Öppna huvudmenyn

Gran Premio Lotteria, i folkmun Lotterian, är ett travlopp för varmblod som körs på Agnano Racetrack i Neapel i maj varje år. Det är ett Grupp 1-lopp, det vill säga ett lopp av högsta internationella klass. Det är även Italiens största travlopp. Loppet körs över 1600 meter med autostart. Loppet genomförs med tre försökslopp, där de tre bäst placerade hästarna i varje försökslopp tar sig vidare till finalloppet som går av stapeln samma dag. Förstapris i finalen är 250 000 euro.[1]

Gran Premio Lotteria
Grupp 1-lopp
SportTravsport
LandItalien Italien
TravbanaAgnano Racetrack, Neapel
År1951
Tidpunktmaj
Geografisk omfattningHela världen
Loppinformation
Distans1 600 m
GruppGrupp 1
Förstapris250 000 euro
Historia
Regerande mästareBel Avis (2019)
Travportalen

Innehåll

Vinnare[2]Redigera

År Häst Kusk Tränare Tid
2019 Bel Avis Jean-Michel Bazire Jean-Michel Bazire 1:11.3
2018 Urlo dei Venti Enrico Bellei Gennaro Casillo 1:10.8
2017 Timone Ek Enrico Bellei Philippe Billard 1:10.5
2016 Oasis Bi Johnny Takter Stefan P. Pettersson 1:10.7
2015 Vincennes Roberto Andreghetti Fabrice Souloy 1:11.8
2014 Mack Grace Sm Roberto Andreghetti Lucio Colletti 1:11.1
2013 Mack Grace Sm Roberto Andreghetti Lucio Colletti 1:11.3
2012 Mack Grace Sm Roberto Andreghetti Lucio Colletti 1:11.8
2011 Libeccio Grif Marco Smorgon Marco Smorgon 1:12.8
2010 Italiano Gaetano Di Nardo Enrico Bellei 1:11.3
2009 Island Effe Pietro Gubellini Edoardo Gubellini 1:12.9
2008 Gambling Bi Jean-Michel Bazire Fabrice Souloy 1:11.3
2007 Exploit Caf Jean-Michel Bazire Fabrice Souloy 1:12.0
2006 Malabar Circle Ås Andrea Guzzinati Jerry Riordan 1:12.1
2005 Digger Crown Stig H. Johansson Stig H. Johansson 1:13.0
2004 Legendary Lover K. Enrico Bellei Gunnar Christiansen 1:12.5
2003 Victory Tilly Stig H. Johansson Stig H. Johansson 1:12.7
2002 Varenne Giampaolo Minucci Jori Turja 1:10.8
2001 Varenne Giampaolo Minucci Jori Turja 1:12.6
2000 Varenne Giampaolo Minucci Jori Turja 1:12.4
1999 Remington Crown Joseph Verbeeck Jan Kruithof 1:11.1
1998 Kramer Boy Johnny Takter Johnny Takter 1:14.1
1997 Wesgate Crown Enrico Bellei Raz Mackenzie 1:12.4
1996 Crowning Classic Mauro Baroncini Mauro Baroncini 1:12.4
1995 Ina Scot Helen A Johansson Kjell P. Dahlström 1:13.1
1994 Uconn Don Andrea Baveresi Andrea Baveresi 1:13.7
1993 Embassy Lobell Wilhelm Paal Wilhelm Paal 1:12.8
1992 Bravur Sund Mauro Baroncini Mauro Baroncini 1:12.7
1991 Peace Corps Stig H. Johansson Stig H. Johansson 1:14.0
1990 Evann C. Björn Lindblom Björn Lindblom 1:12.9
1989 Hollyhurst Lorenzo Baldi Lorenzo Baldi 1:13.2
1988 Grades Singing Olle Goop Olle Goop 1:12.8
1987 Limbo Joe Vittorio Guzzinati Vittorio Guzzinati 1:13.9
1986 Classy Rogue William Casoli William Casoli 1:14.8
1985 Evita Broline Berndt Lindstedt Berndt Lindstedt 1:13.9
1984 The Onion Stig H. Johansson Stig H. Johansson 1:14.1
1983 Keystone Patriot Veijo Heiskanen Antti Savolainen 1:15.6
1982 Our Dream of Mite Eduardo Gubellini Eduardo Gubellini 1:14.7
1981 Contingent Fee Mario Rivara Mario Rivara 1:16.2
1980 Hillion Brillouard Philippe Allaire Philippe Allaire 1:13.8
1979 The Last Hurrah Vivaldo Baldi Vivaldo Baldi 1:14.9
1978 The Last Hurrah Vivaldo Baldi Vivaldo Baldi 1:14.5
1977 Wayne Eden Anselmo Fontanesi Anselmo Fontanesi 1:14.7
1976 Bellino II Jean-Rene Gougeon Maurice Macheret 1:15.2
1975 Dimitria Leopold Verroken Leopold Verroken 1:16.1
1974 Top Hanover Gerhard Krüger Gerhard Krüger 1:17.7
1973 Lightning Larry Eduardo Gubellini Eduardo Gubellini 1:16.5
1972 Amyot Louis Sauvé Louis Sauvé 1:16.8
1971 Une de Mai Jean-Rene Gougeon Jean-Rene Gougeon 1:16.7
1970 Une de Mai Jean-Rene Gougeon Jean-Rene Gougeon 1:16.6
1969 Une de Mai Jean-Rene Gougeon Jean-Rene Gougeon 1:16.6
1968 Eileen Eden Johannes Frömming Johannes Frömming 1:16.5
1967 Roquépine Jean-Rene Gougeon Henri Levesque 1:16.4
1966 Cheer Honey Gerhard Krüger Gerhard Krüger 1:16.7
1965 Elma Johannes Frömming Jonel Chyriacos 1:16.5
1964 Hurst Hanover Giancarlo Baldi Giancarlo Baldi 1:16.7
1963 Behave Sergio Brighenti Sergio Brighenti 1:16.4
1962 Tornese Sergio Brighenti Sergio Brighenti 1:16.8
1961 Kracovie Roger Vercruysse Roger Vercruysse 1:17.0
1960 Nievo Ugo Bottoni Ugo Bottoni 1:17.5
1959 Icare IV Walter Baroncini Walter Baroncini 1:16.7
1958 Tornese Sergio Brighenti Sergio Brighenti 1:17.9
1957 Tornese Mario Santi Sergio Brighenti 1:18.5
1956 Gelinotte Charlie Mills Charlie Mills 1:17.8
1955 Birbone Vivaldo Baldi Vivaldo Baldi 1:18.6
1954 Saint Clair Oduardo Baldi Oduardo Baldi 1:19.4
1953 Birbone Vivaldo Baldi Vivaldo Baldi 1:18.5
1952 Birbone Vivaldo Baldi Vivaldo Baldi 1:18.6
1951 Bayard Ugo Bottoni Ugo Bottoni 1:20.3

ReferenserRedigera

Externa länkarRedigera