Öppna huvudmenyn

FIBT-världsmästerskapen, del av Fédération Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing (FIBT - Internationella Bob- och Tobogganingförbundet på franska), har hållits regelbundet varje år sedan 1930, dock inte det år då grenen var med i OS. Fyrmanna var med från starten 1930, Två-mansbob har varit med sedan 1931. Från 1982 har skeleton haft ett eget mästerskap. Damerna fick vara med för första gången i mästerskapen 2000. En lagtävling i både bob och skeleton infördes 2007

FIBT-världsmästerskapen
Sport(er)Bob
Skeleton (1930-1981)
PlatsHela världen
TidpunktFebruari
År1930- (herrar)
2000- (damer)
Geografisk omfattningHela världen

Innehåll

ArrangörsorterRedigera

  • 1930: Caux-sur-Montreux, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1931: Oberhof, Tyskland (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1933: Schreiberhau, Tyskland(tvåmanna)
  • 1934: Engelberg, Schweiz (tvåmanna); Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (Fyrmanna)
  • 1935: Igls, Österrike (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1937: Cortina d'Ampezzo, Italien (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1938: St. Moritz, Schweiz (tvåmanna); Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (Fyrmanna)
  • 1939: St. Moritz, Schweiz (tvåmanna); Cortina d'Ampezzo, Italien (Fyrmanna)
  • 1947: St. Moritz, Schweiz
  • 1949: Lake Placid, New York, USA
  • 1950: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1951: Alpe d'Huez, Frankrike
  • 1953: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1954: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1955: St. Moritz, Schweiz
  • 1957: St. Moritz, Schweiz
  • 1958: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1959: St. Moritz, Schweiz
  • 1960: Cortina d'Ampezzo, Italien (Extra mästerskap på grund av att bob inte var med i olympiska vinterspelen 1960.)
  • 1961: Lake Placid, USA
  • 1962: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1963: Igls, Österrike
  • 1965: St. Moritz, Schweiz
  • 1966: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bara tvåmanna. Fyrmanna uteslöts efter att Toni Pensperger dog under en tävling.)
  • 1967: Alpe d'Huez, Frankrike (Bara tvåmanna. Fyrmanna avbröts på grund av att isen var i dåligt skick.)
  • 1969: Lake Placid, USA
  • 1970: St. Moritz, Schweiz
  • 1971: Cervinia, Italien
  • 1973: Lake Placid, USA
  • 1974: St. Moritz, Schweiz
  • 1975: Cervinia, Italien
  • 1977: St. Moritz, Schweiz
  • 1978: Lake Placid, USA
  • 1979: Königssee, Västtyskland
  • 1981: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1982: St. Moritz, Schweiz (Skeleton för herrar inkluderat)
  • 1983: Lake Placid, New York
  • 1985: Cervinia, Italien
  • 1986: Königssee, Västtyskland
  • 1987: St. Moritz, Schweiz
  • 1989: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bob); St. Moritz, Switzerland (Herrarnas skeleton)
  • 1990: St. Moritz, Schweiz (Bob); Königssee, Västtyskland(Herrarnas skeleton)
  • 1991: Altenberg, Tyskland (Bob); Igls, Austria (Herrarnas skeleton)
  • 1992: Calgary, Alberta, Kanada (Herrarnas skeleton)
  • 1993: Igls, Österrike (Bob skulle ursprungligen hållas i Cervinia, Italien); La Plagne, Frankrike(Herrarnas skeleton)
  • 1994: Altenberg, Tyskland (Men's skeleton)
  • 1995: Winterberg, Tyskland (Bobsleigh); Lillehammer, Norge (Herrarnas skeleton)
  • 1996: Calgary, Kanada
  • 1997: St. Moritz, Schweiz (Bobsleigh); Lake Placid, United States (Herrarnas skeleton)
  • 1998: St. Moritz, Schweiz (Men's skeleton)
  • 1999: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bobsleigh); Altenberg, Tyskland (Herrarnas skeleton)
  • 2000: Altenberg, Tyskland (Herrarnas bob); Winterberg, Tyskland (Damernas bob); Igls, Österrike (Skeleton)
  • 2001: St. Moritz, Schweiz (Herrarnas bob); Calgary, Kanada (Damernas bob, Skeleton)
  • 2003: Lake Placid, USA (Herrarnas bob); Winterberg, Tyskland (Damernas bob); Nagano, Japan (Skeleton)
  • 2004: Königssee, Tyskland
  • 2005: Calgary, Kanada
  • 2007: St. Moritz, Schweiz
  • 2008: Altenberg, Tyskland
  • 2009: Lake Placid, USA
  • 2011: Königssee, Tyskland
  • 2012: St. Moritz, Schweiz
  • 2013: Lake Placid, USA

MedaljerRedigera

BobRedigera

FyrmannnaRedigera

Spel Guld Silver Brons
1930 Caux-sur-Montreux   Italien
Franco Zaninetta
Giorgio Biasini
Antonio Dorini
Gino Rossi
  Schweiz
Jean Mollen
John Schneiter
André Mollen
William Prichard
  Tyskland
Fritz Grau
Picker
Bertram
Albert Brehme
1931 St. Moritz   Tyskland
Werner Zahn
Robert Schmidt
Franz Bock
Emil Hinterfeld
  Schweiz
René Fonjallaz
Gustave Fonjallaz
N. Buchheim
Gaston Fonjallaz
  Storbritannien
Dennis Field
P. Coote
R. Wallace
J. Newcobe
1934 Garmisch-Partenkirchen   Tyskland
Hanns Killian
Fritz Schwarz
Hermann von Valta
Sebastian Huber
  Rumänien
Emil Angelescu
Teodor Popescu
Dumitru Gheorghiu
Ion Gribincea
  Frankrike
Jean de Suarez d'Aulan
Rheims
Bemish
Jacques Bridou
1935 St. Moritz   Tyskland
Hanns Killian
Alexander Gruber
Hermann von Valta
Sebastian Huber
  Schweiz
Pierre Musy
Noldi Gartmann
Charles Bouvier
Josef Beerli
  Schweiz
Reto Capadrutt
Fritz Feierabend
A. Lardi
H. Tami
1937 St. Moritz   Storbritannien
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Byran Black
  Tyskland
Gerhard Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
  USA
Donald Fox
Tippi Gray
Bill Dupree
James Bickford
1938 Garmisch-Partenkirchen   Storbritannien
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Chris MacKintosh
  Tyskland
Hanns Killian
Werner Windhaus
Bobby Braumiller
Franz Kemser
  Tyskland
Gerhard Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
1939 Cortina d'Ampezzo   Schweiz
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
  Storbritannien
Frederick McEvoy
Hoard
Critchley
Charles Green
  Tyskland
Hanns Killian
Werner Windhaus
Hans Schmidt
Franz Kemser
1947 St. Moritz   Schweiz
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
  Belgien
Max Houben
Claude Houben
Albert Lerat
Jacques Mouvet
  Frankrike
Achille Fould
Henri Evrot
Robert Dumont
William Hirigoyen
1949 Lake Placid   USA
Stanley Benham
Patrick Martin
William Casey
William D'Amico
  USA
James Bickford
Henry Sterns
Pat Buckley
Donald Dupree
  Schweiz
Fritz Feierabend
Werner Spring
Friedrich Waller
Heinrich Angst
1950 Cortina d'Ampezzo   USA
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
William D'Amico
  Schweiz
Fritz Feierabend
Albert Madörin
Romi Spada
Stephen Waser
  Schweiz
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1951 Alpe d'Huez   Västtyskland
Anderl Ostler
Xavier Leitl
Michael Pössinger
Lorenz Niebert
  USA
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
Gary Sheffield
  Schweiz
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1953 Garmisch-Partenkirchen   USA
Lloyd Johnson
Piet Biesiadecki
Hubert Miller
Joseph Smith
  Västtyskland
Anderl Ostler
Heinz Wendlinger
Hans Hohenester
Rudi Erben
  Sverige
Kjell Holmström
Walter Aronsson
Nils Landgren
Jan Lapidoth
  Västtyskland
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
1954 Cortina d'Ampezzo   Schweiz
Fritz Feierabend
Harry Warburton
Gottfried Diener
Heinrich Angst
  Västtyskland
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
  Västtyskland
Theo Kitt
Josef Grün
Klaus Koppenberger
Lorenz Niebert
1955 St. Moritz   Schweiz
Franz Kapus
Gottfried Diener
Robert Alt
Heinrich Angst
  Schweiz
Fritz Feierabend
Aby Gartmann
Harry Warburton
Rolf Gerber
  Västtyskland
Franz Schelle
Jakob Nirschl
Hans Henn
Edmund Koller
1957 St. Moritz   Schweiz
Hans Zoller
Hans Theler
Rolf Küderli
Heinz Leu
  Italien
Eugenio Monti
Ferdinando Piani
Lino Pierdica
Renzo Alvera
  USA
Arthur Tyler
John Cole
Robert Hagemes
Thomas Butler
1958 Garmisch-Partenkirchen   Västtyskland
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodore Bauer
Walter Haller
  Västtyskland
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
  Italien
Sergio Zardini
Massimo Bogana
Renato Mocellini
Alberto Righini
1959 St. Moritz   USA
Arthur Tyler
Gary Sheffield
Parker Voorhis
Thomas Butler
  Italien
Sergio Zardini
Alberto Righini
Ferruccio Dalla Torre
Romano Bonagura
  Västtyskland
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
1960 Cortina d'Ampezzo   Italien
Eugenio Monti
Furio Nordio
Sergio Siorpaes
Renzo Alvera
  Västtyskland
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodore Bauer
Albert Kandlbinder
  Schweiz
Max Angst
Hansjörg Hirschbühl
Gottfried Kottmann
René Kuhl
1961 Lake Placid   Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Furio Nordio
Renzo Alvera
  USA
Stanley Benham
Gary Sheffield
Jerry Tennant
Chuck Pandolph
  Sverige
Gunnar Åhs
Gunnar Carpö
Erik Wennerberg
Börje-Bengt Hedblom
1962 Garmisch-Partenkirchen   Västtyskland
Franz Schelle
Josef Sterff
Ludwig Siebert
Otto Göbl
  Italien
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Enrico de Lorenzo
Romano Bonagura
  Österrike
Franz Isser
Pepi Isser
Heini Isser
Fritz Isser
1963 Igls   Italien
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Renato Mocellini
Romano Bonagura
  Italien
Angelo Frigerio
Mario Pallua
Luigi de Bettin
Sergio Mocellini
  Österrike
Erwin Thaler
Reinhold Dumthaler
Josef Nairz
Adolf Koxeder
1965 St. Moritz   Kanada
Vic Emery
Gerald Presley
Michael Young
Peter Kirby
  Italien
Nevio de Zordo
Italo de Lorenzo
Pietro Lesana
Robert Mocellini
  USA
Fred Fortune
Richard Knuckles
Joe Wilson
James Lord
1969 Lake Placid   Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Walter Steinbauer
Stefan Gaisreiter
  Italien
Gianfranco Gaspari
Sergio Pompanin
Roberto Zandonella
Mario Armano
  USA
Les Fenner
Robert Huscher
Howard Siler
Allen Hachigian
1970 St. Moritz   Italien
Nevio de Zordo
Roberto Zandonella
Mario Armano
Luciano de Paolis
  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Walter Steinbauer
Pepi Bader
Peter Utzschneider
  Schweiz
René Stadler
Hans Candrian
Max Forster
Peter Schärer
1971 Cervinia   Schweiz
René Stadler
Max Forster
Erich Schärer
Peter Schärer
  Italien
Oscar d'Andrea
Alessandro Bignozzi
Antonio Brabcaccio
Renzo Caldera
  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1973 Lake Placid   Schweiz
René Stadler
Werner Carmichel
Erich Schärer
Peter Schärer
  Österrike
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1974 St. Moritz   Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Manfred Schumann
Albert Wurzer
  Schweiz
Hans Candrian
Guido Casty
Yves Marchand
Gaudenz Beeli
  Österrike
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
1975 Cervinia   Schweiz
Erich Schärer
Peter Schärer
Werner Carmichel
Josef Benz
  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Albert Wurzer
Fritz Ohlwärter
  Österrike
Manfred Stengl
Gert Krenn
Franz Jacob
Armin Vilas
1977 St. Moritz   Östtyskland
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
  Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Josef Benz
  Västtyskland
Jakob Resch
Herbert Berg
Fritz Ohlwärter
Walter Barfuss
1978 Lake Placid   Östtyskland
Horst Schönau
Horst Bernhard
Harald Seifert
Bogdan Musiol
  Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Josef Benz
  Östtyskland
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
1979 Königssee   Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Dieter Gebard
Hans Wagner
Heinz Busche
  Östtyskland
Meinhard Nehmer
Detlef Richter
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
  Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Hansjörg Trachsel
Josef Benz
1981 Cortina d'Ampezzo   Östtyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Henry Gerlach
Michael Trübner
  Schweiz
Hans Hiltebrand
Kurt Poletti
Franz Weinberger
Franz Isenegger
  Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
Tony Rüegg
Josef Benz
1982 St. Moritz   Schweiz
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
  Östtyskland
Bernhard Lehmann
Roland Wetzig
Bogdan Musiol
Eberhard Weise
  Schweiz
Erich Schärer
Franz Isenegger
Tony Rüegg
Max Rüegg
1983 Lake Placid   Schweiz
Ekkehard Fasser
Hans Märcy
Kurt Poletti
Rolf Strittmatter
  Västtyskland
Klaus Kopp
Gerhard Öchsle
Günther Neuberger
Hans-Joachim Schumacher
  Östtyskland
Detlef Richter
Henry Gerlach
Thomas Forch
Dietmar Jerke
1985 Cervinia   Östtyskland
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
Ingo Voge
Steffen Grummt
  Östtyskland
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Bodo Ferl
Matthias Legler
  Schweiz
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
1986 Königssee   Schweiz
Erich Schärer
Kurt Meier
Erwin Fassbind
André Kisser
  Österrike
Peter Kienast
Franz Siegl
Gerhard Redl
Christian Mark
  Schweiz
Ralph Pichler
Heinrich Notter
Celeste Poltera
Roland Beerli
1987 St. Moritz   Schweiz
Hans Hiltebrand
Urs Fehlmann
Erwin Fassbind
André Kisser
  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Roland Wetzig
Dietmar Schauerhammer
  Schweiz
Ralph Pichler
Heinrich Ott
Edgar Dietsche
Celeste Poltera
1989 Cortina d'Ampezzo   Schweiz
Gustav Weder
Curdin Morell
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
  Schweiz
Nico Baracchi
Christian Reich
Donat Acklin
René Mangold
  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bodo Ferl
Bogdan Musiol
Ingo Voge
1990 St. Moritz   Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
  Östtyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Alexander Szelig
Axel Jang
  Österrike
Ingo Appelt
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Harald Winkler
1991 Altenberg   Tyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Axel Kühn
Christoph Langen
  Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
  Tyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Axel Jang
Alexander Szelig
1993 Igls   Schweiz
Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
  Österrike
Hubert Schösser
Harald Winkler
Gerhard Redl
Gerhard Haidacher
  USA
Brian Shimer
Bryan Leturgez
Karlos Kirby
Randy Jones
1995 Winterberg   Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
Ulf Hielscher
Carsten Embach
  Österrike
Hubert Schösser
Gerhard Redl
Thomas Schroll
Martin Schützenauer
  Tyskland
Harald Czudaj
Thorsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
1996 Calgary   Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Rühr
Olav Hampel
  Schweiz
Marcel Rohner
Markus Wasser
Thomas Schreiber
Roland Tanner
  Tyskland
Wolfgang Hoppe
Thorsten Voss
Sven Peter
Carsten Embach
1997 St. Moritz   Tyskland
Wolfgang Hoppe
Sven Rühr
René Hannemann
Carsten Embach
  Tyskland
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Thorsten Voss
Michael Liekmeier
  USA
Brian Shimer
Chip Minton
Randy Jones
Robert Olesen
1999 Cortina d'Ampezzo   Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
Eric le Chanony
Max Robert
  Schweiz
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Beat Hefti
Silvio Schaufelberger
  Kanada
Pierre Lueders
Ken Leblanc
Ben Hindle
Matt Hindle
2000 Altenberg   Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Tomas Plazter
Sven Rühr
  Schweiz
Christian Reich
Bruno Aeberhard
Urs Aeberhand
Domenic Keller
2001 St. Moritz   Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Peter
Alex Metzger
  Tyskland
André Lange
Lars Behrendt
Rene Hoppe
Carsten Embach
  Schweiz
Christian Reich
Steve Anderhub
Urs Aeberhand
Domenic Keller
2003 Lake Placid   Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Carsten Embach
  USA
Todd Hays
Bill Schuffenhauer
Randy Jones
Garrett Hines
  Ryssland
Alexandre Zoubkov
Aleskey Seliverstov
Sergey Golubev
Dmitriy Stepushkin
2004 Königssee   Tyskland
André Lange
Udo Lehmann
Kevin Kuske
Rene Hoppe
  Tyskland
Christoph Langen
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Jens Nohka
  USA
Todd Hays
Pavel Jovanovic
Bill Schuffenhauer
Steve Mesler
2005 Calgary   Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
  Ryssland
Alexandre Zoubkov
Sergey Golubev
Aleskey Seliverstov
Dmitriy Stepushkin
  Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
2007 St. Moritz   Schweiz
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cédric Grand
  Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
David Bissett
Lascelles Brown
  Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
2008 Altenberg   Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
  Ryssland
Alexandre Zoubkov
Roman Oreshnikov
Dmitry Trunenkov
Dmitriy Stepushkin
  Tyskland
Matthias Höpfner
Ronny Listner
Thomas Pöge
Alex Mann
2009 Lake Placid   USA
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Mesler
Curtis Tomasevicz
  Tyskland
André Lange
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
  Lettland
Jānis Miņins
Daumants Dreiškens
Oskars Melbārdis
Intars Dambis

TvåmannaRedigera

Spel Guld Silver Brons
1931 Oberhof   Tyskland
Hanns Killian
Sebastian Huber
  Tyskland
Bibo Fischer
Gemmer
  Österrike
Heinz Volkmer
Anton Kaltenberger
1933 Schreiberhau   Rumänien
Alexandru Papana
Dumitru Hubert
  Tjeckoslovakien
Brüme
Heinzel
  Tyskland
Fritz Grau
Albert Brehme
1934 Engelberg   Rumänien
Alexandru Frim
Vasile Dumitrescu
  Tyskland
Hermann von Mumm
Fritz Schwarz
  Rumänien
Alexandru Papana
Dumitru Hubert
1935 Igls   Schweiz
Reto Capadrutt
Emil Diener
  Tjeckoslovakien
Josef Lanzendörfer
Karel Ruzicka
  Italien
Marchese Storza Birvio
Carlo Soldini
1937 Cortina d'Ampezzo   Storbritannien
Frederick McEvoy
Byran Black
  Italien
Umberto Gilarduzzi
Antonio Gilarduzzi
  Schweiz
Reto Capadrutt
Hans Aichele
1938 St. Moritz   Tyskland
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
  Storbritannien
Frederick McEvoy
Charles Green
  Schweiz
Fritz Feierabend
Josef Beerli
1939 St. Moritz   Belgien
René Lunden
Jeans Coops
  Tyskland
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
  Tyskland
Hanns Killian
Schletter
1947 St. Moritz   Schweiz
Fritz Feierabend
Stephan Waser
  Schweiz
Felix Endrich
Fritz Waller
  Belgien
Max Houben
Jacques Mouvet
1949 Lake Placid   Schweiz
Felix Endrich
Fritz Waller
  Schweiz
Fritz Feierabend
Heinrich Angst
  USA
Frederick Fortune
John McDonald
1950 Cortina d'Ampezzo   Schweiz
Fritz Feierabend
Stephan Waser
  USA
Stanley Benham
Patrick Martin
  USA
Frederick Fortune
William d'Amico
1951 Alpe d'Huez   Västtyskland
Anderl Ostler
Lorenz Niebert
  USA
Stanley Benham
Patrick Martin
  Schweiz
Felix Endrich
Werner Spring
1953 Garmisch-Partenkirchen   Schweiz
Felix Endrich
Fritz Stöckli
  Västtyskland
Anderl Ostler
Franz Kemser
  Västtyskland
Theo Kitt
Lorenz Niebert
1954 Cortina d'Ampezzo   Italien
Guglielmo Scheibmeier
Andrea Zambelli
  Italien
Italo Petrelli
Luigi Figoli
  USA
Stanley Benham
James Bickford
1955 St. Moritz   Schweiz
Fritz Feierabend
Harry Warburton
  Österrike
Paul Aste
Pepi Isser
  Schweiz
Franz Kapus
Heinrich Angst
1957 St. Moritz   Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
  USA
Arthur Tyler
Thomas Butler
  Spanien
Marques Alfonso de Portago
Luis Nunoz
1958 Garmisch-Partenkirchen   Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
  Italien
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
  Österrike
Paul Aste
Pepi Isser
1959 St. Moritz   Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
  Italien
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
  USA
Arthur Tyler
Thomas Butler
1960 Cortina d'Ampezzo   Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
  Västtyskland
Franz Schelle
Otto Göbl
  Italien
Sergio Zardini
Luciano Alberti
1961 Lake Placid   Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
  USA
Gary Sheffield
Jerry Tennant
  Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
1962 Garmisch-Partenkirchen   Italien
Rinaldo Ruatti
Enrico de Lorenzo
  Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
  Västtyskland
Hans Maurer
Adolf Wörmann
1963 Igls   Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
  Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
  Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
1965 St. Moritz   Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
  Italien
Rinaldo Ruatti
Enrico de Lorenzo
  Kanada
Vic Emery
Michael Young
1966 Cortina d'Ampezzo   Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
  Italien
Gianfranco Gaspari
Leonardo Cavallini
  Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
1967 Alpe d'Huez   Österrike
Erwin Thaler
Reinhold Dumthaler
  Italien
Nevio De Zordo
Edoardo de Martin
  USA
Howard Clifton
James Crall
1969 Lake Placid   Italien
Nevio De Zordo
Adriano Frassinelli
  Rumänien
Ion Panturu
Dumitru Focseneanu
  Italien
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
1970 St. Moritz   Västtyskland
Horst Floth
Pepi Bader
  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
  Schweiz
Gion Caviezel
Hans Candrian
1971 Cervinia   Italien
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
  Italien
Enzo Vicario
Corrado Dal Fabbro
  Österrike
Herbert Gruber
Josef Oberhauser
1973 Lake Placid   Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
  Schweiz
Hans Candrian
Heinz Schenker
  Rumänien
Ion Panturu
Dumitru Focseneanu
1974 St. Moritz   Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
  Västtyskland
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
  Schweiz
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1975 Cervinia   Italien
Giorgio Alvera
Franco Perruquet
  Västtyskland
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
  Schweiz
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1977 St. Moritz   Schweiz
Hans Hiltebrand
Heinz Meier
  Schweiz
Fritz Lüdi
Hansjörg Trachsel
  Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
1978 Lake Placid   Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
  Östtyskland
Meinhard Nehmer
Raimund Bethge
  Västtyskland
Jakob Resch
Walter Barfuss
1979 Königssee   Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
  Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
Fritz Ohlwärter
  Västtyskland
Toni Mangold
Stefan Späte
1981 Cortina d'Ampezzo   Östtyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
  Östtyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
  Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
1982 St. Moritz   Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
  Schweiz
Hans Hiltebrand
Ulrich Bächli
  Östtyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
1983 Lake Placid   Schweiz
Ralph Pichler
Urs Leuthold
  Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1985 Cervinia   Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
  Östtyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
  Sovjetunionen
Sintis Ekmanis
Nikolay Zhirov
1986 Königssee   Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
  Schweiz
Ralph Pichler
Celeste Poltera
  Östtyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
1987 St. Moritz   Schweiz
Ralph Pichler
Celeste Poltera
  Schweiz
Hans Hiltebrand
André Kisser
  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1989 Cortina d'Ampezzo   Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
  Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
  Sovjetunionen
Janis Kipurs
Aldis Intlers
1990 St. Moritz   Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
  Östtyskland
Harald Czudaj
Axel Jang
  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
1991 Altenberg   Tyskland
Rudi Lochner
Markus Zimmermann
  Schweiz
Gustav Weder
Curdin Morell
  Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1993 Igls   Tyskland
Christoph Langen
Peer Jöchel
  Schweiz
Gustav Weder
Donat Acklin
  Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1995 Winterberg   Tyskland
Christoph Langen
Olav Hampel
  Kanada
Pierre Lueders
Jack Pyc
  Frankrike
Eric Alard
Eric la Chanony
1996 Calgary   Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Kanada
Pierre Lueders
Dave MacEachern
  Schweiz
Reto Götschi
Guido Acklin
1997 St. Moritz   Schweiz
Reto Götschi
Guido Acklin
  Italien
Günther Huber
Antonio Tartaglia
  USA
Brian Shimer
Robert Olesen
1999 Cortina d'Ampezzo   Italien
Günther Huber
Enrico Costa
Ubaldo Ranzi
  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
2000 Altenberg   Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
  Schweiz
Christian Reich
Urs Aeberhand
2001 St. Moritz   Tyskland
Christoph Langen
Marco Jacobs
  Schweiz
Reto Götschi
Cedric Grand
  Schweiz
Martin Annen
Beat Hefti
2003 Lake Placid   Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
  Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
  Tyskland
René Spies
Franz Sagmeister
2004 Königssee   Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
2005 Calgary   Kanada
Pierre Lueders
Lascelles Brown
  Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
  Schweiz
Martin Annen
Beat Hefti
2007 St. Moritz   Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
  Schweiz
Ivo Rüegg
Aleksandr Streltsov
Tommy Herzog
  Italien
Simone Bertazzo
Samuele Romanini
2008 Altenberg   Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
  Tyskland
Thomas Florschuetz
Mirko Paetzold
  Ryssland
Aleksandr Zubkov
Aleksej Vojvoda
2009 Lake Placid   Schweiz
Ivo Rüegg
Cédric Grand
  Tyskland
Thomas Florschütz
Marc Kühne
  USA
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz

Två-damerRedigera

Spel Guld Silver Brons
2000 Winterberg   Tyskland
Gabriele Kohlisch
Kathleen Hering
  USA
Jean Racine
Jennifer Davidson
  Schweiz
Françoise Burdet
Katharina Sutter
2001 Calgary   Schweiz
Françoise Burdet
Katharina Sutter
  USA
Jean Racine
Jennifer Davidson
  Tyskland
Susi Erdmann
Tanja Hess
2003 Winterberg   Tyskland
Susi Erdmann
Annegret Dietrich
  Tyskland
Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
  Tyskland
Cathleen Martini
Yvonne Cernota
2004 Königssee   Tyskland
Susi Erdmann
Kristina Bader
  Tyskland
Sandra Prokoff
Anja Schneiderheinze
  USA
Jean Racine
Vonetta Flowers
2005 Calgary   Tyskland
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
  Storbritannien
Nicole Minichiello
Jackie Davies
  USA
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2007 St. Moritz   Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
  Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
  USA
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2008 Altenberg   Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
  Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Tyskland
Claudia Schramm
Nicole Herschmann
2009 Lake Placid   Storbritannien
Nicole Minichiello
Gillian Cooke
  USA
Shauna Rohbock
Elana Meyers
  Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer

SkeletonRedigera

HerrarRedigera

Spel Guld Silver Brons
1982 St. Moritz   Gert Elsässer (AUT)   Nico Baracchi (SUI)   Alain Wicki (SUI)
1989 St. Moritz   Alain Wicki (SUI)   Christian Auer (AUT)   Franz Plangger (AUT)
1990 Königssee   Michael Grünberger (AUT)   Andi Schmid (AUT)   Gregor Stähli (SUI)
1991 Igls   Christian Auer (AUT)   Andi Schmid (AUT)   Michael Grünberger (AUT)
1992 Calgary   Bruce Sandford (NZL)   Gregor Stähli (SUI)   Christian Auer (AUT)
1993 La Plagne   Andi Schmid (AUT)   Franz Plangger (AUT)   Gregor Stähli (SUI)
1994 Altenberg   Gregor Stähli (SUI)   Andi Schmid (AUT)   Franz Plangger (AUT)
1995 Lillehammer   Jürg Wenger (SUI)   Christian Auer (AUT)   Ryan Davenport (CAN)
1996 Calgary   Ryan Davenport (CAN)   Franz Plangger (AUT)   Christian Auer (AUT)
1997 Lake Placid   Ryan Davenport (CAN)   Jim Shea (USA)   Chris Soule (USA)
1998 St. Moritz   Willi Schneider (GER)   Alain Wicki (SUI)   Felix Poletti (SUI)
1999 Altenberg   Jim Shea (USA)   Andy Böhme (GER)   Willi Schneider (GER)
2000 Igls   Andy Böhme (GER)   Gregor Stähli (SUI)   Jim Shea (USA)
  Alexander Müller (AUT)
2001 Calgary   Martin Rettl (AUT)   Jeff Pain (CAN)   Lincoln DeWitt (USA)
2003 Nagano   Jeff Pain (CAN)   Chris Soule (USA)   Brady Canfield (USA)
2004 Königssee   Duff Gibson (CAN)   Florian Grassl (GER)   Frank Kleber (GER)
2005 Calgary   Jeff Pain (CAN)   Gregor Stähli (SUI)   Duff Gibson (CAN)
2007 St. Moritz   Gregor Stähli (SUI)   Eric Bernotas (USA)   Zach Lund (USA)
2008 Altenberg   Kristan Bromley (GBR)   Jon Montgomery (CAN)   Frank Rommel (GER)
2009 Lake Placid   Gregor Stähli (SUI)   Adam Pengilly (GBR)   Alexander Tretiakov (RUS)

DamerRedigera

Spel Guld Silver Brons
2000 Igls   Steffi Hanzlik (GER)   Melissa Hollingsworth (CAN)   Tricia Stumpf (USA)
2001 Calgary   Maya Pedersen (SUI)   Alex Coomber (GBR)   Tricia Stumpf (USA)
2003 Nagano   Michelle Kelly (CAN)   Yekaterina Mironova (RUS)   Tristan Gale (USA)
2004 Königssee   Diane Sartor (GER)   Lindsay Alcock (CAN)   Kerstin Jürgens (GER)
2005 Calgary   Maya Pedersen (SUI)   Noelle Pikus-Pace (USA)   Michelle Kelly (CAN)
2007 St. Moritz   Noelle Pikus-Pace (USA)   Maya Pedersen (SUI)   Katie Uhlaender (USA)
2008 Altenberg   Anja Huber (GER)   Katie Uhlaender (USA)   Kerstin Jürgens (GER)
2009 Lake Placid   Marion Trott (GER)   Amy Williams (GBR)   Kerstin Szymkowiak (GER)

MixedRedigera

Spel Guld Silver Brons
2007 St. Moritz   Tyskland
Frank Kleber
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Monique Riekewald
Karl Angerer
Marc Kühne
  USA
Eric Bernotas
Erin Pac
Emily Azevedo
Noelle Pikus-Pace
Mike Kohn
Curtis Tomasevicz
  Schweiz
Gregor Stähli
Sabrina Hafner
Katharina Sutter
Maya Pedersen
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
2008 Altenberg   Tyskland
Sebastian Haupt
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Anja Huber
Matthias Höpfner
Alex Mann
  Kanada
Jon Montgomery
Kaillie Humphries
Jenni Hucul
Michelle Kelly
Lyndon Rush
Nathan Cross
  USA
Zach Lund
Erin Pac
Emily Azevedo
Katie Uhlaender
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2009 Lake Placid   Tyskland
Frank Rommel
Sandra Kiriasis
Patricia Polifka
Marion Trott
Thomas Florschütz
Andreas Barucha
  Schweiz
Gregor Stähli
Sabrina Hafner
Anne Dietrich
Maya Pedersen
Ivo Rüegg
Cedric Grand
  USA
Eric Bernotas
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
Katie Uhlaender
Steven Holcomb
Justin Olsen

ReferenserRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia