand
  Sverige
2,27
Stavhopp Aleksandr Averbukh
  Israel
5,85 Lars Börgeling
  Tyskland
5,80 Tim Lobinger
  Tyskland
5,80
Kulstötning Jurij Bilonoh
  Ukraina
21,37 Joachim Olsen
  Danmark
21,16 Ralf Bartels
  Tyskland
20,58
Diskus Róbert Fazekas
  Ungern
68,83 (CR) Virgilijus Alekna
  Litauen
66,62 Michael Möllenbeck
  Tyskland
66,37
Spjutkastning Steve Backley
  Storbritannien
88,54 Sergej Makarov
  Ryssland
88,05 Boris Henry
  Tyskland
85,33
Släggkastning Adrián Annus
  Ungern
81,17 Vladyslav Piskunov
  Ukraina
80,39 Alexandros Papadimitriou
  Grekland
80,21
Tiokamp Roman Šebrle
  Tjeckien
8 800 Erki Nool
  Estland
8 438 Lev Lobodin
  Ukraina
8 390

DamerRedigera

Gren Guld Silver Brons
100 meter Ekaterini Thanou
  Grekland
11,10 Kim Gevaert
  Belgien
11,22 Manuela Levorato
  Italien
11,23
200 meter Muriel Hurtis
  Frankrike
22,43 Kim Gevaert
  Belgien
22,53 Manuela Levorato
  Italien
22,75
400 meter Olesja Zykina
  Ryssland
50,45 Grit Breuer
  Tyskland
50,70 Lee McConnell
  Storbritannien
51,02
800 meter Jolanda Čeplak
  Slovenien
1.57,65 Mayte Martínez
  Spanien
1.58,86 Kelly Holmes
  Storbritannien
1.59,83
1 500 meter Sureyya Ayhan
  Turkiet
3.58,79 Gabriela Szabo
  Rumänien
3.58,81 Tatjana Tomasjova
  Ryssland
4.01,28
5 000 meter Marta Domínguez
  Spanien
15.14,76 Sonia O’Sullivan
  Irland
15.14,85 Jelena Zadorozjnaja
  Ryssland
15.15,22
10 000 meter Paula Radcliffe
  Storbritannien
30.01,09 (ER) Sonia O’Sullivan
  Irland
30.47,59 Ljudmila Biktasjeva
  Ryssland
31.04,00
100 meter häck Glory Alozie
  Spanien
12,73 Olena Krasovska
  Ukraina
12,88 Jana Kasova
  Bulgarien
12,91
400 meter häck Ionela Tirlea
  Rumänien
54,95 Heike Meissner
  Tyskland
55,89 Anna Olichwierczuk
  Polen
56,18
Maraton Maria Guida
  Italien
2:26.05 (CR) Luminita Zaituc
  Tyskland
2:26.58 Sonja Oberem
  Tyskland
2:28.45
4x100 meter   Frankrike:
Delphine Combe
Muriel Hurtis
Sylviane Felix
Odiah Sidibé
42,46   Tyskland:
Melanie Paschke
Gabi Rockmeier
Sina Schielke
Marion Wagner
42,68   Ryssland:
Natalia Ignatova
Julia Tabakova
Irina Chabarova
Larissa Kruglova
42,73
4x400 meter   Tyskland:
Florence Ekpo-Umoh
Birgit Rockmeier
Claudia Marx
Grit Breuer
3.25,10   Ryssland:
Natalia Antjuch
Natalia Nazarova
Anastasia Kapatjinskaja
Olesia Zykina
3.25,59   Polen:
Zuzanna Radecka
Malgorzata Pskit
Grazyna Prokopek
Anna Olichwierczuk
3.26,65
20 km gång Olimpiada Ivanova
  Ryssland
1:26.42 (CR) Jelena Nikolajeva
  Ryssland
1:28.20 Erica Alfridi
  Italien
1:28.33
Längdhopp Tatjana Kotova
  Ryssland
6,85 Jade Johnson
  Storbritannien
6,73 Tünde Vaszi
  Ungern
6,73
Tresteg Ashia Hansen
  Storbritannien
15,00 (CR) Heli Koivula
  Finland
14,83 Jelena Olejnikova
  Ryssland
14,54
Höjdhopp Kajsa Bergqvist
  Sverige
1,98 Marina Kuptsova
  Ryssland
1,92 Olga Kaliturina
  Ryssland
1,89
Stavhopp Svetlana Feofanova
  Ryssland
4,60 (CR) Jelena Isinbajeva
  Ryssland
4,55 Yvonne Buschbaum
  Tyskland
4,50
Kulstötning Irina Korzjanenko
  Ryssland
20,64 Vita Pavlisj
  Ukraina
20,02 Svetlana Kriveljova
  Ryssland
19,56
Diskuskastning Ekaterini Vogoli
  Grekland
64,31 Natalja Sadova
  Ryssland
64,12 Anastasia Kelesidou
  Grekland
63,92
Spjutkastning Mirela Manjani
  Rumänien
67,47 (CR) Steffi Nerius
  Tyskland
64,09 Mikaela Ingberg
  Finland
63,50
Släggkastning Olga Kuzenkova
  Ryssland
72,94 (CR) Kamila Skolimowska
  Polen
72,46 Manuela Montebrun
  Frankrike
72,04
Sjukamp Carolina Klüft
  Sverige
6 542 Sabine Braun
  Tyskland
6 434 Natallja Sazanovitj
  Vitryssland
6 341

MedaljfördelningRedigera

Medaljfördelning
Plats Land Guld Silver Brons Totalt
1   Ryssland 7 9 8 24
2   Storbritannien 7 1 5 13
3   Spanien 6 3 6 15
4   Frankrike 4 1 2 7
5   Grekland 4 - 2 6
6   Sverige 3 1 1 5
7   Tyskland 2 9 7 18
8   Ukraina 2 4 1 7
9   Ungern 2 1 - 3
10   Polen 1 1 5 7
11   Finland 1 1 1 3
  Portugal 1 1 1 3
13   Danmark 1 1 - 2
  Rumänien 1 1 - 2
  Tjeckien 1 1 - 2
16   Italien 1 - 3 4
1   Israel 1 - - 1
  Slovenien 1 - - 1
  Turkiet 1 - - 1
20   Belgien - 2 - 2
  Estland - 2 - 2
  Irland - 2 - 2
23   Kroatien - 1 - 1
  Lettland - 1 - 1
  Litauen - 1 - 1
  Nederländerna - 1 - 1
  Schweiz - 1 - 1
28   Bulgarien - - 1 1
  Vitryssland - - 1 1

KällorRedigera

FotnoterRedigera

  1. ^ München får friidrotts-EM 2002” (på svenska). Dagens nyheter. 12 oktober 1997. http://www.dn.se/arkiv/sport/munchen-far-friidrotts-em-2002/. Läst 29 juli 2017. 

Externa länkarRedigera