Supertungvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1976

Brottning vid
olympiska sommarspelen 1976
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt +100 kg +100 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen supertungvikt vid olympiska sommarspelen 1976 avgjordes i Maurice Richard Arena i Montréal.

MedaljörerRedigera

Klass Guld Silver Brons
Supertungvikt Aleksandr Koltjinskij
  Sovjetunionen
Alexander Tomov
  Bulgarien
Roman Codreanu
  Rumänien

ResultatRedigera

Legend
  • TF — Vinst genom fall
  • IN — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom passivitet
  • D1 — Vinst genom passivitet, vinnaren är också passiv
  • D2 — Båda brottarna förlorade på grund av passivitet
  • FF — Vinst genom förverkande
  • DNA — Anlände inte
  • TPP — Totala straffpoäng
  • MPP — Matchstraffpoäng
Straff
  • 0 — Vinst genom fall, teknisk överlägsenhet, passivitet, skada och förverkande
  • 0.5 — Vinst på poäng, 8-11 poängs skillnad
  • 1 — Vinst på poäng, 1-7 poängs skillnad
  • 2 — Vinst på passivitet, vinnaren är också passiv
  • 3 — Förlust på poäng, 1-7 poängs skillnad
  • 3.5 — Förlust på poäng, 8-11 poängs skillnad
  • 4 — Förlust genom fall, teknisk överlägsenhet, passivitet, skada och förverkande

ElimineringsrundaRedigera

Omgång 1Redigera

TPP MPP Poäng MPP TPP
4 4   János Rovnyai (HUN) DQ / 7:22   Roman Codreanu (ROU) 0 0
0 0   Richard Wolff (FRG) DQ / 5:00   Arne Robertsson (SWE) 4 4
4 4   Mamadou Sakho (SEN) DQ / 3:20   Seiji Matsunaga (JPN) 0 0
4 4   Aleksandar Tomov (BUL) TF / 1:14   William Lee (USA) 0 0
4 4   Henryk Tomanek (POL) TF / 2:40   Aleksandr Koltjinskij (URS) 0 0
0 0   Einar Gundersen (NOR) DQ / 4:57   Carlos Braconi (ARG) 4 4

Omgång 2Redigera

TPP MPP Poäng MPP TPP
4 0   János Rovnyai (HUN) TF / 1:34   Richard Wolff (FRG) 4 4
0 0   Roman Codreanu (ROU) TF / 3:59   Arne Robertsson (SWE) 4 8
8 4   Mamadou Sakho (SEN) TF / 1:03   Aleksandar Tomov (BUL) 0 4
4 4   Seiji Matsunaga (JPN) DQ / 7:14   William Lee (USA) 0 0
4 0   Henryk Tomanek (POL) DQ / 6:54   Einar Gundersen (NOR) 4 4
0 0   Aleksandr Koltjinskij (URS) TF / 0:48   Carlos Braconi (ARG) 4 8

Omgång 3Redigera

TPP MPP Poäng MPP TPP
8 4   János Rovnyai (HUN) DQ / 6:51   Aleksandar Tomov (BUL) 0 4
0 0   Roman Codreanu (ROU) DQ / 5:15   Richard Wolff (FRG) 4 8
4 4   William Lee (USA) DQ / 8:35   Henryk Tomanek (POL) 0 4
0 0   Aleksandr Koltjinskij (URS) TF / 2:33   Einar Gundersen (NOR) 4 8

Omgång 4Redigera

TPP MPP Poäng MPP TPP
2 2   Roman Codreanu (ROU) D1 / 7:30   William Lee (USA) 4 8
4 0   Aleksandar Tomov (BUL) TF / 0:23   Henryk Tomanek (POL) 4 8
0   Aleksandr Koltjinskij (URS) Bye

Sista omgångarnaRedigera

TPP MPP Poäng MPP TPP
0   Aleksandr Koltjinskij (URS) TF / 0:37   Roman Codreanu (ROU) 4
1 1   Aleksandr Koltjinskij (URS) 12 - 6   Aleksandar Tomov (BUL) 3
8 4   Roman Codreanu (ROU) IN / 0:32   Aleksandar Tomov (BUL) 0 3

KällorRedigera