Öppna huvudmenyn

Världscupen i längdåkning 1992/1993

säsongen 1992–1993 av Världscupen i längdåkning
Cross country skiing pictogram.svg Världscupen i längdskidåkning 1992/1993 Cross country skiing pictogram.svg
Segrare
Totalt Ljubov Jegorova, Ryssland Ryssland (damer) Bjørn Dæhlie, Norge Norge (herrar)
<<< 1991/1992 1993/1994 >>>

Världscupen i längdskidåkning 1992/1993 startade i Ramsau am Dachstein, Steiermark, Österrike den 12 december 1992 och avslutades i Štrbské Pleso, Slovakien den 20 mars 1993. Bjørn Dæhlie från Norge vann herrarnas totalcup, medan Ljubov Jegorova från Ryssland vann damernas dito.

Innehåll

TävlingskalenderRedigera

HerrarRedigera

Placering Datum Plats Distans Etta Tvåa Trea
1. 12 december 1992   Ramsau 10 kilometer fristil   Vegard Ulvang   Vladimir Smirnov   Václav Korunka
2. 13 december 1992   Ramsau 15 kilometer klassisk stil   Bjørn Dæhlie   Vegard Ulvang   Vladimir Smirnov
3. 18 december 1992   Val di Fiemme 30 kilometer fristil   Vladimir Smirnov   Michail Botvinov   Aleksej Prokurorov
4. 20 december 1992   Val di Fiemme Stafett 4 × 10 kilometer - - -
5. 3 januari 1993   Kavgolovo 30 kilometer klassisk stil   Bjørn Dæhlie   Michail Botvinov   Torgny Mogren
6. 9 januari 1993   Ulrichen 15 kilometer klassisk stil   Marco Albarello   Vegard Ulvang   Bjørn Dæhlie
7. 10 januari 1993   Ulrichen Stafett 4 x 10 kilometer - - -
8. 16 januari 1993   Bohinj 15 kilometer fristil   Vladimir Smirnov   Torgny Mogren   Bjørn Dæhlie
VM 19 februari - 28 februari 1993   Falun Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1993
9. 5 mars 1993   Lahtis Stafett 4 x 10 kilometer - - -
10. 6 mars 1993   Lahtis 30 kilometer fristil   Torgny Mogren   Vladimir Smirnov   Václav Korunka
11. 10 mars 1993   Lillehammer Stafett 4 x 10 kilometer - - -
12. 13 mars 1993   Oslo 50 kilometer klassisk stil   Aleksej Prokurorov   Gudmund Skjeldal   Sture Sivertsen
13. 19 mars 1993   Štrbské Pleso 15 kilometer klassisk stil   Bjørn Dæhlie   Marco Albarello   Silvio Fauner
14. 20 mars 1993   Štrbské Pleso Stafett 4 x 10 kilometer - - -

DamerRedigera

Placering Datum Plats Distans Etta Tvåa Trea
1. 12 december 1992   Ramsau 5 kilometer klassisk stil   Kateřina Neumannová   Jelena Välbe   Larisa Lazutina
2. 18 december 1992   Val di Fiemme 15 kilometer fristil   Ljubov Jegorova   Larisa Lazutina   Jelena Välbe
3. 20 december 1992   Val di Fiemme Stafett 4 × 5 kilometer - - -
4. 3 januari 1993   Kavgolovo 30 kilometer klassisk stil   Ljubov Jegorova   Jelena Välbe   Trude Dybendahl
5. 9 januari 1993   Ulrichen 15 kilometer klassisk stil   Jelena Välbe   Marja-Liisa Kirvesniemi   Stefania Belmondo
6. 10 januari 1993   Ulrichen Stafett 4 x 5 kilometer - - -
7. 16 januari 1993   Cogne 10 kilometer fristil   Stefania Belmondo   Jelena Välbe   Ljubov Jegorova
8. 17 januari 1993   Cogne Stafett 4 x 5 kilometer - - -
VM 19 februari - 28 februari 1993   Falun Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1993
9. 6 mars 1993   Lahtis 5 kilometer fristil   Ljubov Jegorova   Manuela Di Centa   Stefania Belmondo
10. 9 mars 1993   Lillehammer 5 kilometer klassisk stil   Trude Dybendahl   Ljubov Jegorova   Manuela Di Centa
11. 10 mars 1993   Lillehammer 5 kilometer klassisk stil   Ljubov Jegorova   Manuela Di Centa   Jelena Välbe
12. 13 mars 1993   Oslo Stafett 4 x 5 kilometer - - -
13. 19 mars 1993   Štrbské Pleso 10 kilometer klassisk stil   Jelena Välbe   Ljubov Jegorova   Manuela Di Centa
14. 20 mars 1993   Štrbské Pleso Stafett 4 x 5 kilometer - - -

SlutställningRedigera

HerrarRedigera

Totalcupen
Placering Åkare Poäng
1.   Bjørn Dæhlie 696
2.   Vladimir Smirnov 649
3.   Vegard Ulvang 576
4.   Torgny Mogren 488
5.   Marco Albarello 351
6.   Silvio Fauner 308
7.   Michail Botvinov 292
8.   Sture Sivertsen 285
9.   Aleksej Prokurorov 251
10.   Terje Langli 234
. . .
88.   Wiesław Cempa 5

DamerRedigera

Totalcupen
Placering Åkare Poäng
1.   Ljubov Jegorova 760
2.   Jelena Välbe 710
3.   Stefania Belmondo 596
4.   Larisa Lazutina 519
5.   Manuela Di Centa 511
6.   Trude Dybendahl 396
7.   Kateřina Neumannová 356
8.   Marja-Liisa Kirvesniemi 286
9.   Marjut Rolig 285
10.   Anita Moen 259
. . .
34.   Małgorzata Ruchała 57
38.   Bernadetta Bocek 45
45.   Dorota Kwaśny 18

KällorRedigera