Öppna huvudmenyn

Herrdubbel i bordtennis vid olympiska sommarspelen 2000

MedaljörerRedigera

TurneringenRedigera

KvalRedigera

Spelades 16 september
  Hugo Hoyama & Carlos Kawai (BRA) 2 - 0   David Kaci & Farid Oulami (ALG)
21-11 21-16
  Brett Clarke & Jeff Plumb (AUS) 2 - 0   Francisco Arado & Ruben Arado (CUB)
21-12 22-20
  Jorge Gambra Said & Augusto Morales Marengo (CHI) 2 - 1   Anton Suseno & Ismu Harinto (INA)
21-8 15-21 21-14
  Todd Sweeris & David Zhuang (USA) 2 - 1   Ashraf Helmy & El Sayed Lashin (EGY)
21-10 17-21 21-18

GruppspelRedigera

Grupp ARedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Damien Eloi & Christophe Legout (FRA) 2 - 1   Johnny Huang & Kurt Liu (CAN)
11-21 22-20 21-14
  Johnny Huang & Kurt Liu (CAN) 2 - 1   Song Liu & Pablo Tabachnik (ARG)
21-12 18-21 21-15
  Damien Eloi & Christophe Legout (FRA) 2 - 0   Song Liu & Pablo Tabachnik (ARG)
21-15 21-10
Spelare Vinster Förluster
  Damien Eloi & Christophe Legout (FRA) 2 0
  Johnny Huang & Kurt Liu (CAN) 1 1
  Song Liu & Pablo Tabachnik (ARG) 0 2

Grupp BRedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Trinko Keen & Danny Heister (NED) 2 - 1   Nosiru Kazeem & Segun Toriola (NGR)
12-21 21-19 21-15
  Trinko Keen & Danny Heister (NED) 2 - 0   Chetan Baboor & Ramam Subramanyan (IND)
21-17 21-14
  Nosiru Kazeem & Segun Toriola (NGR) 2 - 1   Chetan Baboor & Ramam Subramanyan (IND)
26-24 17-21 21-18
Spelare Vinster Förluster
  Trinko Keen & Danny Heister (NED) 2 0
  Nosiru Kazeem & Segun Toriola (NGR) 1 1
  Chetan Baboor & Ramam Subramanyan (IND) 0 2

Grupp CRedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Yuk Cheung & Chu Yan Leung (HKG) 2 - 1   Kalinikos Kreanga & Ntaniel Tsiokas (GRE)
21-14 14-21 21-14
  Kalinikos Kreanga & Ntaniel Tsiokas (GRE) 2 - 0   Simon Gerada & Mark Smythe (AUS)
21-7 21-19
  Yuk Cheung & Chu Yan Leung (HKG) 2 - 0   Simon Gerada & Mark Smythe (AUS)
21-13 21-17
Spelare Vinster Förluster
  Yuk Cheung & Chu Yan Leung (HKG) 2 0
  Kalinikos Kreanga & Ntaniel Tsiokas (GRE) 1 1
  Simon Gerada & Mark Smythe (AUS) 0 2

Grupp DRedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Michael Maze & Finn Tugwell (DEN) 2 - 0   Yinghua Cheng & Khoa Nguyen (USA)
21-12 21-7
  Koji Matsushita & Hiroshi Shibutani (JPN) 2 - 0   Yinghua Cheng & Khoa Nguyen (USA)
21-8 21-13
  Michael Maze & Finn Tugwell (DEN) 2 - 0   Koji Matsushita & Hiroshi Shibutani (JPN)
21-13 21-10
Spelare Vinster Förluster
  Michael Maze & Finn Tugwell (DEN) 2 0
  Koji Matsushita & Hiroshi Shibutani (JPN) 1 1
  Yinghua Cheng & Khoa Nguyen (USA) 0 2

Grupp ERedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Seiko Iseki & Toshio Tasaki (JPN) 2 - 0   Jean-Michel Saive & Philippe Saive (BEL)
21-10 21-11
  Jean-Michel Saive & Philippe Saive (BEL) 2 - 0   Jorge Gambra Said & Augusto Morales Marengo (CHI)
21-18 21-14
  Seiko Iseki & Toshio Tasaki (JPN) 2 - 0   Jorge Gambra Said & Augusto Morales Marengo (AUS)
21-10 21-8
Spelare Vinster Förluster
  Seiko Iseki & Toshio Tasaki (JPN) 2 0
  Jean-Michel Saive & Philippe Saive (BEL) 1 1
  Jorge Gambra Said & Augusto Morales Marengo (CHI) 0 2

Grupp FRedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Fredrik Håkansson & Peter Karlsson (SWE) 2 - 1   Todd Sweeris & David Zhuang (USA)
14-21 21-10 21-9
  Fredrik Håkansson & Peter Karlsson (SWE) 2 - 0   Vladimir Samsonov & Evgeny Shchetinin (BLR)
25-23 21-18
  Vladimir Samsonov & Evgeny Shchetinin (BLR) 2 - 0   Todd Sweeris & David Zhuang (USA)
21-14 21-18
Spelare Vinster Förluster
  Fredrik Håkansson & Peter Karlsson (SWE) 2 0
  Vladimir Samsonov & Evgeny Shchetinin (BLR) 1 1
  Todd Sweeris & David Zhuang (USA) 0 2

Grupp GRedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Lucjan Blaszczyk & Tomasz Krzeszewski (POL) 2 - 0   Petr Korbel & Josef Plachy (CZE)
21-11 21-18
  Hugo Hoyama & Carlos Kawai (BRA) 2 - 0   Petr Korbel & Josef Plachy (CZE)
21-17 21-17
  Lucjan Blaszczyk & Tomasz Krzeszewski (POL) 2 - 0   Hugo Hoyama & Carlos Kawai (BRA)
21-13 21-15
Spelare Vinster Förluster
  Lucjan Blaszczyk & Tomasz Krzeszewski (POL) 2 0
  Hugo Hoyama & Carlos Kawai (BRA) 1 1
  Petr Korbel & Josef Plachy (CZE) 0 2

Grupp HRedigera

Spelades 16 september och 18 september
  Slobodan Grujic & Ilija Lupulesku (YUG) 2 - 0   Brett Clarke & Jeff Plumb (AUS)
21-8 21-7
  Timo Boll & Jörg Rosskopf (GER) 2 - 0   Brett Clarke & Jeff Plumb (AUS)
21-10 21-10
  Slobodan Grujic & Ilija Lupulesku (YUG) 2 - 0   Timo Boll & Jörg Rosskopf (GER)
21-18 21-18
Par Vinster Förluster
  Slobodan Grujic & Ilija Lupulesku (YUG) 2 0
  Timo Boll & Jörg Rosskopf (GER) 1 1
  Brett Clarke & Jeff Plumb (AUS) 0 2

Andra omgångenRedigera

Paren i den högra kolumnen stod över första omgången.


Spelades 20 september
  Lucjan Blaszczyk & Tomasz Krzeszewski (POL) 2 - 3   Liu Guoliang & Kong Linghui (CHN)
16-21 21-12 21-19 18-21 18-21
  Slobodan Grujic & Ilija Lupulesku (YUG) 0 - 3   Taek-Soo Kim & Sang-Eun Oh (KOR)
18-21 18-21 13-21
  Trinko Keen & Danny Heister (NED) 0 - 3   Karl Jindrak & Werner Schlager (AUT)
20-22 14-21 17-21
  Fredrik Håkansson & Peter Karlsson (SWE) 1 - 3   Patrick Chila & Jean-Phillipe Gatien (FRA)
17-21 21-10 11-21 18-21
  Michael Maze & Finn Tugwell (DEN) 0 - 3   Yen-Shu Chang & Peng-Lung Chiang (TPE)
19-21 15-21 20-22
  Yuk Cheung & Chu Yan Leung (HKG) 2 - 3   Chul-Seung Lee & Seung-Min Yoo (KOR)
21-16 16-21 21-19 9-21 15-21
  Damien Eloi & Christophe Legout (FRA) 3 - 0   Jan-Ove Waldner & Jörgen Persson (SWE)
21-18 23-21 21-18
  Seiko Iseki & Toshio Tasaki (JPN) 0 - 3   Wang Liqin & Yan Sen (CHN)
21-18 21-16 21-6

KvartsfinalerRedigera

Spelades 21 september
  Liu Guoliang & Kong Linghui (CHN) 3 - 1   Taek-Soo Kim & Sang-Eun Oh (KOR)
21-18 21-9 10-21 21-10
  Patrick Chila & Jean-Phillipe Gatien (FRA) 3 - 2   Karl Jindrak & Werner Schlager (AUT)
15-21 19-21 21-19 21-17 22-20
  Chul-Seung Lee & Seung-Min Yoo (KOR) 3 - 2   Yen-Shu Chang & Peng-Lung Chiang (TPE)
13-21 21-15 10-21 23-21 21-18
  Wang Liqin & Yan Sen (CHN) 3 - 0   Damien Eloi & Christophe Legout (FRA)
21-6 21-13 21-19

SemifinalerRedigera

Spelades 22 september
  Liu Guoliang & Kong Linghui (CHN) 3 - 1   Patrick Chila & Jean-Phillipe Gatien (FRA)
21-12 22-24 21-10 21-10
  Wang Liqin & Yan Sen (CHN) 3 - 1   Chul-Seung Lee & Seung-Min Yoo (KOR)
21-12 21-19 17-21 21-18

BronsmatchRedigera

Spelades 23 september
  Patrick Chila & Jean-Phillipe Gatien (FRA) 3 - 1   Chul-Seung Lee & Seung-Min Yoo (KOR)
22-20 21-23 21-19 21-10

FinalRedigera

Spelades 23 september
  Wang Liqin & Yan Sen (CHN) 3 - 1   Liu Guoliang & Kong Linghui (CHN)
22-20 17-21 21-19 21-18