United States Capitol Complex är ett område i den amerikanska huvudstaden Washington, D.C. där delar av den amerikanska federala statsmakten återfinns. Byggnaderna och Kapitolium förbinds under jord av United States Capitol subway system.

United States Capitol Complex
CapitolComplexAerialView.jpg
Flygbild över United States Capitol Complex i juli 2006.
Plats
USA Washington, D.C., USA
Koordinater:
38°53′27″N 77°0′26″V / 38.89083°N 77.00722°V / 38.89083; -77.00722
Områdesareal
~1,1 kvadratkilometer
Ägare
Architect of the Capitol
Byggstart
18 september 1793
Detaljkarta över United States Capitol Complex. De gröna och ljusgula områdena tillhör USCC.

Området drivs och underhålls av den federala myndigheten Architect of the Capitol och bevakas av United States Capitol Police[1].

EgendomarRedigera

United States Capitol Complex består av följande egendomar:

MinnesmärkenRedigera

Namn
  James A. Garfield Monument[2]
  Peace Monument[3]
  Ulysses S. Grant Memorial[4]

ParkerRedigera

Namn
  Bartholdi Park[5]
  Lower Senate Park
  Spirit of Justice Park[6]
  United States Botanic Garden[7]
  Upper Senate Park

USA:s federala domstolarRedigera

Namn
  Thurgood Marshall Federal Judiciary Building[8]
  United States Supreme Court Building[9]

USA:s kongressRedigera

Namn
  Kapitolium[10]

USA:s kongressbibliotekRedigera

Namn
  James Madison Memorial Building[11]
  John Adams Building[12]
  Thomas Jefferson Building[13]

USA:s representanthusRedigera

Namn
  Cannon House Office Building[14]
  Ford House Office Building[15]
  Longworth House Office Building[16]
  Rayburn House Office Building[17]

USA:s senatRedigera

Namn
  Daniel Webster Senate Page Residence
  Dirksen Senate Office Building[18]
  Hart Senate Office Building[19]
  Russell Senate Office Building[20]

Övriga byggnaderRedigera

Namn
  Capitol Power Plant[21]
  Capitol Visitor Center[22]

ReferenserRedigera

  1. ^ ”The Department”. USCP.gov. https://www.uscp.gov/the-department. 
  2. ^ ”The Garfield Monument”. AOC.gov. Arkiverad från originalet den 25 januari 2017. https://web.archive.org/web/20170125121108/https://www.aoc.gov/capitol-grounds/garfield-monument. Läst 1 februari 2017. 
  3. ^ ”The Peace Monument”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-grounds/peace-monument. 
  4. ^ ”Ulysses S. Grant Memorial”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-grounds/ulysses-s-grant-memorial. 
  5. ^ ”Bartholdi Park and Fountain”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/bartholdi-park-and-fountain. 
  6. ^ ”Norton gets improvements to Spirit of Justice Park near Capitol”. House.gov. https://norton.house.gov/media-center/press-releases/norton-gets-improvements-to-spirit-of-justice-park-near-capitol. 
  7. ^ ”U.S. Botanic Garden”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/us-botanic-garden. 
  8. ^ ”Thurgood Marshall Federal Judiciary Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/thurgood-marshall-federal-judiciary-building. 
  9. ^ ”Supreme Court Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/supreme-court-building. 
  10. ^ ”U.S. Capitol Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/us-capitol-building. 
  11. ^ ”James Madison Memorial Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/james-madison-memorial-building. 
  12. ^ ”John Adams Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/john-adams-building. 
  13. ^ ”Thomas Jefferson Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/thomas-jefferson-building. 
  14. ^ ”Cannon House Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/cannon-house-office-building. 
  15. ^ ”Ford House Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/ford-house-office-building. 
  16. ^ ”Longworth House Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/longworth-house-office-building. 
  17. ^ ”Rayburn House Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/rayburn-house-office-building. 
  18. ^ ”Dirksen Senate Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/dirksen-senate-office-building. 
  19. ^ ”Hart Senate Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/hart-senate-office-building. 
  20. ^ ”Russell Senate Office Building”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/russell-senate-office-building. 
  21. ^ ”Capitol Power Plant”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/capitol-power-plant. 
  22. ^ ”U.S. Capitol Visitor Center”. AOC.gov. https://www.aoc.gov/capitol-buildings/us-capitol-visitor-center. 

Externa länkarRedigera