Öppna huvudmenyn

Herrarnas K-2 500 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 2004

Kanotsport vid
olympiska sommarspelen 2004
Slalom
Canoeing (slalom) pictogram.svg
C-1 herrar
C-2 herrar
K-1 herrar damer
Sprint
Canoeing (flatwater) pictogram.svg
C-1 500 m   herrar  
C-1 1000 m herrar
C-2 500 m herrar
C-2 1000 m herrar
K-1 500 m herrar damer
K-1 1000 m herrar
K-2 500 m herrar damer
K-2 1000 m herrar
K-4 500 m damer
K-4 1000 m herrar

Herrarnas K-2 500 meter vid olympiska sommarspelen 2004 hölls på Helliniko Olympic Complex i Aten.


MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

HeatRedigera

Heat 1
1.   Ronald Rauhe och Tim Wieskötter (GER) 1:28.866 QF
2.   Zoltán Kammerer och Botond Storcz (HUN) 1:31.166 QS
3.   Damian Vindel och Francisco Llera (ESP) 1:32.846 QS
4.   Yordan Yordanov och Ivan Hristov (BUL) 1:33.222 QS
5.   Lasse Nielsen och Mads Kongsgaard Madsen (DEN) 1:33.938 QS
6.   Marian Baban och Stefan Vasile (ROU) 1:34.410 QS
7.   Aleksej Babadjanov och Sergej Borzov (UZB) 1:34.782 QS
Heat 2
1.   Raman Piatrushenka och Vadzim Makhneu (BLR) 1:28.925 QF
2.   Markus Oscarsson och Henrik Nilsson (SWE) 1:29.717 QS
3.   Anatoli Tisjtjenko och Vladimir Grusjichin (RUS) 1:30.761 QS
4.   Clint Robinson och Nathan Baggaley (AUS) 1:30.869 QS
5.   Antonio Rossi och Beniamino Bonomi (ITA) 1:33.565 QS
6.   Yin Yijun och Wang Lei (CHN) 1:37.061 QS
Heat 3
1.   Marek Twardowski och Adam Wysocki (POL) 1:29.069 QF
2.   Alvydas Duonėla och Egidijus Balčiūnas (LTU) 1:30.521 QS
3.   Ognjen Filipović och Dragan Zorić (SCG) 1:30.665 QS
4.   Bartosz Wolski och Rami Zur (USA) 1:31.893 QS
5.   Steven Jorens och Richard Dober (CAN) 1:31.985 QS
6.   Sebastian Cuattrin och Sebastian Szubski (BRA) 1:35.917 QS

SemifinalerRedigera

Semifinal 1
1.   Zoltán Kammerer och Botond Storcz (HUN) 1:30.438 QF
2.   Anatoli Tisjtjenko och Vladimir Grusjichin (RUS) 1:31.786 QF
3.   Antonio Rossi och Beniamino Bonomi (ITA) 1:31.830 QF
4.   Ognjen Filipović och Dragan Zorić (SCG) 1:32.150
5.   Jordan Jordanov och Ivan Hristov (BUL) 1:33.182
6.   Bartosz Wolski och Rami Zur (USA) 1:33.482
7.   Marian Baban och Stefan Vasile (ROU) 1:34.398
8.   Sebastian Cuattrin och Sebastian Szubski (BRA) 1:37.466
Semifinal 2
1.   Alvydas Duonėla och Egidijus Balčiūnas (LTU) 1:30.270 QF
2.   Clint Robinson och Nathan Baggaley (AUS) 1:30.710 QF
3.   Damian Vindel och Francisco Llera (ESP) 1:30.998 QF
4.   Markus Oscarsson och Henrik Nilsson (SWE) 1:31.030
5.   Lasse Nielsen och Mads Kongsgaard Madsen (DEN) 1:33.482
6.   Aleksej Babadjanov och Sergej Borzov (UZB) 1:33.654
7.   Steven Jorens och Richard Dober (CAN) 1:34.318
8.   Yin Yijun och Wang Lei (CHN) 1:38.554

FinalRedigera

    Ronald Rauhe och Tim Wieskötter (GER) 1:27.040
    Clint Robinson och Nathan Baggaley (AUS) 1:27.920
    Raman Piatrusjenka och Vadzim Machneu (BLR) 1:27.996
4.   Marek Twardowski och Adam Wysocki (POL) 1:28.048
5.   Zoltán Kammerer och Botond Storcz (HUN) 1:29.096
6.   Damian Vindel och Francisco Llera (ESP) 1:29.532
7.   Alvydas Duonėla och Egidijus Balčiūnas (LTU) 1:29.868
8.   Antonio Rossi och Beniamino Bonomi (ITA) 1:30.804
9.   Anatoli Tisjtjenko och Vladimir Grusjichin (RUS) 1:31.048

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 20 maj 2011. https://web.archive.org/web/20110520014748/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2004/CAN/mens-kayak-doubles-500-metres.html. Läst 3 november 2008.  Sports-reference.com (engelska)