Formula Renault 2.0 Eurocup 2013

Formula Renault 2.0 Eurocup 2013 var den tjugotredje säsongen av formelbilsmästerskapet Formula Renault 2.0 Eurocup. Den första tävlingshelgen kördes på Motorland Aragón den 27-28 april, och den sista på Circuit de Catalunya den 19-20 oktober. Stoffel Vandoorne vann förarmästerskapet och Josef Kaufmann Racing vann teammästerskapet.

Formula Renault 2.0 Eurocup 2013
Allmän information
Antal helger7
Antal race14
Start27 april 2013
Slut20 oktober 2013
Bilar
ChassinItalien Tatuus
MotorerFrankrike Renault
Däckleverantör(er)Frankrike Michelin
Deltagande
Antal förare57
Antal team14
Mästare
FörarmästerskapetFrankrike Pierre Gasly
TeammästerskapetFrankrike Tech 1 Racing
2013

Team och förareRedigera

  • Gästförare markerade i kursiv stil.
Team Nr. Förare Klass Tävlingshelger
  Josef Kaufmann Racing 1   Steijn Schothorst Alla
2   Gustav Malja J Alla
3   Óscar Tunjo J Alla
  Koiranen GP 4   Nyck de Vries J Alla
5   Guilherme Silva J Alla
6   Victor Franzoni Alla
  Fortec Motorsports 7   Jake Dennis J Alla
8   Mikko Pakkari J Alla
9   Ed Jones J 1, 3–7
49   Jack Aitken 4
  Ryan Tveter 5–6
50   Matt Parry 6
  Tech 1 Racing 10   Pierre Gasly J Alla
11   Egor Orudzhev J Alla
12   Matthieu Vaxivière 1–6
  ART Junior Team 14   Alexandre Baron 1–4
  Nicolas Jamin 6
15   Esteban Ocon J Alla
16   Andrea Pizzitola Alla
  RC Formula 17   Aurélien Panis 1–3
  Mattia Vita J 6
  John Filippi 7
18   Benjamin Bailly Alla
19   Naomi Schiff 1
  Roman Mavlanov 3–6
  Roman Beregech 7
  Interwetten Racing 20   Konstantin Tereshchenko 1–3
21   Alejandro Abogado 1–2, 4–7
22   Stefan Wackerbauer J 1–2
  Aleksander Bosak 4
  Francisco Mora J 5
  Bernd Herndlhofer 6
  Manor MP Motorsport 23   Melville McKee J 1
  Jack Aitken 3, 7
  Gregor Ramsay 5–6
24   Oliver Rowland Alla
25   Javier Merlo 1–4
  Léo Roussel J 6–7
  ARTA Engineering 26   William Vermont Alla
27   Simon Tirman J 1–4
28   Léo Roussel J 1–5
  Joffrey De Narda 6
43 2
  Simon Gachet 5
  KTR 29   Yu Kanamaru Alla
30   Alexander Albon J Alla
31   Ignazio D'Agosto Alla
  Prema Powerteam 32   Luca Ghiotto J Alla
33   Bruno Bonifacio Alla
34   Antonio Fuoco 2
  Aurélien Panis 4–7
  Jenzer Motorsport 35   Kevin Jörg J Alla
36   Marcos Siebert J 1–2, 4–7
  Denis Korneev 3
37   Levin Amweg J Alla
  AV Formula 40   Victor Sendin J 1
41   Nick Cassidy 1
  Euronova 44   Gregor Ramsay 2, 7
45   Javier Amado 2
46   Ukyo Sasahara 2, 7
  SMP Racing 47   Hans Villemi 2–3
48   Aleksander Bosak 2–3
  Mark Burdett Motorsport 51   Raoul Owens 7
Ikon Klass
J Junior

Kalender och resultatRedigera

Omgång Bana Land Datum Pole Position Snabbaste varv Vinnande förare Vinnande team
1 R1 Ciudad del Motor de Aragón, Alcañiz   Spanien 27 april   Matthieu Vaxivière   Matthieu Vaxivière   Matthieu Vaxivière   Tech 1 Racing
R2 28 april   Matthieu Vaxivière   Matthieu Vaxivière   Matthieu Vaxivière   Tech 1 Racing
2 R1 Circuit de Spa-Francorchamps   Belgien 1 juni   Jake Dennis   Bruno Bonifacio   Oliver Rowland   Manor MP Motorsport
R2 2 juni   Antonio Fuoco   Pierre Gasly   Luca Ghiotto   Prema Powerteam
3 R1 Moscow Raceway   Ryssland 22 juni   Pierre Gasly   Oliver Rowland   Pierre Gasly   Tech 1 Racing
R2 23 juni   Esteban Ocon   Oliver Rowland   Oliver Rowland   Manor MP Motorsport
4 R1 Red Bull Ring   Österrike 20 juli   Alexander Albon   Alexander Albon   Ignazio D'Agosto   KTR
R2 21 juli   Oliver Rowland   Pierre Gasly   Oliver Rowland   Manor MP Motorsport
5 R1 Hungaroring, Mogyoród   Ungern 14 september   Pierre Gasly   Luca Ghiotto   Pierre Gasly   Tech 1 Racing
R2 15 september   Oliver Rowland   Nyck de Vries   Nyck de Vries   Koiranen GP
6 R1 Circuit Paul Ricard, Le Castellet   Frankrike 28 september   Pierre Gasly   Bruno Bonifacio   Pierre Gasly   Tech 1 Racing
R2 29 september   Luca Ghiotto   Esteban Ocon   Esteban Ocon   ART Junior Team
7 R1 Circuit de Barcelona-Catalunya, Montmeló   Spanien 19 oktober   Nyck de Vries   Nyck de Vries   Nyck de Vries   Koiranen GP
R2 20 oktober   Pierre Gasly   Jake Dennis   Esteban Ocon   ART Junior Team

SlutställningarRedigera

Poängfördelning
Position  1:a   2:a   3:a   4:a   5:a   6:a   7:a   8:a   9:a   10:a 
Poängfördelning 25p 18p 15p 12p 10p 8p 46p 4p 2p 1p

FörarmästerskapetRedigera

Pos. Förare ALC
 
SPA
 
MSC
 
RBR
 
HUN
 
LEC
 
CAT
 
Poäng
1   Pierre Gasly 3 9 2 2 1 Ret 7 2 1 5 1 5 3 6 195
2   Oliver Rowland 10 3 1 33 2 1 5 1 8 3 6 3 2 28 179
3   Esteban Ocon 2 6 8 7 4 2 11 14 2 4 9 1 7 1 159
4   Jake Dennis 5 5 6 5 11 5 4 4 5 9 4 2 23† 4 130
5   Nyck de Vries 9 7 Ret 8 10 16 15 12 3 1 3 12 1 2 113
6   Óscar Tunjo 8 4 3 6 18 4 8 6 7 2 Ret 10 8 8 99
7   Egor Orudzhev 7 2 29 Ret 22 7 Ret 26 4 8 7 9 4 5 78
8   Ignazio D'Agosto 21 8 Ret Ret 25 3 1 8 Ret 6 5 15 6 13 74
9   Luca Ghiotto 14 25 31 1 5 9 32 7 6 11 2 22 27 23 69
10   Matthieu Vaxivière 1 1 11 14 7 12 27 21 11 15 16 29 57
11   Ed Jones Ret 14 20 10 3 3 27 7 Ret 6 Ret 17 45
12   William Vermont 4 10 7 10 19 18 2 11 Ret 16 10 Ret Ret 29 42
13   Andrea Pizzitola 15 15 4 28 13 15 20 17 10 10 19 Ret 5 3 39
14   Steijn Schothorst 6 22 Ret Ret 3 14 6 10 13 12 14 13 15 12 32
15   Bruno Bonifacio 12 11 15 3 6 8 31 Ret 9 14 18 16 24† Ret 29
16   Alexander Albon 22 Ret 14 27 8 11 10 5 20 17 Ret 17 Ret 7 22
17   Mikko Pakari 16 17 10 9 9 6 16 27 14 21 28 14 19 11 17
18   Aurélien Panis 23 23 Ret 18 29 25 Ret 15 17 18 Ret 4 18 9 14
19   Victor Franzoni 19 13 12 13 26 17 19 Ret Ret 23 12 8 10 30† 7
20   Gustav Malja 33 19 19 Ret 17 19 12 Ret 26 13 8 23 13 22 4
21   Stefan Wackerbauer 13 18 9 Ret 4
22   Levin Amweg Ret 27 13 30 28 Ret 17 9 21 30 Ret 25 11 15 2
23   Kevin Jörg 25 16 18 21 16 24 22 16 12 Ret 17 Ret 9 Ret 2
24   Marcos Siebert 30 Ret 20 11 23 24 18 24 20 11 12 16 2
25   Guilherme Silva 20 12 Ret 12 Ret 20 14 Ret 16 22 11 19 14 14 0
26   Melville McKee 11 20 0
27   Alexandre Baron 17 26 Ret 15 12 13 18 20 0
28   Benjamin Bailly 29 28 Ret 24 15 21 25 22 22 20 13 Ret 17 Ret 0
29   Roman Mavlanov DSQ 29 13 Ret 15 Ret DSQ DSQ EX EX 0
30   Javier Merlo 26 30 23 23 14 27 21 18 0
31   Yu Kanamaru 35 Ret 16 22 32 28 28 23 25 19 23 Ret Ret 20 0
32   Léo Roussel 18 DNS 24 25 30 32 26 19 23 28 24 21 21 21 0
33   Konstantin Tereshchenko 27 21 32 19 27 22 0
34   Simon Tirman 28 29 30 20 21 26 24 DNS 26 24 Ret 26 0
35   Alejandro Abogado 32 32 28 32 30 Ret 28 Ret 27 27 Ret Ret 0
36   Naomi Schiff 34 DNS 0
Gästförare som inte kunde ta poäng
  Antonio Fuoco 5 4 0
  Matt Parry 15 7 0
  Jack Aitken 23 31 9 13 25 19 0
  Ukyo Sasahara 21 16 Ret 10 0
  Raoul Owens 16 18 0
  Gregor Ramsay 17 Ret Ret 25 25 20 20 25 0
  Joffrey De Narda 26 17 22 28 0
  Nicolas Jamin 21 18 0
  Simon Gachet 19 26 0
  Hans Villemi 22 26 24 23 0
  John Filippi 22 27 0
  Victor Sendin 24 24 0
  Ryan Tveter 24 27 Ret Ret 0
  Roman Beregech Ret 24 0
  Aleksander Bosak 27 31 Ret 30 29 25 0
  Javier Amado 25 29 0
  Mattia Vita Ret 26 0
  Francisco Mora Ret 29 0
  Nick Cassidy 31 31 0
  Denis Korneev 31 Ret 0
  Bernd Herndlhofer Ret DNS 0
Pos. Team ALC
 
SPA
 
MSC
 
RBR
 
HUN
 
LEC
 
CAT
 
Poäng
Färg Tecken Betydelse
Guld 1 Segrare
Silver 2 Tvåa
Brons 3 Trea
Grön Placering (med poäng)
Blå Placering (utan poäng)
NC Ej klassificerad
Lila DNF Avslutade ej
RET Avbröt tävlingen
Röd DNQ Ej kvalificerad
DNPQ Ej för-kvalificerad
DNA Icke närvarande
Svart DSQ Diskvalificerad
Vit DNS Startade ej
WD Drog sig ur
C Racet inställt
Blank DE Deltog ej
EX Utesluten

Fet stil – Pole Position
Kursiv stil – Snabbaste varv

TeammästerskapetRedigera

Pos. Team Nr. ALC
 
SPA
 
MSC
 
RBR
 
HUN
 
LEC
 
CAT
 
Poäng
1   Tech 1 Racing 10 3 9 2 2 1 Ret 7 2 1 5 1 5 3 6 330
11 7 2 29 Ret 22 7 Ret 26 4 8 7 9 4 5
12 1 1 11 14 7 12 27 21 11 15 16 29
2   ART Junior Team 14 17 26 Ret 15 12 13 18 20 21 18 198
15 2 6 8 7 4 2 11 14 2 4 9 1 7 1
16 15 15 4 28 13 15 20 17 10 10 19 Ret 5 3
3   Fortec Motorsports 7 5 5 6 5 11 5 4 4 5 9 4 2 23† 4 192
8 16 17 10 9 9 6 16 27 14 21 28 14 19 11
9 Ret 14 20 10 3 3 27 7 Ret 6 Ret 17
49 9 13 24 27 Ret Ret
50 15 7
4   Manor MP Motorsport 23 11 20 23 31 Ret 25 25 20 25 19 179
24 10 3 1 33 2 1 5 1 8 3 6 3 2 28
25 26 30 23 23 14 27 21 18 24 21 21 21
5   Josef Kaufmann Racing 1 6 22 Ret Ret 3 14 6 10 13 12 14 13 15 12 135
2 33 19 19 Ret 17 19 12 Ret 26 13 8 23 13 22
3 8 4 3 6 18 4 8 6 7 2 Ret 10 8 8
6   Koiranen GP 4 9 7 Ret 8 10 16 15 12 3 1 3 12 1 2 120
5 20 12 Ret 12 Ret 20 19 Ret Ret 23 12 8 10 30
6 19 13 12 13 26 17 14 Ret 16 22 11 23 14 14
7   Prema Powerteam 32 14 25 31 1 5 9 32 7 6 11 2 22 Ret 23 112
33 12 11 15 3 6 8 31 Ret 9 14 18 16 24† Ret
34 5 4 Ret 15 17 18 Ret 4 18 9
8   KTR 29 35 Ret 16 22 32 28 28 23 25 19 23 Ret Ret 20 96
30 22 Ret 14 27 8 11 10 5 20 17 Ret 17 Ret 7
31 21 8 Ret Ret 25 3 1 8 Ret 6 5 15 6 13
9   ARTA Engineering 26 4 10 7 10 19 18 2 11 Ret 16 10 Ret Ret 29 42
27 28 29 30 20 21 26 24 DNS 26 24 Ret 26
28 18 DNS 24 25 30 32 26 19 23 28 22 28
43 26 17 19 25
10   Jenzer Motorsport 35 25 16 18 21 16 24 22 16 12 Ret 17 Ret 9 Ret 6
36 30 Ret 20 11 31 Ret 23 24 18 24 20 11 12 16
37 Ret 27 13 30 28 Ret 17 9 21 30 Ret 25 111 15
11   Interwetten.com Racing 20 27 21 32 19 27 22 4
21 32 Ret 28 32 30 Ret 28 Ret 27 27 Ret Ret
22 13 18 9 Ret 29 25 Ret 29 Ret DNS
Gästteam som inte kunde ta poäng
  Euronova 44 17 Ret 20 25 0
45 25 29
46 21 16 Ret 10
  SMP Racing 47 22 26 24 23 0
48 27 31 Ret 30
  AV Formula 40 24 24 0
41 31 31
Pos. Team Nr. ALC
 
SPA
 
MSC
 
RBR
 
HUN
 
LEC
 
CAT
 
Poäng
Färg Tecken Betydelse
Guld 1 Segrare
Silver 2 Tvåa
Brons 3 Trea
Grön Placering (med poäng)
Blå Placering (utan poäng)
NC Ej klassificerad
Lila DNF Avslutade ej
RET Avbröt tävlingen
Röd DNQ Ej kvalificerad
DNPQ Ej för-kvalificerad
DNA Icke närvarande
Svart DSQ Diskvalificerad
Vit DNS Startade ej
WD Drog sig ur
C Racet inställt
Blank DE Deltog ej
EX Utesluten

Bold – Pole
Italics – Fastest Lap

KällorRedigera