Öppna huvudmenyn

Polen deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 143 deltagare, och totalt tog landet 16 medaljer.

Polen i olympiska spelen
Polen IOK-landskod

POL
KommittéPolens olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 1988 i Seoul
Deltagare143 deltagare i 19 sporter
 • Damer32
 • Herrar111
FanbärareBogdan Daras
Medaljsummering
Guld
2
Silver
5
Brons
9
Totalt
16

Placering
20:e
Polen i olympiska sommarspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Polen i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll

BordtennisRedigera

BoxningRedigera

Weltervikt

Lätt tungvikt

Tungvikt

Supertungvikt

BrottningRedigera

BågskytteRedigera

Damernas individuella

Damernas lagtävling

  • Kwaśna, Iwanek och Helbin — Åttondelsfinal (→ 10:e plats)

CyklingRedigera

FriidrottRedigera

FäktningRedigera

GymnastikRedigera

JudoRedigera

KanotsportRedigera

Modern femkampRedigera

Individuella tävlingen

Lagtävlingen

  • Czyzowicz, Skrzypaszek och Chmielewski — 14531 poäng (→ 9:e plats)

RidsportRedigera

Idrottare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Bogusław Jarecki Niewiaza Individuell fälttävlan 56,60 12 44,80 101,40 11 10,00 111,40 12 111,40 12
Eugeniusz Koczorski Idrys 90,00 46 110,80 260,80 36 16,50 277,30 33 277,30 33
Krzysztof Rafalak Dziwnograd 72,40 32 56,40 158,40 23 5,00 163,40 21 163,40 21
Krzysztof Rogowski Alkierz 80,20 41 25,60 109,80 15 5,00 114,80 13 114,80 13
Bogusław Jarecki
Krzysztof Rafalak
Eugeniusz Koczorski
Krzysztof Rogowski
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 209,20 8 160,40 369,60 4 20,00 389,60 4 389,60 4

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Kajetan Broniewski Singelsculler 7:13,77 4 R 7:04,39 2 Q 7:03,90 3 Q 7:03,67 5
Wojciech Jankowski
Jacek Streich
Ireneusz Omięcki
Tvåa med styrman 7:21,89 4 R 7:18,21 2 Q 7:13,48 5 FB 7:18,60 9
Sławomir Cieślakowski
Andrzej Krzepiński
Mirosław Mruk
Tomasz Świątek
Scullerfyra 5:52,41 5 R 5:57,61 2 Q 5:57,32 3 FB 5:55,39 7
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Elżbieta Jankowska
Zyta Jarka
Elwira Lorenz
Czesława Szczepińska
Grażyna Błąd-Kotwica
Fyra med styrman 7:29,72 3 R 7:32,55 4 FB i.u. 7:22,59 8

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7
Grzegorz Myszkowski Division II 16 6 24 14 16 19 22 128,7 17
Henryk Blaszka Finnjolle 18 19 10 23 16 20 8 127,0 20

SimhoppRedigera

Hoppare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Tomasz Rossa Herrarnas 3 m 475,44 27 Gick inte vidare

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Wojciech Kowalski Herrsingel   Tony Mmoh (NGR)
L 2-6, 4–6, 4-6
Gick inte vidare

ReferenserRedigera