Öppna huvudmenyn

4 x 400 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1976

4 x 400 meter stafett för herrar vid olympiska sommarspelen 1976 i Montréal avgjordes 30-31 juli.

Friidrott vid olympiska sommarspelen 1976
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Femkamp
Tiokamp
Detaljer

Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

FinalRedigera

  • Hölls den 31 juli 1976
RANK Nation Idrottare Tid
    USA Herman Frazier
Benny Brown
Fred Newhouse
Maxie Parks
2.58,65
    Polen Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
3.01,43
    Västtyskland Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
Bernd Herrmann
3.01,98
4.   Kanada Ian Seale
Don Domansky
Leighton Hope
Brian Saunders
3.02,64
5.   Jamaica Leighton Priestley
Donald Quarrie
Colin Bradford
Seymour Newman
3.02,84
6.   Trinidad och Tobago Michael Solomon
Horace Tuitt
Joseph Coombs
Charles Joseph
3.03,46
7.   Kuba Eddy Gutierrez
Damaso Alfonso
Carlos Alvarez
Alberto Juantorena
3.03,81
8.   Finland Hannu Makela
Ossi Karttunen
Stig Lonnqvist
Markku Kukkoaho
3.06,51


SemifinalerRedigera

  • Hölls den 30 juli 1976

Heat 1Redigera

RANK Nation Idrottare Tid
1.   USA Herman Frazier
Benny Brown
Fred Newhouse
Maxie Parks
2.59,52
2.   Västtyskland Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
Bernd Herrmann
3:03.24
3.   Jamaica Leighton Priestley
Donald Quarrie
Colin Bradford
Seymour Newman
3:03.86
4.   Kanada Ian Seale
Don Domansky
Leighton Hope
Brian Saunders
3:03.89
5.   Finland Hannu Makela
Ossi Karttunen
Stig Lonnqvist
Markku Kukkoaho
3:05.02
6.   Puerto Rico Pedro Ferrer
Ivan Mangual
Julio Ferrer
Jorge Ortiz
3:06.08
7.   Saudiarabien Kamil Al Abbasi
Hamed Ali
Ahmed Asiry
Hassan Masallam
3:17.53
  Storbritannien Ainsley Bennett
Glendon Cohen
David Jenkins
Alan Pascoe
DNF


Heat 2Redigera

RANK Nation Idrottare Tid
1.   Polen Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
3.03,03
2.   Trinidad och Tobago Michael Solomon
Horace Tuitt
Joseph Coombs
Charles Joseph
3:03.54
3.   Kuba Eddy Gutierrez
Damaso Alfonso
Carlos Alvarez
Alberto Juantorena
3:05.19
4.   Frankrike Hugues Roger
Roger Velasquez
Francis Kerbiriou
Hector Llatser
3:05.48
5.   Australien Maxwell Binnington
Peter Grant
Donald Hanly
Richard Mitchell
3:05.75
6.   Sovjetunionen Dmitrij Stukalov
Vladimir Ponomarev
Victor Anohin
Evgenij Gavrilenko
3:07.72
7.   Barbados Victor Gooding
Harcourt Wason
Hamil Grimes
Orlando Greene
3:08.13
8.   Antigua och Barbuda Cuthbert Jacobs
Paul Richards
Elroy Turner
Fred Sowerby
3:09.66


ReferenserRedigera