Ulla Billquist-stipendiet

Ulla Billquist stipendiet är en utmärkelse som delas ut varje år av Folkets Hus och Parker [1] i ett samarbete med släktingar till Ulla Billquist. Priset delas ut till "en begåvad ungdom inom områdena teater, sång och musik", och ger både ära och en symbolisk summa pengar på 30 000 kr. Enligt praxis ges priset endast till kvinnor inom musik upp till 35 år gamla. I början kunde män och personer inom teater såsom scenografen Peter Tillberg få det.

Ulla Billquist-stipendiet
UllaBillquist.jpg
Omslagsbild från häftet Ullas visor från 1941.
BeskrivningMusikpris
LandSverige Sverige
Första utdelning1984
ÅterkommandeÅrligen

StipendiaterRedigera

KällorRedigera

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Samtliga stipendiater”. http://www.fhp.nu/Hem/Om-oss/Utmarkelser/Ulla-Billquist/?tab=PromotorInfo. 
  2. ^ Jessica Andersson årets Ulla Billquist-stipendiat”. Sveriges Radio. 26 april 2007. https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=125&artikel=1334608. Läst 12 februari 2020. 
  3. ^ Annika Norlin Billquist-stipendiat”. Svenska Dagbladet. 24 april 2008. ISSN 1101-2412. https://www.svd.se/annika-norlin-billquist-stipendiat. Läst 12 februari 2020. 
  4. ^ Spektra (23 april 2009). ”Marit Bergman Billquist-stipendiat”. Svenska Dagbladet. ISSN 1101-2412. https://www.svd.se/marit-bergman-billquist-stipendiat. Läst 12 februari 2020. 
  5. ^ ”Prm: Sofia Karlsson – årets Ulla Billquist-stipendiat”. News Powered by Cision. https://news.cision.com/se/folkets-hus-och-parker/r/prm--sofia-karlsson---arets-ulla-billquist-stipendiat,c535252. Läst 12 februari 2020. 
  6. ^ ”Pernilla Andersson årets Ulla Billquist-stipendiat”. Dagens Nyheter. DN. http://www.dn.se/kultur-noje/musik/pernilla-andersson-arets-ulla-billquist-stipendiat. Läst 28 maj 2011. 
  7. ^ TT (25 april 2012). ”Laleh får Ulla Billquist-pris”. www.nsd.se. https://www.nsd.se/noje/laleh-far-ulla-billquist-pris-6874356.aspx. Läst 12 februari 2020. 
  8. ^ ”Nina Ramsby får Ulla Billquist-stipendium”. allehanda.se. 22 maj 2013. https://www.allehanda.se/artikel/nina-ramsby-far-ulla-billquist-stipendium. Läst 12 februari 2020. 
  9. ^ TT (14 maj 2014). ”Edda Magnason får Ulla Billquist-stipendium”. www.nsd.se. https://www.nsd.se/noje/edda-magnason-far-ulla-billquist-stipendium-8481857.aspx. Läst 12 februari 2020. 
  10. ^ Dagens Nyheter 2015-05-26
  11. ^ Hon är årets Ulla Billquist-stipendiat”. SVT Nyheter. https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/hon-ar-arets-ulla-billquist-stipendiat. Läst 30 maj 2017. 
  12. ^ Sofia Jannok årets Ulla Billquist-stipendiat”. SVT Nyheter. https://www.svt.se/kultur/musik/sofia-jannok-arets-ulla-billquist-stipendiat. Läst 30 maj 2017. 
  13. ^ Brännström/TT, Linus (15 maj 2018). ”Seinabo Sey årets Ulla Billquist-stipendiat”. www.unt.se. https://www.unt.se/kultur-noje/seinabo-sey-arets-ulla-billquist-stipendiat-4981440.aspx. Läst 12 februari 2020. 
  14. ^ TT (16 oktober 2019). ”First Aid Kit får Ulla Billquist-stipendiet”. Svenska Dagbladet. ISSN 1101-2412. https://www.svd.se/first-aid-kit-far-ulla-billquist-stipendiet. Läst 12 februari 2020.