Världsmästerskapet i handboll för damer 2019

24:e upplagan av Världsmästerskapet i handboll för damer

Världsmästerskapet i handboll för damer 2019 spelades i Japan 2019. Det beslutade IHF på ett möte i Doha i oktober 2011.[2] Mästerskapet vanns av Nederländerna som tog sin första VM-titel efter seger mot Spanien med 30-29 i finalen.[3]

Världsmästerskapet i handboll för damer 2019
Datum30 november15 december 2019
ArrangörIHF
Webbplatsjapanhandball2019.com
Deltagare
Nationer24
Värdskap
LandJapan Japan
Spelplatser5
Placeringar
Gold medal icon.svg Guld Nederländerna
Silver medal icon.svg Silver Spanien
Bronze medal icon.svg Brons Ryssland
Övrigt
Matcher96
Mål5 179 (53,95 per match)
Publik315748 (3 289,04 per match)
Flest målNederländerna Lois Abbingh (71 mål)[1]

Inledande omgångRedigera

Kvalificerade för huvudomgång
Kvalificerad för spel om 13-16:e plats
Kvalificerad för spel om 17-20:e plats
Kvalificerad för spel om 21-24:e plats

Grupp ARedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Nederländerna 5 4 0 1 178 134 +44 8
2   Norge 5 4 0 1 169 115 +54 8
3   Serbien 5 3 0 2 155 143 +12 6
4   Angola 5 2 0 3 150 151 −1 4
5   Slovenien 5 2 0 3 142 150 −8 4
6   Kuba 5 0 0 5 122 223 −101 0
30 november 2019 Serbien   32–25   Angola Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Nikolić 7
  3× 
(16–12)
Rapport
Guialo 5
  1× 
Publik: 3 605
Domare: García, Paolantoni (Argentina)
30 november 2019 Nederländerna   26–32   Slovenien Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Abbingh, Polman 5
  1× 
(14–15)
Rapport
Stanko 12
  1× 
Publik: 2 864
Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien)
30 november 2019 Norge   47–16   Kuba Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Herrem, Løke 8
 
(25–9)
Rapport
Céspedes, Lusson 3
 
Publik: 1 871
Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten)

2 december 2019 Kuba   27–46   Serbien Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
12:30
Rizo 6
 
(11–25)
Rapport
Radosavljević, Kojić, Pop-Lazić 6
  1× 
Publik: 5 570
Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien)
2 december 2019 Angola   28–35   Nederländerna Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Carlos 9
  1× 
(12–17)
Rapport
Abbingh 11
  2× 
Publik: 4 690
Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet)
2 december 2019 Slovenien   20–36   Norge Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Gros 9
 
(12–13)
Rapport
Røsberg Jacobsen 8
 
Publik: 1 680
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)

3 december 2019 Nederländerna   51–23   Kuba Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Malestein 11
  1× 
(22–11)
Rapport
Céspedes 4
 
Publik: 5 060
Domare: García, Paolantoni (Argentina)
3 december 2019 Slovenien   24–33   Angola Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Stanko 9
  2× 
(12–16)
Rapport
Carlos, Kassoma 6
 
Publik: 2 280
Domare: Koo, Lee (Sydkorea)
3 december 2019 Norge   28–25   Serbien Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Hegh Arntzen, Oftedal 7
  3× 
(13–12)
Rapport
Liščević 6
  1× 
Publik: 1 970
Domare: Kuttler, Merz (Tyskland)

5 december 2019 Kuba   26–39   Slovenien Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Rizo 7
  2× 
(15–17)
Rapport
Stanko 11
  5× 
Publik: 5 520
Domare: Năstase, Stancu (Rumänien)
5 december 2019 Serbien   23–36   Nederländerna Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Trifunović, Obradović, Liščević 6
 
(12–20)
Rapport
Polman 8
  2× 
Publik: 2 460
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)
5 december 2019 Norge   30–24   Angola Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Hegh Arntzen 6
  3× 
(13–12)
Rapport
Carlos 6
  1× 
Publik: 1 870
Domare: García, Paolantoni (Argentina)

6 december 2019 Serbien   29–27   Slovenien Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Pop-Lazić 8
  1× 
(12–11)
Rapport
Stanko 10
  2× 
Publik: 4 680
Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien)
6 december 2019 Angola   40–30   Kuba Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Guialo 7
 
(20–16)
Rapport
Lusson 7
  1× 
Publik: 2 680
Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet)
6 december 2019 Nederländerna   30–28   Norge Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Abbingh 6
  2× 
(14–18)
Rapport
Oftedal 9
 
Publik: 3 380
Domare: García, Marín (Spanien)

Grupp BRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Sydkorea 5 3 2 0 149 124 +25 8
2   Tyskland 5 3 1 1 142 111 +31 7
3   Danmark 5 3 1 1 132 100 +32 7
4   Frankrike 5 2 1 2 137 100 +37 5
5   Brasilien 5 1 1 3 119 116 +3 3
6   Australien 5 0 0 5 53 182 −129 0
30 november 2019 Tyskland   30–24   Brasilien Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
15:00
Behnke 6
  1× 
(14–11)
Rapport
Nascimento 5
  1× 
Publik: 1 300
Domare: García, Marín (Spanien)
30 november 2019 Frankrike   27–29   Sydkorea Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
18:00
Zaadi 5
  2× 
(13–12)
Rapport
Ryu 12
  1×  1× 
Publik: 1 450
Domare: Sosa, Lemes (Uruguay)
30 november 2019 Danmark   37–12   Australien Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
20:30
Østergaard 6
(17–4)
Rapport
Potocki 4
Publik: 1 400
Domare: Cheng, Zhou (Kina)

1 december 2019 Brasilien   19–19   Frankrike Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
15:00
fyra spelare 3
 
(7–10)
Rapport
tre spelare 3
  2× 
Publik: 1 580
Domare: Lah, Sok (Slovenien)
1 december 2019 Australien   8–34   Tyskland Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
18:00
Potocki 3
 
(4–16)
Rapport
Lauenroth 6
  1× 
Publik: 1 450
Domare: Hizaki, Ikebuchi (Japan)
1 december 2019 Sydkorea   26–26   Danmark Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
20:30
Ryu 9
  1× 
(13–10)
Rapport
Højlund 4
  1×  1× 
Publik: 1 380
Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland)

3 december 2019 Sydkorea   33–27   Brasilien Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
15:00
Ryu, Shin 8
  2× 
(16–14)
Rapport
Amorim 9
  2× 
Publik: 1 750
Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet)
3 december 2019 Frankrike   46–7   Australien Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
19:00
Coatanea 7
  1× 
(21–3)
Rapport
Potocki 4
  1× 
Publik: 1 540
Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten)
3 december 2019 Danmark   25–26   Tyskland Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
20:30
K. Jørgensen 5
  1× 
(11–13)
Rapport
Behnke 7
  2× 
Publik: 1 000
Domare: Sosa, Lemes (Uruguay)

4 december 2019 Australien   17–34   Sydkorea Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
15:00
Potocki 10
  1× 
(10–18)
Rapport
Lee 5
 
Publik: 1 590
Domare: Lončar, Lončar (Kroatien)
4 december 2019 Tyskland   25–27   Frankrike Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
19:00
Bölk 8
  2× 
(12–14)
Rapport
Zaadi 4
  1× 
Publik: 1 950
Domare: García, Marín (Spanien)
4 december 2019 Danmark   24–18   Brasilien Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
20:30
S. Jørgensen 6
  1× 
(11–9)
Rapport
Vieira 5
 
Publik: 1 100
Domare: García, Paolantoni (Argentina)

6 december 2019 Brasilien   31–9   Australien Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
15:00
Belo 5
  1× 
(15–5)
Rapport
Potocki 7
 
Publik: 1 490
Domare: Cheng, Zhou (Kina)
6 december 2019 Tyskland   27–27   Sydkorea Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
19:00
Behnke 7
  2× 
(15–14)
Rapport
Ryu 9
 
Publik: 2 100
Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland)
6 december 2019 Frankrike   18–20   Danmark Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
20:30
Lacrabère 6
  3× 
(7–9)
Rapport
S. Jørgensen 7
 
Publik: 1 600
Domare: Lah, Sok (Slovenien)

Grupp CRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Spanien 5 5 0 0 159 103 +56 10
2   Montenegro 5 4 0 1 137 123 +14 8
3   Rumänien 5 3 0 2 121 129 −8 6
4   Ungern 5 2 0 3 145 117 +28 4
5   Senegal 5 1 0 4 119 137 −18 2
6   Kazakstan 5 0 0 5 92 164 −72 0
30 november 2019 Montenegro   29–25   Senegal Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
15:00
Jauković 7
  3× 
(14–15)
Rapport
Keita, Sankharé 5
  1× 
Publik: 1 900
Domare: Kuttler, Merz (Tyskland)
30 november 2019 Rumänien   13–31   Spanien Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
18:00
Neagu 6
  2× 
(9–16)
Rapport
Cabral, Fernández 6
  1× 
Publik: 1 300
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)
30 november 2019 Ungern   39–15   Kazakstan Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
18:00
Márton, Schatzl 7
 
(22–8)
Rapport
Abilda 5
Publik: 1 800
Domare: Hizaki, Ikebuchi (Japan)

1 december 2019 Kazakstan   21–30   Montenegro Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
15:00
Alexandrova 5
 
(11–13)
Rapport
Radičević 9
  1× 
Publik: 1 910
Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten)
1 december 2019 Spanien   29–25   Ungern Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
18:00
Cabral 7
  1×  1× 
(18–13)
Rapport
Tóvizi 5
  1× 
Publik: 1 600
Domare: Christiansen, Hansen (Danmark)
1 december 2019 Senegal   24–29   Rumänien Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
18:00
tre spelare 6
  2× 
(12–15)
Rapport
Neagu 13
  4× 
Publik: 1 850
Domare: Koo, Lee (Sydkorea)

3 december 2019 Ungern   24–25   Montenegro Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
15:00
Schatzl 7
  2× 
(12–13)
Rapport
Radičević 8
  1×  1× 
Publik: 1 600
Domare: García, Marín (Spanien)
3 december 2019 Spanien   29–20   Senegal Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
15:00
Cabral 8
  3× 
(14–13)
Rapport
Camara 6
 
Publik: 1 950
Domare: Lah, Sok (Slovenien)
3 december 2019 Rumänien   22–20   Kazakstan Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
19:00
Pintea 5
  1× 
(14–11)
Rapport
Chardina 6
 
Publik: 1 810
Domare: Cheng, Zhou (Kina)

4 december 2019 Montenegro   27–26   Rumänien Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
15:00
Radičević, Raičević 6
  3× 
(11–12)
Rapport
Neagu 11
  1× 
Publik: 1 700
Domare: Christiansen, Hansen (Danmark)
4 december 2019 Kazakstan   16–43   Spanien Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
15:00
Abilda, Rejemetova 3
 
(11–19)
Rapport
M. López 10
 
Publik: 2 000
Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten)
4 december 2019 Ungern   30–20   Senegal Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
19:00
Kovács 6
  1× 
(17–9)
Rapport
Sankharé 6
  1× 
Publik: 2 020
Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland)

6 december 2019 Senegal   30–20   Kazakstan Kumamoto Prefectural Gymnasium, Kumamoto
15:00
Camara 8
 
(15–7)
Rapport
Abilda 7
  1× 
Publik: 1 700
Domare: Hizaki, Ikebuchi (Japan)
6 december 2019 Montenegro   26–27   Spanien Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
15:00
Radičević 7
 
(14–14)
Rapport
Cabral, Pena 6
  2× 
Publik: 2 000
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)
6 december 2019 Rumänien   28–27   Ungern Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
19:00
Neagu 10
  2× 
(10–16)
Rapport
Kovacsics, Szabó 6
  2× 
Publik: 2 500
Domare: Kuttler, Merz (Tyskland)

Grupp DRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Ryssland 5 5 0 0 158 91 +67 10
2   Sverige 5 4 0 1 144 114 +30 8
3   Japan 5 3 0 2 136 121 +15 6
4   Argentina 5 2 0 3 124 133 −9 4
5   Kongo-Kinshasa 5 1 0 4 86 137 −51 2
6   Kina 5 0 0 5 100 152 −52 0
30 november 2019 Japan   24–20   Argentina Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Ohyama 5
  2× 
(14–10)
Rapport
Karsten 7
  2× 
Publik: 9 100
Domare: Năstase, Stancu (Rumänien)
30 november 2019 Ryssland   26–11   Kina Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Manaharova 5
 
(13–6)
Rapport
Chen 4
 
Publik: 4 900
Domare: Lončar, Lončar (Kroatien)
30 november 2019 Sverige   26–16   Kongo-Kinshasa Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Lagerquist 6
  3× 
(11–8)
Rapport
Mwasesa 6
  1× 
Publik: 2 230
Domare: Antić, Jakovljević (Serbien)

2 december 2019 Argentina   22–35   Ryssland Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Pizzo, Cavo, Bolling 4
  3× 
(12–17)
Rapport
Gorsjenina 5
  1× 
Publik: 6 628
Domare: Cheng, Zhou (Kina)
2 december 2019 Kongo-Kinshasa   16–28   Japan Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Ngo 4
  1× 
(9–17)
Rapport
Ohyama 6
 
Publik: 4 476
Domare: Lončar, Lončar (Kroatien)
2 december 2019 Kina   19–32   Sverige Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Jin 5
  1× 
(7–16)
Rapport
Blohm, Hagman, Mässing 4
  2× 
Publik: 2 100
Domare: Năstase, Stancu (Rumänien)

3 december 2019 Ryssland   34–13   Kongo-Kinshasa Park Dome Kumamoto, Kumamoto
14:30
Manaharova 6
 
(19–7)
Rapport
Mwasesa 5
  1× 
Publik: 6 765
Domare: Hizaki, Ikebuchi (Japan)
3 december 2019 Kina   28–34   Argentina Park Dome Kumamoto, Kumamoto
17:00
Jin 10
 
(13–18)
Rapport
Karsten 12
  1× 
Publik: 1 985
Domare: Antić, Jakovljević (Serbien)
3 december 2019 Sverige   34–26   Japan Park Dome Kumamoto, Kumamoto
19:30
Blohm 7
  1× 
(20–13)
Rapport
Tanabe 5
 
Publik: 6 375
Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien)

5 december 2019 Kongo-Kinshasa   25–24   Kina Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Mwasesa 12
  2× 
(10–11)
Rapport
Jin 8
  1× 
Publik: 6 729
Domare: Kuttler, Merz (Tyskland)
5 december 2019 Japan   23–33   Ryssland Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Sasaki 7
  1× 
(16–16)
Rapport
Sen 8
  1× 
Publik: 6 220
Domare: Antić, Jakovljević (Serbien)
5 december 2019 Sverige   30–23   Argentina Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Mässing 5
  1× 
(14–11)
Rapport
Mendoza 8
  2× 
Publik: 2 442
Domare: Lončar, Lončar (Kroatien)

6 december 2019 Japan   35–18   Kina Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Akiyama 8
  2× 
(17–8)
Rapport
Sun 5
  2× 
Publik: 8 310
Domare: Sosa, Lemes (Uruguay)
6 december 2019 Argentina   25–16   Kongo-Kinshasa Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Karsten 8
  2× 
(9–13)
Rapport
Mwasesa 5
 
Publik: 2 950
Domare: Christiansen, Hansen (Danmark)
6 december 2019 Ryssland   30–22   Sverige Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Frolova 11
  3× 
(16–12)
Rapport
Gulldén 8
 
Publik: 3 826
Domare: Koo, Lee (Sydkorea)

President's CupRedigera

Spel om 21-24:e platsRedigera

  Semifinaler om 21-24:e plats Match om 21-22:e plats
8 december
  Kuba
45
 
25
 
 
9 december
   
  Kuba
33
 
31
Match om 23-24:e plats
8 december 9 december
29
15
  Kina
23
 
  Kina
33

Spel om 17-20:e platsRedigera

  Semifinaler om 17-20:e plats Match om 17-18:e plats
8 december
19
 
32
 
 
9 december
   
22
 
18
Match om 19-20:e plats
8 december 9 december
28
29
23
 
27

Spel om 13-16:e platsRedigera

  Semifinaler om 13-16:e plats Match om 13-14:e plats
8 december
  Ungern
34
 
26
 
 
9 december
   
  Ungern
21
 
26
Match om 15-16:e plats
8 december 9 december
  Angola
17
27
28
 
  Angola
30

HuvudomgångRedigera

Grupp IRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Norge 5 4 0 1 146 128 +18 8
2   Nederländerna 5 3 0 2 153 136 +17 6
3   Serbien 5 2 1 2 139 151 −12 5
4   Tyskland 5 2 1 2 135 136 −1 5
5   Danmark 5 1 2 2 123 124 −1 4
6   Sydkorea 5 0 2 3 144 165 −21 2
8 december 2019 Serbien   36–33   Sydkorea Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Lavko 7
  1× 
(21–16)
Rapport
Ryu 10
  1× 
Publik: 3 450
Domare: García, Marín (Spanien)
8 december 2019 Nederländerna   23–25   Tyskland Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Dulfer 4
 
(12–11)
Rapport
Bölk 6
  1× 
Publik: 4 020
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)
8 december 2019 Norge   22–19   Danmark Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Hegh Arntzen 5
  1× 
(12–9)
Rapport
Grigel, Højlund 4
  2× 
Publik: 1 890
Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland)

9 december 2019 Tyskland   28–29   Serbien Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Berger, Minevskaja 6
  1× 
(17–19)
Rapport
Cvijić 7
  2×  1× 
Publik: 5 090
Domare: Năstase, Stancu (Rumänien)
9 december 2019 Danmark   27–24   Nederländerna Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Hansen 5
  3× 
(14–9)
Rapport
Polman, Snelder 5
  1× 
Publik: 2 200
Domare: García, Marín (Spanien)
9 december 2019 Sydkorea   25–36   Norge Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Ryu 7
  1× 
(10–20)
Rapport
Oftedal 7
  2× 
Publik: 2 120
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)

11 december 2019 Nederländerna   40–33   Sydkorea Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Abbingh 11
  1× 
(23–16)
Rapport
Ryu 9
  1× 
Publik: 5 070
Domare: Năstase, Stancu (Rumänien)
11 december 2019 Serbien   26–26   Danmark Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Pop-Lazić 6
  1× 
(14–11)
Rapport
S. Jørgensen 6
  2× 
Publik: 3 080
Domare: García, Marín (Spanien)
11 december 2019 Norge   32–29   Tyskland Aqua Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Brattset Dale 6
 
(17–16)
Rapport
Bölk 6
  1× 
Publik: 3 520
Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland)

Grupp IIRedigera

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1   Ryssland 5 5 0 0 161 117 +44 10
2   Spanien 5 3 1 1 145 137 +8 7
3   Montenegro 5 3 0 2 137 137 0 6
4   Sverige 5 2 1 2 141 132 +9 5
5   Japan 5 1 0 4 143 150 −7 2
6   Rumänien 5 0 0 5 102 156 −54 0
8 december 2019 Rumänien   18–27   Ryssland Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Neagu 5
  1× 
(10–10)
Rapport
Vjachireva, Bobrovnikova 5
  2× 
Publik: 5 870
Domare: García, Paolantoni (Argentina)
8 december 2019 Montenegro   30–26   Japan Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Radičević 8
  1× 
(14–11)
Rapport
Fujita 7
  2× 
Publik: 7 356
Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet)
8 december 2019 Spanien   28–28   Sverige Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Cabral 6
  2× 
(14–8)
Rapport
Hagman, Mässing 8
  2× 
Publik: 2 132
Domare: Lah, Sok (Slovenien)

9 december 2019 Ryssland   35–28   Montenegro Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Manaharova 12
  1× 
(17–16)
Rapport
Radičević 8
  2× 
Publik: 6 338
Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien)
9 december 2019 Japan   31–33   Spanien Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Ohyama 6
  3× 
(13–17)
Rapport
Pena 7
  2× 
Publik: 3 428
Domare: Kuttler, Merz (Tyskland)
9 december 2019 Sverige   34–22   Rumänien Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Mellegård 7
  1× 
(14–9)
Rapport
Udriștioiu, Neagu, Pintea 4
  1× 
Publik: 1 980
Domare: Sosa, Lemes (Uruguay)

11 december 2019 Spanien   26–36   Ryssland Park Dome Kumamoto, Kumamoto
15:00
Cabral 6
 
(12–16)
Rapport
Frolova 9
  2× 
Publik: 6 281
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)
11 december 2019 Rumänien   20–37   Japan Park Dome Kumamoto, Kumamoto
18:00
Udriștioiu, Perianu 4
  1× 
(8–18)
Rapport
Sasaki 8
Publik: 3 962
Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet)
11 december 2019 Montenegro   26–23   Sverige Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Mehmedović 7
  3× 
(12–12)
Rapport
Blohm 7
 
Publik: 1 926
Domare: García, Paolantoni (Argentina)

SlutspelRedigera

SlutspelsträdRedigera

  Semifinaler Final
13 december
  Norge
22
 
28
 
 
15 december
   
29
 
30
Bronsmatch
13 december 15 december
32
  Norge
28
33
 
33

SemifinalerRedigera

13 december 2019 Ryssland   32–33   Nederländerna Park Dome Kumamoto, Kumamoto
17:30
Vjachireva 11
  2× 
(16–16)
Rapport
Polman 9
 
Publik: 4 240
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)

13 december 2019 Norge   22–28   Spanien Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Aune 5
  3× 
(13–13)
Rapport
Cabral 7
  2× 
Publik: 4 261
Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland)

Match om sjundeplatsRedigera

13 december 2019 Tyskland   24–35   Sverige Park Dome Kumamoto, Kumamoto
14:30
Stolle 6
  2× 
(13–18)
Rapport
Gulldén 7
  1× 
Publik: 6 860
Domare: García, Marín (Spanien)

Match om femteplatsRedigera

13 december 2019 Serbien   26–28   Montenegro Park Dome Kumamoto, Kumamoto
11:30
Stoiljković 6
 1× 
(12–13)
Rapport
Raičević, Ramusović 4
  3× 
Publik: 5 690
Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet)

BronsmatchRedigera

15 december 2019 Norge   28–33   Ryssland Park Dome Kumamoto, Kumamoto
17:30
Hegh Arntzen, Oftedal 7
  1× 
(15–18)
Rapport
Vjachireva 9
 
Publik: 8 664
Domare: García, Marín (Spanien)

FinalRedigera

15 december 2019 Spanien   29–30   Nederländerna Park Dome Kumamoto, Kumamoto
20:30
Cabral 7
  2×  1× 
(13–16)
Rapport
Polman 9
  2× 
Publik: 9 624
Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike)

SlutplaceringarRedigera

Plats Lag
    Nederländerna
    Spanien
    Ryssland
4   Norge
5   Montenegro
6   Serbien
7   Sverige
8   Tyskland
9   Danmark
10   Japan[a]
11   Sydkorea
12   Rumänien
13   Frankrike
14   Ungern
15   Angola
16   Argentina
17   Brasilien
18   Senegal
19   Slovenien
20   Kongo-Kinshasa
21   Kuba
22   Kazakstan
23   Kina
24   Australien

Kvalificerade till olympiska spelen 2020
Kvalificerade till olympiska spelen 2020 via annan turnering
Kvalificerade till olympisk kvalturnering
Kvalificerade till olympisk kvalturnering via annan turnering

All star-teamRedigera

Utvaldes den 15 december efter att sista matchen spelats, Estavana Polman utsågs även till turneringens mest värdefulla spelare.[4]

Position Spelare
Målvakt   Tess Wester (NED)
Högersexa   Jovanka Radičević (MNE)
Högernia   Anna Vjachireva (RUS)
Mittnia   Estavana Polman (NED)
Vänsternia   Alexandrina Cabral Barbosa (ESP)
Vänstersexa   Camilla Herrem (NOR)
Mittsexa   Linn Blohm (SWE)
  1. ^ Japan direktkvalificerat som värdnation.

KällorRedigera

FotnoterRedigera

  1. ^ 24th Women's World Championship 2019 – Individual Statistics. IHF. Läst 15 december 2019.
  2. ^ ”Japan and Denmark/Germany are the hosts of the 2019 World Championships” (på engelska). IHF. 28 oktober 2013. http://www.ihf.info//MediaCenter/News/NewsDetails/tabid/130/Default.aspx?ID=1748. Läst 23 december 2014. 
  3. ^ (15 december 2019). Historiskt VM-guld efter märkligt slut. Sportbladet. Läst 15 december 2019.
  4. ^ Japan 2019 All-star Team. IHF. Läst 17 december 2019.

Externa länkarRedigera