Öppna huvudmenyn

1 500 meter för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1976

1 500 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1976 i Montréal avgjordes 23-26 juli.

Damernas 1 500 meter
vid de XXI:a olympiska sommarspelen
AnläggningStade Olympique
Datum26-30 juli
Deltagare36 från 19 nationer
Vinnartid4.05,48
Medaljörer
GuldmedaljTatjana Kazankina
 Sovjetunionen
SilvermedaljGunhild Hoffmeister
 Östtyskland
BronsmedaljUlrike Bruns
 Östtyskland
← 1972   1980 →
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1976
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Femkamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record) (I detta fall europarekord)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

Omgång 1Redigera

Heat 1Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Dorio, GabriellaGabriella Dorio   Italien 4.10,84 Q
2 Smechnova, RaisaRaisa Smechnova   Sovjetunionen 4:10.88 Q
3 Merrill, JanJan Merrill   USA 4:10.92 Q
4 Stewart, MaryMary Stewart   Storbritannien 4:11.10 Q
5 Puică, MaricicaMaricica Puică   Rumänien 4:12.62
6 Pechlivanova, RositsaRositsa Pechlivanova   Bulgarien 4:13.11
7 Amoore, JudyJudy Amoore   Australien 4:14.22
8 Van Roy, BernadetteBernadette Van Roy   Belgien 4:16.27
9 Lázár, MagdolnaMagdolna Lázár   Ungern 4:23.30

Heat 2Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Bragina, LjudmilaLjudmila Bragina   Sovjetunionen 4.07,11 Q
2 Wartenberg, ChristianeChristiane Wartenberg   Östtyskland 4:07.13 Q
3 Holmén, NinaNina Holmén   Finland 4:07.14 Q
4 Waitz, GreteGrete Waitz   Norge 4:07.20 Q
5 Wellmann, EllenEllen Wellmann   Västtyskland 4:07.20 q
6 Larrieu Smith, FrancieFrancie Larrieu Smith   USA 4:07.21 q
7 Rodger, DianneDianne Rodger   Nya Zeeland 4:12.81
8 Wright, ThelmaThelma Wright   Kanada 4:15.23
9 Niang, NdewNdew Niang   Senegal 4:44.64

Heat 3Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Bruns, UlrikeUlrike Bruns   Östtyskland 4.11,62 Q
2 Kazankina, TatjanaTatjana Kazankina   Sovjetunionen 4:12.10 Q
3 Yatsinska, VeselaVesela Yatsinska   Bulgarien 4:12.72 Q
4 Castelein, SoniaSonia Castelein   Belgien 4:12.95 Q
5 Yule, PennyPenny Yule   Storbritannien 4:13.36
6 Silai, IleanaIleana Silai   Rumänien 4:13.61
7 Gargano, MargheritaMargherita Gargano   Italien 4:15.94
8 Valero, CarmenCarmen Valero   Spanien 4:17.65
9 Werthner, PennyPenny Werthner   Kanada 4:18.19

Heat 4Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Kraus, BrigitteBrigitte Kraus   Västtyskland 4.07,79 Q
2 Hoffmeister, GunhildGunhild Hoffmeister   Östtyskland 4:08.23 Q
3 Mărăşescu, NataliaNatalia Mărăşescu   Rumänien 4:08.31 Q
4 Sjtereva, NikolinaNikolina Sjtereva   Bulgarien 4:08.38 Q
5 Tracey-Purcell, MaryMary Tracey-Purcell   Irland 4:08.63
6 Poor, CyndyCyndy Poor   USA 4:08.89
7 Audain, AnneAnne Audain   Nya Zeeland 4:10.68
8 Cruciata, SilvanaSilvana Cruciata   Italien 4:16.78
9 Guðmundsdóttir, LiljaLilja Guðmundsdóttir   Island 4:20.27

SemifinalerRedigera

Heat 1Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Bruns, UlrikeUlrike Bruns   Östtyskland 4.02,13 Q
2 Sjtereva, NikolinaNikolina Sjtereva   Bulgarien 4:02.33 Q
3 Bragina, LjudmilaLjudmila Bragina   Sovjetunionen 4:02.41 Q
4 Hoffmeister, GunhildGunhild Hoffmeister   Östtyskland 4:02.45 Q
5 Merrill, JanJan Merrill   USA 4:02.61 q
6 Smechnova, RaisaRaisa Smechnova   Sovjetunionen 4:03.20
7 Kraus, BrigitteBrigitte Kraus   Västtyskland 4:04.21
8 Waitz, GreteGrete Waitz   Norge 4:04.80
9 Castelein, SoniaSonia Castelein   Belgien 4:13.46

Heat 2Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Kazankina, TatjanaTatjana Kazankina   Sovjetunionen 4.07,37 Q
2 Holmén, NinaNina Holmén   Finland 4:07.53 Q
3 Wellmann, EllenEllen Wellmann   Västtyskland 4:07.54 Q
4 Dorio, GabriellaGabriella Dorio   Italien 4:07.61 Q
5 Stewart, MaryMary Stewart   Storbritannien 4:07.65
6 Yatsinska, VeselaVesela Yatsinska   Bulgarien 4:07.89
7 Mărăşescu, NataliaNatalia Mărăşescu   Rumänien 4:07.92
8 Wartenberg, ChristianeChristiane Wartenberg   Östtyskland 4:08.28
9 Larrieu Smith, FrancieFrancie Larrieu Smith   USA 4:09.07

FinalRedigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
  Kazankina, TatjanaTatjana Kazankina   Sovjetunionen 4.05,48
  Hoffmeister, GunhildGunhild Hoffmeister   Östtyskland 4.06,02
  Bruns, UlrikeUlrike Bruns   Östtyskland 4.06,09
4 Sjtereva, NikolinaNikolina Sjtereva   Bulgarien 4.06,57
5 Bragina, LjudmilaLjudmila Bragina   Sovjetunionen 4.07,20
6 Dorio, GabriellaGabriella Dorio   Italien 4.07,27
7 Wellmann, EllenEllen Wellmann   Västtyskland 4.07,91
8 Merrill, JanJan Merrill   USA 4.08,54
9 Holmén, NinaNina Holmén   Finland 4.09,55

ReferenserRedigera