Öppna huvudmenyn

Gymnastik vid olympiska sommarspelen 1984

Gymnastik vid
olympiska sommarspelen 1984
Artistisk
Gymnastics (artistic) pictogram.svg

Mångkamp, lag   herrar   damer
Mångkamp, ind. herrar damer
Hopp herrar damer
Fristående herrar damer
Bygelhäst herrar
Ringar herrar
Barr herrar damer
Räck herrar
Bom damer
Rytmisk
Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg
Individuellt damer
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Gymnastiken vid de olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles bestod av 15 grenar fördelade på två olika discipliner, artistisk gymnastik och rytmisk gymnastik. Tävlingarna i artistisk gymnastik avgjordes i Pauley Pavilion och tävlingarna i rytmisk gymnastik avgjordes i samma anläggning.

MedaljörerRedigera

Artistisk gymnastikRedigera

HerrarRedigera

Event Guld Silver Brons
Mångkamp, lag[1]
detaljer
  USA
Bart Conner
Timothy Daggett
Mitchell Gaylord
James Hartung
Scott Johnson
Peter Vidmar
  Kina
Li Ning
Li Xiaoping
Li Yuejiu
Lou Yun
Tong Fei
Xu Zhiqiang
  Japan
Koji Gushiken
Noritoshi Hirata
Nobuyuki Kajitani
Shinji Morisue
Koji Sotomura
Kyoji Yamawaki
Mångkamp, ind.[2]
detaljer
  Koji Gushiken
Japan
  Peter Vidmar
USA
  Li Ning
Kina
Fristående[3]
detaljer
  Li Ning
Kina
  Lou Yun
Kina
  Koji Sotomura
Japan
  Philippe Vatuone
Frankrike
Bygelhäst[4]
detaljer
  Li Ning
Kina
Ingen utsedd   Timothy Daggett
USA
  Peter Vidmar
USA
Ringar[5]
detaljer
  Koji Gushiken
Japan
Ingen utsedd   Mitchell Gaylord
USA
  Li Ning
Kina
Hopp[6]
detaljer
  Lou Yun
Kina
  Mitchell Gaylord
USA
Ingen utsedd
  Koji Gushiken
Japan
  Shinji Morisue
Japan
  Li Ning
Kina
Barr[7]
detaljer
  Bart Conner
USA
  Nobuyuki Kajitani
Japan
  Mitchell Gaylord
USA
Räck[8]
detaljer
  Shinji Morisue
Japan
  Tong Fei
Kina
  Koji Gushiken
Japan

DamerRedigera

Event Guld Silver Brons
Mångkamp, lag[9]
detaljer
  Rumänien
Lavinia Agache
Laura Cutina
Cristina Grigoraș
Simona Păucă
Ecaterina Szabó
Mihaela Stănuleț
  USA
Pamela Bileck
Michelle Dusserre
Kathy Johnson
Julianne McNamara
Mary Lou Retton
Tracee Talavera
  Kina
Chen Yongyan
Huang Qun
Ma Yanhong
Wu Jiani
Zhou Ping
Zhou Qiurui
Mångkamp, ind.[10]
detaljer
  Mary Lou Retton
USA
  Ecaterina Szabó
Rumänien
  Simona Păucă
Rumänien
Hopp[11]
detaljer
  Ecaterina Szabó
Rumänien
  Mary Lou Retton
USA
  Lavinia Agache
Rumänien
Barr[12]
detaljer
  Ma Yanhong
Kina
Ingen utsedd   Mary Lou Retton
USA
  Julianne McNamara
USA
Bom[13]
detaljer
  Simona Păucă
Rumänien
Ingen utsedd   Kathy Johnson
USA
  Ecaterina Szabó
Rumänien
Fristående[14]
detaljer
  Ecaterina Szabó
Rumänien
  Julianne McNamara
USA
  Mary Lou Retton
USA

Rytmisk gymnastikRedigera

Event Guld Silver Brons
Individuellt[15]
detaljer
  Lori Fung
Kanada
  Doina Staiculescu
Rumänien
  Regina Weber
Västtyskland

MedaljtabellRedigera

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1   USA 5 5 6 16
2   Kina 5 4 2 11
3   Rumänien 5 2 2 9
4   Japan 3 3 3 9
5   Kanada 1 0 0 1
6   Frankrike 0 0 1 1
  Västtyskland 0 0 1 1
Totalt 19 14 15 48


KällorRedigera

ReferenserRedigera

  1. ^ Sports-reference.com
  2. ^ Sports-reference.com
  3. ^ Sports-reference.com
  4. ^ Sports-reference.com
  5. ^ Sports-reference.com
  6. ^ Sports-reference.com
  7. ^ Sports-reference.com
  8. ^ Sports-reference.com
  9. ^ Sports-reference.com
  10. ^ Sports-reference.com
  11. ^ Sports-reference.com
  12. ^ Sports-reference.com
  13. ^ Sports-reference.com
  14. ^ Sports-reference.com
  15. ^ Sports-reference.com