Öppna huvudmenyn

Shooting Stars Award är en filmutmärkelse som årligen tillkännages vid Filmfestivalen i Berlin. Priset instiftades 1998 av European Film Promotion, ett nätverk för marknadsföring och export av film och stöds av EU. Shooting Stars marknadsför unga europeiska skådespelare och deras karriärer inom europeisk film.

Under festivalen presenteras de utvalda skådespelarna för såväl filmindustrin som publiken och media. De tio skådespelarna väljs ut av en jury efter att varje medlemsland i EFP gett möjlighet att nominera varsin kandidat.

Innehåll

Lista över vinnareRedigera

1998–2007Redigera

År Män Kvinnor
1998 Juan Diego Botto (Spanien)
Fritz Karl (Österrike)
Victor Löw (Nederländerna)
Michaël Pas (Belgien)
Melvil Poupaud (Frankrike)
Lars Simonsen (Danmark)
Jürgen Vogel (Tyskland)
Beatriz Batarda (Portugal)
Clotilde Courau (Frankrike)
Sabrina Leurquin (Belgien)
Labina Mitevska (Makedonien)
Franka Potente (Tyskland)
Ingrid Rubio (Spanien)
Anneke von der Lippe (Norge)
Vicky Volioti (Griechenland)
Rachel Weisz (Storbritannien)
1999 Moritz Bleibtreu (Tyskland)
Mathieu Demy (Frankrike)
Renos Haralambidis (Grekland)
Diogo Infante (Portugal)
Eduardo Noriega (Spanien)
Paul Ronan (Irland)
Christian Schmidt (Österrike)
Ingvar Eggert Sigurdsson (Island)
Johan Widerberg (Sverige)
Soraya Gomaa (Schweiz)
Iben Hjejle (Danmark)
Kelly Macdonald (Storbritannien)
Ana Moreira (Portugal)
Maria Schrader (Tyskland)
Rachael Stirling (Storbritannien)
Alexia Stresi (Frankrike)
Tamar van den Dop (Nederländerna)
Leonor Watling (Spanien)
2000 Antoine Chappey (Frankrike)
Daniel Craig (Storbritannien)
August Diehl (Tyskland)
Hilmir Snær Guðnason (Island)
Thure Lindhardt (Danmark)
Fele Martínez (Spanien)
Francisco Nascimento (Portugal)
Martin Rapold (Schweiz)
Carolin Ducey (Frankrike)
Rita Durão (Portugal)
Nina Hoss (Tyskland)
Nadja Hüpscher (Nederländerna)
Myriam Muller (Luxemburg)
Photini Papadodima (Grekland)
Nina Proll (Österrike)
Alexandra Rapaport (Sverige)
Maya Sansa (Italien)
Natalia Verbeke (Spanien)
2001 Stefano Accorsi (Italien)
Eloy Azorin (Spanien)
Benno Fürmann (Tyskland)
Mickey Hardt (Luxemburg)
Baltasar Kormákur (Island)
Filip Peeters (Belgien)
Alexandre Pinto (Portugal)
Malik Zidi (Frankrike)
Kate Ashfield (Storbritannien)
Elaine Cassidy (Irland)
Anne-Shlomit Deonna (Schweiz)
Ann Eleonora Jørgensen (Danmark)
Heike Makatsch (Tyskland)
Gørild Mauseth (Norge)
Birgit Minichmayr (Österrike)
Evelina Papoulia (Grekland)
Ludivine Sagnier (Frankrike)
Aylin Yay (Belgien)
2002 Enrique Alcides (Spanien)
Luc Feit (Luxemburg)
Michael Finger (Schweiz)
Fabrizio Gifuni (Italien)
Marcell Miklós (Ungern)
Jérémie Renier (Belgien)
Fedja van Huêt (Nederländerna)
Antonio Wannek (Tyskland)
Carla Bolito (Portugal)
Maria Bonnevie (Norge)
Rachida Brakni (Frankrike)
Lindsey Harris (Irland)
Athena Maximou (Grekland)
Tuva Novotny (Sverige)
Lucy Russell (Storbritannien)
Margrét Vilhjálmsdóttir (Island)
Maria Würgler Rich (Danmark)
2003 Daniel Brühl (Tyskland)
Libero de Rienzo (Italien)
Kristoffer Joner (Norge)
Nikolaj Lie Kaas (Danmark)
Torkel Petersson (Sverige)
Matthias Schoenaerts (Belgien)
Daan Schuurmans (Nederländerna)
Jamie Sives (Storbritannien)
Leonor Baldaque (Portugal)
Cécile de Frankrike (Frankrike)
Nína Dögg Filippusdóttir (Island)
Minna Haapkylä (Finland)
Maria Hofstätter (Österrike)
Marilita Lambropoulou (Grekland)
Flora Montgomery (Irland)
Szonja Oroszlán (Ungern)
Mona Petri (Schweiz)
Goya Toledo (Spanien)
Tatiana Vilhelmová (Tjeckien)
2004 Georg Friedrich (Österrike)
Aksel Hennie (Norge)
Michael Koch (Schweiz)
Tom Leick (Luxemburg)
Tómas Lemarquis (Island)
Filippo Nigro (Italien)
Andrew Scott (Irland)
Ângelo Torres (Portugal)
Andreas Wilson (Sverige)
Alexandra Aidini (Grekland)
Elena Anaya (Spanien)
Lubna Azabal (Belgien)
Eva Birthistle (Storbritannien)
Irina Björklund (Finland)
Zoé Félix (Frankrike)
Anna Geislerová (Tjeckien)
Kristine Nevarauska (Latvia)
Eszter Ónodi (Ungern)
Thekla Reuten (Nederländerna)
Sonja Richter (Danmark)
Maria Simon (Tyskland)
2005 Jan Budař (Tjeckien)
Jakob Cedergren (Danmark)
Mark O'Halloran (Irland)
Giorgio Pasotti (Italien)
Max Riemelt (Tyskland)
Trond Espen Seim (Norge)
Kari-Pekka Toivonen (Finland)
Unax Ugalde (Spanien)
Aleksandra Balmazovic (Slovenien)
Johanna Bantzer (Schweiz)
Marisa Cruz (Portugal)
Sara Forestier (Frankrike)
Dorka Gryllus (Ungern)
Frida Hallgren (Sverige)
Monic Hendrickx (Nederländerna)
Alexia Kaltsiki (Grekland)
Sascha Ley (Luxemburg)
Alfrun Ornolfsdottir (Island)
Archie Panjabi (Storbritannien)
Marie Vinck (Belgien)
Franziska Weisz (Österrike)
2006 Bjorn Hlynur Haraldsson (Island)
Carlos Leal (Schweiz)
Pavel Liška (Tjeckien)
Nuno Lopes (Portugal)
Christos Loulis (Grekland)
Mimoun Oaïssa (Nederländerna)
Jasper Pääkkönen (Finland)
Riccardo Scamarcio (Italien)
Beate Bille (Danmark)
Marta Etura (Spanien)
Gabriella Hámori (Ungern)
Maarja Jakobson (Estland)
Vesela Kazakova (Bulgarien)
Iva Krajnc (Slovenien)
Ruth Negga (Irland)
Lucy Punch (Storbritannien)
Kathrin Resetarits (Österrike)
Eva Röse (Sverige)
Ane Dahl Torp (Norge)
Fanny Valette (Frankrike)
Johanna Wokalek (Tyskland)
2007 Nils Althaus (Schweiz)
Nicolai Cleve Broch (Norge)
Maximilian Brückner (Tyskland)
Pádraic Delaney (Irland)
David Dencik (Danmark)
Tommi Eronen (Finland)
Gísli Örn Gardarsson (Island)
Óscar Jaenada (Spanien)
Kevin Janssens (Belgien)
Marko Mandic (Slovenien)
Péter Nagy (Ungern)
Afonso Pimentel (Portugal)
Gustaf Skarsgård (Sverige)
Rain Tolk (Estland)
Jules Werner (Luxemburg)
Kate Dickie (Storbritannien)
Agnieszka Grochowska (Polen)
Klára Issa (Tjeckien)
Mélanie Laurent (Frankrike)
Táňa Pauhofová (Slovakien)
Maria Popistaşu (Rumänien)
Halina Reijn (Nederländerna)
Sabrina Reiter (Österrike)
Jasmine Trinca (Italien)
Panayota Vladi (Grekland)

2008–2017Redigera

År Män Kvinnor
2008 Joel Basman (Schweiz)
Nicolas Cazalé (Frankrike)
Elio Germano (Italien)
Marko Igonda (Slovakien)
Zsolt Nagy (Ungern)
Stine Fischer Christensen (Danmark)
Maryam Hassouni (Nederländerna)
Hannah Herzsprung (Tyskland)
Anamaria Marinca (Rumänien)
2009 David Kross (Tyskland)
Cyron Melville (Danmark)
Samuli Vauramo (Finland)
Sarah Bolger (Irland)
Celine Bolomey (Schweiz)
Verónica Echegui (Spanien)
Hafsia Herzi (Frankrike)
Carey Mulligan (Storbritannien)
Alba Caterina Rohrwacher (Italien)
Orsi Tóth (Ungern)
2010 Anders Baasmo Christiansen (Norge)
Dragoş Bucur (Rumänien)
Kryštof Hádek (Tjeckien)
Edward Hogg (Storbritannien)
Michele Riondino (Italien)
Agata Buzek (Polen)
Zrinka Cvitešić (Kroatien)
Anaïs Demoustier (Frankrike)
Lotte Verbeek (Nederländerna)
Pihla Viitala (Finland)
2011 Pilou Asbæk (Danmark)
Alexander Fehling (Tyskland)
Domhnall Gleeson (Irland)
Nik Xhelilaj (Albanien)
Sylvia Hoeks (Nederländerna)
Clara Lago (Spanien)
Natasha Petrovic (Makedonien)
Andrea Riseborough (Storbritannien)
Marija Škaričić (Kroatien)
Alicia Vikander (Sverige)
2012 Riz Ahmed (Storbritannien)
Jakub Gierszał (Polen)
Hilmar Gudjónsson (Island)
Max Hubacher (Schweiz)
Bill Skarsgård (Sverige)
Antonia Campbell-Hughes (Irland)
Adèle Haenel (Frankrike)
Anna Maria Mühe (Tyskland)
Isabella Ragonese (Italien)
Ana Ularu (Rumänien)
2013 Mikkel Boe Følsgaard (Danmark)
Jure Henigman (Slovenien)
Luca Marinelli (Italien)
Laura Birn (Finland)
Ada Condeescu (Rumänien)
Arta Dobroshi (Kosovo)
Carla Juri (Schweiz)
Nermina Lukac (Sverige)
Saskia Rosendahl (Tyskland)
Christa Théret (Frankrike)
2014 Marwan Kenzari (Nederländerna)
Jakob Oftebro (Norge)
Mateusz Kościukiewicz (Polen)
Nikola Rakocevic (Serbien)

George MacKay (Storbritannien)

Danica Curcic (Danmark)
Maria Dragus (Tyskland)
Miriam Karlkvist (Italien)
Cosmina Stratan (Rumänien)
Edda Magnason (Sverige)
2015 Joachim Fjelstrup (Danmark)
Jannis Niewöhner (Tyskland)
Moe Dunford (Irland)
Sven Schelker (Schweiz)
Emmi Parviainen (Finland)
Hera Hilmer (Island)
Aistė Diržiūtė (Litauen)
Natalia de Molina (Spanien)
Abbey Hoes (Nederländerna)
Maisie Williams (Storbritannien)
2016 Atli Óskar Fjalarsson (Island)
Reinout Scholten van Aschat (Nederländerna)
Kacey Mottet Klein (Schweiz)
Martha Canga Antonio (Belgien)
Tihana Lazović (Kroatien)
Lou de Laâge (Frankrike)
Jella Haase (Tyskland)
Daphné Patakia (Grekland)
Sara Serraiocco (Italien)
María Valverde (Spanien)
2017[1] Alessandro Borghi (Italien)
Louis Hofmann (Tyskland)
Tudor Aaron Istodor (Rumänien)
Esben Smed (Danmark)
Karin Franz Körlof (Sverige)
Victoria Guerra (Portugal)
Hannah Hoekstra (Nederländerna)
Maruša Majer (Slovenien)
Elina Vaska (Lettland)
Zofia Wichlacz (Polen)

2018–Redigera

År Män Kvinnor
2018[2] Irakli Kvirikadze (Georgien)
Franz Rogowski (Tyskland)
Matteo Simoni (Belgien)
Jonas Smulders (Nederländerna)
Alba August (Sverige)
Michaela Coel (Storbritannien)
Matilda De Angelis (Italien)
Eili Harboe (Norge)
Reka Tenki (Ungern)
Luna Wedler (Schweiz)

KällorRedigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, Shooting Stars Award, 15 december 2012.

NoterRedigera

  1. ^ Shooting Stars 2017 Läst 14 december 2016.
  2. ^ ”The 2018 EUROPEAN SHOOTING STARS: Diversity at its Best | European Film Promotion” (på en-GB). www.efp-online.com. http://www.efp-online.com/en/news/2017/20171219_The_2018_EUROPEAN_SHOOTING_STARS_Diversity_at_its_.php. Läst 20 december 2017. 

Externa länkarRedigera