Öppna huvudmenyn

Gujarati (ગુજરાતી Gujarātī) är ett indoariskt språk som talas i den indiska delstaten Gujarat. Språket talas av ungefär 46 miljoner människor, i huvudsak gujarater. Det var Mahatma Gandhis modersmål.

Gujarati
ગુજરાતી
Gujarātī
Talas iGujarat och Pakistan
RegionGujarat
Antal talare50,3 miljoner (totalt, 2001)[1]
46,1 miljoner (modersmål)[2]
4,2 miljoner (andraspråk och tredjespråk)[1][2]
SpråkfamiljIndoeuropeiska
Officiell status
Officiellt språk iGujarat (Indien)[4]
Daman och Diu (Indien)
Dadra och Nagar Haveli (Indien)
Språkkoder
ISO 639-1gu
ISO 639-2guj
ISO 639-3guj
Idioma guyaratí.png
Fördelning av modersmålstalare av gujarati i Indien
Ungefärligt utbredningsområde

Alfabetet som används är specifikt för gujarati och är en variant av devanāgarī vilket används för bland andra sanskrit och hindi. Den tydligaste skillnaden mellan gujarati och devanāgarī är att gujarati saknar den linje som skär genom den övre delen av bokstäverna.

Språket härstammar liksom övriga indoariska språk från sanskrit. Det liknar mest punjabi och hindi och kan ses som en dialekt av det senare. Substantiven har tre genus till skillnad från hindi som bara har två. Vidare har de två numerus och tre kasus (nominativ, vokativ och lokativ). Övriga kasus bildas liksom i hindi med hjälp av postpositioner. Pronomen är i det närmaste identiska med hindis. Verben byggs upp av en verbstam följd av aspekt-, tempus/modus- samt kongruensmarkörer.

Innehåll

SkriftRedigera

Liksom andra skriftsystem i Brahmifamiljen så är gujarati en abugida vilket innebär att varje konsonant har en medföljande vokal (i det här fallet [ə]). Vokalen kan ändras eller avlägsnas genom att konsonanten förses med diakritiska tecken.

VokalerRedigera

Fristående Med ક (k) ISO IPA Fristående Med ક (k) ISO IPA
a [ə] કા ā [ɑ]
કિ i [i] કી ī [i]
કુ u [u] કૂ ū [u]
કૃ r [ru]
કૅ â [æ] કે ē [e, ɛ]
કૉ ô [ɔ] કો ō [o]
કૈ ai [əj] કૌ au [əʋ]

KonsonanterRedigera

Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA
k [k] kh [kʰ] g [g] gh [gʱ] [ŋ]
c [tʃ] ch [tʃʰ] j [dʒ] jh [dʒʱ] ñ [ɲ]
[ʈ] ṭh [ʈʰ] [ɖ] ḍh [ɖʱ] [ɳ]
t [t] th [tʰ] d [d] dh [dʱ] n [n]
p [p] ph [pʰ] b [b] bh [bʱ] m [m]
y [j] r [ɾ] l [l] [ɭ] v [ʋ]
ś [ʃ] [ʃ] s [s] h [ɦ]

KällorRedigera