Öppna huvudmenyn

Argentina i olympiska sommarspelen 1992

Argentina deltog i de olympiska sommarspelen 1992 med en trupp bestående av 84 deltagare, och totalt fick landet med sig en bronsmedalj hem.[1]

Argentina i olympiska spelen
Argentina IOK-landskod

ARG
KommittéArgentinas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona
Deltagare84 deltagare i 17 sporter
FanbärareMarcelo Garraffo
Medaljsummering
Guld
0
Silver
0
Brons
1
Totalt
1

Placering
54:e
Argentina i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Argentina i olympiska vinterspelen
1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll

MedaljerRedigera

  BronsRedigera

BordtennisRedigera

Spelare Gren Inledande Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Hae-Ja Kim Damsingel   Hrachova (TCH)
L 0–2
  Hooman (NED)
L 0–2
  Kosaka (BRA)
W 2–0
Gick inte vidare
Alejandra Gabaglio,
Hae-Ja Kim
Damdubbel   Chai - Chan (HKG)
L 0–2
  Coubat - Wang (FRA)
L 0–2
  Gee - Hugh (USA)
L 0–2
N/A Gick inte vidare

BoxningRedigera

Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Remigio Molina Bantamvikt   Vega (ESP)
W 14–4
  Calderón (MEX)
W 5–4
  Achik (MAR)
L 5–15
Gick inte vidare
Jorge Maglione Fjädervikt   Soltani (ALG)
L (RSCH)
Gick inte vidare
Elio Ibarra Tungvikt   Teuchiert (GER)
L 1–5
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Brottare Gren Inledande omgång Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Diego Potap Mellanvikt, grekisk-romersk stil   Anton Arghira (ROU)
L 0 – 13
  David Martinetti (SUI)
L 0 – 4
Gick inte vidare

CyklingRedigera

Bana
Sprint
Cyklist Gren Kval Sextondelsfinal
(Återkval)
Åttondelsfinal
(Återkval)
Kvartsfinal Semifinal Final (5-8:e plats)
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
José Lovito

Herrarnas sprint

11.024
65.312
13 Q   Chiappa (ITA)
  Alleyne (BAR)
W 11.338
63.503
  Moreno (ESP)
L 11.216
64.194
  Kiksis (LAT)
W 11.266
63.909
  Neiwand (AUS)
L L
N/A 2nd 6
Förföljelse
Cyklist Gren Kval Första omgången Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Hernán López Men's individual pursuit overtaken N/A Gick inte vidare
Ángel Colla
Gustavo Guglielmone
Carlos Pérez
Fabio Placanica
Men's team pursuit 4:33.860 17 Gick inte vidare
Tempolopp
Cyklist Gren Tid Placering
Sergio Rolando

Herrarnas tempolopp

1:08.267 22
Poänglopp
Cyklist Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Erminio Suárez

Herrarnas poänglopp

11 (-1 lap) 12 Q 16 (same lap) 10

FriidrottRedigera

Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Antonio Silio Herrarnas 5 000 meter Startade inte N/A Gick inte vidare
Herrarnas 10 000 meter 28:31.02 8 Q N/A 28:55.20 18
Marcelo Cascabelo Herrarnas 3 000 meter hinder 8:38.89 10 Gick inte vidare
Andrés Charadia Herrarnas släggkastning 70.82 19 N/A Gick inte vidare
Griselda González Damernas 10 000 meter 34:09.42 20 N/A Gick inte vidare

FäktningRedigera

Fäktare Gren Inledande omgång 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
W–L
Record
Totalt
Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Rafael di Tella

Herrarnas värja

3–3 41   Schmitt (GER)
L 2–5, 0–5
Gick inte vidare
Alberto González

Herrarnas florett

1–4 50 Gick inte vidare
Andrea Chiuchich

Damernas florett

1–5 40 Gick inte vidare
Sandra Giancola

Damernas florett

1–5 42 Gick inte vidare
Yanina Iannuzzi

Damernas florett

0–6 43 Gick inte vidare

GymnastikRedigera

Gymnast Gren Redskap Kval Final
Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Barr Bom Totalt Placering Totalt Placering
Isidro Ibarrondo Herrarnas individuella mångkamp 17.950 15.975 18.075 18.550 18.120 18.775 N/A 107.450 87 Gick inte vidare
Herrarnas fristående 17.950 N/A 17.950 89
Herrarnas bygelhäst N/A 15.975 N/A 15.975 91
Herrarnas ringar N/A 18.075 N/A 18.075 86
Herrarnas hopp N/A 18.550 N/A 18.550 79
Herrarnas barr N/A 18.125 N/A 18.125 85
Herrarnas räck N/A 18.775 N/A 18.775 63
Andrea Giordano Damernas individuella mångkamp 19.262 N/A 18.924 N/A 19.050 18.924 76.586 61 Gick inte vidare
Damernas fristående 19.262 N/A 19.262 79
Damernas hopp N/A 18.924 N/A 18.924 59
Damernas barr N/A 19.050 N/A 19.050 69
Damernas bom N/A 19.350 19.350 53
Romina Plataroti Damernas individuella mångkamp 19.512 N/A 19.050 N/A 19.137 18.974 76.673 59 Gick inte vidare
Damernas fristående 19.512 N/A 19.512 47
Damernas hopp N/A 19.050 N/A 19.050 50
Damernas barr N/A 19.137 N/A 19.137 63
Damernas bom N/A 18.974 18.974 72

KanotsportRedigera

Slätvatten
Kanotist Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Juan de la Cruz Labrin
Fernando Chaparro
Herrarnas K-2 500 m 1:41.77 5 1:37.70 7 Gick inte vidare
Juan de la Cruz Labrin
Cristian Maino
José Luis Marello
Fernando Chaparro
Herrarnas K-4 1000 m 3:09.28 6 N/A 3:11.44 9 Gick inte vidare
Slalom
Kanotist Gren Åk 1 Åk 2 Final
Tid Poäng Tid Poäng Poäng Placering
Juan Maricich Herrarnas K-1 slalom 2:10.05 140.05 2:23.67 198.67 198.67 40

LandhockeyRedigera

Herrar
Gruppspel
Lag P W D L GF GA GD Poäng
  Australien 5 4 1 0 20 2 +18 9
  Tyskland 5 4 1 0 16 4 +12 9
  Storbritannien 5 3 0 2 7 10 –3 6
  Indien 5 2 0 3 4 8 –4 4
  Argentina 5 1 0 4 3 12 –9 2
  Egypten 5 0 0 5 4 18 –14 0

RoddRedigera

Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sergio Fernández González Singelsculler 6:59,14 1 Q Bye 6:53,40 1 Q 7:15,53 6
Max Holdo,
Guillermo Pfaab
Dubbelsculler 7:05,49 3 6:44,27 4 Gick inte vidare
Marcelo Pieretti,
Gustavo Pacheco,
Andrés Seperizza
Tvåa med styrman 7:39,52 5 7:32,70 5 Gick inte vidare

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Poäng Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Carlos Espínola Lechner 23 28 28 (51)
PMS
20 29 26 18 32 32 N/A 236 24
Mariano Castro,
Gustavo Warburg
470 34 22 32 (39) 28 15 31 N/A 162 29
Alberto Zanetti,
Carlos Gabutti
Starbåt (33)
PMS
27 26 29 27 19 15 N/A 143 23
Damer
Seglare Gren Lopp Poäng Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
María Espínola Lechner 24 25 23 19 11.7 24 25 19 (31)
PMS
N/A 194.7 18
Gisela Williams Europajolle 20 13 (25) 23 29 16 17 N/A 114 17

SimhoppRedigera

Hoppare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Verónica Ribot Damernas 10 m 292,26 9 Q 384,03 8
Damernas 3 m 282,54 9 Q 447,42 10
Karla Goltman Damernas 3 m 254,28 23 Gick inte vidare

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Javier Frana Herrsingel   Arraya (PER)
W 6–2, 6–0, 6–7(3–7), 6–7(3–7), 6–2
  Santoro (FRA)
L 6–4, 2–6, 1–6, 1–6
Gick inte vidare =17
Alberto Mancini Herrsingel   Chang (USA)
L 1–6, 4–6, 6–3, 0–6
Gick inte vidare =33
Christian Miniussi Herrsingel   Santoro (FRA)
L 1–6, 6–7(3–7), 4–6
Gick inte vidare =33
Javier Frana,
Christian Miniussi
Herrdubbel N/A   Castle (GBR)
  Wilkinson (GBR)
W 6–4, 6–4, 7–6(7–1)
  Forget (FRA)
  Leconte (FRA)
W 4–6, 6–7(3–7), 6–4, 6–4, 6–3
  Hlasek (SUI)
  Rosset (SUI)
W 2–6, 7–6(7–3), 3–6, 6–2, 6–2
  Becker (GER)
  Stich (GER)
L 6–7(3–7), 2–6, 7–6(7–4), 6–2, 4–6
Gick inte vidare 3  Brons
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Florencia Labat Damsingel   Rittner (GER)
L 3–6, 3–6
Gick inte vidare =17
Mercedes Paz Damsingel   Basuki (POL)
L 1–6, 4–6
Gick inte vidare =33
Patricia Tarabini Damsingel   de Swardt (RSA)
W 6–4, 6–2
  Capriati (USA)
L 4–6, 1–6
Gick inte vidare =17
Mercedes Paz,
Patricia Tarabini
Damdubbel N/A   Feistel (POL)
  Teodorowicz (POL)
W 6–4, 4–6, 6–3
  Li (CHN)
  Tang (CHN)
W 6–0, 6–1
  Meschi (EUN)
  Zvereva (EUN)
L 2–6, 3–6
Gick inte vidare =5

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ARG/summer/1992/ Sports-reference.com (engelska)