Öppna huvudmenyn

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1997

1997 års upplaga av sprintvärldsmästerskapen i kanotsport

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1997 anordnades i Darmouth i Nova Scotia i Kanada, ute på Banooksjön under perioden 20-24 augusti 1997.

MedaljsummeringRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   Ungern 8 6 2 16
2   Tyskland 9 1 2 12
3   Italien 1 6 1 8
4   Polen 0 4 3 7
5   Australien 1 2 2 5
6   Tjeckien 1 2 2 5
7   Ryssland 1 2 2 5
8   Kanada 3 1 0 4
9   Sverige 0 0 3 3
10   Ukraina 0 0 3 3
11   Rumänien 1 1 0 2
12   Österrike 0 0 2 2
13   Spanien 0 0 2 2
14   Vitryssland 1 0 0 1
15   Danmark 0 1 0 1
16   Norge 0 0 1 1
17   Storbritannien 0 0 1 1
Totalt 26 26 26 78

HerrarRedigera

KanadensareRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 200 m   Béla Belicza (HUN)   Martin Doktor (CZE)   Michał Śliwiński (UKR)
C-1 500 m   Martin Doktor (CZE)   Béla Belicza (HUN)   Michał Śliwiński (UKR)
C-1 1000 m   Andreas Dittmer (GER)   Martin Doktor (CZE)   Béla Belicza (HUN)
C-2 200 m   Tyskland
Thomas Zereske
Christian Gille
  Ryssland
Pavel Konovalov
Vladimir Ladotja
  Tjeckien
Petr Fuksa
Pavel Bednar
C-2 500 m   Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
  Polen
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
  Tyskland
Thomas Zereske
Christian Gille
C-2 1000 m   Tyskland
Gunar Kirchbach
Matthias Röder
  Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
  Storbritannien
Andrew Train
Stephen Train
C-4 200 m   Vitryssland
Aleksandr Massejkov
Andrej Beliajev
Anatolij Reneiskij
Vladimir Marinov
  Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
Ervin Hoffmann
Béla Belicza
  Tjeckien
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibgir
C-4 500 m   Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
Csaba Hüttner
László Szuszkó
  Rumänien
Marcel Glavin
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
  Ryssland
Sergej Tjemerov
Andrej Konovalov
Vladislav Polzounov
Aleksandr Kostoglod
C-4 1000 m   Rumänien
Marcel Glavin
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
  Ryssland
Konstantin Formitjev
Maxim Opalev
Vladislav Polzounov
Aleksandr Kostoglod
  Polen
Daniel Jędraszko
Piotr Midloch
Paweł Midloch
Paweł Baraszkiewicz

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 200 m   Vince Fehérvári (HUN)   Grzegorz Kotowicz (POL)   Oleskej Slivinskij (UKR)
K-1 500 m   Botond Storcz (HUN)   Grzegorz Kotowicz (POL)   Antonio Rossi (ITA)
K-1 1000 m   Botond Storcz (HUN)   Beniamino Bonomi (ITA)   Knut Holmann (NOR)
K-2 200 m   Ungern
Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
  Italien
Beniamino Bonomi
Paolo Tommasini
  Sverige
Henrik Andersson
Henrik Nilsson
K-2 500 m   Australien
Andrew Trim
Daniel Collins
  Italien
Beniamino Bonomi
Luca Negri
  Ungern
Krisztián Bártafai
Gábor Horvárth
K-2 1000 m   Italien
Antonio Rossi
Luca Negri
  Danmark
Jesper Staal
Thomas Holm Jakobsen
  Polen
Grzegorz Kotowicz
Dariusz Białkowski
K-4 200 m   Ryssland
Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Aleksandr Ivannik
  Ungern
Vince Fehérvári
Krisztián Bártafai
Gábor Horvárth
Róbert Hegedűs
  Tyskland
Torsten Gutsche
Mark Zabel
Jan Günther
Björn Bach
K-4 500 m   Ungern
Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Róbert Hegedűs
  Tyskland
Torsten Gutsche
Mark Zabel
Jan Günther
Björn Bach
  Sverige
Henrik Andersson
Nils-Erik Jonsson
Anders Svensson
Henrik Nilsson
K-4 1000 m   Tyskland
Torsten Gustche
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
  Ungern
Botond Storcz
Zoltán Antal
Gábor Szabó
Márton Bauer
  Australien
Ross Chaffer
Brian Marton
Peter Scott
Adam Dean

DamerRedigera

KajakRedigera

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 200 m   Caroline Brunet (CAN)   Josefa Idem (ITA)   Jacqui Mengler (AUS)
K-1 500 m   Caroline Brunet (CAN)   Josefa Idem (ITA)   Ursula Profanter (AUT)
K-1 1000 m   Caroline Brunet (CAN)   Josefa Idem (ITA)   Ursula Profanter (AUT)
K-2 200 m   Tyskland
Birgit Fischer
Anett Schuck
  Polen
Isabella Dylewska
Elżbieta Urbańczyk
  Ryssland
Natalja Gouillj
Jelena Tissina
K-2 500 m   Tyskland
Birgit Fischer
Anett Schuck
  Australien
Anna Wood
Katrin Borchert
  Spanien
Beatriz Manchón
Izaskun Aramburu
K-2 1000 m   Tyskland
Birgit Fischer
Marcela Bednar
  Australien
Anna Wood
Katrin Borchert
  Polen
Isabella Dylewska
Swiatowiak Urbancyzk
K-4 200 m   Tyskland
Birgit Fischer
Anett Schuck
Manuela Mucke
Katrin Wagner
  Kanada
Karen Fumeaux
Corrina Kennedy
Danica Rice
Marie-Josée Gibeau
  Sverige
Anna Karlsson
Ingela Eriksson
Maria Haglund
Suzanne Rosenquist
K-4 500 m   Tyskland
Birgit Fischer
Anett Schuck
Katrin Kiesler
Katrin Wagner
  Ungern
Kinga Dékány
Szilvia Szabó
Andrea Barocsi
Katalin Kovács
  Spanien
Beatriz Manchón
Belen Sánchez
Ana María Penas
Izaskun Aramburu

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera