Öppna huvudmenyn

400 meter för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1976

400 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1976 i Montréal avgjordes 25–29 juli.

Damernas 400 meter
vid de XXI:a olympiska sommarspelen
AnläggningStade Olympique
Datum25-29 juli
Deltagare40 från 19 nationer
Vinnartid49,28 VR
Medaljörer
GuldmedaljIrena Szewińska
 Polen
SilvermedaljChristina Brehmer
 Östtyskland
BronsmedaljEllen Streidt
 Östtyskland
← 1972   1980 →
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1976
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Femkamp
Tiokamp
Detaljer

Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

Omgång 1Redigera

Heat 1Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Lathan, ChristinaChristina Lathan   Östtyskland 52,45 Q
2 Bernard-Elder, VeronaVerona Bernard-Elder   Storbritannien 52,60 Q
3 Wilden, RitaRita Wilden   Västtyskland 53,08 Q
4 Forde, LornaLorna Forde   Barbados 53,93 Q
5 Campbell, RachelleRachelle Campbell   Kanada 54,54 Q

Heat 2Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Sapenter, DebraDebra Sapenter   USA 52,33 Q
2 Hartley, DonnaDonna Hartley   Storbritannien 52,75 Q
3 Koch, MaritaMarita Koch   Östtyskland 52,78 Q
4 Berg, RegineRegine Berg   Belgien 53,66 Q
5 Hollmann, SilviaSilvia Hollmann   Västtyskland 53,73 Q
6 Blake, HelenHelen Blake   Jamaica 53,93
7 Hocking, IleanaIleana Hocking   Puerto Rico 57,85

Heat 3Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Streidt, EllenEllen Streidt   Östtyskland 52,56 Q
2 Casapicola, ChristianeChristiane Casapicola   Österrike 52,65 Q
3 Canty, JudyJudy Canty   Australien 52,88 Q
4 Neufville, MarilynMarilyn Neufville   Jamaica 52,93 Q
5 Wallez, RosineRosine Wallez   Belgien 52,94 Q
6 Pavličić, JelicaJelica Pavličić   Jugoslavien 54,11

Heat 4Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Ingram, SheilaSheila Ingram   USA 51,83 Q
2 Sokolova (friidrottare), NataljaNatalja Sokolova (friidrottare)   Sovjetunionen 52,45 Q
3 Szewińska, IrenaIrena Szewińska   Polen 52,75 Q
4 Sadowick, JoyceJoyce Sadowick   Kanada 53,35 Q
5 Taylor, GladysGladys Taylor   Storbritannien 53,46 Q
6 Eklund-Lindholm, MarikaMarika Eklund-Lindholm   Finland 53,64 q
7 N'Drin, CélestineCélestine N'Drin   Elfenbenskusten 54,13

Heat 5Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Bryant, RosalynRosalyn Bryant   USA 52,01 Q
2 Salin, RiittaRiitta Salin   Finland 52,57 Q
3 Aksjonova, LjudmilaLjudmila Aksjonova   Sovjetunionen 52,90 Q
4 Kearney, BethanieBethanie Kearney   Australien 52,98 Q
5 Williams-Simpson, RuthRuth Williams-Simpson   Jamaica 54,07 Q
6 Ritter, HelenHelen Ritter   Liechtenstein 58,52

Heat 6Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Iljina, NadezjdaNadezjda Iljina   Sovjetunionen 51,97 Q
2 Burnard, VernaVerna Burnard   Australien 52,10 Q
3 Fuhrmann, DagmarDagmar Fuhrmann   Västtyskland 52,58 Q
4 Wilmi-Häggman, PirjoPirjo Wilmi-Häggman   Finland 52,73 Q
5 Stride, MargMarg Stride   Kanada 53,21 Q
6 Bottiglieri, RitaRita Bottiglieri   Italien 53,37 q
7 Gauthier, Rose-MarieRose-Marie Gauthier   Haiti 1:13,27

KvartsfinalerRedigera

Heat 1Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Ingram, SheilaSheila Ingram   USA 51,31 Q
2 Streidt, EllenEllen Streidt   Östtyskland 51,33 Q
3 Wilmi-Häggman, PirjoPirjo Wilmi-Häggman   Finland 51,65 Q
4 Aksjonova, LjudmilaLjudmila Aksjonova   Sovjetunionen 51,73 Q
5 Fuhrmann, DagmarDagmar Fuhrmann   Västtyskland 52,02
6 Canty, JudyJudy Canty   Australien 52,65
7 Forde, LornaLorna Forde   Barbados 53,62
8 Campbell, RachelleRachelle Campbell   Kanada 54,16

Heat 2Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Sokolova (friidrottare), NataljaNatalja Sokolova (friidrottare)   Sovjetunionen 51,63 Q
2 Lathan, ChristinaChristina Lathan   Östtyskland 51,67 Q
3 Burnard, VernaVerna Burnard   Australien 51,79 Q
4 Wilden, RitaRita Wilden   Västtyskland 52,41 Q
5 Taylor, GladysGladys Taylor   Storbritannien 53,71
6 Eklund-Lindholm, MarikaMarika Eklund-Lindholm   Finland 54,07
7 Stride, MargMarg Stride   Kanada 55,02
i.u. Neufville, MarilynMarilyn Neufville   Jamaica DNS

Heat 3Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Sapenter, DebraDebra Sapenter   USA 51,23 Q
2 Iljina, NadezjdaNadezjda Iljina   Sovjetunionen 51,32 Q
3 Kearney, BethanieBethanie Kearney   Australien 51,71 Q
4 Casapicola, ChristianeChristiane Casapicola   Österrike 52,25 Q
5 Bernard-Elder, VeronaVerona Bernard-Elder   Storbritannien 52,70
6 Wallez, RosineRosine Wallez   Belgien 53,04
7 Hollmann, SilviaSilvia Hollmann   Västtyskland 53,77
8 Williams-Simpson, RuthRuth Williams-Simpson   Jamaica 53,88

Heat 4Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Salin, RiittaRiitta Salin   Finland 51,62 Q
2 Bryant, RosalynRosalyn Bryant   USA 51,74 Q
3 Koch, MaritaMarita Koch   Östtyskland 51,87 Q
4 Szewińska, IrenaIrena Szewińska   Polen 52,00 Q
5 Hartley, DonnaDonna Hartley   Storbritannien 52,29
6 Bottiglieri, RitaRita Bottiglieri   Italien 52,51
7 Berg, RegineRegine Berg   Belgien 53,14
8 Sadowick, JoyceJoyce Sadowick   Kanada 53,14

SemifinalerRedigera

Heat 1Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Szewińska, IrenaIrena Szewińska   Polen 50,48 Q OR
2 Streidt, EllenEllen Streidt   Östtyskland 50,51 Q
3 Ingram, SheilaSheila Ingram   USA 50,90 Q
4 Salin, RiittaRiitta Salin   Finland 51,26 Q
5 Kearney, BethanieBethanie Kearney   Australien 51,44
6 Aksjonova, LjudmilaLjudmila Aksjonova   Sovjetunionen 51,55
7 Casapicola, ChristianeChristiane Casapicola   Österrike 52,20
i.u. Koch, MaritaMarita Koch   Östtyskland DNS

Heat 2Redigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
1 Bryant, RosalynRosalyn Bryant   USA 50,62 Q
2 Lathan, ChristinaChristina Lathan   Östtyskland 50,86 Q
3 Wilmi-Häggman, PirjoPirjo Wilmi-Häggman   Finland 51,03 Q
4 Sapenter, DebraDebra Sapenter   USA 51,34 Q
5 Iljina, NadezjdaNadezjda Iljina   Sovjetunionen 51,42
6 Burnard, VernaVerna Burnard   Australien 51,71
7 Wilden, RitaRita Wilden   Västtyskland 51,82
8 Sokolova (friidrottare), NataljaNatalja Sokolova (friidrottare)   Sovjetunionen 51,95

FinalRedigera

Placering Idrottare Nation Tid Noteringar
  Szewińska, IrenaIrena Szewińska   Polen 49,29 WR OR
  Lathan, ChristinaChristina Lathan   Östtyskland 50,51
  Streidt, EllenEllen Streidt   Östtyskland 50,55
4 Wilmi-Häggman, PirjoPirjo Wilmi-Häggman   Finland 50,56
5 Bryant, RosalynRosalyn Bryant   USA 50,65
6 Ingram, SheilaSheila Ingram   USA 50,90
7 Salin, RiittaRiitta Salin   Finland 50,98
8 Sapenter, DebraDebra Sapenter   USA 51,66

ReferenserRedigera