Världscupen i hastighetsåkning på skridskor

internationell tävling i hastighetsåkning på skridskor under norra halvklotets vinter

Världscupen i hastighetsåkning på skridskor, som anordnas av det internationella skridskosportförbundet, hade premiär säsongen 1985/1986 och är en serie tävlingar i hastighetsåkning på skridskor, anpassad efter norra halvklotets vinter.

Världscupen i hastighetsåkning på skridskor
Sport(er)Hastighetsåkning på skridskor
PlatsHela världen
TidpunktNovember-mars (över årsskiftet)
År1985/1986- (herrar och damer)
Geografisk omfattningHela världen

SlutsegrareRedigera

HerrarRedigera

Säsong 500 meter 1 000 meter 1 500 meter 5 000 / 10 000 meter Lagjaktstart
1985/1986   Dan Jansen   Dan Jansen   Michael Hadschieff   Dave Silk
1986/1987   Nick Thometz   Nick Thometz   Hans Magnusson   Geir Karlstad
1987/1988   Dan Jansen   Uwe-Jens Mey   André Hoffmann   Tomas Gustafson
1988/1989   Uwe-Jens Mey   Uwe-Jens Mey   Eric Flaim
  Michael Hadschieff
  Gerard Kemkers
1989/1990   Uwe-Jens Mey   Uwe-Jens Mey   Johann Olav Koss   Bart Veldkamp
1990/1991   Uwe-Jens Mey   Igor Zjelezovski   Johann Olav Koss   Johann Olav Koss
1991/1992   Dan Jansen   Igor Zjelezovski   Falko Zandstra   Geir Karlstad
1992/1993   Dan Jansen   Igor Zjelezovski   Rintje Ritsma   Bart Veldkamp
1993/1994   Dan Jansen   Dan Jansen   Falko Zandstra   Johann Olav Koss
1994/1995   Hiroyasu Shimizu   Yukinori Miyabe   Neal Marshall   Rintje Ritsma
1995/1996   Manabu Horii   Ådne Søndrål   Hiroyuki Noake   Rintje Ritsma
1996/1997   Hiroyasu Shimizu   Manabu Horii   Rintje Ritsma   Rintje Ritsma
1997/1998   Jeremy Wotherspoon   Jeremy Wotherspoon   Ids Postma   Gianni Romme
1998/1999   Jeremy Wotherspoon   Jeremy Wotherspoon   Ådne Søndrål   Bart Veldkamp
1999/2000   Jeremy Wotherspoon   Jeremy Wotherspoon   Ådne Søndrål   Gianni Romme
2000/2001   Hiroyasu Shimizu   Jeremy Wotherspoon   Aleksandr Kibalko   Gianni Romme
2001/2002   Jeremy Wotherspoon   Jeremy Wotherspoon   Ådne Søndrål   Gianni Romme
2002/2003   Jeremy Wotherspoon   Erben Wennemars   Jevgenij Lalenkov   Carl Verheijen
2003/2004   Jeremy Wotherspoon   Erben Wennemars   Mark Tuitert   Bob de Jong
2004/2005   Jeremy Wotherspoon   Erben Wennemars   Mark Tuitert   Øystein Grødum
2005/2006   Lee Kang-Seok   Shani Davis   Chad Hedrick   Chad Hedrick
2006/2007   Tucker Fredricks   Erben Wennemars   Erben Wennemars   Sven Kramer
2007/2008   Jeremy Wotherspoon   Shani Davis   Shani Davis   Håvard Bøkko
2008/2009   Yu Fengtong   Shani Davis   Shani Davis   Sven Kramer
2009/2010   Tucker Fredricks   Shani Davis   Shani Davis   Håvard Bøkko   Norge
2010/2011   Lee Kang-Seok   Stefan Groothuis   Shani Davis   Bob de Jong   Norge

DamerRedigera

Säsong 500 meter 1 000 meter 1 500 meter 3 000 / 5 000 meter Lagjaktstart
1985/1986   Christa Rothenburger   Karin Kania   Annette Carlén-Karlsson   Andrea Ehrig
1986/1987   Bonnie Blair   Bonnie Blair   Yvonne van Gennip   Yvonne van Gennip
1987/1988   Christa Rothenburger   Christa Rothenburger   Bonnie Blair   Gabi Zange-Schönbrunn
1988/1989   Christa Luding-Rothenburger   Angela Hauck-Stahnke   Constanze Moser-Scandolo   Heike Schalling
1989/1990   Bonnie Blair
  Angela Stahnke
  Seiko Hashimoto   Jacqueline Börner   Gunda Kleemann
1990/1991   Kyoko Shimazaki   Monique Garbrecht   Gunda Kleemann   Heike Warnicke-Schalling
1991/1992   Bonnie Blair   Bonnie Blair   Gunda Niemann   Gunda Niemann
1992/1993   Ye Qiaobo   Bonnie Blair   Gunda Niemann   Gunda Niemann
1993/1994   Bonnie Blair   Bonnie Blair   Emese Hunyady   Gunda Niemann
1994/1995   Bonnie Blair   Bonnie Blair   Gunda Niemann   Gunda Niemann
1995/1996   Svetlana Zhurova   Chris Witty   Gunda Niemann   Gunda Niemann
1996/1997   Xue Ruihong   Franziska Schenk   Gunda Niemann   Tonny de Jong
1997/1998   Catriona LeMay Doan   Monique Garbrecht-Enfeldt   Gunda Niemann-Stirnemann   Gunda Niemann-Stirnemann
1998/1999   Catriona LeMay Doan   Monique Garbrecht-Enfeldt   Gunda Niemann-Stirnemann   Gunda Niemann-Stirnemann
1999/2000   Monique Garbrecht-Enfeldt   Monique Garbrecht-Enfeldt   Gunda Niemann-Stirnemann   Gunda Niemann-Stirnemann
2000/2001   Catriona LeMay Doan   Monique Garbrecht-Enfeldt   Anni Friesinger   Gunda Niemann-Stirnemann
2001/2002   Catriona LeMay Doan   Sabine Völker   Anni Friesinger   Anni Friesinger
2002/2003   Monique Garbrecht-Enfeldt   Monique Garbrecht-Enfeldt   Cindy Klassen   Claudia Pechstein
2003/2004   Wang Manli   Jennifer Rodriguez   Anni Friesinger   Claudia Pechstein
2004/2005   Wang Manli   Chiara Simionato   Cindy Klassen   Claudia Pechstein
2005/2006   Jenny Wolf   Anni Friesinger   Cindy Klassen   Cindy Klassen
2006/2007   Jenny Wolf   Chiara Simionato   Ireen Wüst   Martina Sáblíková
2007/2008   Jenny Wolf   Anni Friesinger   Kristina Groves   Martina Sáblíková
2008/2009   Jenny Wolf   Christine Nesbitt   Kristina Groves   Martina Sáblíková
2009/2010   Jenny Wolf   Christine Nesbitt   Kristina Groves   Martina Sáblíková   Kanada
2010/2011   Jenny Wolf   Heather Richardson   Christine Nesbitt   Martina Sáblíková   Nederländerna


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.