Flugvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992

Brottning vid
olympiska sommarspelen 1992
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen flugvikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.

MedaljörerRedigera

Klass Guld Silver Brons
Flugvikt Li Hak-Son
  Nordkorea
Zeke Jones
  USA
Valentin Jordanov
  Bulgarien

ResultatRedigera

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

ElimineringsrundaRedigera

Pool ARedigera

L CP TP L
Omgång 1
0   Li Hak-Son (PRK) 4-0 ST 15-0   Joe Oziti (NGR) 1
0   Valentin Yordanov (BUL) 3-1 PP 2-1   Vladimir Toguzov (EUN) 1
1   Shane Stannett (NZL) 0-4 TO 1:22   Majid Torkan (IRI) 0
1   Anil Kumar (IND) 0-4 ST 1-17   Ahmet Orel (TUR) 0
0   Tserenbaataryn Enkhbayar (MGL) Bye
Omgång 2
1   Tserenbaataryn Enkhbayar (MGL) 0-3 PO 0-4   Li Hak-Son (PRK) 0
2   Joe Oziti (NGR) 0-4 TO 1:49   Valentin Yordanov (BUL) 0
2   Vladimir Toguzov (EUN) 0-3 PO 0-1   Shane Stannett (NZL) 1
0   Majid Torkan (IRI) 4-0 ST 16-1   Anil Kumar (IND) 2
0   Ahmet Orel (TUR) Bye
Omgång 3
0   Ahmet Orel (TUR) 3-1 PP 14-9   Tserenbaataryn Enkhbayar (MGL) 2
0   Li Hak-Son (PRK) 4-0 TO 3:22   Shane Stannett (NZL) 2
0   Valentin Yordanov (BUL) 3-1 PP 3-2   Majid Torkan (IRI) 1
Omgång 4
1   Ahmet Orel (TUR) 1-3 PP 4-6   Valentin Yordanov (BUL) 0
0   Li Hak-Son (PRK) 3-0 PO 4-0   Majid Torkan (IRI) 2
Omgång 5
2   Ahmet Orel (TUR) 1-3 PP 8-17   Li Hak-Son (PRK) 0
0   Valentin Yordanov (BUL) Bye
Omgång 6
1   Valentin Yordanov (BUL) 1-3 PP 4-6   Li Hak-Son (PRK) 0
Brottare L ER CP
  Li Hak-Son (PRK) 0 - 20
  Valentin Yordanov (BUL) 1 - 14
  Ahmet Orel (TUR) 2 5 9
  Majid Torkan (IRI) 2 4 9
  Tserenbaataryn Enkhbayar (MGL) 2 3 1
  Vladimir Toguzov (EUN) 2 2 1
  Anil Kumar (IND) 2 2 0
  Joe Oziti (NGR) 2 2 0
  Shane Stannett (NZL) 2 3 3


Pool BRedigera

L CP TP L
Omgång 1
0   Constantin Corduneanu (ROU) 3-1 PP 6-1   Christopher Woodcraft (CAN) 1
1   Choukri Boudchiche (TUN) 0-4 ST 0-15   Zeke Jones (USA) 0
0   Alfredo Levya (CUB) 3-1 PP 4-1   Thierry Bourdin (FRA) 1
1   Mitsuru Sato (JPN) 1-3 PP 3-5   Kim Sun-Hak (KOR) 0
0   Laureano Atanes (ESP) Bye
Omgång 2
1   Laureano Atanes (ESP) 0-4 ST 0-15   Constantin Corduneanu (ROU) 0
1   Christopher Woodcraft (CAN) 3-0 PO 10-0   Choukri Boudchiche (TUN) 2
0   Zeke Jones (USA) 4-0 ST 16-1   Alfredo Levya (CUB) 1
2   Thierry Bourdin (FRA) 0-4 TO 3:13   Mitsuru Sato (JPN) 1
0   Kim Sun-Hak (KOR) Bye
Omgång 3
0   Kim Sun-Hak (KOR) 4-0 TO 3:05   Laureano Atanes (ESP) 2
1   Constantin Corduneanu (ROU) 0-3 PO 0-1   Zeke Jones (USA) 0
1   Christopher Woodcraft (CAN) 4-0 TO 2:44   Alfredo Levya (CUB) 2
1   Mitsuru Sato (JPN) Bye
Omgång 4
1   Mitsuru Sato (JPN) 4-0 TO 3:18   Constantin Corduneanu (ROU) 2
0   Kim Sun-Hak (KOR) 3-1 PP 7-5   Christopher Woodcraft (CAN) 2
0   Zeke Jones (USA) Bye
Omgång 5
0   Zeke Jones (USA) 3-1 PP 9-5   Mitsuru Sato (JPN) 2
0   Kim Sun-Hak (KOR) Bye
Omgång 6
1   Kim Sun-Hak (KOR) 1-3 PP 4-5   Zeke Jones (USA) 0
Brottare L ER CP
  Zeke Jones (USA) 0 - 17
  Kim Sun-Hak (KOR) 1 - 11
  Mitsuru Sato (JPN) 2 5 10
  Christopher Woodcraft (CAN) 2 4 9
  Constantin Corduneanu (ROU) 2 4 7
  Alfredo Levya (CUB) 2 3 3
  Laureano Atanes (ESP) 2 3 0
  Thierry Bourdin (FRA) 2 2 1
  Choukri Boudchiche (TUN) 2 2 0

SlutkamperRedigera

CP TP
9:e plats
  Tserenbaataryn Enkhbayar (MGL) DNA   Constantin Corduneanu (ROU)
7:e plats
  Majid Torkan (IRI) 3-1 PP 2-1   Christopher Woodcraft (CAN)
5:e plats
  Ahmet Orel (TUR) DNA   Mitsuru Sato (JPN)
Bronsmatch
  Valentin Yordanov (BUL) 3-1 PP 9-3   Kim Sun-Hak (KOR)
Final
  Li Hak-Son (PRK) 3-1 PP 8-1   Zeke Jones (USA)


KällorRedigera