Öppna huvudmenyn

Intertotocupen 2005 var 2005 års upplaga av Intertotocupen (eller Tipscupen). Det spelades fem rundor (inklusive finalerna) och tre lag kvalificerade sig för Uefacupen 2005/2006.

Intertotocupen 2005
Intertotocupen
0
Kvalificerades för
Uefacupen 2005/06
Frankrike Lens
Frankrike Marseille
Tyskland Hamburg
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2004 2006

Omgång 1Redigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Beitar Jerusalem   6–4   Sileks Kratovo 4–3 2–1
Bohemian   2–3   Gent 1–0 1–3
Tiligul Tiraspol   2–9   Pogoń Szczecin 0–3 2–6
Valletta   2–7   Budućnost Podgorica 0–5 2–2
Trans Narva   1–2   Lokeren 0–2 1–0
Victoria Rosport   2–5   IFK Göteborg 1–2 1–3
Dinamo Tirana   3–5   Varteks 2–1 1–4
Slaven Belupo   2–0   Drava Ptuj 1–0 1–0
Ararat Jerevan   1–9   Neuchâtel Xamax 1–3 0–6
Ecomax Cluj   7–3   Vėtra 3–2 4–1
Olympiakos Nicosia   00–16   Gloria Bistrița 0–5 0–11
Skála ÍF   0–3   Tampere United 0–2 0–1
Vasas   0–2   Dubnica 0–0 0–2
Žalgiris   2–0   Lisburn Distillery 1–0 1–0
Karvan   1–4   Lech Poznań 1–2 0–2
Rànger's   1–6   Sturm Graz 1–1 0–5
Bangor City   1–4   Dinaburg 1–2 0–2
Smederevo   1–3   Pobeda 0–1 1–2
Neman Grodno   0–1   Tescoma Zlín 0–1 0–0
Lombard-Pápa   3–1   WIT Georgia 2–1 1–0
Inter Åbo   4–0   ÍA 0–0 4–0

Omgång 2Redigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Sigma Olomouc   1–0   Pogoń Szczecin 1–0 0–0
Ecomax Cluj   00001–1 (str.)   Athletic Bilbao 1–0 0–1
Wolfsburg   5–0   Sturm Graz 2–2 3–1
Deportivo La Coruña   4–2   Budućnost Podgorica 3–0 1–2
Ankaraspor   1–4   Dubnica 0–4 1–0
Slovan Liberec   7–2   Beitar Jerusalem 5–1 2–1
Saint-Étienne   3–2   Neuchâtel Xamax 1–1 2–1
Gent   1–0   Tescoma Zlín 1–0 0–0
Hamburg   8–2   Pobeda 4–1 4–1
Slaven Belupo   4–2   Gloria Bistrița 3–2 1–0
Lokeren   3–5   Young Boys 1–4 2–1
Varteks   6–5   Tampere United 4–3 2–2
Inter Åbo   1–0   Charleroi 1–0 0–0
Lombard-Pápa   2–4   IFK Göteborg 2–3 0–1
Žalgiris   3–2   Dinaburg 2–0 1–2
Lens   3–1   Lech Poznań 2–1 1–0

Omgång 3Redigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Deportivo La Coruña   4–0   Slaven Belupo 1–0 3–0
Egaleo   4–5   Žalgiris 1–3 3–2
Borussia Dortmund   00001–1 (BM)   Sigma Olomouc 1–1 0–0
Young Boys   3–5   Marseille 2–3 1–2
Varteks   2–5   Lens 1–1 1–4
Roda   00001–1 (BM)   Slovan Liberec 0–0 1–1
União de Leiria   0–3   Hamburg 0–1 0–2
Gent   0–2   Valencia 0–0 0–2
Dubnica   1–5   Newcastle United 1–3 0–2
Lazio   4–1   Tampere United 3–0 1–1
IFK Göteborg   0–4   Wolfsburg 0–2 0–2
Ecomax Cluj   00003–3 (BM)   Saint-Étienne 1–1 2–2

SlutspelRedigera

SemifinalerRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Valencia   4–0   Roda 4–0 0–0
Žalgiris   2–7   Ecomax Cluj 1–2 1–5
Sligma Olomouc   0–4   Hamburg 0–1 0–3
Deportivo La Coruña   4–2   Newcastle United 2–1 2–1
Wolfsburg   0–4   Lens 0–0 0–4
Lazio   1–4   Marseille 1–1 0–3

FinalerRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Ecomax Cluj   2-4   Lens 1–1 1–3
Deportivo La Coruña   3–5   Marseille 2-0 1–5
Hamburg   1–0   Valencia 1–0 0–0

Se ävenRedigera


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.