Öppna huvudmenyn

Storbritannien i olympiska sommarspelen 1980

Storbritannien deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 219 deltagare, 148 män och 70 kvinnor, vilka deltog i 145 tävlingar i 14 sporter. Landet deltog inte i den av USA ledda bojkotten mot spelen, men visade sitt stöd genom att tävla under den olympiska flaggan istället för den egna flaggan. Storbritannien slutade på nionde plats i medaljligan, med fem guldmedaljer och 21 medaljer totalt.

Storbritannien i olympiska spelen
Storbritannien IOK-landskod

GBR
KommittéBritish Olympic Association
Olympiska sommarspelen 1980 i Moskva
Deltagare219 deltagare i 14 sporter
 • Damer70
 • Herrar149
FanbärareRichard Palmer
Medaljsummering
Guld
5
Silver
7
Brons
9
Totalt
21

Placering
9:e
Storbritannien i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Storbritannien i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Storbritannien i andra olympiska spel
1906

MedaljerRedigera

Medalj Namn Sport Gren
  Allan Wells Friidrott Herrarnas 100 meter
  Steve Ovett Friidrott Herrarnas 800 meter
  Sebastian Coe Friidrott Herrarnas 1 500 meter
  Daley Thompson Friidrott Herrarnas tiokamp
  Duncan Goodhew Simning Herrarnas 100 meter bröstsim
  Allan Wells Friidrott Herrarnas 200 meter
  Sebastian Coe Friidrott Herrarnas 800 meter
  Neil Adams Judo Herrarnas lättvikt
  Duncan McDougall
Allan Whitwell
Henry Clay
Chris Mahoney
Andrew Justice
John Pritchard
Malcolm McGowan
Richard Stanhope
Colin Moynihan
Rodd Herrarnas åtta med styrman
  Sharron Davies Simning Damernas 400 meter medley
  Helen Jameson
Margaret Kelly
Ann Osgerby
June Croft
Simning Damernas 4 x 100 meter medley
  Philip Hubble Simning Herrarnas 200 meter fjäril
  Tony Willis Boxning Lätt weltervikt
  Heather Hunte
Kathy Smallwood
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
Friidrott Damernas 4 x 100 meter stafett
  Linsey MacDonald
Michelle Probert
Joslyn Hoyte-Smith
Donna Hartley
Friidrott Damernas 4 x 400 meter stafett
  Steve Ovett Friidrott Herrarnas 1 500 meter
  Gary Oakes Friidrott Herrarnas 400 meter häck
  Arthur Mapp Judo Herrarnas öppna klass
  Charles Wiggin
Malcolm Carmichael
Rodd Herrarnas tvåa utan styrman
  John Beattie
Ian McNuff
David Townsend
Martin Cross
Rodd Herrarnas fyra utan styrman
  Gary Abraham
Duncan Goodhew
David Lowe
Martin Smith
Simning Herrarnas 4 x 100 meter medley

BoxningRedigera

Flugvikt

Bantamvikt

Fjädervikt

Lättvikt

Lätt weltervikt

BrottningRedigera

BågskytteRedigera

Damernas individuella tävling

Herrarnas individuella tävling

CyklingRedigera

FriidrottRedigera

Herrarnas 100 meter

  • Allan Wells
    • Heat — 10,35
    • Kvartsfinal — 10,11
    • Semifinal — 10,27
    • Final — 10,25 (→   Guld)
  • Cameron Sharp
    • Heat — 10,38
    • Kvartsfinal — 10,38
    • Semifinal — 10,60 (→ Gick inte vidare)
  • Drew McMaster
    • Heat — 10,43
    • Kvartsfinal — 10,42 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 800 meter

  • Steve Ovett
    • Heat — 1:49,4
    • Semifinal — 1:46,6
    • Final — 1:45,4 (→   Guld)
  • Sebastian Coe
    • Heat — 1:48,5
    • Semifinal — 1:46,7
    • Final — 1:45,9 (→   Silver)
  • Dave Warren
    • Heat — 1:49,9
    • Semifinal — 1:47,2
    • Final — 1:49,3 (→ 8:e plats)

Herrarnas 1 500 meter

  • Sebastian Coe
    • Heat — 3:40,1
    • Semifinal — 3:39,4
    • Final — 3:38,4 (→   Guld)
  • Steve Ovett
    • Heat — 3:36,8
    • Semifinal — 3:43,1
    • Final — 3:39,0 (→   Brons)
  • Steve Cram
    • Heat — 3:44,1
    • Semifinal — 3:43,6
    • Final — 3:41,0 (→ 8:e plats)

Herrarnas 10 000 meter

  • Mike McLeod
    • Heat — 28:57,3
    • Final — 28:40,8 (→ 12:e plats)

Herrarnas maraton

  • David Black
    • Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
  • Bernie Ford
    • Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
  • Ian Thompson
    • Final — fullföljde inte (→ ingen placering)

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas 110 meter häck

  • Mark Holtom
    • Heat — 13,83
    • Semifinal — 13,94 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter häck

  • Gary Oakes
    • Heat — 50,39
    • Semifinal — 50,07
    • Final — 49,11 (→   Brons)

Herrarnas 3 000 meter hinder

  • Colin Reitz
    • Heat — 8:35,3
    • Semifinal — 8:29,8 (→ Gick inte vidare)
  • Roger Hackney
    • Heat — 8:36,4
    • Semifinal — 8:29,2 (→ Gick inte vidare)
  • Tony Staynings
    • Heat — 8:47,5
    • Semifinal — 8:52,3 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas stavhopp

  • Brian Hooper
    • Kval — 5,35 m
    • Final — 5,35 m (→ 11:e plats)

Herrarnas höjdhopp

  • Mark Naylor
    • Kval — 2,21 m
    • Final — 2,21 m (→ 9:e plats)

Herrarnas tresteg

  • Keith Connor
    • Kval — 16,57 m
    • Final — 16,87 m (→ 4:e plats)

Herrarnas kulstötning

  • Geoff Capes
    • Kval — 19,75 m
    • Final — 20,50 m (→ 5:e plats)

Herrarnas spjutkastning

  • David Ottley
    • Kval — 77,20 m (→ Gick inte vidare, 14:e plats)

Herrarnas släggkastning

  • Chris Black
    • Kval — 66,74 m (→ Gick inte vidare, 14:e plats)

Herrarnas tiokamp

Herrarnas 20 km gång

Herrarnas 50 km gång

Damernas 100 meter

  • Kathy Smallwood-Cook
    • Heat — 11,37
    • Kvartsfinal — 11,24
    • Semifinal — 11,30
    • Final — 11,28 (→ 6:e plats)
  • Heather Hunte-Oakes
    • Heat — 11,40
    • Kvartsfinal — 11,25
    • Semifinal — 11,36
    • Final — 11,34 (→ 8:e plats)
  • Sonia Lannaman
    • Heat — 11,58
    • Kvartsfinal — 11,20
    • Semifinal — 11,38 (→ Gick inte vidare)

Damernas 800 meter

Damernas 1 500 meter

Damernas 100 meter häck

  • Shirley Strong
    • Heat — 13,39
    • Semifinal — 13,12 (→ Gick inte vidare)

Damernas höjdhopp

Damernas längdhopp

  • Sue Reeve
    • Kval — 6,48 m
    • Final — 6,46 m (→ 10:e plats)

Damernas diskuskastning

  • Meg Ritchie
    • Kval — 58,66 m
    • Final — 61,16 m (→ 9:e plats)

Damernas spjutkastning

Damernas kulstötning

Damernas femkamp

  • Judy Livermore — 4304 poäng (→ 13:e plats)
    1. 100 meter — 13,57 s
    2. Kulstötning — 13,56 m
    3. Höjdhopp — 1,77 m
    4. Längdhopp — 5,71 m
    5. 800 meter — 2:25,30
  • Susan Longden — 4234 poäng (→ 15:e plats)
    1. 100 meter — 14,10 s
    2. Kulstötning — 11,47 m
    3. Höjdhopp — 1,74 m
    4. Längdhopp — 6,09 m
    5. 800 meter — 2:19,60
  • Yvette Wray — 4159 poäng (→ 16:e plats)
    1. 100 meter — 13,78 s
    2. Kulstötning — 12,01 m
    3. Höjdhopp — 1,65 m
    4. Längdhopp — 5,60 m
    5. 800 meter — 2:15,90

FäktningRedigera

GymnastikRedigera

JudoRedigera

KanotsportRedigera

Modern femkampRedigera

Herrarnas individuella tävling

Herrarnas lagtävling

  • Nightingale, Whiteside och Clark — 15,062 poäng, 8:e plats

RoddRedigera

Herrarnas singelsculler

Herrarnas dubbelsculler

Herrarnas tvåa utan styrman

Herrarnas tvåa med styrman

  • N Christie, J Macleod, D Webb
    • (→ 9:e plats)

Herrarnas fyra utan styrman

Herrarnas fyra med styrman

Herrarnas åtta med styrman

Damernas singelsculler

  • B Mitchell
    • (→ 5:e plats)

Damernas dubbelsculler

  • S Hanscombe, A Ayling
    • (→ 7:e plats)

Damernas fyra med styrman

  • P Janson, B Buckley, P Bird-Hart, J Cross, S Brown
    • (→ 6:e plats)

Damernas åtta med styrman

  • G Hodges, J Toch, P Sweet, L Clark, E Paton, R Clugston, N Boyes, B Jones, P Wright
    • (→ 5:e plats)

SimhoppRedigera

Herrarnas 3 m
  • Christopher Snode
    • Kval — 557,10 poäng (→ 5:e plats)
    • Final — 844,470 poäng (→ 6:e plats)
Herrarnas 10 m
  • Martyn Brown
    • Kval — 380,91 poäng (→ 19:e plats, gick inte vidare)

SimningRedigera

TyngdlyftningRedigera

KällorRedigera