Öppna huvudmenyn

Uefacupen 2003/2004

33:e säsongen av Uefacupen

Uefacupen 2003/2004 vanns av Valencia, Spanien efter finalseger, 3–0 i Göteborg, mot Marseille, FrankrikeNya Ullevi i Göteborg i Sverige[1] den 19 maj 2004. Valencia CF, tränat av Rafael Benítez, blev denna säsong även spanska ligamästare.

Uefacupen 2003/2004
Evenemangsfakta
Datum12 augusti 2003–19 maj 2004
ArrangörUefa
FinalarenaSverige Nya Ullevi
Deltagare
Antal lag145
Statistik
Matcher287
0
Simple gold cup.svg MästareSpanien Valencia (1:a titeln)
Simple silver cup.svg FinalistFrankrike Marseille
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2002/2003 2004/2005

KvalificeringsomgångRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
AIK   1–0   Fylkir 1–0 0–0
Vllaznia Shkodër   0–6   Dundee 0–2 0–4
Levadia   3–6   Varteks 1–3 2–3
Esbjerg fB   9–1   FC Santa Coloma 5–0 4–1
Željezničar Sarajevo   4–1   Anorthosis 1–0 3–1
Hapoel Tel Aviv   3–2   Banants 1–1 2–1
Brøndby IF   5–0   Dinamo Minsk 3–0 2–0
Malmö FF   6–0   Portadown 4–0 2–0
Dinamo București   6–3   Liepājas Metalurgs 5–2 1–1
Valletta   0–4   Neuchâtel Xamax 0–2 0–2
Kärnten   3–2   Grindavík 2–1 1–1
Viktoria Žižkov   6–1   Zhenis 3–0 3–1
Sarajevo   1–4   Sartid 1–1 0–3
APOEL   5–1   Derry City 2–1 3–0
Litex Lovech   0–2   Zimbru Chișinău 0–0 0–2
Neman Grodno   00001–1 (BM)   Steaua București 1–1 0–0
Etzella Ettelbruck   1–9   Kamen Ingrad 1–2 0–7
Manchester City   7–0   Total Network Solutions 5–0 2–0
Molde FK   6–0   KÍ Klaksvík 2–0 4–0
Odense BK   4–1   TVMK 1–1 3–0
Ventspils   00003–3 (BM)   Wisła Płock 1–1 2–2
Mypa   5–4   Young Boys 3–2 2–2
Vaduz   0–2   Dnipro Dnipropetrovsk 0–1 0–1
Coleraine   2–6   União de Leiria 2–1 0–5
Dyskobolia Grodzisk   6–1   Atlantas 2–0 4–1
Dinamo Tirana   1–7   Lokeren 0–4 1–3
Cwmbrân Town   0–6   Maccabi Haifa 0–3 0–3
Publikum   12–20   Belasica 7–2 5–0
Cementarnica 55   00001–1 (BM)   Katowice 0–0 1–1
Matador Púchov   6–0   Sioni Bolnisi 3–0 3–0
Röda stjärnan   8–2   Nistru Otaci 5–0 3–2
Ekranas   2–3   Debrecen 1–1 1–2 (e.f.)
Birkirkara   0–6   Ferencváros 0–5 0–1
Haka   00002–2 (BM)   Hajduk Split 2–1 0–1
Torpedo Moskva   9–0   Domagnano 5–0 4–0
Atyrau   1–6   Levski Sofia 1–4 0–2
Olimpija Ljubljana   4–2   Shelbourne 1–0 3–2
Lens   5–0   Torpedo Kutaisi 3–0 2–0
FC Nordsjælland   6–0   Sjirak 4–0 2–0
Artmedia Petržalka   2–0   F91 Dudelange 1–0 1–0
NSÍ Runavík   1–9   FK Lyn 1–3 0–6

Inledande omgångarRedigera

Första omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
AIK   0–2   Valencia 0–1 0–1
Dinamo București   5–2   Sjachtar Donetsk 2–0 3–2
Maccabi Haifa   4–3   Publikum 2–1 2–2
Dundee   1–3   Perugia Calcio 1–2 0–1
Cementarnica 55   0–6   Lens 0–1 0–5
Newcastle United   6–0   NAC Breda 5–0 1–0
Panionios   3–1   FC Nordsjælland 2–1 1–0
Heart of Midlothian   2–0   Željezničar Sarajevo 2–0 0–0
Gençlerbirliği   4–2   Blackburn Rovers 3–1 1–1
Matador Púchov   1–9   Barcelona 1–1 0–8
Dinamo Zagreb   3–1   MTK Hungária 3–1 0–0
Hapoel Ramat Gan Givatayim   0–5   Levski Sofia 0–1 0–4
Sartid   2–4   Slavia Prag 1–2 1–2
Villarreal   3–2   Trabzonspor 0–0 3–2
Grasshopper   00001–1 (BM)   Hajduk Split 1–1 0–0
Hertha Berlin   0–1   Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 0–0 0–1
Vålerenga IF   00001–1 (BM)   Grazer 0–0 1–1
Zimbru Chișinău   2–3   Aris 1–1 1–2
Varteks   3–6   Debrecen 1–3 2–3
União de Leiria   2–3   Molde FK 1–0 1–3
Austria Wien   1–3   Borussia Dortmund 1–2 0–1
Auxerre   2–0   Neuchâtel Xamax 1–0 1–0
Ventspils   01–10   Rosenborg BK 1–4 0–6
Gaziantepspor   1–0   Hapoel Tel Aviv 1–0 0–0
Odense BK   5–6   Röda stjärnan 2–2 3–4
Sporting Lissabon   3–0   Malmö FF 2–0 1–0
Utrecht   6–0   Žilina 2–0 4–0
Metalurh Donetsk   1–4   Parma 1–1 0–3
Mypa   0–3   Sochaux-Montbéliard 0–1 0–2
Southampton   1–2   Steaua București 1–1 0–1
Roma   5–1   Vardar 4–0 1–1
Manchester City   4–2   Lokeren 3–2 1–0
Spartak Moskva   3–1   Esbjerg fB 2–0 1–1
CSKA Sofia   2–2
(2–3 str.)
  Torpedo Moskva 1–1 1–1 (e.f.)
Ferencváros   2–2
(2–3 str.)
  FC Köpenhamn 1–1 1–1 (e.f.)
APOEL   3–6   Mallorca 1–2 2–4
Olimpija Ljubljana   1–4   Liverpool 1–1 0–3
PAOK   3–1   FK Lyn 0–1 3–0
Malatya   2–3   Basel 0–2 2–1 (e.f.)
Louviéroise   1–2   Benfica 1–1 0–1
Austria Salzburg   00002–2 (BM)   Udinese 0–1 2–1
Brøndby IF   2–0   Viktoria Žižkov 1–0 1–0
Kaiserslautern   1–3   Teplice 1–2 0–1
Hamburg   2–4   Dnipro Dnipropetrovsk 2–1 0–3
Bordeaux   3–2   Artmedia Petržalka 2–1 1–1
Wisła Kraków   4–2   NEC 2–1 2–1
Kamen Ingrad   0–1   Schalke 04 0–0 0–1
Feyenoord   3–1   Kärnten 2–1 1–0

Andra omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Rosenborg BK   1–0   Röda stjärnan 0–0 1–0
Dinamo Zagreb   1–3   Dnipro Dnipropetrovsk 0–2 1–1
Borussia Dortmund   2–6   Sochaux-Montbéliard 2–2 0–4
Manchester City   00001–1 (BM)   Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 1–1 0–0
Benfica   5–1   Molde FK 3–1 2–0
Slavia Prag   00002–2 (BM)   Levski Sofia 2–2 0–0
Spartak Moskva   5–3   Dinamo București 4–0 1–3
Gaziantepspor   6–1   Lens 3–0 3–1
Schalke 04   3–3
(1–3 str.)
  Brøndby IF 2–1 1–2 (e.f.)
Perugia Calcio   3–1   Aris 2–0 1–1
Utrecht   0–4   Auxerre 0–0 0–4
Steaua București   1–2   Liverpool 1–1 0–1
Vålerenga IF   0–0
(4–3 str.)
  Wisła Kraków 0–0 0–0 (e.f.)
PAOK   00001–1 (BM)   Debrecen 1–1 0–0
FC Köpenhamn   2–3   Mallorca 1–2 1–1
Basel   2–4   Newcastle United 2–3 0–1
Roma   2–1   Hajduk Split 1–0 1–1
Gençlerbirliği   4–1   Sporting Lissabon 1–1 3–0
Villarreal   2–1   Torpedo Moskva 2–0 0–1
Feyenoord   1–3   Teplice 0–2 1–1
Bordeaux   2–1   Heart of Midlothian 0–1 2–0
Panionios   0–5   Barcelona 0–3 0–2
Austria Salzburg   0–9   Parma 0–4 0–5
Valencia   4–0   Maccabi Haifa 0–0 4–0

Tredje omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Brøndby IF   1–3   Barcelona 0–1 1–2
Parma   0–4   Gençlerbirliği 0–1 0–3
Benfica   00002–2 (BM)   Rosenborg BK 1–0 1–2
Marseille   1–0   Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–0
Celtic   3–1   Teplice 3–0 0–1
Perugia Calcio   1–3   PSV Eindhoven 0–0 1–3
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski   1–5   Bordeaux 0–1 1–4
Valencia   5–2   Beşiktaş 3–2 2–0
Galatasaray   2–5   Villarreal 2–2 0–3
Club Brügge   1–0   Debrecen 1–0 0–0
Sochaux-Montbéliard   00002–2 (BM)   Inter 2–2 0–0
Liverpool   6–2   Levski Sofia 2–0 4–2
Spartak Moskva   1–3   Mallorca 0–3 1–0
Gaziantepspor   1–2   Roma 1–0 0–2
Auxerre   1–0   Panathinaikos 0–0 1–0
Vålerenga IF   2–4   Newcastle United 1–1 1–3

Fjärde omgångenRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Celtic   1–0   Barcelona 1–0 0–0
Gençlerbirliği   1–2   Valencia 1–0 0–2 (e.f.)
Bordeaux   4–1   Club Brügge 3–1 1–0
Newcastle United   7–1   Mallorca 4–1 3–0
Auxerre   1–4   PSV Eindhoven 1–1 0–3
Benfica   3–4   Inter 0–0 3–4
Liverpool   2–3   Marseille 1–1 1–2
Villarreal   3–2   Roma 2–0 1–2

SlutspelRedigera

SlutspelsträdRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                 
   Celtic 1 0 1  
   Villarreal 1 2 3  
     Villarreal 0 0 0  
     Valencia 0 1 1  
   Bordeaux 1 1 2
     Valencia 2 2 4  
       Valencia 2
     Marseille 0
     PSV Eindhoven 1 1 2  
   Newcastle United 1 2 3  
     Newcastle United 0 0 0
     Marseille 0 2 2  
   Marseille 1 1 2
     Inter 0 0 0  

KvartsfinalerRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Bordeaux   2–4   Valencia 1–2 1–2
Marseille   2–0   Inter 1–0 1–0
Celtic   1–3   Villarreal 1–1 0–2
PSV Eindhoven   2–3   Newcastle United 1–1 1–2

SemifinalerRedigera

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Newcastle United   0–2   Marseille 0–0 0–2
Villarreal   0–1   Valencia 0–0 0–1

FinalRedigera

19 maj 2004 Valencia   2 – 0   Marseille Nya Ullevi
20:45 CEST Vicente   45′ (str.)
Mista   58′
(1 – 0)
Rapport
Göteborg, Sverige
Publik: &&&&&&&&&&039000.&&&&&039 000
Domare: Pierluigi Collina (Italien)

Se ävenRedigera

KällorRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.

FotnoterRedigera

  1. ^ ”Europa League-finalen 2017 spelas i Sverige”. Göteborsposten. 30 juni 2015. Arkiverad från originalet den 2 juli 2015. https://web.archive.org/web/20150702051127/http://www.gp.se/sport/fotboll/1.2762880-europa-league-finalen-2017-spelas-i-sverige. Läst 2 april 2016. 

Externa länkarRedigera